FORUM STOLARSKIE

Obróbka materiałów - Jak wykonać takie połaczenie?

pawelbenduski1 - 2010-11-01, 22:22
Temat postu: Jak wykonać takie połaczenie?
Jak w temacie jak wykonać połączenie węgłowe? jaka maszyna jest mi do tego potrzebna?
Piotr-gka - 2010-11-01, 22:35

dobry cieśla z prowincji nie używa innych narzędzi jak piła motorowa :mrgreen:
Armagedon - 2010-11-01, 22:37

pila lancuchowa i troche wprawy lub inna opcja to pila reczna i ostre dluto
pawelbenduski1 - 2010-11-01, 22:41

wiem że piła łańcuchową można wykonać łączenia ciesielskie mam nawet jakąś tam wprawę;-) ale chodzi mi o maszynę do produkcji żeby każde połączenie było idealne jak poprzednie, myślałem nad zastosowaniem dłutarki albo czopiarki
zbmb - 2010-11-01, 22:42

zalezy ile tego jest do zrobienia i ile masz kasy
...
CNC tez by dalo rade

pawelbenduski1 - 2010-11-01, 22:52

szczerze mówiąc chce się ustawić na produkcje małych domków letniskowych, myślę ze za 20tys coś używanego się już znajdzie
Armagedon - 2010-11-01, 22:58

hmmm gdyby to bylo w US moglbys uzyc dado blade na pile ramieniowej. Moja ramieniowka ma mozliwosc zalozenia kilku tarcz do grubosci okolo 25mm na raz. Ale to odpada ze wzgledu na europejskie normy BHP. Nie wiem czy normy BHP zabraniaja uzycia glowicy profilujacej zamiast tarczy... W stanach sa takie dostepne z tym ze nie ma mozliwosci zbierania materialu w wiekszej ilosci niz 1-2mm na raz... Wieloostrza (dado blade) moga zbierac duzo wiecej za jednym przejsciem
pawelbenduski1 - 2010-11-01, 23:24

musi być jakaś maszynka żeby to sprawnie i szybko szło, no chyba że trzeba coś własnego do tego połączenia opatentować:-)
decodrew - 2010-11-01, 23:52

Na Discovery jest taki program o ludziach co sobie różne ciekawe domki budują.
Właśnie jedna część była takiemu domkowi poświęcona , pamiętam że pokazywali fabrykę tych elementów chyba w Finlandii. Trzeba poszperać po YT.

http://www.youtube.com/watch?v=vNIy3bT_yOs

broda - 2010-11-02, 06:57

SA FO , produkuje frezarki do połączeń ciesielskich.
budmeb - 2010-11-02, 07:56

Taką maszynę produkował Zakład Mechaniki Maszyn Andrzej Pająk w Krakowie. Niestety po śmierci właściciela zakładu nikt nie chciał poprowadzić i zaprzestał działalności. Na pewno jednak można gdzieś ustrzelić taką frezarkę. Widziałem film pokazowy działania tej maszyny na ich stronie ale ta też już nie funkcjonuje. Może uda się go wygrzebać gdzieś w sieci. Filmik był zrobiony z wnętrza frezarki i pokazywał jak przebiega cały proces i działanie mechanizmów więc można by było coś podpatrzeć i może zrobić "SAM-a"

Włodek

GrzegorzH - 2010-11-02, 16:47

Wydaje mi się to dużo proste chyba :-)

Widzę dwa rozwiązania (niestety ukośnica odpada ;-( )

Mianowicie zrobić szablon nakładany na bal (prościzna)
i jechać frezarką.

Lub

Przymiar/szablon do konkretnej pilarki tarczowej
chyba tańsze i prostsze. - no i jechać, wycinać :-D

alagor - 2010-11-02, 17:51

Bez problemu na czopiarce co najmniej dwuwrzecionowej (przy jednym przejściu) o wrzecionach poziomych. Zakładasz frez, ustawiasz i lecisz. W załączniku masz czterowrzecionową. w której masz jedno wrzeciono pionowe i dwa poziome, dodatkowo kapownicę.

Albo typowa do zacięć węgłowych, ale to wydatek znacznie większy, z resztą taka czopiarka to od 5k wzwyż...

19 - 2010-11-02, 18:14

GrzegorzH napisał/a:

Przymiar/szablon do konkretnej pilarki tarczowej
chyba tańsze i prostsze. - no i jechać, wycinać :-D

Jak tak robiłem ostatnio wpusty w grubych balach i wyszło całkiem nieźle. Kilka bali do kupy złożyć i ciąć według listwy lub lepiej przymiaru (ale akurat ja miałem 5 bali do zrobienia więc nie opłacało się robić).
Później raz przy razie prowadzić piłę, a resztę wydłutować... Jedna jest tylko zasada sztywna i mocna pilarka i idzie bardzo szybko...

alagor - 2010-11-02, 18:15

Pod warunkiem, że nie ma tego wiele, jak kolega chce robić domki, to trzeba niestety zainwestować, bo czasowo nie wyrobi...
19 - 2010-11-02, 18:19

alagor napisał/a:
Pod warunkiem, że nie ma tego wiele, jak kolega chce robić domki, to trzeba niestety zainwestować, bo czasowo nie wyrobi...

Co prawda to prawda ;-)

pawelbenduski1 - 2010-11-02, 23:32

Firma SAFO faktycznie coś takiego ma. Zastanawiam się czy na takiej czopiarce będę w stanie zrobić łączenie węgłowe np: na środku bala o długość 5m(żeby wstawić ściankę w domku), Patrzałem na allegro ale też nic nie mogłem odpowiedniego znaleźć.
alagor - 2010-11-03, 08:29

Na czopiarce nie widzę możliwości, na pile jedynie i dłutko w rękę albo dado blade, ale tego drugiego u nas nie znajdziesz. Czopiarką możesz zrobić jedynie na końcacg, bo jak chcesz przesunąć np 10mb bal aby głowica sięgała w odległości 5m od krawędzi bala? To byś musiał mieć takie wrzeciono, albo 5m nad ziemią i na wrzecionie poziomy ;-)

Na moje nie widzę możliwości, ale poczekaj, może jeszcze ktoś coś podpowie.

szpadel - 2010-11-03, 17:39

Może jest możliwość przewrócenia maszyny na bok, jakieś dodatkowe stopy..... ;-)

Wojtek

US - 2010-11-03, 19:22

jeśli na maszynie to hundegger albo routech, ale raczej poza zasięgiem finansowym... :roll:
alagor - 2010-11-03, 19:53

szpadel, chciałbym to widzieć, jak przewracasz ponad 500kg na bok :mrgreen:
SETA - 2010-11-03, 20:05

alagor, jakbyś zobaczył szpadla, to byś nie wątpił. :-P
szpadel - 2010-11-03, 20:14

alagor napisał/a:
chciałbym to widzieć, jak przewracasz ponad 500kg na bok

Ktoś powiedział ,,dajcie mi punkt oparcia a podniosę świat'' ;-)

Wojtek

alagor - 2010-11-03, 21:02

szpadel, dokładnie to było tak: Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię i powiedział to Archimedes z Syrakuz ;-)
szpadel - 2010-11-03, 21:12

Chylę czoła przed Twoją pamięcią !
alagor - 2010-11-03, 21:15

szpadel, Spoko ;-) nie miałem złych intencji ( nie odbieraj tego w ten sposób)
pozdrawiam

Krassowski - 2010-11-14, 22:35
Temat postu: Re: Jak wykonać takie połaczenie?
pawelbenduski1 napisał/a:
Jak w temacie jak wykonać połączenie węgłowe? jaka maszyna jest mi do tego potrzebna?

maszyna do wycinania wręg to frezarka wachadłowa, dzisiaj już takich nie produkują, ale w granicach (5.000 zł - materiał ) można ją zrobić samemu, jeżeli chce pan obejżeć jak wglada zapraszam na firme, lub prosze o tel odnosnie tematu to zrobie fotki i podeśle, bo stoi mnie na firmie, w sumie nie używana ale raczej nie sprzedam, bo to solidna urządzenie jeszcze z czasów NRD

Krassowski Jarosław
502 - 853 - 264

SETA - 2010-11-14, 22:37

Krassowski, my Cię też serdecznie witamy. :-P
RobWan - 2010-11-14, 22:37

Jak już to podziel się zdjęciami (jak możesz i chcesz) za wszystkimi.
I my są tu na ty. :-D

Robert

Bebilon - 2010-11-14, 22:40

Krassowski odpowiedni dział na forum jest, cyknij jej zdjęcia, opisz ją. Każdy chętnie poczyta :-)
kornik2 - 2011-02-26, 11:27

Też w ubiegłym roku interesowałem się taką maszyną i podobnie jak budmeb natrafiłem na ślad tej maszyny z Krakowa. Byłem wstrząśnięty jak można prostą operację obróbki skomplikować i podrożyć. Maszyna o której pisze budmeb była koszmarnie wielka, droga i wcale nie była szybsza od prostego rozwiązania jakie potem znalazłem, ale ktoś mnie z kupnem wyprzedził.
To co było na sprzedaż jest na poniższym zdjęciu.
Jest to bardzo stare i proste rozwiązanie Niemieckie, ale na tej prostocie polega zaleta.
Potem znalazłem na w sieci gościa który deklarował, że zbuduje taką maszynę z jego zmianami i unowocześnieniami. Teraz żałuję że się nie zdecydowałem, bo jak widzę że ten koleś zbudował taką maszynę: http://tartaki.com.pl/gie.../art152326.html to z tą prościzną na pewno łatwo sobie poradził.

Krzysztof b - 2011-02-26, 12:54

myślę że przy zastosowaniu odpowiedniego frezu można by było wykorzystać maszynę Festo taka jak tu http://www.machineseeker....ESTO-UP-65.html
RobWan - 2011-02-26, 13:06

Frezarka poprzeczna. Ale za darmo jej nie dają. :-/
I tak głębokich wcięć chyba nie można robić.

Robert

Krzysztof b - 2011-02-26, 15:03

za darmo już dawno umarło,sądząc po rysunku głębokośc frezowania to ok 30mm,mi się wydaje że to tylko kwstia odpowiedniego narzędzia.Jest jeszcze możliwośc zrobienia sam-a pod taki wzór.
sferAUM - 2011-02-28, 13:33

Jeśli wciąż kolega jest zainteresowany odpowiedzią na temat, to w kurierze drzewnym z tego roku znalazłem artykuł reklamowy, może się przyda; swoją drogą poszukam jeszcze może cos pomogę.

http://www.fotosik.pl/pok...14f41e1b43.html

Peefe - 2011-03-01, 23:31

Możesz użyć blox'a.

http://ita.pl/index.php?id=10010&id_usl=763

Pozatym maszyny takie jak.. Hundeger, Schmidler.