FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj

RSS
 Ogłoszenie 
UWAGA: PROSIMY ZAKŁADAĆ KONTA I LOGOWAĆ SIĘ NA FORUM TYLKO Z DOMENY E-MANTA.EU. FORA STOLARSKIE POD INNYMI DOMENAMI NIE MAJĄ Z NAMI NIC WSPÓLNEGO.

Poprzedni temat «» Następny temat
Renowacja schodów
Autor Wiadomość
frytkowski 

Wysłany: 2008-08-21, 10:31   Renowacja schodów

Witam
Mam problem ze zniszczonymi schodami (podrapane - widać na zdjęciach). Czy jest jakiś sposób ich odnowienia - bez opcji cyklinowania. Chodzi mi tutaj o pomalowanie ich "czymś" a jestem żółtodziobem w tej dziedzinie. Co radzicie?

1s.jpg
Plik ściągnięto 579 raz(y) 20,42 KB

Ostatnio zmieniony przez FPHUMANTA.EU 2011-03-27, 16:36, w całości zmieniany 1 raz  

RobWan 

Spec 2: MDF gięty
Spec 3: Meble drewniane
Wysłany: 2008-08-21, 12:16   

Tylko farba kryjąca.

Robert

Mój stan

piotrlg 

Wysłany: 2008-08-22, 13:44   

A taka opcja:
1. Zdjęcie warstwy lakieru chemicznie czyli pomalowanie właściwym środkiem. Oczywiście nie obejdzie się bez papieru ściernego
2. Wybielenie/odszarzenie też przez pomalowanie właściwym specyfikiem
3. Pomalowanie olejem (żeby już nie musieć za x lat powtarzać w/w procesu).

P.

frytkowski 

Wysłany: 2008-08-22, 20:00   

Dzięki za zainteresowanie tematem.
"piotrlg" mógłbyś mi polecic jakies konkretne środki (chodzi mi o nazwę, firme produkująca itp.) dla poszczególnych punktów? w jaki sposób moge wybielic/odszarzyc ?

z góry dziękuje za odpowiedź

RobWan 

Wysłany: 2008-08-22, 21:50   

To co piotrlg napisał jest ok, ale musisz liczyć kilka dni pracy po 8 h dniówka. I nie przesadzam. No ale jeżeli masz z tymi schodami żyć przez ileś tam lat to warto.

Robert

Mój stan

NKSCHODY 

Spec 2: Drzwi
Wysłany: 2008-08-23, 07:51   

RobWan napisał/a:
ale musisz liczyć kilka dni pracy po 8 h dniówka.
jak to sie mówi robota dla głupiego,lekko nie będzie

piotrlg 

Wysłany: 2008-08-23, 13:09   

Witam

Nie potrafię podać konkretnych środków. W castoramie widziałem np Syntilora. Tą firmę lubię, bo jej produkty najmniej śmierdzą ;-)

Natomiast roboty z tym będzie co już wcześniej podkreśliło parę osób, a wynik końcowy hm, mocno zależny od nakładu pracy, gdyż te wszystkie środki chemiczne są prawie skuteczne. Niestety sporo ręcznego szlifowania i tak będzie. Ale alternatywa w postaci farby kryjącej jest na tyle paskudna (przynajmniej dla mnie) że bym chociaż na jednym stopniu przetestował procedurę. Jak się uda, to jedziem z koksem całe schody. Przy czym, jeśli schody są w chałupie, to cała chata w pyle. I to jest kolejny problem. Całkiem niemały. Chyba że demontaż i robienie ich na zewnątrz.

P.

ptoki 

Spec 2: skrobidecha
Wysłany: 2008-08-23, 14:27   

A mnie sie wydawalo ze frytkowski chce uniknąć zamieszania w domu.
Czyli szybko i skutecznie odnowic schody bez pylu czy ich rozbierania.
Trzeba stwierdzic ze tak sie samą chemią nie da zrobić żeby schody ze zniszczonych (na moje krzywe oko) sosnowych schodów stały się reprezentacyjnie estetyczne. No chyba ze zamalowac farba kryjaca jak juz to zostalo powiedziane.

Chemizna mozna co najwyzej troche poprawic ich wyglad ale miejsca zdeptane nie beda nigdy wygladac jak niezuzyte (no chyba ze po farbie kryjacej) a biorac pod uwage prostosc powierzchni nawet taka farba kryjaca nie pomoze (wydeptane miejsca beda wklesle i tak).

Nie ma takiej chemii ktora brudne, zuzyte drewno potraktuje jak domestos nalot z herbaty na szklance.

Zamiast proponowac papier scierny zaproponowal bym cykline albo amerykanski "scraper" dzialajacy podobnie jak cyklina ale frytkowski nie chce nawet tak malo wrednego sposobu (wiory sa grubsze i mniej sie roznosza po domu).

Od biedy mozna zaproponowac szlifowanie papierem lub cyklina reczna (nie taka straszna robota) potem czarna lub bardzo ciemna bejca i twardy lakier. Schody beda jednakowo (tak mi sie wydaje) ciemne ale nierowne.

BTW.
Kiedys poznalem fajny sposob cyklinowanie szklem. Trzeba zbic sobie szybe zeby w popekala na kawalki o prostych krawedziach i tym skrobac. Trzeba uwazac na palce/rece ale jak ktos nie umie ostrzyc cykliny/scrapera to tym bardzo ladnie sobie poradzi. Ale powtarzam bardzo trzeba uwazac na szybe i jej odpryski.

Jesli sie gdzies myle to prosze o poprawienie.

romgol 

Spec 2: meble drewniane
Spec 3: cnc
Wysłany: 2008-08-23, 21:02   

Ponieważ widoczne są zaślepki, można wnioskować że podstopnice i stopnie są przykręcane.
Byłbym za odkręceniem i przestruganiem lub tylko przeszlifowaniem na szlifierce n.p.
taśmowej ,nawet gdybyś musiał zlecić -to nie będą to duże pieniądze a efekt jak przy nowych.

frytkowski 

Wysłany: 2008-08-24, 01:56   

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc i poszczególne propozycje. Każdy z pomysłów rozpatrzę, chociaż najprawdopodobniej zdemontuje schody w celu przeszlifowania na szlifierce taśmowej.

Bebilon 
MODERATOR

Spec 2: Lite drewno
Spec 3: Tarasy
Wysłany: 2008-08-24, 11:21   

frytkowski rozmawiałem ze znajomym(bawi się w renowację mebli) i pokazałem mu to zdjęcie i zapytałem czy wie jakim środkiem można to usunąć. Mówi że ciężko będzie nawet najlepszym środkiem bo prawdę mówiąc schody są w opłakanym stanie, tak jak napisałeś najlepszym sposobem i najszybszym będzie ich ściągniecie i wyszlifowanie.Chyba że masz? znasz kogoś to ma wyrówniarkę(trochę zabawy by było bo stopnie są szerokie) i wtedy przejechać i resztę tylko ładnie doszlifować i pomalować czymś lepszym.
Pozdrawiam.

awaria 

Wysłany: 2008-08-24, 13:07   

schody:):):):) Panie sCHody:):)

Bebilon 
MODERATOR

Spec 2: Lite drewno
Spec 3: Tarasy
Wysłany: 2008-08-24, 13:17   

Napisałem o stopniach że więcej roboty dlatego że podstopnice są węższe i wejdą na jeden raz na wyrówniarkę a ze stopniami(tymi co na zdjęciu) więcej pracy jest :) O ile to do mnie było :)

NKSCHODY 

Wysłany: 2008-08-24, 13:25   

awaria napisał/a:
schody:):):):) Panie sCHody:):)

Bebilon napisał/a:
O ile to do mnie było :)

to raczej do autora postu

Piotreq 

Spec 2: Renowacja
Spec 3: CNC
Wysłany: 2009-08-31, 23:54   

A dokladniej do tytulu tematu gdzie jest slowo: SHODY ;-)
Skoro sa rozkrecane to zdemontuj i jeden dzien u stolarza i lakierujesz funkiel nowki nie smigane. Drogo nie bedzie a efekt napewno bedzie zadowalajacy :mrgreen: Robie w renowacji schodow i jesli jest mozliwosc to jest to najszybsza i najefektowniejsza opcja ;-)

Sandman 

Wysłany: 2009-09-03, 16:56   

Chemiczne sposoby renowacji, nie dadza w tym wypadku, zadowalajacych efektow. Jesli jest mozliwosc demontazu, to bedzie to najlepsze wyjscie. Jesli nie ma, to nalezy cyklinowac. Da sie to zrobic w miare bezpylowo. Na surowe drewno podklad i dobry lakier wodny (2sk), albo chemiczny, jak np Hartz-lak do schodow (bardzo ladny i dobry lakier). Nie widac po fotce jakie to drzewo, jesli sosna (chyba jednak dab?) to dobrze uzyc n70 - srodka utwardzajacego drewno. Szczeliny zafugenowac. Ogolnie mozna uzyskac bardzo dobre efekty renowacji tych schodow mimo ich zniszczenia. Tylko wymaga to ekipy ze sprzetem i umeijetnosciami. Wtedy wynik naprawde mzoe pozytywnie zaskoczyc :) Jesli te schody maja sluzyc wiele lat, trzeba sie przylozyc, i wysilkiem i materialem.

RobWan 

Wysłany: 2009-09-03, 17:35   

Sandman napisał/a:
uzyc n70 - srodka utwardzajacego drewno.

A co to? Jak działa?

Robert

Mój stan

slawko 

Spec 2: chromonikiel
Wysłany: 2010-01-17, 10:57   

Mam pytańko :mrgreen:
Jak według Was odrestaurowac schody ażurowe jodłowe dośc masywne.
Problem polega ze stopniami balustrada jest ok
tylko trepy są tak wychodzone ,że sa łudki na środku ?
Schody proste i spocznik.
Nie da sie tego rozebrac i na maszyne
Klient chciałby obłożyc cienką deską debowa tylko różnica miedzy srodkiem a koncami(prawa ,lewa) ok 0,5 cm trzeba by czyms wypełnic
I jeszcze jedno utrudnienie jest to restauracja czyli dużo sie używa tych schodków ?

co radzicie

NKSCHODY 

Wysłany: 2010-01-17, 11:03   

nakładki możesz przykleić na klej ploliuretanowy a w miejscach bardziej wydeptanych możesz podsikać pianką montażową
montaż nie powinien zając więcej niż jeden dzień lub nocka :)

FPHUMANTA.EU 
ADMINISTRATOR

Spec 2: tech. próżniowa
Spec 3: CNC
Wysłany: 2010-01-17, 15:10   

w dołkach wkręcił bym jeszcze w paru miejscach śruby których wierzch łebka wyrówna poziom między środkiem a bokami stopnia. Sama pianka może zacząć się ugniatać od intensywnego użytkowania.

• Pamiętaj zanim zadasz pytanie skorzystaj z funkcji SZUKAJ być może twój problem został już rozwiązany przez kogoś innego.
  • Pamiętaj że za konsekwencje wynikłe na skutek stosowania rad zawartych na forum jesteś odpowiedzialny wyłącznie Ty
  • Mój ALBUM Mój YOU TUBE
  • OPRACOWUJĘ ORAZ WYKONUJE SZABLONY DO FREZAREK RĘCZNYCH DEDYKOWANE DO KONKRETNYCH ZADAŃ W PRZYSTĘPNYCH CENACH
  • ŚWIADCZĘ USŁUGI Z ZAKRESU OBRÓBKI NA FREZARCE CNC METALI KOLOROWYCH, KOMPOZYTÓW ORAZ DREWNA
  Mój stan

slawko 

Spec 2: chromonikiel
Wysłany: 2010-01-17, 16:38   

A czym malowac ? lakier / olejowanie schody czesto użytkowane
A miejsca na nowe drewno jest tylko ok 12mm grubosci ?

70-MAREK 

Wysłany: 2011-03-27, 15:56   

tak sobie czytam, i zastanawiam się czy ten post nie powinien być w dziale o schodach
było by to bardziej usystematyzowane

bartekhuby10 

Wysłany: 2011-12-03, 11:58   

Witam. Mam do zrobienia lub renowacji stare schody drewniane myslalem ze sobie z nimi poradze ale jednak szlifowanie rogow i niektorych miejsc mnie przerosla... szlifierka czy to oscylacyjna tasmowa czy wymienna nakladka do gumowki poprostu maja za mala moc a jestem amatorem w tych kwestiach ... schody byly pomalowane paroma warstwami farby olejnej... sa w nich dziury po kornikach zastanawiam sie w jaki sposob moznaby bylo odnowic te schody. czy lepiej moze porobic nakladki na stopnie (srodki sa juz powycierane niektore nawet okolo 2 cm. Nie wiem czy schody sa klejone czy moze wpuszczane boje sie ze jak bym je rozebral to mialbym problem pozniej ze złozeniem ich prosze o jakies rady czy moze lepiej nowe schody? z sosny stopnie byłyby odpowiednie czy to za miekie drewno? z Gory dziekuje

RobWan 

Wysłany: 2011-12-03, 12:17   

Zdjęcia, czym dysponujesz, ile kasy na to możesz przeznaczyć, do czego te schody służą?

Robert

Mój stan

bartekhuby10 

Wysłany: 2011-12-04, 17:04   

Schody sa przeznaczone tylko dla mnie w domu jednorodzinnym dysponuje kwota okolo 4 tys zlotych. czym dysponuje czyli jakim sprzetem? zbytnio tez nie wiem jak dodac tutaj zdjecie...

RobWan 

Wysłany: 2011-12-04, 17:46   

bartekhuby10 napisał/a:
czyli jakim sprzetem?

Tak.
bartekhuby10 napisał/a:
jak dodac tutaj zdjecie...

800x600 i 50 kb max.
I przycisk DODAJ ZAŁĄCZNIK, uprzednio wskazując WYBIERZ.
Lub linki zewnętrzne. Najlepiej jako bezpośrednie do obrazka.

Robert

Mój stan

Awangarda 

Wysłany: 2013-03-11, 15:23   

Witam,
Moje schody to jakiś twór niedopisania, paskudna stalowa konstrukcja która rzuca się w oczy przy każdej możliwej okazji i do tego miękkie sosnowe drewno oczywiście niestety konstrukcja - nie wiem jak fachowo się to określa ale chyba każdy zrozumie wisząca. Trzeba to jakoś doprowadzić do stanu dobrego o bardzo dobrym nawet nie marze.
Plan jest następujący kupić szlifierkę taśmową, zjechać to z dobre 3mm. Wcześniej szpachlą wypełnić ubytki. Na koniec wymalować bejcą i może lakierem lub olejem barwiącym (z założenia na stopniach będą dywaniki) i teraz tak drewno miękkie wiec pewnie mocno pracuje i się wygina zatem ryzyko że szpachla wypadnie chyba olbrzymie? Prócz schodów jest też zabudowa części klatki którą również czeka podobny los co schody.

fundusz na ten cel koło 1000zł
Wymiana nie wchodzi w grę za dużo stopni (16) najchętniej zrobiłabym schody betonowe i na to kafle lub same stopnie ale też sporo roboty i koszta ; / a sporo jeszcze w tym domu jest do zrobienia...
fotki :

Na koniec myślałam żeby to wykończyć listwami i ćwierćwałkami ?

Co o tym myślicie? Da się to jakoś odrestaurować ?

z całym szacunkiem Marta

Karol Kopeć 

Spec 2: rzeczoznawca
Spec 3: stolarstwo trad.
Wysłany: 2013-03-11, 16:43   

Taśmówka się nie sprawdza w takich pracach.
Lepsza będzie szlifierka mimośrodowa ( od 80 - 130 PLN w markecie )

ender77 

Wysłany: 2013-03-11, 16:51   

Rozumiem, że chcesz to robić sama albo rodzinnie.
Jeśli schody skrzypią albo gdzieś się bujają, to je dokręć, przyklej, przybij, cokolwiek. Potem połóż te dywaniki a jeśli nie pokryją całości, to widoczne fragmenty zamaluj nawet olejną.
I zacznij odkładać na nowe schody.
Namordujesz się przy nich, napocisz a efekt będzie zaledwie mizerny. Nawet stolarz niewiele tu zrobi a jakby przyszło do porządnej renowacji, to zapłacisz niemal tyle samo co za nowe.

Awangarda 

Wysłany: 2013-03-11, 18:08   

Kurcze aż tak słabo ?
A gdyby na te pionową część nałożyć płyty z karton gipsu wycekolowaćjak cały przedpokój i wymalować ? I udawać że to ściana ? :D
i oczywiście drzwi i futryna do piwnicy?
Te dywaniki to myślałam że półksiężyce hehe a nie na całe stopnie , farba olejna to dla mnie herezja jeśli chodzi o drewno a nowe schody pewnie z 5 tyś których akurat nie mam wolnych, czeka mnie jeszcze renowacja podłogi sosnowej surowej prawie 30 m w salonie i łazienka.
No nic zobaczymy co z tego wyjdzie , kupie tą szlifierkę przejadę nią troszkę te schody jakaś ciemnobrązowa bejca albo olej i dywaniki. A te paskudne brzegi przy ścianie jakoś wykończę listwami. Taka prowizorka na 2 lata jakoś musi starczyć bo nie sądzę żebym wcześniej znalazła fundusze na schody.

A co do ruszania i skrzypienia to fakt troszkę skrzypią ale nic się nie rusza, zupełnie nic.

arekba 

Wysłany: 2013-03-11, 18:20   

Awangarda napisał/a:
zjechać to z dobre 3mm.
Karol Kopeć napisał/a:
Lepsza będzie szlifierka mimośrodowa ( od 80 - 130 PLN w markecie )
jedna starczy na jeden stopień ? A ktoś szacował ile papieru trzeba ?
ender77 napisał/a:

tomekz 

Wysłany: 2013-03-11, 18:38   

Awangarda,
Dasz radę to zrobić . ;-) Fazy na deskach poziomych ( stopnie ) to nie kituj bo one tak zostały zrobione specjalnie , tylko ładnie dokładnie wszystko wyszlifuj , by nie było plam pod bejcą . Ciemniejszy kolor da uroku tym schodom
Powodzenia

Awangarda 

Wysłany: 2013-03-11, 19:29   

Myślę że ruszę po świętach z tym bajzelem. i jak skończę to się pochwale :D
Mam jeszcze dwa pytania odnoście całej operacji :

- Jaką szlifierkę kupić ? Myślę że 300zł to maksymalna kwota jaką mogę przeznaczyć na to urządzenie.

- Co myślicie o tej płycie z karton gipsu zamiast tej pseudo ścianki z desek pod schodami? TZN czy dobrym pomysłem jej nakrycie tych desek płytą czy to przypadkiem nie będzie za bardzo pracować i czy gips nie będzie się kruszył? Generalnie ta pseudo ściana z nośnością schodów nie ma nic wspólnego one wiszą na pancernej konstrukcji stalowej.

Reg. 6: Użytkownicy zobligowani są do publikowania na Forum, wyłącznie treści zgodnych z tematyką działu. Zakazuje się publikowania w poszczególnych wątkach dyskusyjnych Forum treści niezwiązanych z tematem wiodącym (wątkiem głównym dyskusji). Niniejszy punkt nie dotyczy Hyde Park'u.
Ostatnio zmieniony przez 2013-03-11, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  

LukaszEm 

Spec 2: Mechanika
Wysłany: 2013-03-11, 20:51   

Jezeli ta scianka w tej chwili jest stabilna to mozesz dac na nia plyte G-K.
Napewno doda to uruku ;-)

Szlifierke do 300 zl kupisz spokojnie.
Najgorszego dziadostwa nie kupuj bo moze nie wytrzymac tyle szlifowania.
Skill powinien dac rade.

Ps.
Ten kto wyklejal te zabiegi chyba nie wiedzial ze schody sa prawoskretne :-D

Stol-Art 

Spec 3: Meble Kuchenne
Wysłany: 2013-03-11, 20:58   

Po prostu jego linia biegu szła od góry do dołu :-P
Schody Płock
Stol-Art Schody

pawelz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-11, 21:18   

Awangarda napisał/a:
Jaką szlifierkę kupić

Myślę, że naprawdę sporo napisano na ten temat. O szlifierkę zapytaj w elektronarzędziach, ale najpierw poszukaj istniejących wątków.

Awangarda 

Wysłany: 2013-03-13, 13:36   

Witam ponownie, po wstępnym zapoznaniu się z tematem wydaje mi się że szlifierka mimośrodowa będzie najlepsza do moich potrzeb związanych z renowacją owych schodów. Oczywiście nastawiam się że sporo pracy poświęcę na ręczne szlifowanie.

Co myślicie o tym modelu B&D?

BLACK&DECKER KA280K SZLIFIERKA MIMOŚRODOWA 4W1
http://allegro.pl/blackde...3068344542.html
Ostatnio kupiłam wyrzynarkę tej firmy i jestem zadowolona.
Może jednak wszystko w jednym to tak naprawdę nic i jednak kupić prostsze urządzenie ?

Awangarda - a mnie się wydaje, że nie przeczytałaś Regulaminu.
Pierwsze ostrzeżenie jest za nieopisywanie linków, drugie - za pisanie nie na temat. Pisałem wyżej, żebyś o szlifierkę pytała w istniejących wątkach. Trzy ostrzeżenia to blokada możliwości pisania na Forum.
Ostatnio zmieniony przez 2013-03-13, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  

REKLAMA

cena do uzgodnienia
reklama@e-manta.eu

Odpowiedz do tematu