FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj

RSS
 Ogłoszenie 
UWAGA: PROSIMY ZAKŁADAĆ KONTA I LOGOWAĆ SIĘ NA FORUM TYLKO Z DOMENY E-MANTA.EU. FORA STOLARSKIE POD INNYMI DOMENAMI NIE MAJĄ Z NAMI NIC WSPÓLNEGO.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: FPHUMANTA.EU
2013-04-27, 21:23
Tarcze do pilarek.
Autor Wiadomość
tomek42007 

Wysłany: 2010-12-27, 20:07   Tarcze do pilarek

To i ja podpytam. Potrzebna mi tarcza do ukośnicy Metabo KGS 254. Tarcza 300x254 bodajże ale nie wiem jakiej firmy kupić i jaka ilość zębów. :-/ Chodzi mi raczej o cięcie precyzyjne czyli troszkę zębów musi być ale ile??? Ciąć będę dąb, jesion, sosnę i co będzie potrzeba (oczywiście cięcie poprzeczne) - różne grubości i szerokości . Pytałem w sklepie to jest tarcza CMT 96 zębów za 215 złotówek - warto/nie warto??? A i nie chcę żadnych wynalazków typu TOPEX. Co możecie polecić???
Ostatnio zmieniony przez SETA 2012-12-05, 23:05, w całości zmieniany 1 raz  

Armagedon 

Wysłany: 2010-12-27, 20:58   

96 zebow to do litego za duzo. Ja uzywam max 60 czy nawet 48. W tej chwili mam tarcze CMT i bardzo sobie chwale.
Jesli chodzi o ciecie drewna to najbardziej upierdliwa jest sosna i reszta miekkich. Twarde sie tak nie strzepia, choc na to tez jest stary dobry trik. Jak rysujesz linie ciecia to oprocz olowka uzyj noza stanley'a i przetnij wlokna na gdzies 2-3mm wglab i natnij tak dookola - wtedy nie wyrywa tak a druga sprawa ze zawsze z tylu ukosnicy (tam gdzie dokladasz drewienko) przyklejasz nawet na tasme dwustronna kawalek np 6-8mm sklejki na sztorc i po przyklejeniu ja delikatnie przecinasz - w ten sposob dostaniesz idealnie dopasowana szczeline do ostrza Twojej pily i dzieki temu tez nie wyrywa...
:-D

tomek42007 

Wysłany: 2010-12-27, 22:15   

Dzięki za porady ;) A dlaczego 96 za dużo??? Że się tępi szybciej??? Czy bardziej chodzi o to, że się "zamula", tak???

Armagedon 

Wysłany: 2010-12-27, 23:40   

maja tendencje do palenia drewna. W zasadzie 96 zebowe to juz albo aluminium albo drewnopochodne (tak przynajmniej producenci pisza)

Bebilon 
MODERATOR

Spec 2: Lite drewno
Spec 3: Tarasy
Wysłany: 2011-01-06, 13:36   

A czy używa ktoś z Was podcinaków o tym prostym zębie ? Czyli jednej grubości ?
Bo przy dobrym ustawieniu na boki nie powinno być problemu z wysokością.

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-06, 23:44   

O prostym zebie? Ktore to?
Ja uzywam z naprzemian skosnym. Jesli chodzi o ustawianie wysokosci to nie ma problemow - nie to co z np. trapezami.

Mój stan

Bebilon 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-07, 08:30   

adi czyli używasz GS ?

Dopiero teraz zobaczyłem że o średnicy 100, jest też naprzemian skośnymi.
Bo potrzebujemy 100 mm średnica i 20 mm otwór. Grubość jest 3,2 mm A lepiej gdyby był 3,4 chyba ?

zbmb 

Spec 2: full time job
Spec 3: zawodowiec
Wysłany: 2011-01-07, 08:36   

Bebilon, temat stalych podcinaczy byl walkowany na forum kilkakrotnie
ma je w swojej ofercie m. innymi Faba - 3,4 grubosc
u mnie taki podcinak sie nie sprawdza - zla jakosc podcinania, konieczne b czeste ostrzenie
ale inni uzywaja z powodzeniem przynajmniej tak pisali kiedys o tym na forum
;-)

Bebilon 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-07, 08:43   

zbmb fakt, był, pilara dopiero mnie o nich uświadomił. :mrgreen:
Do naszych rozmiarów podcinaka w pilarce, pasuje tylko z faby grubość 3,2 mm.
3,4 ma otwór 22, więc tulejka potrzebna.
Czytałem te opinie, ale jakoś nikt ich dalej nie opisywał.
Trzeba będzie dowiedzieć się cenę, jak nie będzie rażąca, to kupić i samemu sprawdzić.
Będzie najlepsze wyjście.

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-07, 15:38   

Bebilon napisał/a:
Czytałem te opinie, ale jakoś nikt ich dalej nie opisywał.

A co tu opisywac? Masz jakies pytania?

Mój stan

Bebilon 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-07, 17:34   

adi na którym Ci się lepiej pracuje ? Trapez czy prosty ?
Czy jak wystawisz powiedzmy 3 mm nad stół pilarki, to wszystko dobrze wychodzi ?
Czy też trzeba zachować odpowiednia wysokość ?

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-07, 18:30   

Wysokosc ma tu mniejsze znaczenie, wazne jest dobre ustawienie podcinaka na boki i dobry, wozek. Sam znajdziesz optymalna glebokosc zeby podcinak nacinal i jednoczesnie nie wychodzil z plyty w przypadku jakichs nierownosci. U mnie ok. 2mm.
zbmb napisał/a:
konieczne b czeste ostrzenie

U mnie ok. 2 podcinaki na jedno ostrzenie tarczy... ale jak tne pakietami to na dluzej starcza ;-)
Bebilon, ja uzywam podcinaka 125mm i 36z , te o srednicy 100mm maja tylko 18z - wiec tepic sie beda szybciej.

Mój stan

Bebilon 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-07, 18:41   

No właśnie, przy 100 jest 18 zębów, więc 2 podcinaki to na spokojnie mieć.
Te płyty w Karmelkowej są tak krzywe, że przy dociskaniu przy dużych formatach i tak nic nie daje. Wąskie a długie nie ma problemu, ale szerokie i długie. Przemyślimy co i jak z podcinakiem, bo trzeba nabyć,
Znalazłem z Faby, 100 mm średnica, 22 otwór i 24Z.
Więc tulejkę dorobić to myślę że nie problem.
Powiedz mi Adi jeszcze, używasz 3,2 czy 3,4 mm ?

Krzysztof b 

Wysłany: 2011-01-07, 22:29   

Te płyty w Karmelkowej są tak krzywe,

Spróbuj zakupić w firmie intar wrocław,może będą lepsze.

zbmb 

Wysłany: 2011-01-07, 22:42   

Bebilon, jesli plyta jest krzywa (a to czesto sie zdarza) to albo:
prowadzisz plyte wklesla strona do dolu,
zamawiasz docisk u pilary,
kupujesz podcinak skladany dobrej firmy (super twardy weglik) i wystawiasz go wyzej

podcinak staly nie jest dobrym rozwiazaniem - przynajmniej u mnie faba sie nie sprawdzila i lezy nieuzywana w szufladzie
wbrew temu co pisze adi wysokosc wystawienia ma decydujacy wplyw na jakosc podcinania
pilara pisal ze podcinak powinien byc wystawiony tylko tyle ile potrzeba bo wystawiajac wysoko zmieniaja sie parametry skrawania pogarszajace ciecie - i z tym sie zgadzam, bo to sprawdzalem wielokrotnie

podcinak skladany ma zupelnie inne paramerty ostrza niz stały
i mozna go wystawiac wyzej
;-)

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-08, 13:54   

zbmb napisał/a:
wbrew temu co pisze adi wysokosc wystawienia ma decydujacy wplyw na jakosc podcinania

Nie, decydujacy wplyw, jak napisalem, ma dobre ustawienie na boki :-P :->
Czytaj ze zrozumieniem:
adi napisał/a:
Sam znajdziesz optymalna glebokosc zeby podcinak nacinal i jednoczesnie nie wychodzil z plyty
<=>
zbmb napisał/a:
pilara pisal ze podcinak powinien byc wystawiony tylko tyle ile potrzeba

Bebilon napisał/a:
Powiedz mi Adi jeszcze, używasz 3,2 czy 3,4 mm ?
tarcza 3,2 a podcinak 3,4

Bebilon napisał/a:
Te płyty w Karmelkowej są tak krzywe, że przy dociskaniu przy dużych formatach i tak nic nie daje.

Na pewno plyty? Z maszyna wszystko ok?
Docisk od pilary pewnie dla Ciebie za drogi, jezeli jestes zainteresowany to moge Ci sprzedac pewien patent - niestety tylko do ciecia pelnej dlugosci plyty.

Mój stan

RobWan 

Spec 2: MDF gięty
Spec 3: Meble drewniane
Wysłany: 2011-01-08, 14:21   

adi napisał/a:
moge Ci sprzedac

A inni? :cry:

Robert

Mój stan

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-08, 15:17   

Nie mam wozka formatowego, wiec patent nie sprawdzony w praktyce i wymaga indywidualnych obliczen. Koszt materialowy takiego rozwiazania zaczyna sie juz od 200-400zl (tak na oko), ale wtedy to dosc upierdliwe(sruby do zacisniecia za kazdym cieciem) - warto by usrawnic i dodac pneumatyke wiec koszta w gore. Jezeli komus to rzeczywiscie potrzebne to zapraszam na PW

Mój stan

zbmb 

Wysłany: 2011-01-08, 17:55   

adi napisał/a:
decydujacy wplyw, jak napisalem, ma dobre ustawienie na boki
to jasne i to jest podstawa dzialania podcinaka...
ale
stopien wysuniecia podcinaka ma bezposredni wplyw na kat wejscia i wyjscia zebow w materiale
w wypadku podcinaka stalego → nie ma on takich samych katow uzebienia jak podcinak trapezowy czy skladany i teoria potwierdza praktyke ze zbytnie wysuniecie tego podcinaka powoduje pogorszenie jakosci ciecia
podcinak staly Faby nie jest robiony i sprzedawany jako podcinak ale jako pilka (frez pilkowy) i ma zupelnie inne uzebienie i zastosowanie niz podcinaki dedykowane do melaminy...
takich szczegolowych informacji dowiedzialem sie w firmowym sklepie Faby w Warszawie jak kupowalem ten frez pilkowy
stolarze adaptowali go jako podcinak i dlatego nie dziala on tak dobrze jak trapezowy czy skladany
dlatego ja go zdecydowanie odradzam

dla pewnosci
mozna zadzwonic do Faby i porozmawiac z technologiem
i wtedy podjac ostateczna decyzje o kupnie tego artykulu
;-)

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2011-01-09, 16:24   

zbmb napisał/a:
nie jest robiony i sprzedawany jako podcinak ale jako pilka (frez pilkowy) i ma zupelnie inne uzebienie i zastosowanie niz podcinaki dedykowane do melaminy...

Kupuje takie jako podcinaki od SEMPERA(mam tez z GOPOLu) i maja takie samo uzebienie jak FABA.
Do czego, wg. tego sprzedawcy z FABY, jest wiec podcinak 125mm 36z GS ?

zbmb napisał/a:
stolarze adaptowali go jako podcinak i dlatego nie dziala on tak dobrze jak trapezowy czy skladany

Zgadza sie... u mnie dziala lepiej(niz trapez)! :roll:

zbmb napisał/a:
teoria potwierdza praktyke

raczej odwrotnie ;-) :-P

Mój stan

zbmb 

Wysłany: 2011-01-09, 18:03   

adi, nie podwazam Twojego doswiadczenia i wiedzy
ciesze sie ze u Ciebie podcinak staly sie sprawdza...
ja
podaje informacje i opinie nabyte z autopsji
i sa one zupełnie inne niz Twoje

sugeruje osobom zainteresowanym
zadzwonic do technologa np Faby i u źródła dowiedziec sie o przeznaczeniu frezow pilkowych ktorych zakres srednicy jest od 100mm do 220mm a zakres gubosci zęba od 2,5mm do 8mm
bowiem w tym dziale produkcji jest 125mm 36z GS (S0100673 PI-401S)
sa to podcinaki - bo tak sklasyfikowane sa przez producenta ale czy na pewno do melaminy...?
i czy na pewno do zwyklych pilarek formatowych...?
moze powinny pracowac w innych ustawieniach (obroty, wysuniecie, kierunek pracy)...?
;-)

luk 

Wysłany: 2011-01-16, 20:54   

Wracając do pił tarczowych. Używał ktoś z was takiej tarczy. Jaka jest powierzchnia drewna po cięciu, chodzi mi o gładkość. Szukam jakiejs tarczy która dzieki której mozna uzyskać bardzo gładkie cięcie żeby juz nie szlifować, oraz żeby nie wyrywała drewna. Będe używał głównie do ciecia olcha, dąb, buk.
Czytałem o piłach gładkotnących, ale nie wiem czy to jest jakaś potoczna nazwa, bo w googlach prawie nic nie wyszukuje pod tym haslem.

a3756 

Wysłany: 2012-01-21, 23:36   

Podłącze się do tematu
Chcę kupić dwie tarcze jedna ma być do pilarki stołowej 315x30 a druga do ukośnicy 210x30 może wejdzie 216. Głównym celem zakupu tarcz ma być poprawa jakości ciętych elementów.
I tak pierwszą jaką wybrałem to tarcza Globusa PS010-0315-0001
http://alfatools.pl/pl/pi...m20-globus.html
Druga też ma byc globusa tylko nie ma na stronie a znajomy znalazł w katalogu i może zamówić taką tarcze która ma 42 zęby.
W związku wyborem mam pytanie czy 18 zebów przy pierwszej tarczy jest dobrym pomysłem czy lepiej brać z 28. Pilarka będzie używana do cięcia wzdłużnego drewna suchego amatorsko. Co do drugiej tarczy to to samo pytanie. Jeżeli ktoś może polecić tarcze innej firmy to będę wdzięczny.

Krzysztof b 

Wysłany: 2012-01-22, 11:29   

luk, prawdopodobnie ta tarcza będzie palić drewno,nigdy nie uzyskasz takiej jakości jak po szlifierce,przy cięciu wzdłużnym będzie ci bardzo cieżko,o piłę którą pytasz to ona na takie wycięcia owalne w płaszczyźnie tarczy i tak znajduję się niby jakieś noże ,ja osobiście tego nie testowałem.masz link właśnie to miałem na myśli
http://dimartooling.com/k...kategorien=1780

Błażej 

Wysłany: 2012-01-22, 12:32   

Te noże to są po to żeby w wielopiłach nie zakleszczało materiału.

panwu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-22, 12:45   

Ja używam takiej piły prod Faba, do cięcia wzdłużnego, idzie jak przeciąg. Tuleję dystansową dorobiłem ze zużytego podcinacza. Tak jak Błażej napisał boczne zęby zapobiegają kleszczeniu materiału, nie służą do poprawy jakości cięcia.

mumin 

Wysłany: 2012-02-28, 22:12   

Witam wszystkich,
podpinam się pod temat ponieważ jest on już dość obszernie rozbudowany wypowiedziami forumowiczów.

Jestem na etapie budowy Sam'a a dokładnie piły tarczowej zwanej krajzegą czy też cyrkularką, troszkę szukałem na forach jednak nie znalazłem odpowiedzi (być może słabo szukałem). Chciałbym, aby doświadczeni forumowicze coś mi podpowiedzieli, a mianowicie:

Posiadam silniczek 1kw trójfazowy, który posłuży mi do budowy mojej maszynki o prędkości 1400 obr/min wraz z kołem pasowym fi 130
wałek w podporach łożyskowych fi 25, i tu pojawia się moje pytanie chciałbym zakupić tarczę niestety nie mogę się zdecydować - wynika to z braku wiedzy.

Zastanawiałem się nad tarczami marki Yato lub globus 300 lub 250 nie chcę "inwestować" w tarczę konkretnych pieniędzy ponieważ nie jestem profesjonalistą.
Piły będę używał sporadycznie do prac w gospodarstwie domowym tj przyciąć deskę, być może wyprodukowanie ramek do pasieki (jestem pszczelarzem).
Piła ma być dość uniwersalna tj zarówno do przycięcia wzdłużnego jak również poprzecznego (no chyba że przekonacie mnie abym kupił obie tarcze).
Średnice tarcz podałem dwie ponieważ jak już wspomniałem jestem na etapie budowy mógłbym schować tarcze pod blat aby na stałe wystawało jej około 60mm.
Proszę nie krytykować koncepcji budowy piły z tak małym silnikiem ponieważ taki posiadam i właśnie ten chciałbym do tego przeznaczyć.
Jednocześnie chciałbym prosić abyście podpowiedzieli optymalne obroty dla zalecanej tarczy abym mógł zastosować odpowiednie przełożenie.

pozdrawiam Mateusz

panwu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-28, 23:50   

Witaj mumin! Niestety ten silnik nie nadaje się do budowy pilarki, szczególnie uniwersalnej, jest zbyt slaby aby poprzez przekładnię pasową zwiększyć obroty i zbyt wolny aby poprzez redukcję obrotów uzyskać większy moment obrotowy. Poszukaj mocniejszego, z 3000 obrotów.
Pozdrawiam

mumin 

Wysłany: 2012-02-28, 23:55   

witam, czytałem trochę o piłach i kilka osób oparło swoje wynalazki właśnie na silnikach o podobnych parametrach, nie chce ciąć nic poważnego, a jedynie okazyjnie przeciąć jakąś deskę :)
jaką tarczę do tego mi polecisz?

[ Komentarz dodany przez: RobWan: 2012-02-29, 07:43 ]
Reg. punkt 10b.
Ostatnio zmieniony przez RobWan 2012-02-29, 07:43, w całości zmieniany 1 raz  

panwu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-29, 00:09   

Do tej mocy silnika, tarcza 250 mm, inna do cięcia wzdłużnego i inna do poprzecznego, ale odradzam ten silnik.

PS. Poproś admina o przeniesienie Twojego postu do działu -"Samy"
Cytuj tylko fragmenty, a nie całe wypowiedzi, za to grozi ostrzeżenie

metasudans 

Wysłany: 2012-02-29, 00:59   

To i ja się zapytowywuję - wypatrzyłem tarczę combi saw f-my Hawera. Średnica, niestety, tylko 210mm, a do makity 2704 "wchodzi" od 250 do 260mm. Czy można, czy jest bezpieczne założenie tak małej tarczy? wykonana jest cool. Kosztuje ok.190pln.

adis 

Wysłany: 2012-02-29, 08:27   

zamiast hawery kup pilanę w tych pieniądzach znajdziesz odpowiednią do twojej maszyny

tomekz 

Wysłany: 2012-02-29, 09:27   

metasudans napisał/a:
czy jest bezpieczne założenie tak małej tarczy?

Czym mniejsza , tym bezpieczniej.

kibic 

Wysłany: 2012-02-29, 14:48   

tomek42007,
Jaką kupileś te tarcze? Mam ten sam model ukośnicy i chcę wymienić bo podobno oryginalna jest kiepska. Poprawiła się u Ciebie jakość cięcia po wymianie?

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2012-02-29, 20:29   

panwu napisał/a:
Niestety ten silnik nie nadaje się do budowy pilarki, szczególnie uniwersalnej, jest zbyt slaby aby poprzez przekładnię pasową zwiększyć obroty i zbyt wolny aby poprzez redukcję obrotów uzyskać większy moment obrotowy.

:shock: Kolego nie znasz się, to chociaż nie wprowadzaj innych w błąd.

panwu napisał/a:
Do tej mocy silnika, tarcza 250 mm

Dla danej mocy silnika średnica tarczy nie ma nic do rzeczy, ważna jest prędkość skrawania (czyli obroty dla danej srednicy) oraz posuw i grubość materiału.

Mój stan

mumin 

Wysłany: 2012-02-29, 21:18   

kolego adi, jeżeli mogę Cię zapytać czy uważasz, że ten silnik da sobie radę sporadycznie przecinając jakieś deski itp. nie mam zamiaru ciąć na tej pile nic wielkiego. Poza tym rama piły jest jeszcze niepospawana zastanawiałem się o stałym położeniu tarczy nad blatem około 60mm...

Posiadam nieco większy silnik 2,2 również trójfazowy oraz wałek z trzema nożami o szerokości skrawania 300mm i chciałbym wykorzystać go przy kolejnej produkcji SAM'a, ale to będę opisywał w innym dziale.

pozdrawiam Mateusz

panwu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-01, 09:09   

adi napisał/a:
ważna jest prędkość skrawania

Piła o średnicy 600 mm, spełnia ten warunek przy silniku 1500 obr. :-P

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2012-03-01, 20:38   

Od tego jest przekładnia pasowa. Moment obrotowy dla tej tarczy 600, będzie taki sam jak dla tarczy 300 przy prędkości 3000obr.

mumin napisał/a:
czy uważasz, że ten silnik da sobie radę sporadycznie przecinając jakieś deski itp.

Oczywiście, wystarczy popatrzeć na pilarki z małym silnikiem indukcyjnym np. JET JTS8 ma 720W.
Bardzo ważna jest tutaj jednak jakość tarczy i jej dobór do zastosowania. Załóż coś z cienkim rzazem (1,8-2,4mm) i w jakości co najmniej tarcz "elektronarzedziowych" Boscha . Lepszą opcją jest osobna tarcza do wzdłużnego i poprzecznego cięcia, ale uniwersalna też da radę przy niedużych przekrojach.

Mój stan

US
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-01, 22:31   

adi napisał/a:
ważna jest prędkość skrawania (czyli obroty dla danej srednicy) oraz posuw i grubość materiału.
Czyli chodzi o prędkość obwodową, tak?
A jak się ma do tego ilość zębów? - bo tarcza o średnicy np. 300 mm może mieć ich zarówno 30 jak i 100 (przykładowo), a to się chyba jakoś przekłada na prędkość skrawania, w każdym razie myślę, że powinno... :roll:

adi 
MODERATOR

Wysłany: 2012-03-02, 20:44   

Czy masz 30 czy 100 zębów prędkość skrawania jest ta sama. Inna jest wielkość wióra, inna optymalna prędkość posuwu... może zbmb, jeżeli wychynie spod prześcieradła, się swoją wiedzą na ten temat podzieli .

Mój stan

mumin 

Wysłany: 2012-03-04, 00:17   

Witam.
Mam pewne pytanie, a mianowicie przemyślałem kwestię doboru silnika do mojego SAM'a i zdecydowałem się założyć mocniejszy silnik tj; trójfazowy o mocy 2,2 kW 1400obr/min oczywiście zastosuję przekładnię aby uzyskać około 3000 obr/min czy takie obroty będą rozsądne wobec "uniwersalnego" cięcia? Tu chciałbym ponowić pytanie doboru tarczy do tej mocy silnika (wielkość, ilość zębów). Jakiej wielkości tarcza będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem przy stałym mocowaniu wału względem blatu, a także na jaką maksymalną wysokość powinienem "wystawić" tarczę ponad blat (będzie to jednoznaczne z tym jakiej maksymalnej wielkości deski/dechy będę mógł ciąć, a silnik da radę)?

Liczę na poruszenie tematu, jestem otwarty na wasze propozycje ;-)
pozdrawiam Mateusz

szpadel 

Wysłany: 2012-03-04, 01:54   

Używam tarczy 300mm, 60 zębów, na przemian skośne.
silnik 2,2 KW 2800 obr/min jednofazowy.
Wojtek

truszczyk 

Spec 2: folia PCV
Spec 3: płyciarstwo
Wysłany: 2012-03-04, 07:14   

mumin do każdego materiału jest odpowiednią tarcza.
Jak chcesz mieć uniwersalną tarczę to szybko ją stępisz. Zniszczysz.
300 tarcza to optymalny rozmiar. Co do wysokości to wszystko zależy jakie chcesz
grube elementy ciąć. Od grubości blatu jaki zastosujesz.

panwu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-04, 11:04   

Cześć mumin! Z silnikiem 2,2 kW, możesz już poszaleć i zrobić porządną maszynę. Prędkość skrawania powinna wynosić średnio od 40 do 60 m/s., czyli 3000 obrotów zapewni minimalną prędkość skrawania dla piły 300 - 315 mm. Średnica tarcz dociskowych zależy od średnicy piły i w tym przypadku powinny mieć średnicę 100 - 120 mm. Z tego wynika, że wysokość robocza piły 300 mm, z tarczami dociskowymi 100 mm wyniesie 100 mm, odjąć grubość blatu maszyny. Piły, tu 2 przykłady firmy Faba.

do cięcia wzdłużnego.JPG
Plik ściągnięto 400 raz(y) 25,02 KB

do cięcia poprzecznego.JPG
Plik ściągnięto 442 raz(y) 28,23 KB

Ostatnio zmieniony przez panwu 2012-03-04, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

mumin 

Wysłany: 2012-03-04, 11:04   

Zdaję sobie sprawę, że przy cięciu płyty z laminatem tarcza do drewna litego z małą ilością zębów nie będzie dawać nam zadowalających efektów i na odwrót.
Planuję zakup tarczy z nieco niższej półki, myślałem o globusie lub Yato tą drugą kolega szpadel raczej odradza (wcześniejsze posty), a jakie mają doświadczenia inni?

Blat będzie stalowy grubości 5mm, ciąć będę raczej drewno iglaste, choć chciałbym aby piła poradziła sobie przy twardszym liściaku. Myślę, że tarczę zostawię na wysokości około 80mm nad blatem.

kolego Szpadel jakie obroty uzyskałeś na wale? zastosowałeś przekładnię czy jest to jamnik?

pozdrawiam Mateusz

alagor 

Spec 2: Drzwi
Spec 3: Ogólnie lite
Wysłany: 2012-03-04, 11:41   

Tanie tarcze, to się nadają do przecięcia jakiegoś elementu i do kosza, mowa o elemencie - pocięcie jakiejś deski szalunkowej żeby weszła do pieca.
Na taniej tarczy masz jakość cięcia jak po siekierce... Węglik jest tak wstawiony, że każdy ząb zbiera inaczej...
Jak chcesz kupić to min. Globus, bo to inna półka niż Topexy, Graphity, Falon_techy i inne pierdoły... no a FABA - to już zupełnie inna bajka...
Zobacz czeską Pilane....
Teraz okryta snem.
Na wpół lodowata dłoń, zimne Twe usta
A jeszcze niedawno ogień tlił...

US
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-04, 13:40   

mumin, jak już budujesz, to pomyśl o regulacji wysokości piły. Przydaje się taka opcja, a można to zrobić np. na zasadzie wahacza.

mumin 

Wysłany: 2012-03-04, 14:39   

Oglądałem tarcze różnych firm niestety jak dla mnie amatora, któremu piła nie przyniesie dochodu są zbyt drogie, moja decyzja padnie raczej na Globusa 300x30x? hmm.... może ktoś mi poradzi jaką ilość zębów wybrać?

kolego irys nie widzę problemu aby zrobić regulację wysokości, niemniej jednak przydało by się opatentowane przez kogoś rozwiązanie, a nic konkretnego niestety nie znalazłem :-/
Mateusz

alagor 

Spec 3: Ogólnie lite
Wysłany: 2012-03-04, 16:17   

mumin, w tym wątku było pisane o ilości zębów. Im większa ilość tym lepiej, jeśli chodzi o cięcie poprzeczne, natomiast dla wzdłużnego wystarczy średnio ok 16z.
Producenci mają różne konfiguracje zębów, do cięcia mokrej tarcicy i do suchej....
Poczytaj trochę...
Teraz okryta snem.
Na wpół lodowata dłoń, zimne Twe usta
A jeszcze niedawno ogień tlił...

szpadel 

Wysłany: 2012-03-04, 16:51   

mumin napisał/a:
Szpadel jakie obroty uzyskałeś na wale? zastosowałeś przekładnię czy jest to jamnik?
Tu jest moja pilarka, tarcza osadzona na silniku.

Wojtek

majster86 

Spec 2: ogrodówka
Wysłany: 2012-04-14, 03:02   

Zastanawiam się nad tarczą do docinanie płyt laminowanych i okazjonalnie pilśni/hdf. Niestety w maszynie nie mam podcinaka. Znalazłem na stronie faby tarczę PI-507VS 300x3,2/2,2x30 z=64 GŁ. Jest napisane że "mogą ciąć materiały bez stosowania pił podcinających. Piły z nakładkami z węglika spiekanego specjalnego o zmniejszonej hałaśliwości do cięcia materiałów jednorodnych bardzo twardych o uzębieniu łukowym, daszkowo płaskim.
http://www.faba.pl/?pid=88&prid=132
Czy ktoś taką tarczę już kiedyś testował ewentualnie o takim uzębieniu?Jaka jest jakość cięcia od spodu?
Oczywiście nie chodzi o cięcie kilometrów kwadratowych płyty, tylko ewentualnie do poprawek.
Swoją drogą czy płyta laminowana zalicza się do materiałów jednorodnych?

przemo1803 

Wysłany: 2012-04-14, 07:26   

majster86,
Mam dokladnie ta tarcze tylko o srednicy 250mm
Jakosc mocno zalezy od dekoru plyty na jednych przetniesz perfekt a na innych jest maly wyszczerbek
Frontow tym nigdy nie ciolem ale inne elementy mebla jak trzeba bylo skrucic to i owszem Uwazam ze to najlepszy z pol srodkow Pisali ze po ostrzeniu jest gorzej z jakoscia ciecia ja na razie raz ostrzyłem i nie zauważyłem zadnych zmian

Błażej 

Wysłany: 2012-04-14, 07:27   

Do pierwszego ostrzenia nawet dobrze tnie i nie wyrywa laminatu.

tomekz 

Wysłany: 2012-04-14, 07:32   

Mam 350 nie jest żle i to co Błażej pisał

AdamK 

Wysłany: 2012-04-14, 17:28   

Proszę o poradę w zakupie tarczy.
Mam do pocięcia wzdłużnie sosnę o grubości 70mm w paski 10mm. Wielkość tarczy 300mm. Zależy mi na minimalnej grubości rzazu, maksymalnej jakości cięcia (wiadomo mniej szlifowania). Mogę to robić na dwóch pilarkach, jedna 4700 obr. druga 3000 obr.
Do pocięcia jest ponad 10 tysięcy mb listwy (jak przejdzie :mrgreen: ) o wymiarze na czysto 65x10.

Bebilon 
MODERATOR

Wysłany: 2012-04-14, 17:36   

AdamK CMT ma bodajże tarcze o grubości 2,8 mm.

AdamK 

Wysłany: 2012-04-14, 17:53   

Kurcze nie mogę odszukać takiej, żeby miała 2,8 i 300 do wzdłużnego.

tomekz 

Wysłany: 2012-04-14, 18:01   

AdamK,

Jak masz tyle do cięcia to sprawdź , może dasz radę założyć 2 piły .
Uwaga : listwa między piłami lubi się cofać - posuw , kliny , odbierający pracownik .

AdamK 

Wysłany: 2012-04-14, 18:29   

Chyba za słaba moc, żeby dwa cięcia robić na wysokość po 70mm. Chyba, że naprawdę bardzo dobre tarcze, które będą wchodziły w miękkie drewno jak w masło.

tomekz 

Wysłany: 2012-04-14, 18:37   

Ile kW ma silnik ?

Bebilon 
MODERATOR

Wysłany: 2012-04-14, 20:12   

AdamK masz w okolicy dystrybutora CMT ?
Na internecie znalazłem tutaj:

Średnica 300 mm, grubość zęba 2,8 mm - nr. 286.020.12M - http://itatools.pl/produc...kiem-posuwu-286

Średnica 305 mm, grubość zęba 2,8 mm - nr. 293.028.22M - http://www.punta.com.pl/s...u_art_285290293

AdamK 

Wysłany: 2012-04-14, 23:35   

tomekz napisał/a:
Ile kW ma silnik ?

5,5kW
Bebilon, Dzięki wielkie, w poniedziałek zadzwonię i pogadam z nimi.

tomekz 

Wysłany: 2012-04-15, 09:24   

AdamK,
Przecinałem 50 mm sosnę bez problemu dwoma piłami - silnik 5 Kw

lukas93cs 

Wysłany: 2012-05-26, 16:51   

Witam panowie doradźcie mi jakie firmy i jaką tarcze do cięcie drewna na opał .A będę przecinał całe płoszki rozłupana jedno metrowe na polowe .I myślę kupić tarczę o
wielkości 600mm
A będę ciąć tak jak na załączonym filmiku
http://www.youtube.com/watch?v=-ovUk7f4-O4

Philwood 

Wysłany: 2012-09-15, 22:47   

Użytkuje ktoś tarcze Yato? Kosztują połowę Faby.
Potrzebuję do ukośnicy. Dlaczego średnica 254 jest tak mało popularna? Większość ma 250. Taką kupię.
Optymalnie 60 zębów będzie dobrze? Czy wziąć 48?

panwu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-15, 23:20   

Obawiam się, że Yato to stracone pieniądze. Zastosowanie w ukosnicy sugeruje cięcia poprzeczne. W skrócie można przyjąć, że w tym wypadku większa ilość zębów zapewni lepszą jakość. Ja używam Faby PI-505, 250 mm, 60z, ale są nawet z 80z, przy tej średnicy.

Philwood 

Wysłany: 2012-09-15, 23:24   

Yato ma dość dobre klucze. I tym się sugerowałem.
Jednak FABA. 60 zębów wezmę.

ender77 

Wysłany: 2012-09-16, 00:16   

error7 napisał/a:
Użytkuje ktoś tarcze Yato?(...)

Tak. Służy głównie do cięcia śmieci i ogrodówki (świeżych pniaczków z ogrodu na opał). Bije, szybko się tępi a jakość na starcie czy po ostrzeniu daje dużo do myślenia. Do pracy się nie nadaje, do zgrubnego cięcia owszem. Generalnie nie warto, jeśli ma pracować,

Philwood 

Wysłany: 2012-09-16, 00:30   

No i wątpliwości rozwiane. Dzięki.

bosman170 

Spec 2: szafy
Spec 3: meble - płyta
Wysłany: 2012-11-14, 11:45   

Witam.
Mam pytanie odnośnie tarcz do ciecia aluminium? Czy tarcza GLOBUSA PS415-0216-0001 we współpracy z ukośnicą METABO KGS 216 M będzie dobrze się sprawować? Chodzi mi o cięcie profili aluminiowych do szaf i szuflad wewnętrznych BLUMA/
Robert.

pawelz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-14, 12:34   

Bosman, oczywiście, że będzie się dobrze sprawować ;-)

Odpisałem Ci w innym wątku, gdzie pytałeś o ukośnicę. Z czystym sumieniem mogę polecić Ci taką tarczę do amelinum

Mam taką, we współpracy z tym konkretnym modelem ukośnicy złego słowa nie powiem.

PS Czy Ty kupiłeś ukośnicę, czy wciąż rozważasz jej zakup?

bosman170 

Spec 2: szafy
Spec 3: meble - płyta
Wysłany: 2012-11-14, 15:30   

Dzięki za odpowiedź, ale musiałem przeoczyć odpowiedź. W zasadzie już się zdecydowałem na ta ukośnicę na dniach będę kupował, tylko nie wiedziałem, jaką tarcze do niej dopasować żeby być zadowolonym. Czyli powiadasz, że ta tarcza IRWIN się nada? Coś taniawa, bo w granicach 150 zł no i ma tylko 60 zębów, a ta GLBUSA ma 74 i jest w cenie 250 zł. Jakoś nie mam zaufania, ale może się mylę. Też nasz taka ukośnice i taką tarcze przy niej? Co nimi tniesz i jakie efekty?
Robert.

przemo1803 

Wysłany: 2012-12-05, 21:59   

Zna ktos firme AKE????

misoni 

Wysłany: 2012-12-05, 22:12   

Słyszałem o niej

pozdr.

przemo1803 

Wysłany: 2012-12-05, 22:14   

misoni,
ale na plus??
Umiesz umiescic ja jakosciowo w szeregu faba cmt ake freud???

misoni 

Wysłany: 2012-12-05, 22:30   

Na pewno najdroższe. Osobiście nie używałem, więc opini nie mam wyrobionej.

pozdr.

przemo1803 

Wysłany: 2012-12-05, 22:33   

misoni,
Widzisz to nie tak wcale zle z ta cena
za komplet czyli tarcza glowna 300mm plus dwa podcinaki proste 385 zl netto
To drogo???

misoni 

Wysłany: 2012-12-06, 01:35   

Ale to chyba z tej ich budżetowej serii blueline?

pozdr.

anioll 

Wysłany: 2012-12-06, 09:29   

Znam Ake używałem ich z 10 lat i ostrzyłem w Olsztynie u przedstawiciela.
Miał certyfikaty od Ake i maszyny do ostrzenia od nich. Współwłaściciel tej ostrzalni to człowiek z mojego miasta. Zabierał od nas i przywoził naostrzone. Ale spólki......
Cięło się na nich super.

P.s
Przemek w Olsztynie od Bogdana z okolic Wyszyńskiego ?

przemo1803 

Wysłany: 2012-12-06, 21:03   

anioll,
Tak jak mówisz
Własnie u nich zawsze ostrze i jestem zadowolony
Chodzi mi własnie o opinie użytkowników bo przeważnie jest tak ze każdy sprzedawca swoje chwali
A ja mam od Bogdana AKE do zaglebiarki i specjalnej różnicy miedzy oryginalna Makita nie widzę

SinusX 

Wysłany: 2013-03-03, 20:03   Jaka tarcza do lakierowanych listw MDF

Witam
Mam ukośnicę PCM 8S 210mm.
Jaka powinienem dokupić tarczę do cięcia listw MDF lakierowanych.
Jakie polecacie ?

Piotr-gka 

Wysłany: 2013-03-03, 20:14   

drobną, np z faby

zeusiasty 

Wysłany: 2013-03-03, 20:32   

faba chyba nie robi mniejszych niż 250

Stol-Art 

Spec 3: Meble Kuchenne
Wysłany: 2013-03-03, 22:09   

I pewnie listwy chcesz ciąć na leżąco?
Schody Płock
Stol-Art Schody

Mat 

Wysłany: 2013-03-03, 22:36   

najlepiej też z ujemnym kątem natarcia

mitek 
MODERATOR

Spec 2: Maszyny...
Spec 3: CNC oprogramowani
Wysłany: 2013-03-09, 15:15   Piła z zębem wklęsłym

Ktoś takie używa?
Doczytałem że dobra dla fornirów i laminatów.
Jakość cięcia wysoka i możliwość cięcia bez piły podcinającej.

Przechwytywanie.JPG
Plik ściągnięto 128 raz(y) 25,56 KB

SETA 
MODERATOR

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 2013-03-09, 15:27   

Jak masz ją gdzie ostrzyć, to polecam.

mitek 
MODERATOR

Wysłany: 2013-03-09, 15:51   

Stosowałeś?

Ostrzenie to inna sprawa...
Generalnie to raczej z ciekawości poruszyłem temat bo do panelowej piły raczej bym nie montował.

SETA 
MODERATOR

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 2013-03-09, 15:55   

Nie stosowałem, ale mają ją koledzy i chwalą.

majster86 

Wysłany: 2013-03-09, 16:47   

Mam tarczę o podobny uzębieniu faba pi 507. Ale moim zdaniem nadaję się tylko do jakiś poprawek albo jak trzeba dorobić jakąś małą rzecz a nie ma wolnych terminów w hurtowni. Mimo wszystko sporo zależy od jakości płyty, na przykład szarą 16 na spody i tyły szuflad do bluma tnie idealnie ale już biała korpusową czasami wyrwie. Tak jak ktoś wyżej napisał dużo też zależy od płyty.
W skrócie dobra alternatywa dla kogoś kto nie ma podcinacza i tylko okazyjnie robi w płycie.
Na fornirze nie testowałem.
aaa, i kompletnie nie nadaje się do drewna zarówno do ciecia wzdłuż bo rzaz wychodzi po 5-6 mm a w poprzek jak trzeba wyrównać elementy gdzie ścinasz 1 cm to potem te odpady uczą się latać po całym warsztacie.

Błażej 

Wysłany: 2013-03-09, 19:19   

Ona jest bardzo dobra..., ale tylko do pierwszego ostrzenia :-( .

majster86 

Wysłany: 2013-03-09, 19:25   

Zależy gdzie ostrzysz, ja oddałem ją do ostrzenia do oddziału Faby w Częstochowie i po naostrzeniu cięła jak nowa. Czasami lepie wysłać nawet kurierem taką tarczę do producenta do ostrzenia niż dawać komuś w okolicy. bo wyjdzie niewiele drożej ale jakość o wiele lepsza takiego ostrzenia, w profesjonalnym serwisie.

Błażej 

Wysłany: 2013-03-09, 19:30   

Też tam wysyłałem i upieram się że to już nie to, ba nawet nie połowa tej jakości nowej.
Teraz mi to ostrzy klient z okolicy i jest trochę lepiej, ale po 3-5 płytach zaczyna wyrywać.

mitek 
MODERATOR

Wysłany: 2013-03-09, 22:42   

Taka piła jest droższa?
Ostrzenie tyle co zwykłej czy więcej?

adas 

Wysłany: 2013-03-09, 23:01   

Troche off topic bo bardziej chodzi o ostrzenie.
W jakim stanie otrzymujecie frezy palcowe po ostrzeniu? Chodzi mi o takie jak na zdjeciu.

frez1.jpg
frez
Plik ściągnięto 32215 raz(y) 8,97 KB

mitek 
MODERATOR

Wysłany: 2013-03-09, 23:08   

Diamentowe frezy i podcinaki ostrzymy w ITA i powiem że zawsze są świetnie zaostrzone. Niestety takich frezów nie stosuje.

Wracając do tematu pił:
Taka piła jest droższa od zwykłej?
Ostrzenie tyle co zwykłej czy więcej?

majster86 

Wysłany: 2013-03-10, 00:06   

Błażej napisał/a:

Teraz mi to ostrzy klient z okolicy i jest trochę lepiej, ale po 3-5 płytach zaczyna wyrywać.

no cudów nie tak jak pisałem to jest płyta do docinek a nie rozcinania płyt zamiast hurtowni. Ja jak ją kupiłem to poza zrobieniem prób pociąłem 2 blaty i już w zasadzie nadawała się do ostrzenia, bo zaczęła rwać od spodu.

Mitek na przykład na stronie
http://www.frezmar.pl/ind...cchk=1&Itemid=1
masz piłę PI 507 o zmniejszonej hałaśliwości (i moim zdaniem da się to odczuć) za 337 zł brutto czy to dużo czy mało sam musisz sobie odpowiedzieć
Ostatnio za ostrzenie tej tarczy i jeszcze jednej zmienno skośnej zapłaciłem w Fabie w Częstochowie 52 zł brutto w sumie było tego około 130 zębów jeżeli już są jakieś różnice to są to groszowe sprawy od zęba.

anioll 

Wysłany: 2013-03-10, 09:53   

Kiedyś w którymś wątku wyczytałem, że ostrzą piły po 10 i więcej rozciętych arkuszach?!
Ja po 3-5 zmieniam piły bo jakość cięcia jest nie do przyjęcia!
Jak to się dzieje, że nowa wytnie dwa razy więcej niż później ostrzona?!
Przecież ostrzą na automatach, maszynach od producentów pił.
W Olsztynie na ostrzarce Ake, czyzby spisek tych co ostrzą i produkują ;-)
Żeby więcej kupować :mrgreen:

mitek 
MODERATOR

Wysłany: 2013-03-10, 12:06   

Jakiś czas temu (sprawdzę i napisze markę jutro) kupiliśmy piły do panelowej i piła fabrycznie nowa mniej wytrzymuje niż ostrzona. Płacimy po 20zł za tarcze.

Napisze jutro markę pił po nie pamiętam.

Błażej 

Wysłany: 2013-03-10, 17:34   

Kiedyś płaciłem za ostrzenie tej "pirani" 30 zł. klient z okolicy ostrzy po 15zł.
Pracuję na niej z podcinakiem, ale i tak gorsza od freud-a.

REKLAMA

cena do uzgodnienia
reklama@e-manta.eu

Odpowiedz do tematu