FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj

RSS
 Ogłoszenie 
UWAGA: PROSIMY ZAKŁADAĆ KONTA I LOGOWAĆ SIĘ NA FORUM TYLKO Z DOMENY E-MANTA.EU. FORA STOLARSKIE POD INNYMI DOMENAMI NIE MAJĄ Z NAMI NIC WSPÓLNEGO.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: FPHUMANTA.EU
2013-04-27, 21:22
Piłki włosowe - fakty, mity i legendy.
Autor Wiadomość
Drewmix Art 

Wysłany: 2012-12-17, 01:36   Piłki włosowe - fakty, mity i legendy.

Witam,

Wiele osób jest zainteresowanych wyrzynarkami włosowymi i wszystkim co jest związane z tymi fascynującymi maszynami. Niestety, fachowych informacji jest bardzo mało. Przez wiele lat wycinanie na mechanicznych włośnicach nie wychodziło poza "odpustowo - folklorystyczne" obszary i tak właśnie było postrzegane. Wszystko się zmienia, dziś przedmioty wykonywane na tych maszynach są postrzegane jako ekskluzywne. Wielu dekoratorów wnętrz korzysta z wyrobów jakie można wykonać na wyrzynarkach. Wiele osób pragnie otaczać się rzeczami niepowtarzalnymi, wyjątkowymi. Pasjonaci, którzy odkryją w sobie powołanie do tego typu pracy, mają nieograniczone możliwości...

Na początek opiszę bardo istotny element, który ma bezpośredni wpływ na jakość cięcia -piłki włosowe.

Osoby, które rozpoczynają przygodę z wyrzynarkami włosowymi mają wiele dylematów związanych z doborem odpowiednich brzeszczotów. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ informacje jakie docierają do potencjalnych odbiorców rzadko są usystematyzowane. Profesjonaliści natomiast dość pokrętnie udzielają rad i strzegą swoich tajemnic (niektórym wydaje się, że zachowanie tego w tajemnicy jest ich największą misją życiową). Postaram się podzielić swoją wiedzą, mam nadzieje, że moje rady będą pomocne.

Na początek przedstawię podstawowe podziały piłek włosowych.

1
Piłki do cięcia ręcznego i piłki do cięcia maszynowego
.

W zasadzie wszystkie brzeszczoty możemy określić jako przeznaczone do cięcia maszynowego. Jeżeli dobierzemy odpowiednią prędkość skrawania i wielkość piłki, nie ma przeciwwskazań. Zastosowanie znajdą tu piłki z sekcją podcinającą, piłki z zębem typu "krowi ząb" ( zęby mają kierunek naprzemienny), piłki z co trzecim zębem przeciwstawnym, wreszcie piłki z uzębieniem ułożonym w jedną stronę.

Do cięcia ręcznego stosujemy tylko te, które posiadają uzębienie skierowane w jednym kierunku.

2
Podział ze względu na rodzaj mocowania brzeszczotów.

Występują dwa typy - piłki z bolcem (z przetyczką) i piłki klasyczne bez bolca.
Piłki z bolcem.
Niestety, brzeszczoty z bolcem mają bardzo ograniczone zastosowanie. Nadają się jedynie do cięcia zgrubnego. Przy ich pomocy nie osiągniemy zadowalającej jakości cięcia. Generalnie są one przeznaczone do najtańszych wyrzynarek włosowych. Jeżeli myślimy poważnie o specjalizacji, omijajmy szerokim łukiem te ostrza jak również maszyny, które posiadają tylko ten typ mocowania. W zasadzie uznani producenci nie przewidują zastosowania tego typu piłek włosowych. Bardzo prosty sposób mocowania wyklucza jakąkolwiek precyzję prowadzenia ostrza w materiale. Piłka wędruje gdzie chce, my jedynie udajemy, że całość kontrolujemy. Koszt zakupu takich piłek przyprawia o zawrót głowy, zamiast jednej takiej, kupimy...kilka profesjonalnych klasycznych (bez bolca). Fakt istnienia tego typu piłek odnotujmy z pokorą i...sięgnijmy gdzie indziej.

Piłki klasyczne do wyrzynarek (brak bolca).
Skupiamy się tylko na tych brzeszczotach. Sprawa jest oczywista. W taj kategorii mamy dostęp do wszystkiego co nam będzie potrzebne. Możemy wybierać z produktów kilku producentów oferujących mnogość typów uzębienia, pełną gamę wielkości (numeracji), itd. Tylko te brzeszczoty umożliwią nam precyzyjną obróbkę różnorodnych materiałów.

3
Podział ze względu na rodzaj konstrukcji brzeszczotów - piłki standardowe płaskie i piłki spiralne.

Pierwszy rodzaj ostrzy jest przedmiotem naszego zainteresowania.
Piłki spiralne traktujemy jedynie jako ciekawostkę, dzięki której możemy na przykład "błysnąć" u cioci na imieninach. Brzeszczoty te nie nadają się do cięcia, bardzo trudno je kontrolować (idą gdzie chcą), zostawiają koszmarnie poszarpaną powierzchnię cięcia (nie skrawają jak klasyczna piłka, pracują na zasadzie tarnika). Są tylko dwa uzasadnione przypadki zastosowania ich (wątpliwe zresztą). Można je stosować do wykonywania ściśle określonych szerokością cięć. Jeżeli piłka ma 1mm średnicy, możemy w jednym przejściu wykonać takie cięcie, które pozostawi szczelinę około 1mm. Wprawne osoby "przejdą" dwa razy klasycznym płaskim brzeszczotem i osiągną lepszy efekt. Zastosowanie drugie (tutaj sprawdzi się tylko piłka spiralna), możemy mianowicie wykonywać na wyrzynarce włosowej "spiralę" z wałka. Po zastosowaniu prostego oprzyrządowania, naprowadzamy wałek na brzeszczot i równocześnie obracamy go. W efekcie powstaje bardzo efektowny element. Traktujmy to jedynie jako ciekawostkę. Dobra rada, nie kupujmy tych ostrzy, nie "zawracajmy" sobie nimi głowy. Najlepiej zapomnijmy o tym cudzie, którym rzekomo można ciąć w różnych kierunkach bez obracania materiałem...

4
Podział ze względu na rodzaj materiału, który chcemy ciąć.

Rozróżniamy piłki przeznaczone do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych, piłki do metalu (metale żelazne i nieżelazne), do tworzyw sztucznych, do rogu. Jedno przeznaczenie nie wyklucza innego. Piłki do metalu mogą być zastosowane do cięcia drewna (bardzo dobrze tną sklejkę) lub do cięcia tworzyw sztucznych. Niestety, brzeszczoty do drewna nie poradzą sobie z metalem. Nie trzymajmy się sztywno tych podziałów (drewno - metal), sprawdzajmy różne piłki, czasem możemy zostać mile zaskoczeni. Warto dużo eksperymentować. Z doświadczenia wiem, że na początku kolekcja piłek będzie bardzo okazała, z biegiem czasu wybierzemy kilka modeli w kilku wielkościach. Sami wyeliminujemy takie, które nam nie służą.

Zapewne, jeżeli uprzemy się, możemy dzielić brzeszczoty jeszcze w inny sposób. Możemy założyć na przykład, że piłki spiralne są tylko szczególną odmianą brzeszczotów płaskich. Biorąc jednak pod uwagę zainteresowanie jakie wzbudzają one u początkujących, dobrze będzie stosować wspomniany podział. Pomijamy również różną długość ostrzy. Nas będą interesowały brzeszczoty o standardowej długości 125-130 mm (ze wskazaniem na 130).
Jest to jednak podział, który w zasadzie wyczerpuje wszystko co powinniśmy wiedzieć na początek.
Większość z tego co napisałem jest dla wielu oczywista i znana. Są jednak osoby, które zaczynają dopiero przygodę z wyrzynarkami włosowymi. Dla nich ten tekst jest przeznaczony.

W dalszych częściach omówię typy uzębienia i przydatność do różnych prac, numerację i wielkości, zastosowanie konkretnych typów piłek do różnych materiałów. Postaram się również podzielić spostrzeżeniami wynikłymi w czasie pracy z różnymi ostrzami.

Zapraszam inne osoby do dyskusji i podzielenia się swoją wiedzą.
Wszelką krytykę przyjmę z pokorą... :evil:

Zamieszczony tekst pochodzi z mojej strony internetowej - drewmix-art.blogspot.com

Pozdrawiam, Jacek Grdeń.
Ostatnio zmieniony przez 2012-12-17, 13:41, w całości zmieniany 1 raz  

amciek80 

Wysłany: 2012-12-17, 11:17   

Bardzo ciekawy tekst. Odwiedzilem Twoja strone i literki wygladaja naprawde niezle.
O maszynkach do wycinanek bylo juz kilka razy na forum. Bodajze Decodrew zajechal kilka egzemplarzy. Czym Ty wycinasz? Na naszym rynku oprocz chinek z Juli mamy jeszcze proxxon'a, ktory wydaje sie byc jakis optimum miedzy ryzem, a cena. Ale z tego co pamietam Decodrew tez ja zajechal.
Zachwalany za oceanem Excalibur do sciagniecia z UK jesli ktos ma ochote. Ale czy warto?

decodrew 

Wysłany: 2012-12-17, 13:22   

Sprzedam swojego EX-30 za 2500 zł netto .
Blat nie nosi śladów użytkowania.

Edit: Decodrew, może przeniesiemy do "Ogłoszeń prywatnych" ?

decoupage
Ostatnio zmieniony przez 2012-12-17, 13:44, w całości zmieniany 1 raz  

pawelz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-17, 13:43   

Jacku, bardzo ciekawy materiał.
Może miałbyś ochotę opisać konkretne modele w tym dziale: http://www.e-manta.eu/forum/viewforum.php?f=5 ?

PS. Wyboldowałem śródtytuły, łatwiej będzie czytać ;-)

dolph
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-17, 15:26   

Jacek - dzięki za super opis, czas pomyśleć chyba o takim sprzęcie i ziuuuu do roboty! :)

decodrew - a co z tymi drganiami co pokazywałeś ?

decodrew 

Wysłany: 2012-12-17, 15:37   

Drgania gratis ;-)

decoupage

Drewmix Art 

Wysłany: 2012-12-17, 16:30   

Witam,

amciek80 - Dziękuję za zainteresowanie.

Wiem, że temat wyrzynarek włosowych był na forum poruszany wielokrotnie. Z niesłabnącą ciekawością śledzę wszystko co jest związane z tymi maszynami.
Pamiętam, że decodrew napisał recenzję swojego Proxxona DSH na początku przygody z wyrzynarkami. Dziś zapewne nie napisałby, że chce 3000 oscylacji na minutę i regulatora obrotów z "marketowej" wiertarki. Również zapewne nie będzie domagał się prowadnicy równoległej i przyrządów do dociskania elementu obrabianego. Nie zmienia to faktu, że jego ocena była pozytywna.
Masz całkowitą rację, wyrzynarki Proxxona (DSH i DS460) mają odpowiedni stosunek jakości do ceny. Tańszy model (DSH) jest pierwszą wyrzynarką włosową w tak niskiej cenie, która została wykonana wedle wszelkich zasad mechaniki. Mam na myśli zastosowanie odpowiednich panewek, dobór odpowiednich materiałów, rodzaj silnika i jego moc itp. Bardzo wymowny jest ciężar całości, mechaniczna włośnica nie może ważyć 5 kg...
Po odpowiednich przeróbkach (dorobienie dźwigni naciągu ramion zamiast pokrętła, wykonanie górnego zacisku do piłki, który umożliwi szybki montaż obrabianych elementów) będzie to bardzo wdzięczna maszynka. Bardzo istotne jest również to, że model ten nie posiada dużych drgań (w wielu przypadkach jest to czynnik dyskwalifikujący maszynę). Niestety, nie przeprowadzimy tą wyrzynarką efektownej szarży ułańskiej w grubym materiale, jeżeli będziemy wycinać w drewnie do 20mm grubości, na początek przygody wystarczy.
Model DS 460 jest o tyle ciekawszy, że posiada ramiona wykonane z magnezu. Jak wiadomo, drgania maszyny są ściśle powiązane z masą ramion, które wykonują bardzo niekorzystny ruch góra - dół (wszystko to przy prędkościach około 1500 obrotów na minutę). Jest to bardzo ciekawa maszyna, jednak aktualna cena jest trochę...zniechęcająca :-(
Odpowiedź na Twoje pytanie odnośnie Excalibura - wyrzynarka ta, jak i maszyna DeWalt są zbudowane w oparciu o technologię, która nie ma racji bytu. Doświadczenia właścicieli to potwierdzają. Miało być pięknie, wyszło inaczej. Maszyna taka, z każdym uruchomieniem, jedynie powiększa luzy na systemie popychaczy ramion. Zawodzą również inne bardzo istotne elementy całości...
Jeżeli ktoś chce sam się przekonać, nic go nie powstrzyma. Moja rada, nawet nie myślmy o tych dwóch modelach.
Osobiście wycinam aktualnie na dwóch wyrzynarkach, jedna jest mojej konstrukcji, drugą jest Hegner Polycut 3.
Dobra i trwała maszyna jest tylko środkiem, dzięki któremu jedynie wykorzystamy swoje umiejętności. Zapewniam, nawet wyrzynarka z przysłowiowego złota będzie zupełnie bezwartościowa w rękach osoby, która nie ma tego "czegoś ". Jedni rodzą się już z "oprogramowaniem" do obsługi wyrzynarki, inni nie.
Ja na przykład nie otrzymałem "oprogramowania" do tańca. Może i dobrze, w jaki sposób w razie przybycia gości z odległej galaktyki, wytłumaczymy się z tej "dziwnej" czynności?
Nie ma szans...

pawelz - Dziękuję. Bardzo chętnie napiszę więcej o konkretnych modelach wyrzynarek włosowych. Aktualnie przygotowałem następną część opisującą piłki włosowe. Zamieszczę to również w tym dziale, przecież to pełnoprawne narzędzia skrawające, mimo że zwane włosowymi ;-)
Dziękuję również za pogrubienie śródtytułów.

Przepraszam za jednoczesne pisanie o wszystkich składnikach, które składają się na precyzyjne wycinanie przy pomocy wyrzynarek włosowych. Niestety, pewne rzeczy się przenikają, inne łączą i są traktowane jako całość. Nie uciekniemy od tego.

Jacek Grdeń

szakal 

Spec 3: Różne prace
Wysłany: 2012-12-17, 17:41   

witam, a ja mam pytanko odnośnie piłek jaka byś polecił do wycinania mośiądzu gr.3mm juz kupiłem kilkanaście psełdo do metalu i żadna się nie nadaje, może dałbyś jakieś namiary na dobry sklep z piłkami

Drewmix Art 

Wysłany: 2012-12-17, 18:03   

szakal - Jeśli chodzi o piłki do metalu, polecam produkty firmy "Antilope". Jest to firma, która posiada ogromną tradycję w produkcji ostrzy do tego typu zastosowań.
Rozmiary - od nr 8/0 (0,16 x 0,32mm) do nr 14 (0,6 x 2,00mm).
Dla Twoich zastosowań będą odpowiednie numery od 3 do nawet 9. Wszystko zależy jaką powierzchnię cięcia chcesz uzyskać i jakie kształty będą miały wycinane elementy.
Rozmiar brzeszczotów często bywa sprawą preferencji. Nie zapomnij o chłodzeniu ;-)
Piłki te możesz kupić w sklepach, które sprzedają artykuły dla jubilerów. Przy pomocy wyszukiwarki to minuta pracy.

owip2001 

Wysłany: 2012-12-17, 18:17   

Drewmix Art, a w jakim sklepie zaopatrujesz się w piłki??

Drewmix Art 

Wysłany: 2012-12-17, 19:56   

owip2001 - Zapewne chodzi Ci o to, gdzie można kupić piłki poszczególnych producentów.

Kolejność producentów lub dystrybutorów przypadkowa.

Piłki sprzedawane pod marką Lux - Obi. Niektóre modele są świetne, oczywiście do konkretnych zastosowań. Szczególnie polecam nr 7 do drewna, jest genialny. Występuje ten brzeszczot w zestawie, 24 sztuki do różnych zastosowań. Nigdy nie spotkałem tej piłki konfekcjonowanej w tuzinie.
Wolfcraft - dobre sklepy stacjonarne lub allegro (prawdopodobnie ten sam producent co wyżej).
Josef Haunstetter (charakterystyczny listek w logo) - dłuta.pl, dobre sklepy stacjonarne. Piłki te można kupić pod wieloma markami. Duży wybór, niektóre modele zaskakują efektem cięcia. Polecam.
Niqua - czasem bywają na allegro, kiedyś model Fix sprzedawał internetowy sklep modelarski. Polski dystrybutor sprzedaje jedynie opakowania po 144 sztuki (1 gros).
Pebeco - czasem bywają na allegro, polski dystrybutor Niqua (144 sztuki tylko). Marka przejęta przez Niqua.
Olson - w Polsce nie ma dystrybutora. Pozostaje indywidualny import. Bardzo popularne za oceanem. Tam też wytwarzane.

Na początek wystarczy ;-)

REKLAMA

cena do uzgodnienia
reklama@e-manta.eu

Odpowiedz do tematu