FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj

RSS
 Ogłoszenie 
UWAGA: PROSIMY ZAKŁADAĆ KONTA I LOGOWAĆ SIĘ NA FORUM TYLKO Z DOMENY E-MANTA.EU. FORA STOLARSKIE POD INNYMI DOMENAMI NIE MAJĄ Z NAMI NIC WSPÓLNEGO.

Poprzedni temat «» Następny temat
Obróbka tarcicy
Autor Wiadomość
HUBiC 

Wysłany: 2011-07-27, 13:29   Obróbka tarcicy

Witam serdecznie,
Drodzy użytkownicy mam do was pytanie mam kilka metrów przeschniętego świerka chciałbym z tego wykonać deski na ławki ogrodowe teraz pytanie czym najlepiej pociąć te deski na równe tak aby każda miała 9cm + zapas +/- 4-6 mm na obróbkę na strugarce. Czy do tego najlepsza będzie krajzega do której przymocuję np aluminiową łatę i pierwsze będę obrzynał boki desek później deski ustawił wymiar ten co mi pasuje ?. Wszystko lecąc wzdłuż wspomnianej wcześniej łaty ?. Czy to będzie dobre rozwiązanie i deski będą idealnie równe ?. Dodam iż deski mają po 175cm długości a finalnie mają mieć max 170cm. Czekam na podpowiedzi czy użyć krajzegi czy też może lepsze będzie inne urządzenie ?.

PS: Grubość deski to 38mm w finalnej wersji będzie to 32mm ale to zostawiam na strug elektryczny taki zapas.

PS2: Jeżeli to ma być krajzega to jaka piła będzie najlepsza.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i wskazówki.

kumod 

Spec 2: Dyrektor Biura
Spec 3: Gangsterka
Wysłany: 2011-07-27, 13:37   

Napisz nam jeszcze czym dysponujesz, jakim sprzętem??

smicha 

Wysłany: 2011-07-27, 15:33   

świerk na siedzenie do ławki ?? a żywica nie będzie przypadkiem wyłazić?? żeby ktos sobie nie usiadł na żywicy...

Nefris
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-27, 16:20   

Możesz użyć zagłębiarki lub pilarki na szynie, przy łacie lub zwykłej prostej desce.
Można to też zrobić na pile formatowej z wózkiem. Było o tym wiele pisane, ale sam już nie wiem gdzie :roll:

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-27, 17:09   

Aktualnie to co mam do dyspozycji to słaba krajzega Einhella ale mam zamiar robić nową lepsza z większą mocą no i na tej krajzedze mam teraz takie śmieszne rozwiązanie iż do blatu krajzegi mam przyczepione ściskami aluminiowy profil a drugi koniec do stołu który stoi w garażu i sunę po tym ale nie każdą deskę uda się idealnie czasami coś ucieka i teraz pytanie czy właśnie zrobić krajzege porządną i do tego łatę aluminiową zamocować do ścian a krajzego zrobić tak iż będzie suwana na boki i tym będzie się ustalało rozmiar deski a suwanie będzie na tym iż będą dwa kątowniki stalowe do podłoża zamocowana a do krajzegi cztery kółka przystosowane do kątownika czy może nie warto się w to bawić i lepiej zainwestować w inna maszynę i będzie lepiej i dokładniej ?>

tomekz 

Wysłany: 2011-07-27, 17:43   

HUBiC,
Krajzega ( po stolarsku piła - pilarka tarczowa ) jest dobra .
najtaniej do takich prac
musisz miec blat ( stół ) . Na jego początku i końcu przykleisz na butapryn papierowe miary ( np. z Castoramy . Ikea ) by ich zero pokrywało się z krawędzią blatu pily. Według tej skali będziesz przykręcał tą twoją łatę na żądaną szerokość cięcia , dwoma ściskami stolarskimi . Zrobisz to dokładnie , będziesz zadowolony .
Tam gdzie w świerku będzie żywica to wypal ją opalarką i zakituj :mrgreen:

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-27, 19:28   

Mam to teraz zrobione tyle że nie łata a profil aluminiowy lecz przy długich deskach typu 200cm nie zdaje to egzaminu tym bardziej że deski muszę najpierw obrzynać może lepiej zainwestować w obrzynarkę do desek bo jak bym miał prostą deskę to ciąć w prostej linii to już nie problem wtedy ta łata zda egzamin jak najbardziej. Z tymi miarkami to też mam właśnie tak porobione tyle że się odrywają deska zaczepia ale w nowej krajzedze bym zrobił na metalowych miarkach przykręconych do frontów stołu. To co poradzicie z tym obrzynaniem i cięciem aby to wychodziło prosto i dokładnie może krajzega nie nadaje się zbytnio do tego jeżeli chodzi o kompletną obróbkę czyli obrzynanie + cięcie na deski ?. Dziś docinałem deski na budę dla naszych Husky i porażka ;/ najgorzej te obrzynanie bo jak listewki takie powiedzmy 5cm to w miarę to jakoś idzie ale deski 25cm szerokości to już wyzwanie wyciąć aby była prosta nie szło zawsze gdzieś na środku mi ucieka tył i przód wygląda w miarę ok a na środek wklęśniecie takie 0,3 - 0,8mm jak postawie na prostym. Gdzie jeszcze 0,3 jest względnie do przyjęcia ale 0,8mm+ już porażka.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-27, 20:01   

HUBiC,
Z miarkami jest dobrze , ale musisz odfrezowac by je zagłebić trochę w stół
Ha ha :lol: ja 0,3 - o,8 mm ( a nawet 0,5 centymetra ) wklęśniecia nie uznaję za porażkę :-D przy deskach na ławkę . Ty możesz prosto ciąc a deska po przecięciu Ci się skręci i co ?
jak ma być równo to na wyrówniarkę .

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-27, 20:23   

Czyli co mówisz robić porządną krajzege wtopić te miarki i tymi milimetrami nie zawracać sobie głowy tylko na strugarce to wyrównać ?. A jak widzisz mój pomysł na suwaną krajzege a na stałe umocowaną łata ? Pisałem o tym w poście wyżej.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-27, 20:32   

HUBiC napisał/a:
i tymi milimetrami nie zawracać sobie głowy

Pewno że tak , jak będziesz przykręcał to możesz też trochę nadciągnąć do prostego .
Przesuwać całą maszynę to zły pomysł .

Stol-Art 

Spec 2: Drzwi
Spec 3: Meble Kuchenne
Wysłany: 2011-07-27, 20:33   

Tniesz/strugasz/tniesz/strugasz/tniesz/strugasz. Chcesz prosto to najpierw przetnij najrówniej jak możesz, później na wyrównarkę i tniesz przy przykładnicy. Później strugniesz i znowu masz prostą powierzchnię do przykładnicy.
Schody Płock
Stol-Art Schody

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-27, 21:16   

Czemu suwanie krajzegi na kółkach to zły pomysł ?. Myślałem aby przymocować do nóg krajzegi takie kółka:

I osadzone by były na takim kątowniku:
http://www.sklepbat.pl/ed...log/CE860_1.jpg

Chodzi mi oto aby jakoś to ułatwić bardziej unowocześnić zautomatyzować w sensie aby nie bawić się non-stop w ustawianie łatwy jak mam do przycięcia np 30 desek i w kilku różnych szerokościach. A może zamontować łatę na jakiejś suwnicy ?> Chodzi mi oto aby mieć pewność iż ta łata która będzie miała 250 do 300cm była w jednej linii. Macie jakiś pomysł jak to dobrze rozwiązać ?.

adis 

Wysłany: 2011-07-27, 21:21   

gdzieś na tartaku widziałem obrzynak z jeżdżącą piłą i nieruchomum blatem który ciął w dwie strony czyli standardowo przodem tarczy i tyłem

ale to tak na marginesie obrzynania

Co do twojej obróbki to tak jak piszą koledzy cięcie i to z naddatkiem ok. 0,5 cm to minimum, deski po przecięciu i tak będą się prężyć, żeby wyrównać trzeba coś zebrać.

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-27, 21:27   

Ok wszystko rozumiem tak też będę robił teraz tylko proszę o podpowiedz na ostatniego posta odnośnie jak zrobić z tą krajzega czy robić ją na kółkach na kątowniku a łatę na stałe do ściany czy też krajzege na stałe a łatę w jakiś sposób suwać ? Jak już zaznaczyłem chce to jakoś ułatwić aby nie bawić się za każdym razem w sprawdzanie czy jest w jednej linii oraz mocowanie ściskami do blatu krajzegi może jakaś prowadnica do łaty ?. Czekam na wasze pomysły jak to dobrze rozwiązać.

adis 

Wysłany: 2011-07-27, 22:01   

ja mam rozwiązane tak:
- Prowadnica na stałe oddalona o 20 cm od piły(rzadko tnę szersze deski)
- do ręki listewka z miarką
- wkładki o żądanej szerokości
Kładę deskę na pilarce i łapię jej koniec w rękę z listewką z miarką, przed piłą ustawiam deskę w miejscu gdzie chcę ją obciąć a na listewce przy 20 cm miejsce gdzie ma wyjść piła. Sunąc listewką po prowadnicy obcinam prosto deskę. Po obcięciu wkładam wkładkę o żądanej szerokości przy prowadnicy i tnę deskę o tej szerokości. Kilka wkładek o różnych szerokościach pozwala ciąć deski o różnych szerokościach.
Filozofii wielkiej w tym nie ma ;-)

tomekz 

Wysłany: 2011-07-27, 22:17   

HUBiC,
Niewiem czy dobrze wytłumacze
Latę ustawisz tak by jej jeden koniec był równo z klinem piły i do niej przylegał
dasz dwa równoległe płaskowniki oddalone od siebie troche mniej jak szer. stołu , końce zamocowane do przykładnicy a drugie końce do stołu przy jego skraju z prawej strony .
Powstanie jakby ruchomy rąb gdzie jednym z boków będzie przykładnica .Jak bedziesz odsówał od piły to zawsze utrzyma równoległość :mrgreen:

stolarz85 

Wysłany: 2011-07-27, 22:22   

Oto mój patent na brzegowanie tarcicy.
Zrób ze swojej krajzegi "pilarkę formatową" :mrgreen:
To jest tak proste że nic więcej nie będę pisał.

1.jpg
Plik ściągnięto 455 raz(y) 36,37 KB

Ostatnio zmieniony przez stolarz85 2011-07-27, 22:36, w całości zmieniany 2 razy  

Stol-Art 

Wysłany: 2011-07-27, 22:22   

Gdyby przykładnica nie była taka długa to można zrobić odwijaną do siebie. Kiedyś mieliśmy taką pilarkę "Made by My Daddy" która przykładnicę miała regulowaną na śrubie pod maszyną i można było ją odwijać do siebie w celu przecięcia najpierw krawędzi a później na wymiar. Z resztą ona działała prawie 20 lat bez szwanku i została sprzedana za 1500zł, także chyba nie była taka zła. Podnoszenie stołu, odciąg trocin, osłona górna. Tylko na klin zabrakło chęci. Dlatego też bałem się na niej pracować...
Schody Płock
Stol-Art Schody

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-28, 09:47   

Chłopaki sorki ale nic z tego nie rozumiem choć nie wiem dlaczego. Tomekz możesz to jakoś inaczej opisać lub dać jakiś szkic o co chodzi ?. I czy moje pomysły są złe te co opisywałem w postach ?. stolarz85 rozumiem że mam dorobić do tego taką przykładnice suwana ?. Czy może dokupić ta deska u ciebie ładna na rysunku ale czasami obrzynam też pofalowane sosny :-) . Moja przyszła nowa krajzega będzie wyglądała mniej więcej tak:

tomekz 

Wysłany: 2011-07-28, 17:13   

HUBiC,
Moja przykładnica działa na zasadzie rombu gdzie dłuższym bokiem jest właśnie ona , ustawiona równolegle do blatu piły.
Co do zdjęcia Twojego to w płycie pilarki zrób dwa rowki jako prowadniki .

stolarz85 

Wysłany: 2011-07-28, 20:19   

No i jednak muszę się odezwać.
Żeby było jasne mój pomysł dotyczy tylko brzegowania tarcicy (czyli wyrównywania jednej krawędzi żeby uzyskać bazę do dalszej obróbki) nie obcinania na różne szerokości.O prowadnicach do cięcia na szerokość pisali inni.
Pomysł jest prosty, tani i sprawdzony.
Napiszę jak ja miałem to zrobione.
Dwa pasy MDF-u gr 18mm i dł 2800mm szer około 300mm. W dolnej płycie wyfrezowany rowek trapez (jaskółczy ogon) może być prosty, do górnej płyty przykręcona listwa z twardego drewna, płyty zsunięte razem tworzyły prowadnicę.Dolna płyta zamocowana do stołu pilarki np śrubami równolegle do osi piły tak żeby 2/3 długości były przed tarczą, (koniec można podeprzeć).
Na górną płytę kładziesz deskę którą można docisnąć np zaciskami mimośrodowymi (dlatego że są krzywe) i brzegujesz jednym prostym ruchem.
Pisałeś że masz deski świerkowe więc wg mnie takie coś zda egzamin.
Mogę Ci zrobić ale za transport zapłacisz więcej niż to warte.
Kup płyty w jakimś markecie budowlanym (wymiary dopasuj do swoich potrzeb), wyfrezuj rowek, przykręć listwę najlepiej profil alu i gotowe.

Nefris
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-28, 20:47   

Genialne.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-28, 20:49   

stolarz85,
Podoba mi się Twój patent , muszę sobie zrobić :mrgreen:

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-28, 22:35   

stolarz85 napisał/a:
No i jednak muszę się odezwać.
Żeby było jasne mój pomysł dotyczy tylko brzegowania tarcicy (czyli wyrównywania jednej krawędzi żeby uzyskać bazę do dalszej obróbki) nie obcinania na różne szerokości.O prowadnicach do cięcia na szerokość pisali inni.
Pomysł jest prosty, tani i sprawdzony.
Napiszę jak ja miałem to zrobione.
Dwa pasy MDF-u gr 18mm i dł 2800mm szer około 300mm. W dolnej płycie wyfrezowany rowek trapez (jaskółczy ogon) może być prosty, do górnej płyty przykręcona listwa z twardego drewna, płyty zsunięte razem tworzyły prowadnicę.Dolna płyta zamocowana do stołu pilarki np śrubami równolegle do osi piły tak żeby 2/3 długości były przed tarczą, (koniec można podeprzeć).
Na górną płytę kładziesz deskę którą można docisnąć np zaciskami mimośrodowymi (dlatego że są krzywe) i brzegujesz jednym prostym ruchem.
Pisałeś że masz deski świerkowe więc wg mnie takie coś zda egzamin.
Mogę Ci zrobić ale za transport zapłacisz więcej niż to warte.
Kup płyty w jakimś markecie budowlanym (wymiary dopasuj do swoich potrzeb), wyfrezuj rowek, przykręć listwę najlepiej profil alu i gotowe.

Do obrzynania patent dobry jak najbardziej i chyba taki zrobię a co do cięcia na szerokość jak najlepiej zrobić aby to zautomatyzować w miarę dobrze chodzi mi tutaj o suwanie prowadnicy którą będzie łata 250-300cm tak aby nie łapać za każdym razem linii prostej bo przód łaty będzie przy końcu blatu krajzegi a tył "Gdzieś" zamocowany dalej z tyłu za krajzegą teraz jak to rozwiązać jak zamocować łatę aby zawsze miała linię prostą i w miarę szybko i sprawnie zmieniać szerokość do cięcia deski ?. Macie na to jakiś ciekawy pomysł jak by to rozwiązać ?. Głównie chodzi o zamocowanie łaty na czym aby ją sówać ale aby nie zmieniała swojej linii i jedynie łapać jakoś śrubami czy może inny Patent do krajzegi bo ściski to też mimo wszystko typowo manulne rozwiązanie a chciałbym zrobić coś bardziej zaawansowanego aby to wytrzymało bezproblemowy sezon pracy a może i więcej.

stolarz85 

Wysłany: 2011-07-28, 23:05   

Kup coś takiego prowadnica
Kosztuje pare zł ale będziesz miał spokój.

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-28, 23:09   

stolarz85 napisał/a:
Kup coś takiego prowadnica
Kosztuje pare zł ale będziesz miał spokój.

No nie wiem czy to zda egzamin przy deskach np 200cm tył będzie uciekał itd... A może warto zainwestować kilka tyś w jakoś maszynę która by obrzynała deski jak i też docinała na dany wymiar ?.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-28, 23:28   

HUBiC napisał/a:
A może warto zainwestować kilka tyś w jakoś maszynę która by obrzynała deski jak i też docinała na dany wymiar ?.

US by Ci podpowiedział , są pilarki w tartakach z czytnikami laserowymi i one same sie ustawią i obetną oflisy . Myślę że kilka tyś by wystarczyło .

NKSCHODY 

Wysłany: 2011-07-29, 07:25   

HUBiC, ja 4 metrowe deski tnę przy prowadnicy 60 cm i nie mam z tym żadnych problemów

SCHODY DREWNIANE SCHODY POZNAŃ

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-29, 09:06   

Bonzo nie wyobrażam sobie jak można pociąć np 4m deskę np sosny gdzie wystają seki jak ją potniesz prosto ?> rozumiem prostą już obciętą to tak :-) . tomekz: Właśnie chodzi mi oto że jak mam np robić krajzege + prowadnice i ewentualnie zastanawiam się jeszcze nad obrzynarką taką suwaną ze stołem co są na allegro po kilka tyś to może lepiej kupić jakoś maszynę co będzie i obcinała deski i ciełą je na wymiar tylko właśnie nie wiem jaka będzie odpowiednia ja k w kilku tysiącach się zmieszczę a nie kilkunastu to by było super :-) może ktoś coś doradzi ?>

tomekz 

Wysłany: 2011-07-29, 09:15   

HUBiC, Majsterkujesz czy potrzebujesz do stolarni?

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-29, 09:52   

Chce stworzyć mały zakład który będzie głównie tworzył meble ogrodowe: stoły/ławki/huśtawki/piaskownice i takie tam... więc raczej do stolarni że tak to ujmę :-)

tomekz 

Wysłany: 2011-07-29, 10:32   

HUBiC napisał/a:
więc raczej do stolarni że tak to ujmę

Ja do drewna litego pilarkę mam 5 kv . Poszukaj używanej ok. 4 kv , jak będzie słaba to będziesz się męczył.

NKSCHODY 

Wysłany: 2011-07-29, 11:10   

HUBiC napisał/a:
Bonzo nie wyobrażam sobie jak można pociąć np 4m deskę np sosny gdzie wystają seki jak ją potniesz prosto ?

To masz kiepską wyobraźnię ;-) Oflis obcinam na oko do kreski a potem to juz z górki :-D

SCHODY DREWNIANE SCHODY POZNAŃ

RobWan 

Spec 2: MDF gięty
Spec 3: Meble drewniane
Wysłany: 2011-07-29, 11:10   

Jak masz miejsce to deska jedzie a piła stoi.
Jak nie masz to odwrotnie. Ale drożej.

Robert

Mój stan

tomekz 

Wysłany: 2011-07-29, 12:18   

HUBiC,
Masz to co chciałeś , tylko wystająca obudowa pasa to przeszkoda .

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-29, 21:06   

Tomekz mówisz o tej po prawej stronie ?. Ale aż tak szerokich dech to nie mam zamiaru ciąć. Więc jak mówicie zda egzamin taka maszyna do ciecia desek na wymiar oraz ich obrzynania ?.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-29, 21:10   

W poprzek będziesz przecinał deski ,to będzie zawadzać obudowa

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-29, 21:38   

Szerokich desek nie mam w planach przycinać a do przycinania w poprzek to mam taką maszynę firmy Metabo:

Tak więc do cięcia desek na wymiar i obrzynania ich nada się ta maszyna której zdjęcie jest w moim poprzednim poście wyżej i o której pisaliśmy ?. Będzie to dobre rozwiązanie czy może szukać czegoś innego ?.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-29, 22:08   

Ciekawe do jakich prac została zrobiona ( do palet ? ) Może koledzy wypowiedzą opinię o tej maszynie . Konstrukcja mocna , brak jest przykładnicy do cięcia wzdłużnego .
Ciekawe ile ma obrotów na wrzecionie , pewno nie wiele .

tomek42007 

Wysłany: 2011-07-29, 22:17   

tomekz, u mnie non stop jest używana właśnie taka Metabo (kolor tylko niebieski a tu czerwona) i tnę na niej wszystko w poprzek co trzeba - począwszy od listewek a ostatnio kantówkę 12x12 non stop tnę.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-29, 22:23   

tomek42007,
Ja pisałem pile tarczowej ze zdjęcia

tomek42007 

Wysłany: 2011-07-29, 22:24   

Aaaaa... ;-) W sumie ja też - tylko inne zdjęcie :mrgreen:

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-29, 22:25   

tomek42007 dla tomekz chodziło o maszyne z poprzedniego posta chodzi o krajzege nie o piłe metabo. Tomekz prowadnice poprzeczną to już nie problem zamocować jestem ogólnie ciekaw po opcja z wózkiem jest super i będzie moim zdaniem precyzyjna ciekaw jestem waszych wypowiedzi na temat tej krajzegi z postów wyżej czy zda ona egzamin do obrzynania desek oraz do ciecia desek pod wymiar głownie na sztachety do ławek i stołów ogrodowych. tomek42007 co do Metabo jest jest to super maszynka dodatkowo bajerki typu laser + podświetlanie materiału.

Philwood 

Wysłany: 2011-07-29, 22:46   

Maszyna dedykowana do cięcia wzdłużnego. W poprzek wszystkiego nie wytniesz. Ciekawe jaką max. średnicę tarczy można założyć.
Pokusiłbym się nawet o wycinanie małych średnic okrąglaków na deski.

tomekz 

Wysłany: 2011-07-29, 22:49   

HUBiC napisał/a:
prowadnice poprzeczną to już nie problem zamocować j

Poprzeczna jest , ja pisałem o wzdłużnej .Do twoich prac maszyna się nada .

19 

Wysłany: 2011-07-29, 23:18   

Tak sobie Was czytam i czytam i mogę stwierdzić jedno :-D ... robiąc ogrodówkę możesz sobie kupić byle co i będzie dobrze (jedynie moc minimum 3kw)... podstawą jest stacjonarna heblarka/grubościówką, którą wyrównasz krawędzie, powierzchnię deski/kantówki...

Stol-Art 

Wysłany: 2011-07-30, 07:43   

I tu się mylisz. Mam teraz na sprzedaż frezarkę DW samoróbkę "made by my Daddy" za 1500zł. Dobra maszyna, ale bez wózka i dlatego też wreszcie zmieniłem na coś lepszego. Ale nie do tego zmierzam. Od 3 dni dzwoni do nas facet, który robi sztachety i zadaje takie pytania o frezarkę że aż włos się jeży. Odniosłem wrażenie, że do tych sztachet wolałby CNC, ale za 1.5 k nikt mu nie chce takiego urządzenia sprzedać. Pyta się czy silnik starczy ( 3kW), czy maszyna jest bezpieczna (?????), czy da radę wzdłużnie przefrezować sztachetę itd :mrgreen: Martwiło go nawet wrzeciono 25mm bo on ma frez na 30...

A tą frezarką czopowaliśmy frezem o średnicy chyba 26 cm i dawała radę w dębie. Także ogrodówka to bardzo poważny temat ;-)
Schody Płock
Stol-Art Schody

HUBiC 

Wysłany: 2011-07-30, 10:07   

Ok to już wszystko wiem że do obrzynania desek i cięcia ich na wymiar potrzebuje krajzegi z wózkiem np takiej której zdjęcie jest w moich postach powyżej. Dorobić jeszcze tylko prowadnice wzdłużną i będzie wszystko elegancko. Dzięki za pomoc jak już będę miał odpowiedni sprzęt podzielę się z wami doświadczeniami jak to wychodzi. Pozdrawiam.

REKLAMA

cena do uzgodnienia
reklama@e-manta.eu

Odpowiedz do tematu