Jaki kocioł gazowy: kondensacyjny, czy tradycyjny

Komora spalania to nie jedyna wskazówka, jaką mogą się kierować osoby, które planują zamontować w swoim domu kocioł gazowy. Druga bardzo ważna kwestia pyta się o to, czy lepszy jest kocioł tradycyjny, czy też kondensacyjny.

Zacznijmy od kwestii najbardziej praktycznej, czyli ceny

Rzeczywiście kocioł tradycyjny będzie tańszy, ale nie będzie tańszy w eksploatacji. Szczególnie więc jeśli kocioł gazowy ma ogrzać dom o dość dużej kubaturze, w którym też jest większa liczba mieszkańców potrzebujących ciepłej wody, lepiej będzie zainwestować w kocioł kondensacyjny.

Kotły gazowe kondensacyjne są bardziej wydajne, ponieważ do ogrzewania wody wykorzystują nie tylko gaz jako taki, ale również spaliny z tego gazu, które przecież są gorącym powietrzem, jakie nie musi być od razu wypuszczane na świeże powietrze na zewnątrz. Wydajność kotła kondensacyjnego może przekraczać nawet sto procent i będzie przynajmniej o kilkanaście procent wyższa, niż kotła tradycyjnego.

Mówiąc krótko, posiadając właśnie taki kocioł

W naszym domu, będziemy mniej wydawać na gaz. Jednak trzeba zainwestować na początku, ponieważ różnice w cenach pomiędzy kotłami tradycyjnymi a kondensacyjnymi są dość widoczne.

Co ważniejsze również, kotły kondensacyjne zawsze są budowane z zamkniętą komorą spalania, a to oznacza, że nie pobierają one powietrza z pomieszczenia, w którym się znajdują. Owszem kotły z otwartą komorą bynajmniej nie są mniej bezpieczne, wielu ludzi (a przyznam się do tego samego) uważa, że kocioł z zamkniętą komorą daje im większe poczucie bezpieczeństwa. A z odczuciami przecież nie ma co polemizować.