FORUM STOLARSKIE

Okucia - Wytrzymałość zawieszek

podgladaacz - 2012-08-17, 11:47
Temat postu: Wytrzymałość zawieszek
Witam

Z waszego doświadczenia lub wiedzy oriętujecie się do jakiego obiążenia mozna stosować te zawieszki??Chodzi o pierwsze 4 pozycje

http://bolo.com.pl/oferta_zawieszki.htm

szpaku-666 - 2012-08-17, 13:25

ile wejdzie do póki sie nie urwie

a tak na serio około według mnie 30-40 kg na szt

pozdro

pirat76 - 2012-08-17, 14:11

Zależy do czego przykręcisz zawieszki. Metal wytrzyma, drewno lub płyta słabiej to zniesie.
truszczyk - 2012-08-17, 15:48

i czym przykręcasz.
OpawelQ - 2012-08-17, 17:46

na pierwszej zawieszce z tabelki dawniej zawieszali szafki kuchenne które wytrzymywały wraz z talerzami, garnkami i takie szafki wiszą do dziś 20 lat :)
stolarz85 - 2012-08-17, 18:07

podgladaacz, na tak zadane pytanie nie da się dokładnie odpowiedzieć.
Sedno sprawy polega na tym że maksymalne dopuszczalne obciążenie takich zawieszek zależy od dwóch czynników:
- po pierwsze z jakiego materiału będzie wykonany wyrób (tej informacji nie podałeś)
- po drugie jakich użyjemy wkrętów (tutaj decydujące znaczenie ma ich długość, ale nie tylko)
Wszystko sprowadza się do tego że o max obciążeniu decyduje tak naprawdę zdolność utrzymania wkrętów w materiałach płytowych lub drewnie (czyli siła potrzebna do wyrwania wkrętu z płyty/drewna, umieszczonego w nich na określonej głębokości).
Temat w sumie prosty i łatwo można wszystko policzyć opierając się choćby na danych producentów płyt.

pirat76 - 2012-08-17, 19:39

No chyba nie do końca tak łatwo, aż z ciekwaości zajrzę do literatury. A nóż czegoś się nauczę.
podgladaacz - 2012-08-20, 07:26

Materiał do którego wkrecone będą zawieszki to płyta meblowa 18mm jak i cały regał.
Kupiłem zawieszki podobne do U65 tylko są dłuższe i mają jeszcze otwór na jeszcze jeden wkręt. Do ściany chce to przykręcić na wkręt rozporowy 10mm długości 60mm.

pirat76 - 2012-08-20, 07:30

ściana i wkręt do ściany wytrzymają. Co Ty w zasadzie chcesz na to powiesić?
podgladaacz - 2012-08-20, 07:47

Na najwyższej półce będą segregatory z jakimiś książkami wnęki wieksze to szafeczki na elementy elektroniczne no i te mniejsze przegrody to płyty CD wiec wydaje mi się ze obciązenie jakies mega wielkie nie bedzie ale sam regał pewnie swoje bedzie wazyć
pirat76 - 2012-08-20, 08:15

Podeślij jakiś szkic z wymiarami, chociaż w przybliżeniu (w paincie nawet). Takie zawieszki do piwnicy na półki wykorzystaj. Będzie rysunek to Ci powiem jak można zrobić (bo sposobów jest tyle ile ludzi na forum)
podgladaacz - 2012-08-20, 08:37

Rysunek jest tutaj

http://s1166.photobucket....12/podgladaacz/

chodzi o tą część wiszącą nad biurkiem.Czarne elementy to będą szafeczki na elementy

pirat76 - 2012-08-20, 09:23

Link mi nie działa
podgladaacz - 2012-08-20, 09:53

Powinien śmigać

http://s1166.photobucket....w¤t=1.jpg

wymiary

http://s1166.photobucket....w¤t=2.jpg

pirat76 - 2012-08-20, 10:32

Te 3 szafeczki zrobiłbym jako jedną konstrukcję i powiesił normalnie na listwie kuchennej na zawieszkach blumowskich lub podobnych - plecy muszą byc odpowiednio cofnięte od ściany. Półka górna i dolna mocowana do tej potrójnej szafki, potem w połowie długości "bolec", śrdokowa półka mocowana do potrójnej półki od wewnątrz na konfirmaty i w połowie długości też bolec.
Półka na cd wieszana na zawieszkę SAH 215/216 - tak samo możesz powiesić tą potrójną szafkę. Ale tutaj potrzebne sa plecy do tej półki. możesz też powiesić na taką zawieszkę:
zawieszka
ale musiałbyć dodać u góry pionowy wieniec - ale wtedy nie dajesz pleców

Tutaj masz tego bolca:
bolec

Więcej roboty, trochę dokładniejszej ale efekt znacznie lepszy. Te zawieszki można regulować więc bez problemu zniwelujesz błedy montażowe listwy (oczywiście w pewnym zakresie)

W szafkie coś te skosky chyba Ci nie do końca dobrze wyszły. Przynajmniej w tym rzucie z góry coś jest nie tak.

podgladaacz - 2012-08-20, 14:15

O kurcze to niezła konbinacja wychodzi:))

A jak te moje zawieszki umieszcze tak:

http://s1166.photobucket....w¤t=6.jpg

czy będzie szansa ze wytrzyma??

Skosy miały tak wyjść bo bok jeden jest węższy od drugiego.45cm i 40 i tak to wychodzi niestety

pirat76 - 2012-08-20, 23:08

Zależy co tam położysz i jakie zawieszki.
Widzę że zmieniłeś nieco te szafeczki. Skoro już tak kombinujesz, to nie lepiej i bardziej estetycznie byłoby zrobienie tej szafki potrójnej z lewej i z prawej całej takiej dużej kratki? Dajesz wtedy pionowe całe płyty a poziome łączone na kołki, mimośrody, lamelki lub inne takie? Możesz też zrobić te 3 szafki kratkę na jednym poiomie a góry wienic- czyli póła na całej szerokości.

W skoksach chodzi mi o to, że ta krawędź cięta pod kątem w wieńcu i półkach nie jest równoległa. Winiec dolny i górny idą równo, ale półka chyba w rzucie coś koślawa, chyba że to jakaś inna linia, nie wiem co to. Może to wcześniej poprawiłeś i już tego nie ma.

podgladaacz - 2012-08-21, 08:27

Niestety ale tam juz zawiele pozmieniac nie moge.Formatki dociete leżą już w domu i właściwie spora część regału już jest poskładana do kupy:))
Sądziłem że kołkowanie będzie trudniejsze w dopasowaniu a tu sie okazuje ze konfirmaty mi sprawiają trudności bo ciągną wymiar w swoja strone i ciezko ustawić co do milimetra:))

Półki i wience mają ten sam kąt,może rzut był mało czytelny.

pirat76 - 2012-08-21, 09:39

No to musisz sobie wybrać najrozsądniejsze według Ciebie rozwiązanie. Jak skręcisz pierwsze pudełko konfirmat (1000 szt.) to jużnabierzesz wprawy :-)

Kiedyś wierciłem przyrządem, ale teraz z ręki. Zaznacz gdzie będzie wiercenie, napunktuj (starym wiertłem lub punktamkiem jak masz), poskładaj całość, lub przynajmniej 2 skręcane elementy i złap ściskami delikatnie. Wyrównaj powierzchnie, dociągnij ściski i wierć. Nie może nie wyjść, chyba że krzywo wiercisz.

podgladaacz - 2012-08-21, 10:04

Stosuje przyrząd czyli szablon w postaci listwy metalowej pożyczony od stolarza.Otwory wychodzą dokładnie do siebie jednak zawsze któryś ciągnie w inna stronę

Ściski mam niestety tylko krótkie wiec zlapanie półek ktore chce poskrecac prostopadle do siebie chyba nie wchodzi w gre,no chyba ze sa magiczne sposoby stolarskie o ktorych jako zupełny amator nie mam pojęcia:D

Stol-Art - 2012-08-21, 11:15

mozesz dac listwy pod półkę (jednakowych wysokości), albo sciski kątowe.
stolarz85 - 2012-08-21, 20:22

podgladaacz napisał/a:
Kupiłem zawieszki podobne do U65 tylko są dłuższe i mają jeszcze otwór na jeszcze jeden wkręt

podgladaacz napisał/a:
A jak te moje zawieszki umieszcze tak:

http://s1166.photobucket....w¤t=6.jpg

czy będzie szansa ze wytrzyma??

Wytrzyma.
Dwie sprawy:
-po pierwsze zawieszki z lewej strony przesuń w prawo (obie), a bok lewy skręć z bokiem szafy
-po drugie bardzo uważaj przy wkręcaniu wkrętów w bok płyty żeby ta się nie rozwarstwiła- najlepiej nawiercić wiertłem o średnicy trochę mniejszej od średnicy rdzenia wkręta
Sugerowałbym wkręty 3,5*40.
Tutaj jest ciekawy artykuł na temat wzmacniania tego typu połączeń.
Ja tego środka nie stosowałem, ale czasem wciskam w wywiercony otwór klej konstrukcyjny.
Jak dotąd nikt się nie zgłosił z reklamacją.

OpawelQ - 2012-08-21, 20:43

ja niedawno wkręcałem wkręty , wykręcałem, wciskałem do środka wikol i znów wkręcałem. Myślę że płyta meblowa w miejscu wkręta się trochę utwardziła :) a po co tak robiłem to mi się już nie chce pisać :P
zbmb - 2012-08-21, 20:56

OpawelQ,
gdybys dał poliuretanowy - to bys wzmocnil mocowanie na wkręt
ale
ze zapodawałeś wodny - to zdecydowanie osłabiłeś mocowanie wkreta
bo
pod wplywem wilgoci plyta sie rozpulchniła a wiec ją rozrzedziles
...
wiec jak pukniesz tak skręcaną szafkę lekko ręką to wkręt sam wypadnie... ;-)
a
szfka sie rozleci... :shock:

...
ogólnie ja popieram takie działanie "konkurencji" :-P

OpawelQ - 2012-08-22, 05:20

zbmb czyli klejenie korpusów na kołki wikolem osłabia szafki bo się płyta rozpulchnia od wilgoci ? bajki opowiadasz:P
zbmb - 2012-08-22, 09:20

czy odrozniasz w jakis sposob metalowy gwozdz od drewnianego kolka???
SETA - 2012-08-22, 09:28

zbmb, kołka nie moczymy w occie. :-P
OpawelQ - 2014-02-18, 06:28

Bede wieszal szafki kuchrnne klapy 120 cm szerokie 72wys i 30gł, beda wisiec osobno. Jakie zawieszki polecicie ? Mam blumowskie na mysli ale poczekam na wasze zdanie.

Druga sprawa spowalniacze arktiki tam dadza rade czy nie bardzo? Moze na jedna klape dac ze 4arktiki? A jak nie to blumowskie montowane do korpusu czy moze zawiasy blum +blumotion? Klapa bedzie na 3 zawiasach wiec jak by co to 3 blumotiony moge dac.

szyndziu - 2014-02-18, 15:48

Pawełek przelicz czy nie lepiej założyć aventos hk, bo kombinujesz jak koń pod gore
OpawelQ - 2014-02-18, 16:10

Cena mebla robi swoje :)
zbmb - 2014-02-18, 18:29

OpawelQ,
zawieszki Camar_a są OK

OpawelQ - 2014-02-18, 19:00

Przeglądałem zawieszki i zwykłe wytrzymują 100kg a camara i bluma 120kg.
100 kg to chyba bardzo dużo jak na szafkę nawet 120cm szeroką ? I nie ma co się martwić ?

Jenot - 2014-02-18, 23:09

zawieszki 100, 120 kg... a śruby w korpusie , kołki montażowe aż w końcu listwa montażowa :mrgreen:
PBStol - 2014-02-19, 18:07

Kup Bluma. Zawieszka trzyma 100kg, a napis "Blum" trzyma dodatkowe 20kg.
Razem jest 120kg. Będziesz zadowolony.

krzyqu - 2014-02-26, 20:56

Witam, jestem w trakcie robienia szafek wiszących i największy problem to właśnie wytrzymałość zawieszek. Projekt to pięć dużych szafek wiszących (wysokość 900mm) na długości 3500mm. Mam koncepcję żeby je powiesić, ale nie wiem czy dobrze myślę, stąd moje pytanie. Chodzi mianowicie żeby powiesić je nie na jednej listwie, ale na dwóch i wtedy wyregulować napięcia na zawieszkach, na koniec skręcić szafki jedna do drugiej i teoretycznie powinno wytrzymać trzęsienie ziemi, ale tylko teoretycznie. Proszę o opinie na temat mojego pomysłu.