Kominek – sposób na ciepłe wnętrzne

Pomyśl o kominku na jesieńProblem smogu stał się na tyle poważny w samym Krakowie, iż zaczęto tutaj z nim skutecznie walczyć, a przede wszystkim zmienić podejście mieszkańców do ochrony środowiska.

Na odzew nie trzeba było długo czekać, dosyć szybko dostrzeżono tutaj możliwość zmiany pewnego nurtu, zwłaszcza w zakresie stosowania paliw stałych jak drzewo czy węgiel kamienny. Owszem, w dalszym ciągu systemy grzewcze są najczęściej oparte właśnie o nie, choć z drugiej strony dostrzegamy inne możliwości.

Zwykły kominek nie wystarczy

kominek3Zwykły kominek niejednokrotnie zastępujemy tym, dysponującym płaszczem wodnym, choć zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, dlaczego mówi się o nim tak wiele. Taki wkład kominkowy (czytaj więcej na kratkipl.pl) to naprawdę będzie bardzo dobry pomysł, bo dzięki temu ogrzejemy nie tylko małe pomieszczenie, ale cały dom.

Oczywiście argumentów przemawiających za systemem centralnego ogrzewania gdzie podłączono kominek z wkładem kominkowym wodnym jest bardzo wiele, jednym z nich jest możliwość ogrzania wody. Powoduje to również wytworzenie energii cieplnej, a przecież na tym nam najbardziej zależy, jest to główna rola każdej instalacji centralnego ogrzewania, ograniczenie kosztów to kolejny argument przemawiający na ich korzyść.

Ogromne znaczenie odgrywa tutaj ochrona środowiska, ekonomia oraz wygoda i komfort, także czyste i niedocenione dosyć na dzisiejsze czasy, pozyskanie energii cieplnej właśnie w taki sposób. Dodatkowym atutem kominków z płaszczem wodnym jest bez wątpienia możliwość ich dostosowania do istniejących już instalacji centralnego ogrzewania. Bez wątpienia znajdziemy interesującą nas w tym aspekcie koncepcję, rozwiązanie czy opcję, z jakiej stworzenie ewentualnie zaprojektowanie takiego systemu grzewczego ma jak najbardziej uzasadniony sens.

Kominek powinien być przede wszystkim bezpieczny

kominek5

Kominek powinien być przede wszystkim bezpieczny, biorąc pod uwagę fakt, iż w Krakowie wiele osób stosuje go jako jedno z rozwiązań w zakresie pozyskania energii cieplnej, ważne jest zachowanie pewnych standardów bezpieczeństwa.

Jednocześnie wykorzystanie dostępnych na rynku akcesoriów oraz elementów, wkłady kominkowe oraz kratki także te wentylacyjne, dobieramy zawsze w sposób indywidualny. Dlaczego jest to takie ważne?

Bowiem chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo i adekwatną wentylację, jednocześnie nie zapominając o termoizolacji czy też zastosowaniu materiałów typowo ognioodpornych. Zawsze pamiętajmy również o potrzebie zachowania odpowiedniej odległości między innymi elementami w naszym domu, jednocześnie także sprzętem RTV jaki się w nim znajduje. Oczywiście to, że kominek powinien funkcjonować w sposób bezpieczny chyba nikogo nie zaskakuje, wręcz przeciwnie prawda jest jednak taka, iż niejednokrotnie szukamy drogi na przysłowiowe skróty.

Tylko kominki nowego typu

Wystarczy spojrzeć na kominki starego typu, które w wielu przypadkach nie posiadają nieszczelny przewód kominowy, a część akcesoriów tworzących cały system, nadaje się do jak najszybciej wymiany. Jedno jest pewne, w wielu sytuacjach należy nie modernizować istniejący kominek, lecz zdecydować się na zupełnie nową koncepcję, rozwiązanie oraz instalację jaka będzie pełnić także rolę centralnego ogrzewania.

Dosyć często bagatelizowanym zagadnieniem jest samo palenisko, które nie jest w żaden sposób ogrodzone, wystarczy zastosować kratkę kominkową by takowy problem rozwiązać, zwłaszcza jeżeli nie jest to zamykany wkład grzewczy czy typowo kasetowy.