Kilka porad przy koszeniu trawnika

kosiarka

Wydawać by się mogło, że koszenie trawnika to bardzo prosta sprawa i nie trzeba mieć żadnej wiedzy do tego, aby można było w udany sposób skosić swoją trawę. Tak jednak nie jest, a przy samym koszeniu warto jest pamiętać o kilku czynnikach, które spowodują, że nasza trawa będzie ładnie się odradzać, a my sami zachowamy odpowiednie zasady jej pielęgnacji. Pierwsza sprawa to częstotliwość koszenia trawnika.

Ta powinna być uzależniona od naszych własnych obserwacji

Jeśli chcemy mieć trawnik bardziej przystrzyżony, powinniśmy używać kosiarki częściej, jeśli natomiast naszym celem jest trawa wyższa, niech to będzie koszenie rzadsze.

Trzeba tylko pamiętać o optymalnej wysokości koszenia trawy. Kosiarki muszą być tak sterowane, aby zachowywać zasadę jednej trzeciej: tyle źdźbła trawy powinno zostać na trawniku, aby ta mogła spokojnie odrosnąć: dzięki temu nie uszkodzimy jej systemu korzeniowego.

O porach roku, które mogą z racji czynników pogodowych być stresujące dla trawy, kosiarki muszą być używane jeszcze bardziej rozsądnie. Gdy temperatury są byt niskie (wczesna wiosna, jesień), należy kosić trawę na większą wysokość, podobnie gdy panują susze i duże letnie upały.

Przy każdym używaniu kosiarki dobrze będzie również w różny sposób nią operować i kosić w różnych kierunkach. Dzięki temu uniknie się efektu ubijania gleby, co również negatywnie mogłoby się przełożyć na wzrastanie roślin. A po co zbyt często spulchniać glebę, skoro nie ma takiej potrzeby, jeśli tylko kosiarki będą używane tak, jak należy.