FORUM STOLARSKIE

Inne - jak zrobić stół stolarski?

Piotrek Kraków - 2011-01-09, 22:54
Temat postu: jak zrobić stół stolarski?
Witam.
Chciałbym wykonać stół stolarski. Nie mam w tym temacie doświadczenia, a jedynie plany by kiedyś zająć się stolarstwem:) i myślę, że od zorganizowania miejsca pracy dobrze byłoby zacząć.
Z jakiego materiału wykonać blat? Przeglądałem różne czasopisma, gdzie znalazłem blaty z płyty oraz ze sklejki. Czy takie rozwiązanie jest dobre? A może blat z klejonych klepek jest lepszy? Jakiego drewna użyć?

Na co zwrócić uwagę przy konstrukcji stołu? Jakie wymagania są stawiane takiemu "narzędziu".

dziękuję za pomoc
Piotrek

Yarkwood - 2011-01-09, 22:59

stół do montarzu czy typową strugnicę stolarską ?
Piotrek Kraków - 2011-01-09, 23:01

strugnicę stolarską
SETA - 2011-01-09, 23:02

Tylko lity buk.
keruj_jp - 2011-01-09, 23:06

Spróbuj przeszukać grafikę google pod hasłem "strugnica stolarska" jakiś miesiąc temu przypadkiem trafiłem na dosyć dokładny plan/projekt zwymiarowany, nic tylko robić - był z klejonki.
Jakoś dzisiaj nie mogę trafić jak znajdę to podrzucę linka

Armagedon - 2011-01-09, 23:06

SETA, a ja sie nie zgodze...
Swoj zrobilem z debu i jawora...
Piotrek Kraków, w mojej galerii jest pare fotek strugnicy ktora niedawno robilem. W razie pytan chetnie odpowiem... :-)

Piotrek Kraków - 2011-01-09, 23:06

jeżeli blat bukowy to jaka grubość blatu?
czy taki blat nie będzie po jakimś czasie nierówny?
zastanawiałem się nad sklejką - myślę, że będzie mniej pracować - ale tak jak wcześniej napisałem nie mam o tym pojęcia:)

szpadel - 2011-01-09, 23:07

To czytałeś? Może Ci się przyda.
http://www.e-manta.eu/for...light=strugnica

Wojtek

Piotrek Kraków - 2011-01-09, 23:15

czy klepki w takim blacie łączyć za pomocą lamelek? czy tylko na styk?
Armagedon - 2011-01-09, 23:21

lamelki sa tylko i wylacznie do pozycjonowania drewna zeby nie bylo nierownosci typu kanty wystajace.
Samo polaczenie na styk klejem drewna wzdluz slojow jest na tyle mocne ze Ci w zyciu nie pusci na spoinie

Piotrek Kraków - 2011-01-09, 23:25

Armagedon jaki klej polecasz?
a co z pracą takiego blatu? czy po jakimś czasie jego płaszczyzna nie ulegnie wygięciu pod wpływem zmiany wilgotności?

Armagedon - 2011-01-09, 23:33

zalezy jakie masz warunki w swoim warsztacie.
Ja drewno trzymalem pare miesiecy zanim zrobilem moja stugnice:
1) podlapalo identyczna wilgotnosc jaka panuje w wasztacie
2) nie mialem czasu zrobic szybciej :-D
klej jakiego uzylem to Titebond II niebieski
oczywiscie ze po jakims czasie powstana gorki i dolinki ale po to jest sie stolarzem zeby takie rzeczy niwelowac.
Poza tym to nie mebel o ogladania tylko konkretne narzedzie ktore z czasem zostanie 'wykorzystywane' do oporu i bez litosci bo wlasnie po to jest.
Jesli powierzchnia jest nierowna to zawsze mozna na przyklad frezarka GW zjechac te pare milimetrow drewna.
W koncu nie buduje sie go z cienkiego drewna tylko z jak najgrubszego.
Moja sekcja z imadlami (debowa) ma grubosc 75mm
pozostalosc - jaworowe wypelnienie ma 50mm grubosci
wiec jest z czego zbierac

Piotrek Kraków - 2011-01-09, 23:39

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i pozdrawiam
keruj_jp - 2011-01-09, 23:39

Tu masz plany wraz z opisem wykonania co prawda po angielsku i w calach ale możesz zaadoptować do swoich potrzeb.
http://www.popularwoodwor...5Workbench2.pdf
A tego co wcześniej wspominałem jakoś nadal nie widzę, może pomyliłem hasło :oops:

Nefris - 2011-01-10, 14:56

Jeśli najważniejsza jest możliwość łatwego wyrównania blatu, to można zrobić deski połączone piórem. Muszą wtedy być troszkę węższe od posiadanej grubościówki.
Blat z takich desek przykręcić porządnie od spodu.
Idealna wersja dla pedanta. Choćby co miesiąc może sobie zestrugiwać nierówności i zabrudzenia.