FORUM STOLARSKIE

Płyty wiórowe/MDF/HDF - płyta meblowa egger

grover77 - 2011-09-30, 18:56
Temat postu: płyta meblowa egger
Witam,proszę o podzielenie się opiniami na temat płyt meblowych firmy egger,dotąd bazowałem na kronopolu i kronospanie,ciekawi mnie czy firma egger jakościowo i cenowo dużo różni się od wyżej wymienionych.
darecki - 2011-09-30, 20:12

ja stosuje Egger-a
dobre płyty , czyste bez śmieci
jeśli chodzi o ceny to są droższe od np. Pfleiderer-a

przemo1803 - 2011-09-30, 20:21

Witam
Egger troche drozszy ale jakosciowo lepszy, kolory rowne jesli chodzi o jednobarwne wnetrze czyli wior jak by bez smieci
Eggera uzywaja w komandorze

lignoston - 2011-09-30, 20:50

Egger się mocno rozwija jak kiedyś pflaiderer buduje fabryki na wschodzie.
Dogadał się z komandorem otworzyło się trochę punktów sprzedaży.
Dla hurtowników dają dobre rabaty

Bebilon - 2011-09-30, 20:56

Eggerowi przyjrzeliśmy się w JUAN-ie, mają bardzo ładne dekory, takie ciekawsze, ale ceny były większe niż kronospan. Teraz mamy w terminach szafeczkę z płyty eggera, to się przekonamy co to takiego.
wojtek007 - 2011-09-30, 20:59

Dużo ładniejsza kolorystyka. Ceny średnio wyższe o 20% o kronospamu i kronopolu. Jakościowo też w porządku. ABS jest do szystkich dekorów. A z tym komandorem to mnie zaskoczylście. Z ego co wiem jest problem z cienkimi płyami.
SETA - 2011-09-30, 21:08

Zamówiłem dwie płyty eggera. 820 zł. :evil:
przemo1803 - 2011-09-30, 21:10

wojtek u mnie wszystkie kolory dekory dostepne w grubosci 18mm jak i 10mm tylko cena za cienka jak i gruba plyte ta sama :-(
Bebilon - 2011-09-30, 21:10

przemo1803 napisał/a:
tylko cena za cienka jak i gruba plyte ta sama :-(

Kronopol ma to samo u nas ;-)

tomaszcomasz - 2011-10-01, 04:50

W porównaniu płyta Eggera do Pfleiderera mi się wydaje ciezsza, co za tym idzie gestsza. Różnice jak dla mnie słychać przy cieciu. Jak koledzy wyżej wspomnieli czystsza, bez smieci. dekory fajne. Godna polecenia jeżeli idzie o jakość.
darecki - 2011-10-01, 08:23

SETA napisał/a:
Zamówiłem dwie płyty eggera. 820 zł.

zależy jaki decor , jak wziąłeś Gloss Finish ST30 to one tak kosztują
drogie są pełne kolory , za czerwony żarówiasty płaciłem coś ok. 200zł/ark.

jaclaw - 2011-10-01, 14:37

u nas płyty cienkie sa drożesze :?:
tomaszcomasz - 2011-10-01, 15:59

Darecki Eggera kupujesz w Center- meblu?
darecki - 2011-10-03, 08:41

tomaszcomasz tak kupuje w Center-Meblu a czasami w Dilap-Market w Białymstoku
pilara - 2011-10-03, 18:28

Fachowcem od płyt nie jestem, ale klienci chwalą sobie eggera, płyta jak piszecie czystsza w środku, gęsta, dzieki temu nie puszcza tak naprężeń, banany z eggera sa dużo "prostsze" :-D ... Przy kronopolu puszczają nawet przy pasach o szerokości 600 mm, ludzie zaczynają się wkurzać, norma to była przy 300 mm, a teraz coraz częściej słyszę: ale przy 600??? Niemożliwe. Pracujący na eggerze chwalą ją sobie.
misoni - 2011-10-03, 22:38

pilara napisał/a:
dzieki temu nie puszcza tak naprężeń, banany z eggera sa dużo "prostsze" :-D ... Przy kronopolu puszczają nawet przy pasach o szerokości 600 mm,

Wytłumaczcie, co znaczy to puszczanie naprężeń :)

pozdr.

RobWan - 2011-10-03, 22:41

Odcinasz pas płyty po długości. Pas ma szerokość 500 mm.
Teoretycznie krawędź powinna być prosta. A jest po łuku. I nie z powodu pilarki.
Wygięła się.

Robert

misoni - 2011-10-03, 22:50

Ale jaja...
Ale rozumiem, że tylko raz puszczają te napreżenia i jak się później wurówna jest ok.

pozdr.

pilara - 2011-10-04, 15:45

Jak zbrzegujesz drugi raz jest OK :mrgreen:
misoni - 2011-10-04, 18:08

No to jeszcze ujdzie, gorzej jakby miała dalej puszczać te swoje naprężenia..:)

pozdr.

pilara - 2011-10-04, 18:25

Się tu słówek nie czepiaj :-P ...
mychu - 2011-11-05, 21:08

faktycznie komandor wychodzi z kronopolu i wchodzi w eggera i przynajmniej na moim terenie zaczyna walczyć o płyciarzy.
Płyta trochę droższa lecz nie zawsze, zależnie jakie dekory a przede wszystkim struktury powierzchni.
akurat miałem z nią ostatnio bliższy kontakt więc opisze swoje spostrzeżenia.
na co dzień używam kronopolu ,ale dostałem niedawno próbnik eggera notabene gratis co teraz jest raczej rzadkością w tym temacie. Wywaliłem dekory, które mi się nie podobały albo były podobne do tych z kronopolu, zostawiłem tylko te z strukturą przypominającą fornir. klientowi spodobał się jeden z takowych dekorów właśnie no i działamy. pierwsze spostrzeżenie płyta pofalowana , łukowata czyli norma jak u innych. zabieramy się do cięcia, krawędź lekko wyszczypywana od podcinaka jeszcze ok ale z góry nie do przyjęcia. tarcza nie dawno ostrzona.próba na kronopolu=bez zastrzeżeń. reguluje wysokość ciecia, najlepsze choć nadal nie idealne jest prawie przy bardzo wysoko wysuniętej tarczy. Nie wiem czy ta struktura wierzchnia jest tak cienka czy po prostu trzeba lepszej tarczy. Co do czystości to też bym jej nie określił super czystej, taka średnia ani czysta ani brudna, bez zachwytu. Przy pasach 25- 40 cm lekki banan, co mi osobiście przy kronopolu rzadko się zdarzało. i tyle czyli szału nie ma, chyba że trafiłem na trefne.
Zaobserwowane na 6 rozciętych arkuszach i kilkudziesięciu otworach fi 35.

pilara - 2011-11-05, 21:36

mychu napisał/a:
najlepsze choć nadal nie idealne jest prawie przy bardzo wysoko wysuniętej tarczy.

Dziwne, z reguły niżej opuszczona tarcza daje lepsze efekty... To rzeczywiście może zależeć od jakości laminatu. Z bananami lepsze wrażenia zawsze były z eggerem. Z tego co wiem za banany odpowiada przeważnie gęstość materiału, ta w eggerze moim zdaniem zawsze była lepsza, kruchość laminatu zawsze była oddzielną sprawą, na to nie zwracałem uwgagi ( cięcie było dobre i już, nie szczypało ). Wiem, że są laminaty ( kolory ) upierdliwe. Normalnie, słysząc taką opinię zwalałbym na ustawienia pilarki, ale tu jest porównanie, nie ma sie do czego przyczepić, być może bardziej kruchy laminat... Zależy też jakie jest ostrzenie tarcz, widziałem przypadki złego ostrzenia. Ale ten argument w sumie tez odpada przy porównaniu :-> . Taaa... myślę pisząc, może starczy tego browara :-D ...

mychu - 2011-11-06, 13:03

będę w tygodniu w komandorze to zapytam jakich tarcz używają do cięcia tego rodzaju płyt, bo widziałem, że od nich formatki wychodzą bez zastrzeżeń.
zbmb - 2011-11-06, 13:22

czasami bywaja wadliwe partie towarow...

jesli chodzi o kronopol i wieruszow to mnie najwieksze trudnosci sprawia biala gladka
...
bywalo juz tak ze pily świeżo po ostrzeniu nie ciely czysto
dopiero fabrycznie nowa pila i podcinak pozwalaly na czyste ciecie z obu stron...

SETA - 2011-11-06, 13:30

zbmb, jak kupuję nową piłę, to jadę nią do upadłego, bo po ostrzeniu, nigdy już nie jest, nawet w połowie, tak jak było na początku. A nasz ostrzarz ma pojęcie o ostrzeniu i bardzo dobre maszynki.
RobWan - 2011-11-06, 14:02

Czyli jednak nie ma takich maszyn jak w fabryce.
Bo jedyny powód winy stolarza to przegrzanie jaki może mieć znaczenie, że po ostrzeniu już nie jest to samo.
Przegrzać na płycie to trudno.

Robert

SETA - 2011-11-06, 14:05

RobWan, gdzie dajesz do ostrzenia, bo my na Zieliniec ?
RobWan - 2011-11-06, 15:36

Ja do Twojego sąsiada. :-D
Ale wiem, mówiłeś, że na Zielińcu lepiej ostrzą.

Robert

SETA - 2011-11-06, 18:37

I ciężko Ci wpaść na sekundę do forumowicza - windstarowicza ?
shadow - 2011-11-06, 22:49

Różnica bierze się stąd iż w fabryce ostrzone są wszystkie płaszczyzny zęba, natomiast w firmach zajmujących się ostrzeniem, zwykle tylko jedna.
RobWan - 2011-11-06, 22:51

shadow napisał/a:
zwykle tylko jedna.

Chyba dwie.

Robert

US - 2011-11-07, 08:43

przy porządnym ostrzeniu (dwie płaszczyzny) zbieramy dużo mniej zęba. Niestety wymaga to dobrej ostrzałki albo zwykłych pił (ząb prosty)
Andrzej - 2011-11-07, 12:14

SETA napisał/a:
bo po ostrzeniu, nigdy już nie jest, nawet w połowie, tak jak było na początku.

u mnie po ostrzeniu lepsze jak nowe,powaznie ;-)

SETA - 2011-11-07, 19:15

Andrzej, co za szajs wam sprzedają, że zwykłe ostrzenie jest lepsze niż fabryczne ? :roll:
Andrzej - 2011-11-08, 12:29

Włoski jest wszędzie :lol:
czy masz na mysli ostrzenie na takim sprzecie jak ten (O opragramowaniu do maszyny chyba nie musze sie rospisywac :lol: )
Po polerce wyglądają jak chromowane :lol:

PS Kiedyś tez myślałem ze fabryczne ostrzenie jest lepsze ,teraz to dla mnie zabrzmiało jak byś powiedział ze meble z masówki są lepsze od tych co robisz.
Jak widać rysy na zębach gdzie było ostrzone to ja tak umiem naostrzyć (temu na długo nie wystarcza )
Edycja:zapomniałem TU ostrze jak by trzeba nowe tarcze Naostrzyc.