FORUM STOLARSKIE

Kleje - Kleje topliwe do okleiniarek.

Bebilon - 2011-03-14, 15:22
Temat postu: Kleje topliwe do okleiniarek.
Nadchodzi czas kupna kleju, mam na oku polecone dwa rodzaje kleju,
- Rakoll K4/590
- Anser WB22
Oby dwa kleje do okleiniarek o wolnym posuwie, różnica w cenie jest dosyć spora, bo rakoll wychodzi 425 zł, a anser ok.300 zł za worek 25 kg.
Czy ktoś ma porównania tych dwóch klejów, z mojego źródła polecany jest anser.

darecki - 2011-03-14, 18:43

Ja z kolei mogę ci polecić Jowatherm 282.20 wychodzi aktualnie 356zł za 25kg.
i też jest do wolnego posuwu , ja go używam cały czas :-)

Bebilon - 2011-03-14, 18:51

O jowacie czytałem, wiem że znajomi którzy kleją automatami, używają właśnie jowata.
I znów problem co wybrać, a najgorsze jest to że każdy robi to samo :mrgreen:

tomaszcomasz - 2011-03-15, 14:08

Rakoll mocniejszy od Jowata
dany - 2011-03-15, 15:42

ja używam jowat-a 280-30 bardzo dobry klej , podobno jest właśnie jakiś rakoll o podobnych specyfikacjach , ten jowat jest bez wypełniaczy :!: i trzyma konkretnie chociaż ostatnio
miałem przypadek że jedna okleina odchodziła :shock: klej zostawał na płycie a okleina odchodziła , taśma czysta sucha i nie zapylona ( czyściłem nawet rozpuszczalnikiem )
ale to tylko jeden rodzaj taśmy , tylko ja mam krzywo i prosto liniówkę nie automat

psiczka - 2011-03-15, 19:12

Używaliśmy do tej pory kleju JOWAT 282.20 teraz kleimy na DORUS KS 224/2 -
jak na razie jesteśmy zadowoleni , okleina mocniej się trzyma płyty.

Rysiek - 2011-03-15, 23:26

rozumiem, że te kleje nadają się do okleiniarki ręcznej typu PEB 50 lub Forka Eko ??, a może ktoś zna hurtownie sprzedającą te kleje w trójmieście. Znalazłem narazie tylko Meblopol
psiczka - 2011-03-16, 08:59

Co za różnica gdzie kupisz? Znalazłeś w Meblopolu to kupuj, różnice w cenach są do przyjęcia. Ja Dorusa też zamawiałem w Meblopolu - fakt ,że czekałem dwa tygodnie.
Piotr-gka - 2011-03-16, 22:01

meblopol masz w gdańsku na grunwaldzkiej koło chemi
Bebilon - 2011-04-15, 17:48

No i w końcu sie zdecydowaliśmy, kupiliśmy Jowat-a 282.20 :-)
Błażej - 2011-06-09, 20:42

Bebilon, Jesteście zadowoleni z tego kleju?
Bebilon - 2011-06-09, 20:49

Błażej tak, już któryś garnek wykleiliśmy. Ładnie trzyma.
A i cena przystępna.

misoni - 2011-12-08, 18:35

Zastanawiam się właśnie nad wyborem kleju do okleiniarki.... Dwa pytania do praktyków w tej kwestii o kolor spoiny wykonanej:

- jowat 282.20 (różnie piszą - natural, beżowa)
- jowat 282.40 (piszą, że bezbarwna, a w karcie, że żółta)

I pytanie dodatkowe :)

Jak radzicie sobie z oklejaniem np. fornir brzoza, a na drugi dzień - czarny abs. Co wtedy?
Mieszacie dwa kleje, czyścicie zbiornik i drugi klej? (garnek niewymienny)

pozdr.

Bebilon - 2011-12-08, 18:39

misoni my używamy tego
misoni napisał/a:
jowat 282.20
jest taki "żółtawy"
I kleimy wszystko nim, za dużo zabawy żeby zmienić kolor kleju :mrgreen:
w DZOJKU, trzeba by czyścić cały zbiornik i wsypywać nowy klej w kolorze, później znów zmiana.

misoni - 2011-12-08, 18:45

Ok, dzięki. A jak ciemnymi obrzeżami oklejacie, to masakra nie wychodzi? Bo mi też zmienianie klejów nie w smak..:)

no to tylko jeszcze kogoś od 282.40 brakuje :)

pozdr.

Bebilon - 2011-12-08, 18:46

misoni jeżeli płyta jest dobrze docięta to wychodzi dobrze, gorzej jak się źle podcinak ustawi wtedy jest taka spoina jasna widoczna.
truszczyk - 2011-12-08, 19:40

Bebilon napisał/a:
gorzej jak się źle podcinak ustawi

to pewnie Bebilon :mrgreen:

poza tym zawsze mazakiem można trochę przypicować

Bebilon - 2011-12-08, 20:40

truszczyk Tobie się to nie zdarza ? :mrgreen:
truszczyk - 2011-12-08, 20:41

nigdy (muszę odpukać w niemalowane) :mrgreen:
US - 2011-12-08, 20:46

misoni, to zależy, jaką masz okleiniarkę
klej musi być dobrany pod temperaturę i pod prędkość posuwu - do ustalenia ze sprzedawcą

misoni - 2011-12-08, 21:51

To już wiem :)...Oba, które wymieniałem są do wolnego posuwu. Chcę się tylko dowiedzieć od praktyków, jaki kolor wychodzi...

pozdr.

misfit - 2012-03-27, 18:50

Cytat:
Rysiek napisał/a:
rozumiem, że te kleje nadają się do okleiniarki ręcznej typu PEB 50 lub Forka Eko ??
czy moglibyście odpowiedzieć na pytanie ryśka?? z dyskusji wynika ze sie nadaja ale jako laik wolalbym sie upewnic jednoznaczna odpowiedzią. A co do ceny jowata 280 30 to obecnie kosztuje 605 zł w meblopolu :shock: , wiecie gdzie mozna go dostac taniej??
dany - 2012-03-27, 19:07

nie wiem czy kupisz gdzieś go taniej :-(
adrianczapnik - 2013-10-13, 08:10

a ja mam problem z oklejaniem. Nie wiem czy wynika to ze złego kleju, bo okleiniarkę kupiłem używaną razem z klejem. Tylko nie wiem jaki to klej. Okleiniarkę mam ustawioną na 170C i po przyklejeniu okleinę można bez problemu oderwać. Nie trzyma się to za mocno. Czy okleiny oklejane automatem i okleiniarką ręczną trzymają tak samo?
stolarz85 - 2013-10-13, 19:30

adrianczapnik, musisz podać więcej danych żeby znaleźć przyczynę.
Jedna z najważniejszych zasad doboru właściwego kleju to prędkość posuwu.
Poza tym rodzaj obrzeża, trzeba ustawić odpowiednią temperaturę, wielkość nałożenia, temperatura materiału też ma znaczenie itd, itd.
adrianczapnik napisał/a:
Czy okleiny oklejane automatem i okleiniarką ręczną trzymają tak samo?

Teoretycznie tak, ale jak praktyka pokazuje w tych ręcznych bardzo trudno utrzymać zadane parametry pracy - zwłaszcza prędkość posuwu - i stąd różnice.

adrianczapnik - 2013-10-14, 19:25

okleiniarka BRNARDO EBM 50.
SPECYFIKACJA:

Grubość krawędzi (PVC) 0,3 - 3,0 mm
Wysokość obrabianych elementów 10 - 60 mm
Zakres temperatury 120 - 170°
Czas nagrzewania 5-7 min
Prędkość posuwu 2-6 m/min
Silnik grzewczy 645 W / 230 V
Pojemność zbiornika na klej 300 g
Wymiary 360 x 320 x 350 mm
Waga ok. 9 kg

ZAKRES DOSTAWY:

Okleiniarka
Stolik z podstawą
Cyfrowy wskażnik temeperatury

Obrzeże jakim oklejam PCV 0,8mm

stolarz85 - 2013-10-14, 20:35

Na początek zacznij od wymiany kleju.
Po pierwsze jak sam piszesz nie wiadomo jaki tam jest, a po drugie może być zwyczajnie przeterminowany. Tak na marginesie dodam że kleje topliwe nie mogą być rozgrzewane i chłodzone w nieskończoność, takich cykli - dla jednego wsadu zbiornika na klej - może być góra kilka, dlatego że za każdym razem klej obniża swoje właściwości.
Informację jaki klej jest odpowiedni dla Twojej okleiniarki znajdziesz powyżej ;-) .
Ja polecam DORUS KS 224/2.
Jak to nie pomoże będziemy myśleć dalej ..........

adrianczapnik - 2013-10-18, 11:26

Cytat:
Tak na marginesie dodam że kleje topliwe nie mogą być rozgrzewane i chłodzone w nieskończoność, takich cykli - dla jednego wsadu zbiornika na klej - może być góra kilka, dlatego że za każdym razem klej obniża swoje właściwości.

Jeżeli chodzi o samo używanie okleiniarki to zakupiłem ją tylko do oklejania krawędzi wyciętych po łuku bo hurtownia w której się zaopatruję okleja tylko krawędzie prostoliniowe. Więc takich robót z okleiniarką nie mam zbyt wiele. Pozostaje chyba także kwestia ilości kleju w zbiorniku. Bo skoro używam okleiniarki sporadycznie i do niewielkich ilości obrzeż to chyba nie powinienem napełniać całkowicie zbiornika. Ewentualnie co jakiś czas robić zamówienie tylko na formatki a oklejać je później samemu w swoim warsztacie.

adrianczapnik - 2013-10-22, 08:19

Wczoraj byłem w hurtowni odebrać formatki. Przy okazji spytałem jak to jest z tymi klejami. Przedstawiłem swój problem. Też doradzili mi wymianę kleju. Usłyszałem że klej może słabo trzymać się płyty bo może jest bez jakiegoś wypełniacza. O co chodzi z tym wypełniaczem?. BTW. Jak wyczyścić okleiniarkę z tego kleju który akurat jest w tej chwili w mojej maszynie?

I jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z forumowiczów ma może instrukcję obsługi do takiej okleiniarki jak moja?

dany - 2013-10-22, 15:09

chyba klej bez wypełniacza trzyma lepiej , ale i więcej kosztuje bo jest to czysty klej właśnie bez wypełniaczy :lol:

a jaki klej używacie do okleiniarek prostoliniowych z posuwem ok 8m?? kupiłem scm-a basic 1
i na razie jadę na tym co do dzojka czyli jowat 280 30 , co zauważyłem to że w mojej nowej docisk robi swoje , klej trzyma jak szlak :shock: tylko tam podaje klej na płytę nie na taśmę

stolarz85 - 2013-10-22, 21:04

adrianczapnik napisał/a:
O co chodzi z tym wypełniaczem?

Kleje z wypełniaczem stosujemy do PCV i ABS, natomiast bez wypełniaczy do oklein naturalnych i doklejek z drewna. Można nim też kleić PCV i ABS (jak ktoś ma dużo kasy :mrgreen: ) .
Czyszczenie niestety jest dosyć uciążliwe, trzeba wybrać ze zbiornika ile się da za pomocą jakiejś szpachtułki/listewki (tylko nic metalowego żeby nie porysować zbiornika), podobnie z wałka. Oczywiście klej trzeba podgrzać.
Później dosypać świeżego kleju i jeszcze trochę zebrać z wałka.
Nie masz tam tego za dużo więc nie będzie za dużo pracy.

dany napisał/a:
jaki klej używacie do okleiniarek prostoliniowych z posuwem ok 8m?

No przecież było na ten temat: ;-)
http://www.e-manta.eu/forum/viewtopic.php?t=5233

dany - 2013-10-22, 22:11

stolarz85 napisał/a:

No przecież było na ten temat: ;-)

zamotany jestem ostatnio :) wychodzi na to że 282 20 to najlepsza opcja

teraz właśnie czytam że on jest nisko temperaturowy hmmm czy to gorzej ??

adrianczapnik - 2013-10-28, 15:03

Klej wymieniony. Od razu widać że będzie lepszy. Przepuściłem okleinę bez przyklejania jej do płyty. Dotykając palcem kleju czuć różnicę. Ten stary nie kleił się tak jak DORUS. Ale mam kolejny problem. Ustawienie ilości podawanego kleju. Owijanie się okleiny na ostatnim wałku (nie wiem dlaczego) i na wałku który podaje klej widać jakieś czarne małe kawałeczki jakiegoś plastiku.
Błażej - 2013-10-29, 11:10

Czarne kawałeczki plastiku to pewnie z frezowane obrzeże, jak jest tego dużo to lepiej usunąć (umyć).
Jeśli formatka przytrzyma obrzeże to nie powinno się zawijać.
Klej najlepiej ustawić na zasadzie prób i błędów, nie może go być za dużo, dobrze widać na filmiku
http://www.youtube.com/watch?v=bYaaMimtyn4

adrianczapnik - 2013-10-29, 20:35

Błażej napisał/a:
Czarne kawałeczki plastiku to pewnie z frezowane obrzeże, jak jest tego dużo to lepiej usunąć (umyć).

Jak to z frezowane?

Błażej - 2013-10-29, 22:12

Normalnie, ktoś obok frezował i naleciało.
zbmb - 2013-10-29, 22:24

wg mnie to jest przypalony klej odrywajacy sie z dna zbiornika
u mnie czasem też tak się robi przy wyższej temperaturze grzania

Błażej - 2013-10-29, 22:29

Tym bardziej usunąć/umyć :lol:
zbmb - 2013-10-29, 22:32

samo umycie nic nie da
trzeba pilnować temperatury żeby nie była zbyt wysoka do danego kleju... :-P

adrianczapnik - 2013-10-31, 11:44

Przesyłam fotki mojej okleiniarki. Nie mogę tego za cholerę ustawić. Albo za dużo albo za mało kleju. co robię nie tak. Dorus klei się jak cholera i wystarczy trochę z zewnętrznej strony obrzeża i już mam zapitolony ostatni wałek.

Dodam tylko że wszystko dzisiaj było czyszczone. Jak raz owinęło się na ostatnim wałku to teraz na zdjęciach widać efekty

arekba - 2013-10-31, 14:18

Nie mam okleiniarki, ale w otchłani forum trafiłem kiedyś na wątek o płynie antyadhezyjnym do okleiniarek
http://www.e-manta.eu/for...f025de1a6d25aa2
to do rolek czy do czego? Może ????? :-P

adrianczapnik - 2013-10-31, 14:58

rozwiązałem już ten problem. Na filmie o okleiniarce ebm 50 nie widać tego ale obejrzałem też filmik o okleiniarce virutex i tam facet spryskał czymś wałek. Więc posmarowałem ostatni wałek lekką warstwą oleju słonecznikowego. Pomogło :) Już się nic nie przykleja :) Udało mi się też w końcu ustawić ilość kleju.

Wałek jest już czyściutki, a okleina z zewnętrznej strony nie jest już brudzona klejem :)