FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj

RSS
 Ogłoszenie 
UWAGA: PROSIMY ZAKŁADAĆ KONTA I LOGOWAĆ SIĘ NA FORUM TYLKO Z DOMENY E-MANTA.EU. FORA STOLARSKIE POD INNYMI DOMENAMI NIE MAJĄ Z NAMI NIC WSPÓLNEGO.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: FPHUMANTA.EU
2013-04-26, 16:53
Dłuta Narex
Autor Wiadomość
Nefris
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-20, 18:31   Dłuta Narex

Posiadam dłuta tokarskie, stolarskie oraz snycerskie czeskiej firmy Narex.
Pomimo że sprzedawca opisuje je jako dłuta do miekkiego drewna, to po całodziennej pracy w dębie nie zauważyłem oznak nadmiernego tępienia.
Są chyba najtańszymi dłutami na dłuta.pl, ale jak dla mnie w zupełności wystarczają. Jestem z nich bardzo zadowolony.

SETA 
MODERATOR

Pomogła: 26 razy
Wysłany: 2010-12-20, 19:38   

Mam czechosłowackie dłuta i nożyki "Narex" z połowy lat 80-tych, z rączkami z tworzywa.
Są dosyć trwałe i (wtedy) niedrogie. Powiedziałbym, solidna "średnia półka".

bart 

Spec 2: palety
Wysłany: 2010-12-20, 20:13   

Stolarskie i snycerskie w stosunku do ceny bardzo dobre,natomiast do toczenia według mnie średnie,nie wiem jak tego dokonałeś że bez ostrzenia "skrobałeś" nimi cały dzień i to w dębinie :shock:
Tak przy okazji może wiesz w jaki sposób toczy się tym dłutem tzn wklęsłym?Domyślam się że jest ono do półokrągłych zagłębień.Przez skrobanie
(łuszczenie) nie daje rady bo rwie,przez skrawanie(cięcie wióra) też jakoś nie idzie.

Nefris
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-20, 20:25   

Tego dłuta akurat nie mam. Mam tylko półokrągłe wklęsłe oraz drugie: proste z ostrzem na 45 st.
Ostrzyć - ostrzyłem dłuto stolarskie 16 mm co pewien czas, ale to raczej dla odmiany w pracy, bo po ostrzeniu nie zauważałem, żeby było ostrzejsze, więc mało musiało się tępić.

poco 

Wysłany: 2011-09-13, 00:23   

Ostatnie pytanie z dość odległej przeszłości, ale nigdy za wiele . Tym dłutem toczy się tak samo jak każdym innym. Ważny jest sposób prowadzenia z zagłębiania w materiał. Dotyczy to przede wszystkim wielkości wióra, ustawienia podpory i ostrości narzędzia. Nie wszystkie operacje da się wykonać nim z jednakowa precyzją. Ważnym elementem procesu toczenia jest prędkość obwodowa obrabianego materiału, gatunek drewna i położenie ostrza w stosunku do osi obracającego się detalu, kąt natarcia i przyłożenia. Są to elementy teorii toczenia tak samo jak w toczeniu metalu. Nie koniecznie musi się je znać, ale trzeba, by o tych elementach poinformował ktoś doświadczony, tak od strony praktycznej pokazując co się dzieje wtedy gdy.. itd. Dawno temu toczyliśmy formy do produkcji szkła z drewna gruszy polnej-najlepsze drewno, a noże miały dla bezpieczeństwa i zmniejszenia drgań obsady tak długie, że mieściły się pod pachą -ok 700- 900 mm cały nóż. Oczywiście nie były to noże jak te o których piszesz, ale zasady są te same, tylko toczony element inny. Co do firmy Narex, to mam o niej b.dobre zdanie i tez posiadam taki komplet dłut i noży , o którym pisze Seta już 35 lat. :-) ; ciągle w dobrym stanie. Zagłębienia, o których piszesz nie da się wykonać bezkarnie zwykłym wjazdem w głąb drewna. Nie masz noży stycznych jakie stosuje się na automatach tokarskich do drewna więc technika musi być tez inna. Dokładnie ustaw podporę noża, najbliżej jak to jest możliwe i dosuwaj ją w miarę zmniejszania średnicy-jeżeli jest to możliwe. Musisz roztoczyć najpierw wejście czubkiem noża i pomniejszając roztoczenie dość do wymiaru jaki ma nóż i to z lekkim luzem, bo nie daj boh, gdyby Ci się zakleszczyło w tym kanale! wyrwie z ręki i może zrobić poważne kuku. Lepiej nie wiedzieć jakie. Kontroluj zawsze docisk kłów, bo materiał zwykle trochę się poddaje, muszą być ciągle sztywno dociągnięte, to Twoje zdrowie i życie. Nie wiem jakie masz doświadczenie, ale proponuję poćwiczyć najpierw na krótkich detalach uzyskiwanie określonych kształtów ucząc się tym samym narzędzi i możliwości ich użycia. Potem będziesz walczył z większymi. To procentuje, bo oswajasz się z maszyną, materiałem i narzędziem. To tak na biegu bez moralizowania i wytykania. Pozdrawiam, Ryszard ;-)

REKLAMA

cena do uzgodnienia
reklama@e-manta.eu

Odpowiedz do tematu