FORUM STOLARSKIE

Pistolety - Profesjonalny pistolet lakierniczy

Grand - 2010-08-17, 21:42

Jezeli masz mozliwosc, to przetestuj nowy pistolet saty jet 100, jakosc rewelacyjna za calkiem przyzwoite pieniadze. Rozbicie czastek lakieru przy rozkreceniu wachlarza na max prawie wszedzie jednakowo idealne. ...
.... ok zobaczylem ile ten sico kosztuje ;-) wiec chyba moja rada nie bedzie pomocna. Jednak odradzalbym HVLP, przy takich poduktach HVLP to tylko udawanie ograniczenia offsprayu, lepiej bedzie zwykly RP.

RobWan - 2010-08-18, 00:06

Grand napisał/a:
lepiej bedzie zwykly RP

Co to RP?

Jaką szeroką warstwę (mokrą nie zapyloną) można uzyskać na dobrym pistolecie? I na jakim. Konkretnie jaki model.
W danych katalogowych pistoletów podają max. szerokość strumienia. Ale z rzeczywistością to nie ma wiele wspólnego.

Robert

darecki - 2010-08-18, 07:24

RobWan napisał/a:
Co to RP?

HP = wysokie ciśnienie
RP = zredukowane ciśnienie

Grand - 2010-08-18, 08:41

Ja uzyskuje szerokość warstwy około 20 cm (w zależności od lakieru) przy 20-centymetrowym oddaleniu pistoletu od elementu. Pistolet SATA, Jet 3000 RP
RobWan - 2010-08-18, 09:08

A jaka dysza? I jaki gęsty lakier? Ile ma sekund?

Robert

truszczyk - 2010-08-18, 10:05

Grand napisał/a:
około 20 cm

czyli może być i 15

Grand - 2010-08-18, 10:54

Może być odległość 15 cm, to jest uzależnione od lakieru i preferencji malowania.

A co do dyszy i lepkości.
Dysza 1,8, lepkość DIN 4mm - około 17 sekund - taką lepkość ma np. wysoki połysk, który pokazywałem w Białymstoku u Jarek_k0S2 i quqello. Ich problem z pęcherzykami został rozwiązany. ;-)

Łukasz 8 - 2010-08-19, 21:11

sata to super firma ale te modele to tylko do branzy samochodowej . lakiernictwo samochodowe a stolarskie to dwie inne bajki.
Ja mam jedna sate rp i taka starą 90 i uzywam ich tylko na male robotki poniewaz musza miec mocno rozcienczony lakier
a i tak polowa w powietrzu a na elemencie malo co.
Do konkretnego malowania to tylko pistolet z zbiornikiem cisnieniowym i mozna malowac np.akrylem lua93 milesi
bez rozcienczalnika i malo co odkurzu.
przerabialem duzo pistoletow a zostalo na jakiejs przemyslowej sacie dysza 1.8 i zbiornik cisnieniowy

zbmb - 2010-08-19, 21:17

uzywam IWATA - W400 - bardzo dobry (drogi)
Grand - 2010-08-23, 21:16

Łukasz 8 napisał/a:
sata to super firma ale te modele to tylko do branzy samochodowej . y

Musze sie serdecznie nie zgodzic. :-) Jak chcesz dam Ci namiary na technikow saty i uslyszysz ich opinie. To raz. Dwa - taka powloke wysokiego polysku czy zwyklych lakierow bezbarwnych czy kolorowych jaka uzyskuje tymi modelami jest trudno uzyskac innymi.
Trzy - na rynku sa nie tylko lakiery wloskie :-) i tu moze wlasnie jest owe przekonanie o pisteletach saty, ze nie nadaja sie do meblarstwa.

Grand

truszczyk - 2010-08-24, 05:06

Grand napisał/a:
Trzy - na rynku sa nie tylko lakiery wloskie

zgadza się, a jakich Ty jakiej firmy używasz lakierów.hm

Grand - 2010-08-24, 11:55

Nie mogę informować na forum, gdyż jestem Menagerem Technicznym danej marki, więc byłaby to reklama, a ja występuje tu prywatnie :-) . Mogę napisać, że są to lakiery niemieckie, część największej grupy w europie. Jak coś to jestem dostępny na PW
magik81 - 2010-09-02, 23:46

hej, pistolety to moja specjalność :-) Lakieruję sporo i nie tylko meble ale i samochody czasami. Mogę z czystym sumieniem polecić pistolety saty do malowanie mebli. Mi osobiście szkoda jest saty na poliuretany i ogólnie do mebli, dla stolarzy którzy preferują HVLP polecałbym tania linię Devilbiss StaringLine, z dyszą 1,8 półmaty i cięższe towary pięknie się kładą przy małej stracie towaru. Do połysków obecnie używam AirGuns-y (IWATA) AZ3 z dyszą 1,5, bardzo ładnie się rozlewa, ciśnienie robocze na pistolecie max. 3,2 bara także nie ma jakiegoś strasznego ubytku. Generalnie warto zainwestować w dobry pistolet, może się bardzo szybko zwrócić, warto tez zainwestować w pełna maskę do lakierowania, zdrowie to podstawa.
RobWan - 2010-09-03, 00:12

magik81 napisał/a:
Devilbiss StaringLine, z dyszą 1,8 półmaty i cięższe towary pięknie się kładą przy małej stracie towaru.

A tak konkretnie? Jaka gęstość i jaka szerokość nałożenia?

Robert

Grand - 2010-09-03, 09:54

magik81 napisał/a:
Do połysków obecnie używam AirGuns-y (IWATA) AZ3 z dyszą 1,5, bardzo ładnie się rozlewa, ciśnienie robocze na pistolecie max. 3,2 bara

I kolejna ciekawość :-) Co to za połysk nakładany takim pistoletem i jaką ma lepkość?
Przy dyszy 1,5 i ciśnieniu 3,2 cząsteczki lakieru muszą mieć taką zabójczą prędkość, że powinny się zatrzymać w następnym pomieszczeniu za lakiernią ;-) a jeśli już jednak zaparkują na elemencie to czy powłoka nie jest pofalowana ? Według mnie przy tych parametrach nie jestem wstanie uzyskać jednolitej powłoki wylanej jak lustro, ale ciągle się uczę.

Grand

darecki - 2010-09-03, 10:05

czyli efekt pofalowanej powłoki na połysku to zbyt wysokie ciśnienie ?
RobWan - 2010-09-03, 10:09

A można tak położyć lakier, że nie potrzeba szlifowania? I powierzchnia lustra.

Robert

darecki - 2010-09-03, 10:19

chyba to jest niemożliwe
zawsze jakieś pofalowanie się znajdą
a może jak by takim mocno rozcieńczonym prysnąć na odpowiednio przygotowaną pow. sam nie wiem

truszczyk - 2010-09-03, 10:28

Grand napisał/a:
Przy dyszy 1,5 i ciśnieniu 3,2 cząsteczki lakieru muszą mieć taką zabójczą prędkość,

nie przesadzajmy, zależy jeszcze jaki szeroki strumień jest.

ale co do powłoki to różnie może to być.
wiele czynników ma wpływ na to.

Grand - 2010-09-03, 10:31

Efekt pofalowania wysokiego połysku to złożony proces błędów.
Każda warstwa lakieru musi być szlifowana( odpowiednie gradacje papieru). Maksymalnie dwie warstwy w ciągu dnia. Nawierzchnia szlifowana i polerowana.
Często spotykam się, że połysk nakładany jest dyszą np. 1,4 i zdziwienie że lakier nie jest jak lustro.
Reasumując, pofalowanie lakieru to jak pisałem "złożony proces błędów" nie jestem wstanie wypisać ich wszystkich na forum. To by był długi lakierniczy esej ;-)

Grand

darecki - 2010-09-03, 10:36

no dobra "przycisnę" cię innym razem :mrgreen: z tym pofalowaniem
RobWan - 2010-09-03, 10:38

Sam raz kiedyś robiłem czarny połysk. Lakier ICA.
Rozlany na lustro. Idealnie. Ale jak wysychał powstawały pofalowania.
Grand, czyli nie ma możliwości zrobienia lustra bez szlifowania ostatniej warstwy?
Zawsze się pofaluje? Mniej lub bardziej.

Robert

Grand - 2010-09-03, 11:07

RobWan napisał/a:
Sam raz kiedyś robiłem czarny połysk. Lakier ICA.
Rozlany na lustro. Idealnie. Ale jak wysychał powstawały pofalowania.
Grand, czyli nie ma możliwości zrobienia lustra bez szlifowania ostatniej warstwy?
Zawsze się pofaluje? Mniej lub bardziej.

Robert

Dobry lakier jak wylejesz idealnie, po wyschnięciu nie powinien siąść i pofalować. To jest uzależnione od zawartości części stałych w lakierze. ICA ma ich z tego co pamiętam 24% reszta to rozcieńczalniki. Więc po wylaniu lakieru następuje proces oddawania rozcieńczalników w powietrze, a na elemencie zostaje tylko 24% lakieru.
Jeśli podłoże jest dobrze przygotowane, teoretycznie jest możliwość zrobienia lustra bez szlifowania, ale zawsze jakiś "syf" wpadnie na element, nawet w kabinie bezpyłowej i wówczas zostaje tylko polerowanie.

RobWan - 2010-09-03, 11:13

To jak wyleję na szkło to po wyschnięciu będzie lustro?

Robert

SETA - 2010-09-03, 11:26

RobWan napisał/a:

Jak wylejesz na lustro, to po wyschnięciu będzie nadal lustro. :->

truszczyk - 2010-09-04, 05:15

SETA napisał/a:
RobWan napisał/a:

Jak wylejesz na lustro, to po wyschnięciu będzie nadal lustro. :->

zależy na którą stronę lustra wyleje

usunięty - 2010-10-05, 23:37

Przeczytałem temat od początku i mam nadzieję że mi wybaczycie kilka sprostowań.

Po pierwsze SATA model 100 ... to pistolet dedykowany do podkładów i gruntów, zarówno w wersji HVLP jak i RP. Dla stolarstwa i formatek mdf SATA dedykuje model 1000. Ten pistolet w wersji "B" sprawdza się naprawdę doskonale. model 100 niestety nie bo to w prostej linii następca pistoletu SATA KLC.

Model SATA jet90 to klasyka lakiernictwa ... ale w samochodowce. Jako ciekawostkę wspomnę tylko że jest nadal produkowany ( niezmiennie od 1976 roku ! ). Teraz tylko w wersji Jet 90-2 B ... stary korpus a bebechy od modelu 3000 ... tak hybryda dla tych co chcą nie za drogo, ale nowocześnie i markowo. Trudno dostępny ... w sieci SATA Polska nieosiągalny

Generalnie jednak przychylam się do jednej z opinii tu zamieszczonych ... że jak chcecie lakierować panowie tanio i na lustro ( efek gloos ) to raczej powinniście korzystać z pistoletów w wersji "K" z dolnym podejściem materiałowym i zbiornikiem ciśnieniowymi. W takim rozwiązaniu to samo co uzyskuje się z górnym zbiornikiem grawitacyjnym na ciśnieniu 3,0 bar i powyżej, oraz głowicą 1,4 / 1,5 w wersji "K" osiąga się na głowicy 1,1 i ciśnieniu 2,0 bara. ... oczywiście nadal w modelu SATA 1000 ... tylko tu w wersji "K". Taniej szybciej i zdecydowanie bardziej na lustoro ... a chyba o to wam chodzi ? ;-)

Raczej każdy HVLP jest dla was niewskazany ... chyba, że ktoś ma dużo pieniędzy na materiał wyrzucany w powietrze ... lub czasu na polerowanie struktury "skórki pomarańczy"
... ale są takie mebel i elementy z drewna w których to nie przeszkadza, a np HVLP nieźle się sprawdza np. przy lakiero-bejcach ... raczej jednak używajcie ... i tu ciekawostka - RP ... bo to pierwotne oznaczenie pistoletów SATA ... inne mają oznaczenie LVLP, jeżeli oczywiście mówimy tu o firmowych pistoletach, bo w tych tanich nikt tam nie zwraca uwagi na literki i pisze co chce na korpusach, a pistolet i tak nie jest ani, RP ani HVLP ani LVLP tylko zawsze jest taki sam z innym napisem np. w firmie SICO.

Wspomniana tu w postach IWATA AZ3 to akurat tania linia grupy ANEST IWATA, a sam pistolet jest - włoski !

Natomiast model W400 i nowy WB400 doskonały ... ale dedykacja do baz wodorozcieńczalnych branży naprawczej samochodów osobowych tak samo niestety jak model SATA 3000 RP ... zastąpiony właśnie nowym pistoletem SATA 4000 zarówno w wersji RP jak i HVLP.

... na razie tyle.

Łukasz 8 - 2010-10-06, 20:54

PROJEKTER napisał/a:
Generalnie jednak przychylam się do jednej z opinii tu zamieszczonych ... że jak chcecie lakierować panowie tanio i na lustro ( efek gloos ) to raczej powinniście korzystać z pistoletów w wersji "K" z dolnym podejściem materiałowym i zbiornikiem ciśnieniowymi. W takim rozwiązaniu to samo co uzyskuje się z górnym zbiornikiem grawitacyjnym na ciśnieniu 3,0 bar i powyżej, oraz głowicą 1,4 / 1,5 w wersji "K" osiąga się na głowicy 1,1 i ciśnieniu 2,0 bara. ... oczywiście nadal w modelu SATA 1000 ... tylko tu w wersji "K". Taniej szybciej i zdecydowanie bardziej na lustoro ... a chyba o to wam chodzi ? ;-)

czyli kolega projekter potwierdza moja teorie. Z zbiornikiem cisnieniowym mozna wylac lakier na lustro mozna zrobic dowolna strukture gestym materialem .poprostu mozna wszystko :-)
nie ma zajeznosci miedzy cisnieniem na dyszy a iloscia podawanego materialu mozna ustawic zeby podawal duzo materialu przy malym cisnieniu .

oszczednosc lakieru mimimum 20% w porownaniu do gornego kubka ktorym to mozna sobie blotniczek od samochodziku pomalowac

nie wyobrazam sobie pistoletem z gornym zbiornikiem wymalowac choćby 10 litrow dziennie

darecki - 2010-10-06, 22:05

Witam kolegę PROJEKTER :-D
czy to ta sama osoba co jest na forum "Lakierowanko" ?
jeśli tak to mamy panowie specjalistę od kabin lakierniczych :lol:

RobWan - 2010-10-06, 22:28

A wracając do tematu pistoletów. Jest pistolet pneumatyczny z górnym kubkiem (może być ciśnieniowy) którym da się położyć szeroki strumień. Powiedzmy minimum 15 cm. Czyli 4x machnąć nad formatką 60 cm.

Czy wypasione pistolety mają coś takiego jak szybka zmiana szerokości strumienia?
Maluję kant i mam jakiś pstryczek przy spuście i sika wąsko. Pstryk i szeroko.
Bo te pokrętła to słabo oznaczone.

Robert

darecki - 2010-10-06, 22:38

w Sico są cyferki na pokrętłach
chyba nie ma czegoś takiego jak szybka zmiana szerokości strumienia bo to by musiało automatycznie zmniejszać dawkę lakieru , a tu jest śruba-iglica
a może :-D

RobWan - 2010-10-06, 22:40

Ilość lakieru to mogę sobie spust nacisnąć ile chcę.

Robert

usunięty - 2010-10-07, 20:51

Odpowiem po kolei bez cytatów.

1. Tak to ja robię te awantury na "lakierowanko" każdemu oszołomowi, który stwierdza, że z kartonu po telewizorze i wentylatora od chłodnicy samochodowej można zrobić super profesjonalną kabinę lakierniczą :-D

2. Co do pistoletu to potwierdzam, że zbiornik ciśnieniowy i pistolet klasy "K" z dolnym podejściem materiałowym może więcej niż pistolet klasy "B" z górnym zbiornikiem. W pistoletach klasy "K" szerokość strumienia natryskowego jest nawet o 30 /40 % większa niż w tych samych pistoletach w wariancie "B"

3. Niestety nie znam żadnego pistoletu z rozwiązaniem w którym jednym przyciskiem można zmienić szerokość strumienia na wąski. Podobno ( ale nie ma żadnej pewności ) jest to możliwe w nowym pistolecie Kremlin do systemu Air -MIX ... ale z tego co pamiętam redukcja szerokości strumienia i ilości materiału jest o 50 %. Sprawdzę u żródła i zdementuje ... lub potwierdzę :roll:
Natomiast na pewno nowy pistolet SATA 4000 ( niestety na razie tylko w wersji "B" ) ma tak wykonany zawór że różnica pomiędzy pełnym strumieniem a minimalnym to nie całe pół obrotu kółka ... wiec można to w trakcie lakierowania zrobić kciukiem.

4. 15 /20 cm szerokości strumienia to w zasadzie standard dla większości aparatów klasy HVLP. 21 / 25 cm to standard dla wersji RP ... a system RP / "K" ma szerokość roboczą strumienia do 40 cm :-)

Zresztą sprawdźcie sami ... przez natrysk próbny ... 15 cm od np. kartonu na ścianie ... ciśnienie robocze dla RP 2.0 bar. Gęstość materiału do testu 21 - 23 s / KF4

truszczyk - 2010-10-07, 21:11

PROJEKTER napisał/a:
z kartonu po telewizorze i wentylatora od chłodnicy samochodowej można zrobić super profesjonalną kabinę lakierniczą

a nie można :shock:

usunięty - 2010-10-07, 21:48

Można :-D .... wtedy tylko trzeba się jeszcze tym pochwalić na jakimś publicznym forum i zasadniczo to już wystarcza żeby trafić do szuflady z Durniami.
truszczyk - 2010-10-07, 21:54

ale od czegoś trzeba zacząć.

a uważasz że nie da się tam malować z dobrym skutkiem,hm

usunięty - 2010-10-07, 23:00

truszczyk napisał/a:
ale od czegoś trzeba zacząć.

a uważasz że nie da się tam malować z dobrym skutkiem,hm

Ale co TY sugerujesz ... żebym cię dobrze zrozumiał ? ... pistolet za 50 zł z CHRL wyciąg z suszarni siana, sprężarkę od jelcza i firmę w garażu ... No to jak mnie pytasz o zdanie to akurat to to jest gówniany początek ... i z zasady gówniany koniec.

W każdej branży jest minimalny próg wejścia poniżej którego się nie liczysz. Tylko bardzo cię proszę nie opowiadaj mi tu historii milionerów pucybutów ... od nyndzy do pinindzy bo to fajowe w filmach jest :-D ... a w realu to jest tak, że musisz zainwestować na starcie w podstawy i nigdy nie kupować rzeczy na rok dwa ... bo się będziesz kręcić w kółko jak bączek

... ale widzisz do tego to trzeba dorosnąć ... jak ktoś żyje w Nibylandi to myśli, że ciężką praca od zera się dorobi majątku. Najlepiej bez kredytów i zobowiązań finansowych ...

Ja kolego poczytałem sobie posty na tym forum zanim się tu zalogowałem i wiem że za chwilę kilku z was skoczy mi do oczu ... ale ci którzy bronią gównianych rozwiązań technicznych i taniochy ... to już nie żyją ... tylko jeszcze o tym nie wiedzą :lol: klęskę mają wpisaną w strategię postępowania ... tak się kończy lakiernia z kartonu i wentylatora ... stolarnia też !

truszczyk - 2010-10-08, 13:39

PROJEKTER napisał/a:
musisz zainwestować na starcie

no bez tego nie da rady.

no ale nie mów że malując 2 kuchnie na miesiąc muszę mieć lakiernie za 100 000 zł wzwyż albo pistolet za 2 000 zł.

pracowałem w stolarni z lakiernią, na wodnej i na suchej, malowałem pistoletem z pompą i pistoletem kubkowym.

napewno pompą maluje się lepiej ale to nie znaczy że nawet chinką nie pomalujesz.
wszystko zależy od lakiernika.

usunięty - 2010-10-08, 14:10

To co piszesz to bardzo zły sposób pojmowania rzeczywistości. Idąc tym tropem to za chwilę będziesz robić kuchnie z malowanej sklejki i ciąć ją ręczną piła z marketu za 6,50

Dobre rozwiązania technologiczne są po to żeby praca była łatwa i przyjemna, a koszty takich urządzeń zwracały się w wyleczalnym terminie. Pistoletem SICO, czy FOBO to może posługiwać się tylko taki malarz który naprawdę nie widzi różnicy ... a to oznacza tylko jedno ... ślepotę.

Jak często słyszałeś o takim przypadku że ktoś ma już pistolet z dolnym podejściem materiałowym ("K") i zbiornik ciśnieniowy dobrej firmy i rzuca go w kąt kupując SICO w wersji "B" ?

.... a jak często słyszałeś ... Jaki ja byłem głupi ze wcześniej nie wypierdzieliłem tego SICO do kubła na śmieci !

To czy cię stać czy nie to wyłącznie twoja sprawa ... nie mieszaj jednak spraw technologicznych z ceną urządzeń bo każdy ma własny system kalkulacji co się komu opłaca, a co nie ... a poziom wartościowania zalet i wad technologicznych jest bezdyskusyjny bo jest sprawdzalny natychmiast .

truszczyk - 2010-10-08, 14:23

PROJEKTER napisał/a:
Pistoletem SICO, czy FOBO to może posługiwać się tylko taki malarz który naprawdę nie widzi różnicy ... a to oznacza tylko jedno ... ślepotę.

różnice widać, ja przynajmniej widzę, ślepy nie jestem. :mrgreen:

Bebilon - 2010-10-08, 14:43

PROJEKTER napisał/a:
a to oznacza tylko jedno ... ślepotę.

19 lat więc mi ślepota nie dolega ...

Nie widzę sensu, gdzie jest malowane tak jak Kolega truszczyk 2 razy w miesiącu, żeby kupować SATĘ która ceni się powyżej 1 kzł. A żeby ją kupić i patrzeć na nią to według mnie głupota.

Cytat:

I jeszcze od lakieru, bo każdej firmy inaczej się rozlewa.

Sico, które wyniosło nas prawie 100 zł, spełnia swoje zadanie, nie tylko my ale i klienci są zadowoleni z powłoki po malowaniu. A to jest ważne. A klienta gówno to obchodzi czy to było malowane w specjalnej komorze która kosztowała 100 kzł, czy w garażu gdzie całość wyniosła 1 kzł.

Teoria swoją drogą, a praktyka swoją ...

Błażej - 2010-10-08, 16:42

Bebilon, Moim zdaniem masz racje, niech każdy robi jak chce(nawet w stodole) byle efekt końcowy był zadowalający, wiadomo im lepszy sprzęt tym praca łatwiejsza i przyjemniejsza, ale dobremu lakiernikowi to pudło kartonowe wystarczy i smigiełko od chłodnicy.PROJEKTER, Wiedze masz dużą to fakt, może nawet za dużą żeby zrozumieć tych "biedniejszych" lakierników :-/
usunięty - 2010-10-08, 19:46

Widzisz @Błażej Ja od 12 lat jeżdżę po całej Polsce i pracuję z klientami którzy mają miliony złotych na inwestycje jak Fabryka Wagonów. czy PLL LOT , czy fabryki mebli ... oraz z tymi którzy organizują sobie lakiernie w dawnej sprężarkowni bo malują elementy do skuterów i motocykli.

Mnie nie wkurzają nigdy ci co startują i mają ograniczony budżet na inwestycję ... mnie wkurzają zawsze ci którym się wydaje że mogą zarabiać mega pieniądze nic w to nie wkładając. Jak wiesz, że jakieś narzędzie jest doskonałe ... trzyma jakość wykonywanych produktów to trzeba je kupić ... na raty ... używane ... z promocji targowych ... a nie pójść po najmniejszej linii oporu i nabyć zamiennik za 25 % ceny tego porządnego ... i potem robić to co mnie najbardziej załamuje .... bronić takiego gównianego rozwiązania jak lew twierdząc, że jak nie ma różnicy to po co przepłacać ?

Rozumiem doskonale tych co mają mniej funduszy na inwestycję, ale doskonale wiedzą co powinni mięć w warsztacie ... takim trzeba pomóc.
Nie rozumiem zupełnie takich którzy cieszą się z tego że nie mają funduszy na rozwój bo i tak uważają że tani sprzęt jest OK ... a tylko głupki kupują ten wysokiej klasy.

Błażej - 2010-10-08, 19:52

No tu sie muszę z tobą zgodzić, a nawet nie muszę, chcę ;-)
:roll: Ale jak sie niema co sie lubi to sie lubi co sie ma
No jak nie chcesz zostać w tyle to musisz biec(inwestować) czasy sie zmieniają i ludzie bardziej wymagający są.

usunięty - 2010-10-08, 20:02

Bebilon napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
a to oznacza tylko jedno ... ślepotę.

19 lat więc mi ślepota nie dolega ...

Nie widzę sensu, gdzie jest malowane tak jak Kolega truszczyk 2 razy w miesiącu, żeby kupować SATĘ która ceni się powyżej 1 kzł. A żeby ją kupić i patrzeć na nią to według mnie głupota.

Cytat:

I jeszcze od lakieru, bo każdej firmy inaczej się rozlewa.

Sico, które wyniosło nas prawie 100 zł, spełnia swoje zadanie, nie tylko my ale i klienci są zadowoleni z powłoki po malowaniu. A to jest ważne. A klienta gówno to obchodzi czy to było malowane w specjalnej komorze która kosztowała 100 kzł, czy w garażu gdzie całość wyniosła 1 kzł.

Teoria swoją drogą, a praktyka swoją ...

Niestety kolego to jest właśnie typowy objaw ślepoty ... nie pisz że SICO czy FOBO robi to samo co profesjonalny pistolet bo się po prostu kolego wygłupiasz.

Ty nie widzisz różnicy bo się na tym nie znasz ... To ślepota technologiczna w praktyce.
A Ty malujesz Sico za 70 zł ... i potem ciągniesz za sobą przez cały cykl lakierowania błędy wynikające z taniochy tego pistoletu, lub z braku wentylacji. Od struktury skórki pomarańczy na podkładzie co potem szlifujesz dłużej niż ci co widza różnice i mają niezły pistolet ... przez heblowanie strucli przed polerowaniem ( a ci co mają wentylację tip top tylko lekko trącą papierem ) ... nie rzadko malując ponownie bo poprzecierasz kanty ... wreszcie kończąc na tym czego też nie widzisz ... czyli ilości wywalonego w powietrze materiału przez to fajańsiarskie SICO ktore musi dostać 3,5 bara żeby rozpylać lakier na jako takie szkło !

... a klienta kolego ... to masz rację G ... to obchodzi !

Bo dobrej klasy sprzęt nie jest dla klienta tylko dla wykonawcy żeby tak samo dobrze mógł wykonać zadanie przy niższych kosztach bieżących i w dużo krótszym czasie.

Więc albo do tego dorastasz i WIDZISZ , albo nie dorastasz i jesteś ŚLEPCEM ... ale pocieszę cię ... ta choroba w większości przypadków mija z wiekiem. Dorośniesz i do tego żeby zobaczyć o co w tym chodzi ;-)

Philwood - 2010-10-08, 20:02

PROJEKTER napisał/a:
po najmniejszej linii oporu

Po linii najmniejszego oporu. To tak dla ścisłośći. ;-)

usunięty - 2010-10-08, 20:16

WOW ! ... dzięki ... faktycznie językowy lapsus ... ale przyznam że nie wiedziałem :

http://wo.blox.pl/2009/08...inii-oporu.html

Błażej - 2010-10-08, 20:20

PROJEKTER, Ja mam pistolety jonnesway-a i kremlin, także o innych wypowiadać mi sie nie wypada, rużnicę w moich widać dużą , jeden nie wiem jak to napisać.. pluje a kremlin nie, jeden ciężko sie ustawia a kremlin nie, jeden ładniej kryje od jonnesway-a itd. itd. miałem też okazje malować pistoletami z pompą i jest niebo a ziemia tylko...
jeśli ktoś mało lakieruje to czy jest sens inwestować takie pieniądze :?: widzisz ty chyba przyzwyczaiłeś się do dużych pieniędzy :-> , ale ja rozpatruje więcej za i przeciw, a mianowicie: kiedy sie zwróci,kiedy na mnie zarobi,czy na pewno zarobi, :cry: czy na pewno mnie na to stać itd,itd.
bo są jeszcze inne wydatki :cry: i po prostu im lepszy sprzęt, tym mniej umiejętności potrzeba i mniej pracy,ale na gównie też można sie dorobić, trzeba tylko umieć sie sprzedać ;-)

usunięty - 2010-10-08, 21:14

Błażej napisał/a:
bo są jeszcze inne wydatki :cry: i po prostu im lepszy sprzęt, tym mniej umiejętności potrzeba i mniej pracy,ale na gównie też można sie dorobić, trzeba tylko umieć sie sprzedać ;-)

Widzę @Błażej że z tobą to jest tak ... TY wiesz już o co chodzi WIDZISZ ... tylko jeszcze brakuje cie pewnie wiele rzeczy z pośród tych których potrzebujesz i trochę próbujesz pozostać ŚLEPY. :-)

To nie jest tak że Ja żyję w wielkich inwestycjach ... to jest tak że Ja miałem okazję bywać u producentów markowego wyposażenia lakierni ... współpracowałem z producentem kabin projektując dla nich niektóre urządzenia, byłem na szkoleniach w renomowanych koncernach chemicznych ... i miałem do czynienia z kabinami z Chin, pistoletami i tanimi lakierami. Mam jasny i czytelny obraz tego co złe, tego co akceptowalne i tego co zbędne w markowych produktach.

Nie wszystko jest do skrytykowania i zanegowanie. Czasami tanie jest świetne, a drogie nieprzydatne ... Świat nie jest czarny lub biały. Problem w tym, że całe wyposażenie lakierni dzieli się na takie którego nie wolno kupować taniego i gównianego i takie gdzie można zaoszczędzić masę pieniędzy.

Przekład to porównanie taniego pistoletu i takiego markowego ... ale to akurat sam opisałeś ...

Tani lakier to mniejszy połysk, wydajność, dłuższy czas schnięcia ... i brak opieki technicznej ... jednym słowem syf. Na tym się nie oszczędza kto to robi podażą w prostej linii do klęski ... ale np kabina, czy ściana lakiernicza ... W waszym przypadku ( stolarni ) zakup takiej zgodnej z normą PN - EN 13355 : 2006 za 90, czy 100 tyś to ekonomiczna głupota. Taka kabina nie ujawni swoich zalet przy malowaniu mebli poliuretanem. To nie ma sensu ... tu trzeba kupić kabinę za 40 / 50 tyś najprostszą możliwą, a nawet w ogóle wypiąć się na to urządzenie, bo w wielu przypadkach jest zbędne.

Ekonomia w warsztacie to sprawa mądrych wyborów. Rządzi technologia ... a nie ekonomia ... Nic na wyrost tylko dokładnie takie jak potrzeba, a nie poniżej wymagań technologicznych bo akurat nie ma kasy.

SICO w wersji "B" jest poniżej wszelkich wymogów technologicznych przy MDF, Fornirach i lakierach wysoko połyskowych. To pistolet dla amatorów i to początkujących ... zajrzyjcie sobie na forum lakierników na chwilkę i poczytajcie o markowym i nie markowym sprzęcie ... szczególnie tych co rozpływali się w zachwytach nad tanim SICO dopóki nie sięgnęli po SATA, IWATA, DeVilbis, czy inny markowy.

Dobry pistolet dobre malowanie, a gówniany to ... takie własnie malowanie, tylko trzeba to widzieć.

truszczyk - 2010-10-08, 21:55

PROJEKTER a rozmawiasz często z lakiernikami czy tylko z szefostwem,hm

co z tego że byłej mojej firmie mieliśmy pompy firmy Wa... czy trochę starsze Her....
jak i tak wszystko szło na ilość, jakość taka sama tego malowania była jak po pistolecie Sico.

tzw 3xB
byle jak,
byle było
byle szybko.

mając tani pistolet ja się staram jak najlepiej pomalować a nie szczycić się czymś za grube pieniądze a partolić sprawę na wszystkich frontach.

mógłbym tak godzinami jak to jest w wielkiej firmie na lakierni.

WSZYSTKO ZALEŻY OD LAKIERNIKA (CZŁOWIEKA) - przy tym będę się upierał.

napewno praca na pompie jest przyjemniejsza. lekki pistolet, mniej ruchów ręką, ale kubkowe nie są złe.

mówisz 3,5 bara na Sico, to jest kocioł już, nic nie widać.
ustawiam na 2,5 bara i jest ok.

Bebilon - 2010-10-08, 22:01

PROJEKTER napisał/a:
nie pisz że SICO czy FOBO robi to samo co profesjonalny pistolet bo się po prostu kolego wygłupiasz.

Pokaż mi gdzie ja to niby napisałem ... :-/

PROJEKTER napisał/a:
Od struktury skórki pomarańczy na podkładzie co potem szlifujesz dłużej niż ci co widza różnice i mają niezły pistolet

I tu Cię kolego zmartwię, bo skórkę pomarańczy mamy jak nawalimy za dużo lakieru, gdzie to zdarza się rzadko, przy normalnym lakierowaniu, miedzy warstwami przelecimy leciutko papierem i tyle. Więc zupełnie mija się to z tym o czym piszesz.

PROJEKTER napisał/a:
czyli ilości wywalonego w powietrze materiału przez to fajańsiarskie SICO

Odpowiednie ustawianie pistoletu i ilość która idzie w powietrze jest mała.

PROJEKTER napisał/a:
3,5 bara żeby rozpylać lakier na jako takie szkło !

Kolejne mijanie się z prawdą ... 2-2,5 bara wystarcza żeby bezproblemowo malować SICO.

usunięty - 2010-10-08, 22:43

Bebilon napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
nie pisz że SICO czy FOBO robi to samo co profesjonalny pistolet bo się po prostu kolego wygłupiasz.

Pokaż mi gdzie ja to niby napisałem ... :-/

PROJEKTER napisał/a:
Od struktury skórki pomarańczy na podkładzie co potem szlifujesz dłużej niż ci co widza różnice i mają niezły pistolet

I tu Cię kolego zmartwię, bo skórkę pomarańczy mamy jak nawalimy za dużo lakieru, gdzie to zdarza się rzadko, przy normalnym lakierowaniu, miedzy warstwami przelecimy leciutko papierem i tyle. Więc zupełnie mija się to z tym o czym piszesz.

PROJEKTER napisał/a:
czyli ilości wywalonego w powietrze materiału przez to fajańsiarskie SICO

Odpowiednie ustawianie pistoletu i ilość która idzie w powietrze jest mała.

PROJEKTER napisał/a:
3,5 bara żeby rozpylać lakier na jako takie szkło !

Kolejne mijanie się z prawdą ... 2-2,5 bara wystarcza żeby bezproblemowo malować SICO.

Widzisz kolego @Bebilon dotarliśmy do takiego punktu w którym albo TY albo JA ... jeden z nas zostanie technologicznym Durniem !

Więc spytam żebyś się nie wił jak wąż ... to Ja napisałem :

Sico, które wyniosło nas prawie 100 zł, spełnia swoje zadanie, nie tylko my ale i klienci są zadowoleni z powłoki po malowaniu.

... widzisz nie cytuję ...żebyś mi powiedział sam co autor miała ... za durny pomysł ... na myśli ? ;-)

Dodam, że nie masz niestety pojęcia o efekcie skórki pomarańcza ... bo możesz mieć rzadki podkład i wysokie ciśnienie a i tak przy gównianej atomizacji materiału po odparowaniu lotnych związków organicznych bezie skóra ... z dużej ilości materiału kolego to mogą być zacieki ! ... ale akurat efekt skórki pomarańcza po wylaniu lakieru w kilku warstwach naraz to ci się nie uda zrobić ... nawet SICO ... poczytaj sobie co to jest lepkość materiału ...( nie gęstość tylko lepkość ) !

Przy 2,5 bara ... nawet gdyby to twoje SICO było faktycznie RP (a nie jest ... choć może cie to zdziwi to akurat o tym wie każdy kto się na tym choć ciut zna tzn. miał ten syfiejec w ręku ) ... to możesz co najwyżej rozpylić mieszaninę. Do malowania połysku kolego to albo dodajesz więcej rozcieńczalnika ( nie myl z rozpuszczalnikiem bo to zupełnie co innego ) albo zwiększasz ciśnienie. .... Na 2,0 bara pistoletem klasy "B" to nie pójdzie nawet słabo kryjący lakier ... ICA ... Chyba że chcesz drzeć tą morę.

Proszę Cię ... Nie chce się z tobą kłócić więc po prostu odpuść ... i pozostań sobie na mnie wkurzony :-D ...

To publiczne posty i ludzie to czytają ... jedni są ślepi i się na tym nie znają ... a inni to fachowcy w tej branży i polewają ze śmiechu ... a Ty po prostu się pogrążasz ... PO CO ? kolego moderatorze ... PO CO ? Naprawdę myślisz, że jesteś taki zajebisty malarz ?

Każdy lakierni po prezentacji profi pistoletu, czy lakieru z głupoty i bezczelności twierdzi, że to gówno i to co miał do tej pory ( sico, fobo itp. ) i jak robił ( mega ciśnienie .. jedna formatka w pięciu ruchach .. 200 gram na m2 ) jest lepsze od tego niby nowoczesnego ! Każdy tak pierdzieli ... a teraz sobie wyobraź ... obiad tych co przeprowadzili prezentację ... dwa tygodnie po tym jak już taki uparciuch używa profi sprzętu :-P !!!

Jak myślisz co o tobie mówią ... uparciuchu ? ... pomyśl trochę bo akurat w tym temacie to się wygłupiasz broniąc SRICIO ... najlepiej tego modelu w kolorze sraczki :mrgreen: :mrgreen:

US - 2010-10-08, 22:50

kolego, ale Ty wyluzuj trochę ok? można to na spokojnie napisać
poza tym, weź pod uwagę, do kogo kierujesz swoje wypowiedzi, jak ktoś na forum pyta się, jak i czym okleić płytę, to czy ja się rzucam, że nie robi tego profesjonalną maszyną za kilkaset tysięcy złotych, bo tylko tak jest profesjonalnie i z dobrą jakością, tylko jedzie opalarką i dłubie nożykiem? po co tak się unosisz? fajnie jest poczytać o technologii, ale nie musisz od razu najeżdżać na ludzi

Bebilon - 2010-10-08, 22:52

PROJEKTER napisał/a:
Sico, które wyniosło nas prawie 100 zł, spełnia swoje zadanie, nie tylko my ale i klienci są zadowoleni z powłoki po malowaniu.

Spełnia swoje zadanie, bo jego zadaniem jest nakładanie lakieru za pomocą natrysku.
Każdy pistolet ma to w swoim zadaniu, bez względu na to czy kosztuje 100 zł czy ponad 1 kzł. A nie porównywałem SICO do SATY.

PROJEKTER napisał/a:
a Ty po prostu się pogrążasz ... PO CO ? kolego moderatorze ... PO CO ?

Po to, że pokazuję że Twoje posty i pisanie ciągle jaka to SATA jest piękna, po prostu nie są w pełni prawdą.

PROJEKTER napisał/a:
to publiczne posty i ludzie to czytają ...

Więc trochę kultury:

PROJEKTER napisał/a:
zajebisty

awaria - 2010-10-08, 23:13

Bebilon to po kiego ch...a kupiliście scm-a
Chińczyk też spełnia swoje zadania.

Bebilon - 2010-10-08, 23:16

awaria napisał/a:

A chociażby dlatego żeby na targach usiąść sobie z przedstawicielami i guru firmy, przy herbatce, porozmawiać, pośmiać się, mieć odpowiedni serwis i dostęp do części.

Ale akurat rozmawiamy o pistoletach a nie o pilarkach. Więc porównanie nie trafione.

usunięty - 2010-10-08, 23:39

Bebilon napisał/a:
awaria napisał/a:

A chociażby dlatego żeby na targach usiąść sobie z przedstawicielami i guru firmy, przy herbatce, porozmawiać, pośmiać się, mieć odpowiedni serwis i dostęp do części.

Ale akurat rozmawiamy o pistoletach a nie o pilarkach. Więc porównanie nie trafione.

Nie rozmawiamy o pistoletach tylko o jakiś szajsowym rozpylaczu ... w temacie o innym profesjonalnym tytule ... i kolego @Bebilon to Ja osobiście mam w nosie co myślisz o SATA bo Ja jestem technologiem od prowadzenia porządków w lakierniach, a nie handlowcem sprzedającym SATA srat, czy kabiny albo inny sprzęt ! Moja domena to formalności w lakierni i technolgia.

A co do nie trafionych porównań to ..... Jasne ... tak jak i to :

marta napisał/a:
kolego, ale Ty wyluzuj trochę ok? można to na spokojnie napisać
poza tym, weź pod uwagę, do kogo kierujesz swoje wypowiedzi, jak ktoś na forum pyta się, jak i czym okleić płytę, to czy ja się rzucam, że nie robi tego profesjonalną maszyną za kilkaset tysięcy złotych, bo tylko tak jest profesjonalnie i z dobrą jakością, tylko jedzie opalarką i dłubie nożykiem? po co tak się unosisz? fajnie jest poczytać o technologii, ale nie musisz od razu najeżdżać na ludzi

koleżanko / kolego @marta ... nie pouczaj mnie łaskawie w temacie PROFESJONALNY PISTOLET na temat kierunkow wypowiedzi ;-) ... szczególnie jak ktoś z twoich kolegów moderatorów... pisze pierdoły ! Lepiej się z nim skontaktuj przez PW i powiedz mu żeby się przestał wydurniać nie na temat ... albo wklepcie sobie razem nowy temat GÓWNIANY TANI PISTOLET i tam wypisujcie takie herezje.

Fakty nie pasują ci do wizji ... Skasuj mi koleżanko dostęp !!! Klik i jednego fachowca na forum mniej :lol: ... Pewnie na tym zyskacie :lol: :lol: :lol: ... Pozostanie wam (właśnie opracowywany poradnik ) VADEMECUM INWESTORA - Stolarnia .... 1650 zł za 98 stron A4 .... więc może to TY wyluzuj ... dopóki fachową wiedzę masz tu za darmo ? ... albo nie ... i klik !!!

Bebilon - 2010-10-08, 23:45

PROJEKTER napisał/a:
a nie handlowcem sprzedającym SATA

Szkoda, bo jutro mamy lakierowanie, więc na szybkiego kupiłbym PORZĄDNY pistolet, bo przecież SICO nie można pracować ... :-(

No ale że niby się wydurniam, to trudno skończę to.

Widocznie żyję w jakimś innym "świecie".

Armagedon - 2010-10-08, 23:56

ja sie delikatnie wtrace...
Moze i nie maluje pistoletami, ba pojde nawet dalej bo nie uzywam pedzli!! :-D
Kazdy mebel ktory robie ma recznie wcierane powloki szmatka gdzie 'malowidlo' to mieszanina wosku pszczelego, oleju tungowego, terpentyny i poliuretanu. Wszystko nakladam tak wlasnie warstwa po warstwie recznie polerujac w miedzyczasie. Nie powiem zeby to co robie szlo za byle grosz bo tak nie jest a klienci sie ciesza jak dziecko z bateryjki bo maja cos unikatowego zrobionego recznie i co najwazniejsze wygladajacego na reczna robote. O jednym nie mozna zapominac. Meble to nie technika rakietowa zwlaszcza z litego drewna...

usunięty - 2010-10-09, 00:06

truszczyk napisał/a:
PROJEKTER a rozmawiasz często z lakiernikami czy tylko z szefostwem,hm... co z tego że byłej mojej firmie mieliśmy pompy firmy Wa... czy trochę starsze Her....jak i tak wszystko szło na ilość, jakość taka sama tego malowania była jak po pistolecie Sico.

tzw 3xB
byle jak,
byle było
byle szybko.

mając tani pistolet ja się staram jak najlepiej pomalować a nie szczycić się czymś za grube pieniądze a partolić sprawę na wszystkich frontach.

mógłbym tak godzinami jak to jest w wielkiej firmie na lakierni.

WSZYSTKO ZALEŻY OD LAKIERNIKA (CZŁOWIEKA) - przy tym będę się upierał.

na pewno praca na pompie jest przyjemniejsza. lekki pistolet, mniej ruchów ręką, ale kubkowe nie są złe.

mówisz 3,5 bara na Sico, to jest kocioł już, nic nie widać.
ustawiam na 2,5 bara i jest ok.

@truszyk ... pompa to akurat średniej klasy pomysł. Opłaca się przy 60 litrach materiału na zmianie !

a ....jak Ja gadam z lakiernikami to każdy jest taki zarozumiały i pewny siebie jak TY !

Nic do niego nie dociera. Wie lepiej , robi najlepiej ... a głupie inżynierki z firm produkujących lakiery i sprzęt to ... teoretycy !

Jest garstka tych którzy są otwarci na normalne technologie i szkolenie zawodowe ... jednak większość to pajace ... i żeby nie było, że jestem bezczelny to kolego przyjmij do wiadomości że 6 lat lakierowałem własnymi pazurkami ... samochody. Najwyższa półka wymagań jakościowych ... ASO. Dziś szkolę ludzi ... ale jak mnie wkurza ktoś taki jak TY że coś tam nie można, albo jest tak czy srak ... to zdejmuję marynarkę i maluje ... choć za plecami mam technika z firmy dostarczającej lakiery, lub sprzęt.

Więc jak słyszę, że teoria ma tyle wspólnego z praktyką ... co onanizm z sexsem ... to wybacz ale pozostaje tylko pokazać że wie się z praktyki o co w tym malowaniu chodzi.

usunięty - 2010-10-09, 00:12

Bebilon napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
a nie handlowcem sprzedającym SATA

Szkoda, bo jutro mamy lakierowanie, więc na szybkiego kupiłbym PORZĄDNY pistolet, bo przecież SICO nie można pracować ... :-(

No ale że niby się wydurniam, to trudno skończę to.

Widocznie żyję w jakimś innym "świecie".

Nie kolego @Bebilon ... żyjesz w tym samym co i JA ... tylko TY jeszcze jesteś - ŚLEPY TECHNOLOGICZNIE. Jutro ... to pożycz na to malowanie od kolegi z forum ... pistolet z dolnym podejściem materiałowym i zbiornikiem ciśnieniowym ... a potem pogadamy sobie w poniedziałek jak dwaj fachowcy ... dlaczego SICO w wersji "B" z górnym zbiornikiem to twoim zdaniem jest szajs nie nadający się do malowania na wysoki połysk ?

... i tyle !

RobWan - 2010-10-09, 02:58

PROJEKTER napisał/a:
4. 15 /20 cm szerokości strumienia to w zasadzie standard dla większości aparatów klasy HVLP. 21 / 25 cm to standard dla wersji RP ... a system RP / "K" ma szerokość roboczą strumienia do 40 cm

A co to jest szerokość strumienia? Ten pióropusz, który widzę wylatujący z dyszy?
Jak tak to psu na budę ten parametr.
Jak jest to ten mokry pas na formatce to co innego.

Wyciągnąłem mój kubek i sprawdzę ile ma podkład ICA grubokryjący i nawierzchniowy.

Robert

usunięty - 2010-10-09, 06:26

RobWan napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
4. 15 /20 cm szerokości strumienia to w zasadzie standard dla większości aparatów klasy HVLP. 21 / 25 cm to standard dla wersji RP ... a system RP / "K" ma szerokość roboczą strumienia do 40 cm

A co to jest szerokość strumienia? Ten pióropusz, który widzę wylatujący z dyszy?
Jak tak to psu na budę ten parametr.
Jak jest to ten mokry pas na formatce to co innego. Robert

... hmmm SZEROKOŚĆ STRUMIENIA to właśnie ten pióropusz wylatujący z dyszy ... tylko żeby go zmierzyć to trzeba zbliżyć pistolet do elementu ( papieru na ścianie , formatki ) i przycisnąć spust. Wtedy zostaje ... jak to napisałeś ten mokry ślad. Więc jak widzisz to pióropusz mierzony przez mokry ślad więc to to samo ... a nie co innego :-)

Odległość jest mniej -więcej taka ... rozkładasz płasko na max dłoń .... małym paluszkiem dotykasz kartonu, a kciukiem dyszy pistoletu ( 15 - 20 cm ) Ciśnienie i lepkość produktu zgodnie z zaleceniami producentów. Proszę - tu masz demo jak to zrobić :

http://www.youtube.com/wa...feature=related

darecki - 2010-10-09, 07:57

Projekter daj sobie na luz :-D
moim zdaniem za ostro ludzi atakujesz za niewiedzę technologiczną , ale to jest tylko moje zdanie :-)

skoro jesteśmy w dziale "Profesjonalny pistolet lakierniczy" to czy możesz polecić kilka pistoletów z górnym kubkiem RP z podziałem na grupy cenowe :
1- niska ( na początek lakierowania) do 500zł
2- średnia do 1000 zł
3 - wysoka do 1500 zł

według ciebie jakim pistoletem "B" RP można zacząć lakierowanie
aktualnie lakieruje też Sico a wcześniej Speedwey ale potrzebuje coś do położenia bzb. połysku

Bebilon - 2010-10-09, 08:01

PROJEKTER napisał/a:
Do malowania połysku

PROJEKTER napisał/a:
do malowania na wysoki połysk ?

Dwa różne rodzaje lakieru ... dla mnie połysk to rodzaj połysku, czyli może być półmat, mat ...

A wysoki połysk to lakier który zazwyczaj poleruje się na "lustro"

No nic, dzięki za uświadomienie mnie że jestem:

PROJEKTER napisał/a:
ŚLEPCEM

PROJEKTER napisał/a:
zaj*bisty malarz

PROJEKTER napisał/a:
uparciuchu

Może w przyszłości, jak kupimy porządny sprzęt i będę widział różnice. To po prostu odezwę się, bo tak to pogrążam się.

Pozdrawiam :-)

usunięty - 2010-10-09, 09:15

Bronisz złych i wadliwych rozwiązań technologicznych ... więc z każdym postem się pogrążasz. :roll:

Żeby nie być "ślepcem technologicznym" wystarczy poprosić o jakąś prezentację pistoletu u ciebie w firmie ... sądzę że każdy przedstawiciel handlowy renomowanego producenta da ci spróbować jak się lakieruje formatki pistoletem klasy "K" ze zbiornika ciśnieniowego. I już !

Ty się odgryzasz ... Ja na ciebie "najeżdżam" i ciskam epitetami i nic z tego nie ma ... ale JA kolego @Bebilon nie jestem lakiernikiem w stolarni i nie muszę posiadać wiedzy i umiejętności uzyskiwania doskonałego efektu wymalowania. To twoje zadanie ... więc co ci przyjdzie z wmawiania mi że SICO jest tak samo dobre jak SATA czy IWATA, czy KREMLIN ? Jesteś młodym człowiekiem to się rozwijaj zawodowo. Po prostu spróbuj i porównaj sam !

Co do połysku ... to nie bardzo złapałem o co chodzi ... ale myślę, że to to akurat gra słów.

Jednak powinieneś wiedzieć że lustrzany połysk uzyskuje się ze specjalnych materiałów. Polerowanie jako operacja technologiczna to szkodliwe działanie dla powłoki ... bo z wierzchu usuwana jest politura ochrono dekoracyjna. Połysk to odbicie światła ... im mniej jest pochłaniane tym lepiej się świeci. Żeby jednak utrzymać trwały efekt wysokiego połysku ( gloos efekt ) to lakier musi mieć zdolność do sformowania idealnie gładkiej politury. Za to odpowiada substancja błonotwórcza zwana także spoiwem ... w przypadku poliuretanu to ... poliestry z polikondensacji kwasów karboksylowych z alkoholem ... oraz polietery. To spoiwo może być elastyczne i mieć gorszy połysk ... albo mieć budowę struktury rozgałęzionej i przy niskiej elastyczności mieć dużo większy połysk.

Polerowanie o którym wspominasz ... usuwa politurę a nabłyszczacz w paście polerskiej ( z reguły to glinka ) rozdrabniany przez temperaturę z tarcia wnika w przestrzenie pochłaniające światło i masz ponownie połysk.

Nooo ... a teraz powiedz ... czy ten połysk jest trwały ? ... i czy w porównaniu do lakieru z odpowiednią budową strukturalną będzie on większy, czy mniejszy ?

Czyli ... czy wypolerowany tani poliuretan o strukturze liniowej ... po wysezonowaniu ( 15 dni w temperaturze pokojowej ) może się lepiej świecić od niewypolerowanego lakieru wysokiej klasy pryśniętego dobrym pistoletem z małą głowicą bez wtrąceń ( np w kabinie ) ?

Polakieruj ... wypoleruj i odłóż na półkę na dwa tygodnie jakąś formatkę ... a potem polakieruj i wypoleruj inną ... i porównaj sobie - obie. Zobaczysz jak spada klasa połysku gdy lotne części organiczne rozrywają miękką powłokę pozbawioną przy szlifowaniu ochronnej warstwy politury. Jest na to sposób przy poliuretanie ... trzeba wygrzać ... Tylko jak politura jest już głębiej w powłoce to wypolerowanie takiego lakieru jest bardzo, bardzo trudne ... ale to pewnie znasz już z praktyki !

usunięty - 2010-10-09, 09:50

darecki napisał/a:
Projekter daj sobie na luz :-D
moim zdaniem za ostro ludzi atakujesz za niewiedzę technologiczną , ale to jest tylko moje zdanie :-)

skoro jesteśmy w dziale "Profesjonalny pistolet lakierniczy" to czy możesz polecić kilka pistoletów z górnym kubkiem RP z podziałem na grupy cenowe :
1- niska ( na początek lakierowania) do 500zł
2- średnia do 1000 zł
3 - wysoka do 1500 zł

według ciebie jakim pistoletem "B" RP można zacząć lakierowanie
aktualnie lakieruje też Sico a wcześniej Speedwey ale potrzebuje coś do położenia bzb. połysku

Zmiana mentalności i podejścia do lakierowania wymaga krwi :lol: ... Jak ktoś jest uparty i przekonany o swoich racjach to spokojna dyskusja nic nie daje. Forum ma jednak taką zaletę, że gdy opadają emocje rozmówców to pozostają tylko słowa i wyrażone stanowiska. Gdy taki temat czyta później ktoś z zewnątrz ... wyrabia sobie opinię w tym temacie ... a gdy jeszcze sam jest po stronie ... "ślepoty technologicznej" to taka "nowa opinia" wpływa czasami na zmianę dotychczasowego sposobu postępowania. ... a wiesz jak trudno jest uporządkować technologicznie lakiernię jak każdy malarz ma pełne przekonanie że jest świetny i robi najlepiej na świecie ? ... Tragedia ! Wręcz organizacyjny horror.

Co do pistoletów z górnym kubkiem to niestety nimi nie handluje i nie mam w głowie cen poszczególnych modeli. Ale proponuję taki schemat :

1. Nigdy nie kupujcie modeli klasy HVLP tylko RP i LVLP ( HP też omijajcie )
2. Zawsze wybierajcie pistolety markowe które mają zapewnione wsparcie informacyjne producenta. Gdy zmieniacie materiał to na stronie www, lub w jakimś folderze powinna być informacja jaka głowica do jakiego lakieru i jakie ciśnienie.
3. Przy drogim pistolecie markowym warto zaopatrzyć się w drugi zestaw dyszy materiałowej o innym rozmiarze
4. Jak pistolet nie ma zapewnionego wsparcia technicznego ( patrz tanie z CHRL ) to nie wolno go dotykać.
5. Uwaga na doskonale podróbki produktów markowych
6. Jak używacie górnego kubka to proponuje przejść na system jednorazówek RPS w SATA lub PPS w innych modelach ... bardzo ułatwia pracę.
7. Raczej unikajcie modeli z najwyższej półki bo z zasady są one dedykowane dla branży samochodowej SATA 3000 i 4000, IWATA W i WBX400, DeVilbiss GTI. To doskonałe i drogie pistolety, a malując meble nie wykorzystacie ich możliwości ( nie stosujecie przecież lakierów zmienno-optycznych, a powtarzalność koloru to nie jest sprawa życia i śmierci ... a w samochodówce jest ! )

Z konkretów ... ponieważ bardzo sobie cenię filozofię SATA i ich sposób postępowania na rynkach światowych to proponuję SATA 1000 B RP cena ok. 900 / 1200 zł. Jeszcze dla lakierników malujących nie tylko meble i MDF, ale czasami jakieś elementy samochodów, motory itp ... proponuję model SATA 90-2 B RP. Stary korpus od Jet 90 bebechy od modelu 3000.

Jak się dba o ten sprzęt to jest na dziesięciolecia.

Jednak pamiętajcie że górny kubek dla was stolarzy jako podstawowe narzedzie ... jest raczej Beee !

darecki - 2010-10-09, 11:42

SATA 1000 B RP
Dostępne dysze:
0,8; 1,0; 1,3; 1,6; 1,8; 2,0; 2,5; 3,0; 4,0; 5,0

co taką 5-tką kłaść :?: szpachlówka natryskowa :?:

usunięty - 2010-10-09, 12:35

darecki napisał/a:
SATA 1000 B RP ... co taką 5-tką kłaść :?: szpachlówka natryskowa :?:

Geste lakiery strukturalne. Do szpachlówki natryskowej jest specjalny pistolet z krótkimi wąsami dyszy powietrznej i szerokim kanałem materiałowym w korpusie.

awaria - 2010-10-09, 12:57

PROJEKTER
A co powiesz o OPTIMIE??
Bo i takie coś jest u mnie w pracy.

usunięty - 2010-10-09, 13:17

awaria napisał/a:
PROJEKTER
A co powiesz o OPTIMIE??
Bo i takie coś jest u mnie w pracy.

Firma z tradycjami ... ale w niektórych modelach pistoletów mieli kilka wpadek technicznych.
Jak możesz to podaj dokładnie jaki to pistolet.

Bo widzisz taka IWATA o której pisałem tu że jest topowa ... robi tanie modele we Włoszech i te tanie z Włoch są na poziomie OPTIMY, a te z USA i Japonii W400 i WBX 400 to klasa sama dla siebie ... podobnie z DeVilbisem ... cześć produkcji to UK i te pistolety są bardzo dobre ( GTI ), a część produkcji to Brazylia i Chiny ... a to już szajs ... choć nadal DeVilbiss ... np. model FLG

FPHUMANTA.EU - 2010-10-10, 15:37

PROJEKTER a co możesz powiedzieć o przydatności takiego sprzętu dla naszej branży tzn usług stolarskich.

Błażej - 2010-10-10, 17:30

PROJEKTER napisał/a:
a powtarzalność koloru to nie jest sprawa życia i śmierci

No u mnie jest :evil: Czyli rozumiem że jak gówniany pistolet to mogę mieć problem z powtarzalnością koloru :?:
Jeśli tak to sopur mnie w h...robi :evil:

usunięty - 2010-10-10, 19:14

Błażej napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
a powtarzalność koloru to nie jest sprawa życia i śmierci

No u mnie jest :evil: Czyli rozumiem że jak gówniany pistolet to mogę mieć problem z powtarzalnością koloru :?: Jeśli tak to sopur mnie w h...robi :evil:

Jeżeli to lakiery poliuretanowe pigmentowane ... to pistolet raczej nie ma na to wpływu.

Jeżeli to lakiery zmiennooptyczne jedo - lub dwu powłokowe ( perły, metale, brokaty itp ) to przy G... pistolecie nie ma mowy o zgodności natrysku z wzornikiem, próbką dostarczoną przez producenta, lub mieszalnik, oraz .... wcześniejsza partią lakieru z tej samej puszki !

usunięty - 2010-10-10, 19:22

LENHERD napisał/a:
PROJEKTER a co możesz powiedzieć o przydatności takiego sprzętu dla naszej branży tzn usług stolarskich.
Obrazek

Nie znam tego sprzętu ! ... to elektryczna sprężarka ? ... bo pistolet ma własny zbiornik ... a na korpusie zasilania jest bez sensu napis HVLP .... czyli dużo powietrza ( objętościowo ) małe ciśnienie na wyjściu. To trochę bez sensu jak to sprężarka bo na wyjściu to ona musi podać ok 3,5 bar i około 450 l / min .... a jak to jest HVLP to na logikę objętości dużo ciśnienie małe :-D ...

Pewnie jednak producentowi chodziło o system pistoletu i jego konstrukcję ... a jak tak to HVLP to się nie nadaje do malowania na szkło bez skórki pomarańczy. Gdyby jednak był w wersji RP, LVLP ... to kto wie ? ... trzeba by to jakoś sprawdzić. Jest jakiś link do strony producenta ? ... lub podobnego rozwiązania ?

Armagedon - 2010-10-10, 19:29

to turbina. Firma Fuji z powodzeniem robi 2 i 3 stopniowe systemy turbin wraz z pistoletami HVLP...
http://www.axminster.co.u...xpc-prod810302/
http://www.axminster.co.u...tem-prod810304/
http://www.axminster.co.u...gun-prod810314/

usunięty - 2010-10-10, 19:36

Armagedon napisał/a:
to turbina. Firma Fuji z powodzeniem robi 2 i 3 stopniowe systemy turbin wraz z pistoletami HVLP...

No cóż ... czyli jednak półśrodek do zastosowań amatorskich. Nie znam tego sprzętu ale jak bym miał ocenić po wyglądzie to ... wygląda tandetnie ... i bardzo bym się zdziwił gdyby ten wygląd krył jakiś technologiczny rodzynek ... ale z zasady, nie komentuję niczego na czym się z nie znam.

truszczyk - 2010-10-11, 10:20

PROJEKTER napisał/a:
.jak Ja gadam z lakiernikami to każdy jest taki zarozumiały i pewny siebie jak TY !

ja jestem otwarty.
może nie mam 20-letniego doświadczenia, ale na różnych pistoletach malowałem, i w różnych kabinach.

też czasami popełniam błędy, o jedno pociągniecie krawędzi za dużo, bo się nie chciało malować na 2 razy itp.
ale nikomu nie mówię że masz chu... sprzęt to i chu... jakość. bo to w parze nie idzie.

pisałem we wcześniejszych postach że te Sico to taki amatorski sprzęt, gdy Bebilon szukał taniego pistoletu. Ale da się nim malować. niektórzy pędzlem majują i jest fajnie i każdemu się podoba.

Masz napewno wiedzę i ona się przyda.

usunięty - 2010-10-11, 20:17

truszczyk napisał/a:
ja jestem otwarty.

OK ! :-) ... niech tak na razie zostanie. Bo na tym etapie i tak nie można już dodać tu niczego fachowego co by tobie, czy innym czytającym ten temat jakoś radykalnie pomogło pogłębić wiedzę o pistoletach. Musimy poczekać na jakieś konkretne zapytania :-D

kot1979 - 2010-10-12, 19:25

Teraz ja zapytam. Zastanawiam się nad kupnem właśnie jakiegoś pistoletu do bejc z wyższej półki. Mam obecnie Victorie 2017 z dysza 1,4 - niby lakiernik się przyzwyczaił niemniej jest daleki od idealu:(

1.Bardzo dobry pistolet do bejc ICA rozpuszczalnikowych do drewna z szerokim strumieniem.
Drewno sosna , dąb i jesion(pewnie to nie ma znaczenia).

zbmb - 2010-10-12, 19:53

kot1979 napisał/a:
z wyższej półki

mam IWATE i nie narzekam... (drogi)

usunięty - 2010-10-12, 20:00

kot1979 napisał/a:
Teraz ja zapytam. Zastanawiam się nad kupnem właśnie jakiegoś pistoletu do bejc z wyższej półki. Mam obecnie Victorie 2017 z dysza 1,4 - niby lakiernik się przyzwyczaił niemniej jest daleki od idealu:(

1.Bardzo dobry pistolet do bejc ICA rozpuszczalnikowych do drewna z szerokim strumieniem.

dużo tego malujesz w jednym cyklu ?

usunięty - 2010-10-12, 20:00

zbmb napisał/a:
kot1979 napisał/a:
z wyższej półki

mam IWATE i nie narzekam... (drogi)

IWATE ... to znaczy co ? ... jeżeli mozna prosić o szczegóły :-)

zbmb - 2010-10-12, 20:03

W400 z dysza 1,2
usunięty - 2010-10-12, 20:11

Faktycznie dobry pistolet ... zakładam, że LVLP, a nie HVLP ... chyba że to WB ?

W400 to jednak model dla branży samochodowej. Wysoka precyzja aplikacji bazy i lakieru bezbarwnego. Wiec dla branży stolarskiej trochę przeinwestowany zakup (ok. 1800 zł ) Przy górnym kubku grawitacyjnym głowica 1,2 w zasadzie pozwala tylko na aplikacje bejcy ... bo z lakierami poliuretanowymi bez rozcieńczalnika sobie nie poradzi ... a więcej rozcieńczalnika to mniejszy połysk.

Ale jak kogoś stać to pistolet jest OK i wart swojej ceny. Polecam jednak W400 WB z głowicą 1,3 ... ten jest bardziej uniwersalny.... albo mój faworyt SATA 1000 B RP z głowicą 1,3.

zbmb - 2010-10-12, 20:19

IWATE uzywam do bejc, listew, ram, detali i małych formatek

uzywam tez sredniocisnieniowy Karlowicza dysza 1,7 http://www.chs.net.pl/index.php - wybrany u producenta z 10 takich samych najlepszy... bo produkcja jest niestety niepowtarzalna i sa lepsze i gorsze sztuki

usunięty - 2010-10-12, 20:24

zbmb napisał/a:
uzywam do bejc, listew, ram, detali i małych formatek
uzywam tez sredniocisnieniowy Karlowicza dysza 1,7 http://www.chs.net.pl/index.php

O nie ! ... ten Karłowicz ze swoimi uszczelkami i aluminiową konstrukcją z czasów gdy się z Warszawy cofał lodowiec to już nieporozumienie. Toż to rozpylacz do tynków strukturalnych, a nie pistolet do lakierowania. Nie myślałem, że to kiedyć napisze, ale to już to SICO, czy FOBO jest lepszym rozwiązaniem. :lol:

SETA - 2010-10-12, 20:24

My pracujemy od wielu lat na tych drogich "chińczykach".
Jakość jest taka, jaki jest lakiernik, a lakiernik jest dobry.

zbmb - 2010-10-12, 20:26

PROJEKTER, zgadza sie - dostalem go w prezencie i uzywam do podkladu
usunięty - 2010-10-12, 20:29

Przy wyborze pistoletu lakierniczego nie chodzi o to żeby końcowa jakość była dobra tylko o to żeby każdy bez względu na doświadczenie lakierował powtarzalnie z doskonała jakością przy minimalnym wysiłku i malutkim zużyciu materiału. Dlatego jeden i ten sam pistolet z rożną głowicą to dobry, albo fatalny wybór.

Tylko tak jak już pisałem jedni to widzą ... to lakiernicy ... inni są ślepi ... to jeszcze malarze.

A formatkę można pomalować wałkiem z gąbki, a potem drzeć na kostce paierem na wodę 1500 i 2000 do uzyskania super efektu szkła :lol: ... nie wiem tylko czy to oto chodzi w lakiernictwie ? ... o efekt ? ... Niestety - jednak nie tylko o to.

kot1979 - 2010-10-12, 20:40

PROJEKTER napisał/a:
kot1979 napisał/a:

dużo tego malujesz w jednym cyklu ?

codziennie około 10 metrów kw. czyli pewnie nie dużo.

usunięty - 2010-10-12, 20:51

No do zbiornika ciśnieniowego to się jeszcze nie kwalifikuje. Jak ma być dobrze i nie drogo to może IWATA AIRGUNS AZ3 do tego zamiast sztywnego zbiorniczka ... zbiorniki jednorazowe PPS żebyś mógł malować od spodu całe meble. Głowica 1,2 jak tylko do bejcy 1,3 jak ma być uniwersalnie np. do lakierobejcy, lub lakieru.

Jak ma być bardzo dobrze, na lata i uniwersalnie to SATA 1000 B RP z głowicą 1,3 ( a do samej bejcy 1,0 )

kot1979 - 2010-10-12, 21:10

dzięki właściwie tylko do bejcy do lakieru następny pistolet:)

a i pytanie czy jeśli dysza przy bejcy jest mniejsza to co się zmienia w samym nakładaniu?

jaka bedzie dokładnie różnica między 1,3 a 1,0 ?

zbmb - 2010-10-12, 21:29

PROJEKTER napisał/a:
to może IWATA AIRGUNS AZ3

kupilem go razem z W400 w komplecie z dysza 1.8 - fajny pistolet, latwy w ustawianiu i uzyciu, nie robi niespodzianek
swietna relacja jakosci do ceny, stały dostep do czesci zamiennych
godny polecenia

Nefris - 2010-10-12, 21:42

PROJEKTER napisał/a:
Przy górnym kubku grawitacyjnym głowica 1,2 w zasadzie pozwala tylko na aplikacje bejcy ... bo z lakierami poliuretanowymi bez rozcieńczalnika sobie nie poradzi ... a więcej rozcieńczalnika to mniejszy połysk.

Czyli, mogę rozumieć, że polecasz Satę 1000 RP "B". Nie rozumiem jednak jak można pomalować poliuretanem bez rozcienczalnika? Jaka dysza wtedy? Jaka technika malowania?
Bardzo lubię wysoki połysk bez polerowania :lol:

usunięty - 2010-10-12, 22:03

Nefris napisał/a:
Czyli, mogę rozumieć, że polecasz Satę 1000 RP "B". Nie rozumiem jednak jak można pomalować poliuretanem bez rozcienczalnika? Jaka dysza wtedy? Jaka technika malowania? Bardzo lubię wysoki połysk bez polerowania :lol:

Można to zrobić ze zbiornika wysokociśnieniowego pistoletem wersji "K", lub z pompy tłokowej ... to dopiero jest frajda ... zero odkurzy na boki :lol:

W normalnych lakierach poliuretanowych ( nie rozrzedzonych w puszce producenta czyli zgodnych ze standardem VOC ) dodaje się 10 % rozcieńczalnika, nie więcej niż 30 %
Przy kubku grawitacyjnym i głowicy 1,2 10% nie wystarcza ... a każda ilość powyżej 10 % to ryzyko utraty połysku ... choć zależy to także w dużej mierze od wilgotności powietrza w lakierni ... lub w sprężonym powietrzu.

Grand - 2010-10-13, 10:51

Kilka dni mnie nie było, a tu taki huragan słowny. Przebrnąłem przez wszystkie posty ;-)
Więc ja też mam pytanie, ale na początku małe sprecyzowanie.

PROJEKTER napisał/a:

Polerowanie jako operacja technologiczna to szkodliwe działanie dla powłoki ... bo z wierzchu usuwana jest politura ochrono dekoracyjna. Żeby jednak utrzymać trwały efekt wysokiego połysku ( gloos efekt ) to lakier musi mieć zdolność do sformowania idealnie gładkiej politury.

Nie jestem z wykształcenia chemikiem, ale wiem, że na lakierach w wysokim połysku np. poliakrylowych nie występuje coś takiego jak politura ochronno dekoracyjna. Mylimy tu dwa pojęcia politury i struktury poliuretanowej tworzącej się w wyniku wiązań izocyjanianów z cząsteczkami polimerów. Więc lakier poliuretanowy nie ma możliwości sformowania politury. Tak jak cement zmieszany z wodą nie da efektu gładkiego plastiku ;-) ale to pewnie przejęzyczenie …

W przypadku wysokiego połysku polerowanie jest wręcz niezbędna dla uzyskania właściwego efektu czyli stopnia połysku gloss 98-100 %. Bywałem w różnych lakierniach, czy kabinach bezpyłowych i uzyskanie powłoki idealnej bez wtrąceń nigdy się nie udawało (piszę o branży meblarskiej

A teraz pytanie.

Dlaczego wielu światłych ludzi związanych z szeroko pojętym lakiernictwem odradza Satę Jet 3000 RP do prac związanych z meblarstwem ? Pracuje na różnych pistoletach, z wieloma przeprowadzałem testy porównawcze i z mojej wiedzy praktycznej, organoleptycznej (choć po ty co przeczytałem boje się, czy nie jestem ślepy ;-) … po tych testach widzę wyraźnie. Powłoka po Jet 3000 RP jest o niebo lepsza od pozostałych. Widać to wyraźnie na lakierach kryjących nakładanych przed wysokim połyskiem, a także na samych wysokich połyskach. Więc skąd owa niechęć ?

Grand

usunięty - 2010-10-13, 13:05

Grand napisał/a:
... Więc ja też mam pytanie, ale na początku małe sprecyzowanie.

PROJEKTER napisał/a:
Polerowanie jako operacja technologiczna to szkodliwe działanie dla powłoki ... bo z wierzchu usuwana jest politura ochrono dekoracyjna.

Nie jestem z wykształcenia chemikiem, ale wiem, że na lakierach w wysokim połysku np. poliakrylowych nie występuje coś takiego jak politura ochronno dekoracyjna. Mylimy tu dwa pojęcia politury i struktury poliuretanowej tworzącej się w wyniku wiązań izocyjanianów z cząsteczkami polimerów. Więc lakier poliuretanowy nie ma możliwości sformowania politury. Tak jak cement zmieszany z wodą nie da efektu gładkiego plastiku ;-) ale to pewnie przejęzyczenie …

NIE ! nie jest to przejęzyczenie ! ... ale na początku WITAJ "Grand"! ... miło jest zawsze wymieniać uwagi z wysokiej klasy fachowcem ... więc jeżeli twoja wiedza pochodzi z głowy i doświadczenia, a nie z google i gazet to sadzę, że wymiana doświadczeń między nami będzie bardzo owocna.

W sprawie politury materiału lakierniczego to uporządkujmy najpierw słownictwo. POLITURA to ta twardsza część powłoki lakierniczej. Ponieważ ciekłe chemoutwardzalne materiały lakiernicze schną dwu stopniowo ... najpierw przez odparowanie rozcieńczalnika ( stabilizacja powłoki, lub pyłosuchość ), a następnie przez reakcję chemiczną, to zmieniają swoją strukturę przez pewien okres czasu ( zależny od temperatury bo jak wiemy wyższa temperatura przyspiesza każdą reakcję chemiczną ). Więc w efekcie ciekły materiał lakierniczy przechodzi w stan nieokreślony ... bo nie jest już płynnym lakierem, a jeszcze nie substancją stałą ) W trakcie tego schnięcia substancja błonotwórcza, czy spoiwo ( to jest to samo ) zaczyna formować ... stabilną powłokę. Wewnątrz uwięzione są nadal lotne związki organiczne. które teraz przez mikropory muszą przebijać się na zewnątrz. Dlatego tam gdzie maluje się metale stosuje się do suszenia promienniki IR odbijające fale cieplne od podłoża ku górze ( najpierw schnie to co pod spodem potem wierzch )

... i tu docieramy do pojęcia POLITURA. W praktyce lakierniczej nie ma innego jasnego i klarownego określenia dla suchej i twardej powłoki lakierniczej w której zakończyły się już wszystkie procesy chemiczne i fizyczne. Gdy odparują LZO to nie jest już ona lakierem, to w zasadzie powłoka z tworzywa sztucznego. To POLITURA LAKIERNICZA. W tym aspekcie występuje ona w każdym materiale lakierniczym ( o dziwo tak też jest określana powłoka proszkowa po wypaleniu w piecu ! czyli politura lakiernicza to już dosyć szerokie określenie ).

Nie potrafię się odnieść do twojego stwierdzenia ... Mylimy tu dwa pojęcia politury i struktury poliuretanowej tworzącej się w wyniku wiązań izocyjanianów z cząsteczkami polimerów. Więc lakier poliuretanowy nie ma możliwości sformowania politury. Tak jak cement zmieszany z wodą nie da efektu gładkiego plastiku .... ponieważ jestem prostym technologiem a nie profesorem chemii i to chemii organicznej. Reakcja którą opisałeś w przypadku poliuretanów może doprowadzić nawet do wytworzenia - styropianu budowlanego ( spienienia poliuretanu ) ... tylko że ma ona nie wiele wspólnego z lakiernictwem i fizycznym formowaniem się powłoki ... nie wiele ... bo jednak przyznaję, że coś ma ... Te związki występują w lakierach i ich modyfikatorach powłokowych.

Wracając do POLITURY to gdy przyjmiemy ( nie spierając się o słowo tylko koncentrując na zjawisku polerowania ) że wytwarza się ona stopniowo to musisz to sam dostrzegać z praktyki że usunięcie tego co w formującej powłoce chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i powoduje połysk ( cienkiej warstwy utwardzonej żywicy ) w trakcie schnięcia spowoduje że LZO nie będą już szukać mikroporów do parowania bo teraz nic ich nie ogranicza tylko uwolnią się cała powierzchnią ... formując powoli coraz głębiej politurę z utwardzanej żywicy ... tylko że w między czasie ta powłoka zostanie porozrywania i nie będzie już miała takiego połysku jak pierwotnie ... nigdy !

Co do materiałów malarskich, które nie formują politury w tym znaczeniu to z pewnością są to wszystkie materiały nie będące ... lakierami nawierzchniowymi ! np. podkłady wypełniacze bejce, bazy, grunty, PZP. Niezależnie od ich budowy chemicznej.

Grand napisał/a:
W przypadku wysokiego połysku polerowanie jest wręcz niezbędna dla uzyskania właściwego efektu czyli stopnia połysku gloss 98-100 %. Bywałem w różnych lakierniach, czy kabinach bezpyłowych i uzyskanie powłoki idealnej bez wtrąceń nigdy się nie udawało (piszę o branży meblarskiej

Dobrze że to dodałeś z tą ... branża meblarską ... ale raczej powinieneś napisać ... wszędzie tam gdzie to człowiek i posiadana przez niego wiedza i doświadczenie odpowiada za efekt końcowy.... Bo widzisz jest mnóstwo lakierni samochodowych gdzie polerowanie świeżego lakieru uznawane jest za zniszczenie powłoki. Tu nie ma wtrąceń na malowanych elementach, a wysoki połysk ( klasy gloos choć to określenie bliższe meblarstwa ) to podstawowy standard. To są lakiery zmiennoptyczne ! Mikro zachwianie połysku i nie ma efektu szklenia perły (pryzmatyczny minerał górski Mika ), a w materiałach zmieniających barwę ( zwanych potocznie "Arlekin" ) własnie tego efektu. Nie wspomnę tu już o liniach produkcyjnych, choć tu ze względów ekologicznych lakieruje się cienko i gęstym produktem automatami HVLP i w efekcie jest zawsze skórka pomarańcza, choć powłoka się świeci idealnie i nie ma wtrąceń. Ponieważ trudno jest wepchnąć się do czyjegoś mieszkania i obejrzeć kuchnię i fronty po kilku miesiącach użytkowania ... odeślę cię na parking marketu gdzie stoi kilkaset samochodów. Przejdź wolno koło nich, a bez jeżdżenia nosem po elementach sam zobaczysz który był polerowany gdy lakier się jeszcze nie utwardził i ściągnięto politurę ( teraz jest półmat ) a który ma fabryczną powłokę nigdy nie polerowaną ... może trochę podniszczoną od użytkowania. Różnica tkwi własnie w tych rozerwaniach zewnętrznej struktury która po usunięciu wosku i nabłyszczacza z pasy polerskiej ukazują zatyraną półmatową powłokę. Myślisz że klienta tak to odebrał z naprawy, a lakiernik mu wydał matowy samochód ? ... Niestety w dniu odbioru oboje byli zachwyceni połyskiem !

Grand napisał/a:
A teraz pytanie. Dlaczego wielu światłych ludzi związanych z szeroko pojętym lakiernictwem odradza Satę Jet 3000 RP do prac związanych z meblarstwem ? Powłoka po Jet 3000 RP jest o niebo lepsza od pozostałych. Widać to wyraźnie na lakierach kryjących nakładanych przed wysokim połyskiem, a także na samych wysokich połyskach. Więc skąd owa niechęć ?

Z ceny tego produktu ! ( SATA 3000 ! SATA Jet to starsza generacja ... ale nadal dostępna ). Podobnie jest z pistoletami IWATA W400 czy Devilbiss GTI. To pistolety o mega wysokiej precyzji aplikacji ... Jak lakierujesz i nie polerujesz mając kabinę wysokiej klasy to absolutna konieczność. Pistolety z niższej półki to wtedy szajs. Jednak gdy decydujesz się na wprowadzenie do układu technologicznego polerowania to wtedy nieznacznie gorszy efekt uzyskasz tańszymi modelami renomowanych producentów. Wiec sam rozumiesz ... to po prostu przeinwestowany kierunek zakupów wyposażenia stolarni. Model SATA 4000 jest jeszcze bardziej precyzyjny cichszy i lżejszy od modelu 3000. To perfekcja aplikacji ... tylko w wersji digital z wyświetlaczem w rękojeści kosztuje tyle co dwa pistolety SATA 1000 B RP.
Mamy zatem idealny punkt dopasowania jak przesuniesz go w dół to nadrabiasz błędy pistoletu polerowaniem i płacisz więcej za materiał bo zaoszczędziłeś na pistolecie ... jak pójdziesz zbyt wysoko w górę przepłacasz na pistolecie ... a i tak musisz wykonać operacje pomocnicze polerowania. Gdy widzisz takie niuanse to jesteś już lakiernikiem ... a jak jesteś na to ślepy ... to sam rozumiesz :-D
Tu nie chodzi o to żeby pistolet rozpylał lakier jak uważają obrońcy SICO, FOBO czy pistoletów z kartonu z kompletem do pompowania kół i odmuchiwania. Pistolet lakierniczy ma 120 lat i korzenie w branży medycznej ... konstrukcje z przed 50 lat też działają jak są w nowym korpusie pod jakąś egzotyczną nazwą ... ale czy od 50 lat coś się zmieniło w technologii produkcji mebli ? ... bo w lakiernictwie zmieniło się wszystko ... tylko niektórzy tego nie widzą, a inni nadążają za postępem.

Więc jak ktoś jest mądrym doradcą technicznym nie zaproponuje stolarzowi malującemu meble na wysoki połysk z super wymogami jakościowymi .... modeli z górnej półki ofertowej bo one i tak swymi możliwościami wykraczają dalece poza oczekiwania lakiernika meblowego ... ale oczywiście są świetne tak jak efekt wykonywanej nimi aplikacji i konstrukcyjnie bardzo nowoczesne.

Noooo ... :-D to na razie tyle !!!

RobWan - 2010-10-13, 13:58

PROJEKTER napisał/a:
jak pójdziesz zbyt wysoko w górę przepłacasz na pistolecie

Cena pistoletu w stosunku do kabiny to znikomy procent.

Robert

usunięty - 2010-10-13, 14:47

RobWan napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
jak pójdziesz zbyt wysoko w górę przepłacasz na pistolecie
Cena pistoletu w stosunku do kabiny to znikomy procent. Robert

Oczywiście że tak ! Tylko, że zasada celnego dobierania wyposażenia idealnie do potrzeb organizowanej lakierni obowiązuje w każdym punkcie planowanej inwestycji ... od technologi budowy budynku, przez wielkość pomieszczeń, kabinę, czy ściankę, maszyny ręczne, sprężarkę, pistolet i wreszcie materiały. Złotówka składa się z groszy a ... milion ze złotówek. Nie można przeciągać sprawy do mega profesjonalizmu tylko dlatego, że jakiś element wyposażenie stanowi niewielki wydatek i spłaszczać inwestycji gdy zaczynamy mówić o kwotach 50, czy 100 tyś zł.

Budujesz malutki obiekt ... wybór konstrukcji stalowej i płyty obłożeniowej to średni pomysł ... przekraczasz 300 m/kw i tradycyjna technologia w ceramice budowlanej staje się nagle złym pomysłem i rozwiązaniem. Dla jednych jest OK u innych to błąd inwestycyjny czy techniczny.

Wszystko musi być idealnie dopasowane ... tak działają zasady systemów ISO ( całkowita powtarzalność - Robisz kiepsko i tanio ... nie szkodzi, bo najważniejsze żebyś tak robił zawsze i powtarzalnie ! ... żeby ta "taniość" była przemyślaną strategią firmy wymierzoną w konkretnego odbiorcę ... a nie raz tak, raz siak ! ) Tak też działa ... silnik w samochodzie. Wkładasz tani zamiennik sterownika, czy czujnika i samochód jedzie, ale zawsze jest coś nie tak ... za dużo pali, nie przyspiesza, pracuje głośniej. Jedni to widzą inni są ..... :-D

Polecam publikację : LAKIERNIA Z KABINĄ CZY BEZ ?

http://lakiernik.info.pl/podstr/LAKIERNIA.pdf

Nefris - 2010-10-13, 19:34

Kupiłbym chętnie tę Satę 1000 RP "B", bo stosuję lakiery wysokiej klasy i szkoda go psuć byle czym.
Podoba mi się, że deprecjonujesz polerowanie. Jakiś czas temu zeszlifowałem lakier trizacem 3000 i przez pół dnia nie mogłem wyprowadzić połysku na formatce 50x40 cm, polerując białą pastą 3M.
Ten lakier jest trudno ścieralny.
Martwi mnie jednak temat wtrąceń czy brudków na lakierze. Zawsze się jakiś zdarzy. Jest na to jakaś metoda czy lepiej nie być świętszym od papieża?

darecki - 2010-10-14, 08:24

Nefris napisał/a:
polerując białą pastą 3M

samą biała pastą nie uzyskasz dobrego połysku

usunięty - 2010-10-14, 08:49

Nefris napisał/a:
... Martwi mnie jednak temat wtrąceń czy brudków na lakierze. Zawsze się jakiś zdarzy. Jest na to jakaś metoda czy lepiej nie być świętszym od papieża?

Prędkość opadu ( przefiltrowanego ) powietrza w strefie lakierowania na poziomie 0.3 m/s ... ale pewności 100 % nie ma. Wtrącenia w powłoce są jeszcze z niefiltrowanego lakieru w pistolecie, zanieczyszczań na lakierowanym elemencie, ubrań i stojaków do lakierowania. Dopiero jak zadbasz o każdy z tych elementów to jest szansa że "syfków" będzie mniej. Żeby ich nie było w ogóle ... to trzeba zadbać o wszytko i mieć - niezłą kabinę ... a i tak pewności nie ma !

usunięty - 2010-10-14, 08:58

darecki napisał/a:
Nefris napisał/a:
polerując białą pastą 3M

samą biała pastą nie uzyskasz dobrego połysku

Dokładnie tak ! ... i rozumiem Nefris, (@ :lol: ) że piszesz o kolorze korka.

Wejdź może na jakieś forum dla lakierników samochodowych bo oni mają hopla na punkcie połysku idealnego i poczytaj o polerowaniu. Poszukaj także w necie stron o detalingu samochodowym, bo tam znajdziesz info na temat kolorów padów ( gąbek ) i gradacji past do uzyskania połysku idealnego ... a przede wszystkim pamiętaj, że polerowanie poliuretanu do idealnedo połysku ( utrzymującego się jakiś miesiąc :lol: ) wykonuje się zanim odparują z niego wszystkie lotne związki organiczne ... czyli tak 12 - 24 godziny po lakierowaniu jak nie grzejesz i 2 - 3 godziny jeżeli elementy stały w suszarce. Tu jednak ostrożnie bo na prędkość i głębokość formowanej politury ma jeszcze wpływ, rodzaj użytego utwardzacza i rozcieńczalnika, bo są on w wersjach FAST i EXTR FAST ( bardzo szybkie )

Kiedyś były dostępne pasty polerskie z amoniakiem. Śmierdziały jak szczochy, ale doskonale nadawały się do polerowania twardych lakierów takich jak poliuretan, a nawet poliester. Nie wiem jednak czy ktoś je ma w ofercie. Kiedyś produkował je Herberts ( Spies Hecker / Standox ), ale teraz do znaki towarowe koncernu DuPont.

Grand - 2010-10-14, 13:47

PROJEKTER podziwiam Ciebie za pracowitość wypowiedzi. Nie mam tak szerokiego doświadczenia lakierniczego jak Ty, ale upieram się przy jednym! Jeśli ktoś w meblarstwie mówi, że np. " już poleruje, gdyż utworzyła mu się właściwa politura" to ja to zdanie czytam, że bierze już czystą szmatkę moczy w alkoholu i poleruje, gdyż szelak rozpuszczony w spirytusie właściwie stwardniał :-) Dla mnie i wielu technologów drewna Politura to politura, czyli właśnie roztwór owego szelaku.

I co myślę, nie wolno stosować takich samych metod polerowania w wysokich połyskach samochodowych jak w meblowych. Myślę, gdyż samochodowych nie polerowałem. Rozumiem, że możesz się podzielić doświadczeniem w polerowaniu samochodowego wysokiego połysku, a meblowego ? Będę wdzięczny. I dzięki serdeczne za logiczne tłumaczenie odradzania Saty Jet 3000 .... ale ja i tak bym go polecał ;-)

Nefris napisał/a:
Kupiłbym chętnie tę Satę 1000 RP "B", bo stosuję lakiery wysokiej klasy i szkoda go psuć byle czym.
?

A co to za lakier ? a na trizaca to szkoda wydawać pieniędzy.

Grand

lignostonia - 2010-10-14, 17:40

A propo devilbisa gtv to jak to jest z tymi dyszami wcześniejszy miał dyszę 1,4 a nowego mam z dyszą 1,6 w sklepie doradzali nawet 1.8(dysze nie pistolet)nadmienię że lakieruję icą połysk ale też sopurem bezbarwnym" poliuretanem"(w zasadzie akrylowo uretanowym)
Nefris - 2010-10-14, 19:19

Tak, pasta z białym korkiem. Mnie już nie chodziło o super-połysk po jednej paście, lecz na początek polerowania tylko o zatarcie śladów po trizacu (rzeczywiście, kaska w błoto). Kląłem w żywy kamień :-/

Lakier to dwuskładnikowy poliuretanowy Eukula 551 lub 550.
Chciałbym się nauczyć polakierować bez polerowania itp. guseł :lol:

usunięty - 2010-10-14, 19:31

Grand napisał/a:
Jeśli ktoś w meblarstwie mówi, że np. " już poleruje, gdyż utworzyła mu się właściwa politura" to ja to zdanie czytam, że bierze już czystą szmatkę moczy w alkoholu i poleruje, gdyż szelak rozpuszczony w spirytusie właściwie stwardniał :-) Dla mnie i wielu technologów drewna Politura to politura, czyli właśnie roztwór owego szelaku.
I co myślę, nie wolno stosować takich samych metod polerowania w wysokich połyskach samochodowych jak w meblowych. Myślę, gdyż samochodowych nie polerowałem. Rozumiem, że możesz się podzielić doświadczeniem w polerowaniu samochodowego wysokiego połysku, a meblowego ? Będę wdzięczny. I dzięki serdeczne za logiczne tłumaczenie odradzania Saty Jet 3000 .... ale ja i tak bym go polecał ;-) Grand

hmmm ... żebyśmy nie zabrnęli w ślepą uliczkę z tym polerowaniem. :lol: . Na razie cała kwestia polerowania dotyczy tu wysokich połysków na płytach MDF. W tym przypadku technologia, a nawet technika polerowania jest taka sama jak w branży motoryzacyjnej. Matowanie wtrąceń polerowanie pastą ścierną na sucho ( choć niektórzy jeszcze w samochodowce używają Farecli G3 i G10 na wodę ) padem białym, lub pomarańczowym. Przy efektach głębokiego połysku pad czarny i mleczko polerskie ... na to ręcznie cienka warstwa wosku. W meblach i samochodach jest tak samo bo to podobne lakiery ... dopóki piszemy o płycie MDF i polerowaniu poliuretanu chemoutwardzalnego także na fornirach.

Polerowanie litego drewna to trochę inny temat bo inne są też materiały.

Co do politury to pewnie producenci parkietów albo armatury łazienkowej przytoczyli jeszcze inne znaczenie tego słowa. W lakiernictwie ( szeroko rozumianym ) to utwardzona powłoka lakiernicza bez związków lotnych.

usunięty - 2010-10-14, 19:35

lignostonia napisał/a:
A propo devilbisa gtv to jak to jest z tymi dyszami wcześniejszy miał dyszę 1,4 a nowego mam z dyszą 1,6 w sklepie doradzali nawet 1.8(dysze nie pistolet)nadmienię że lakieruję icą połysk ale też sopurem bezbarwnym" poliuretanem"(w zasadzie akrylowo uretanowym)

Nie znam modelu DeVilbisa GTV .... nie wiem czy to braki w mojej wiedzy na temat tego typo szeregu pistoletów, czy może pomyłka i chodziło jednak o GTI ? ... na wszelki wypadek na razie nie będę się mądrował na temat tych głowic :-D

... i zwracam też uwagę że nie ma modelu Jet 3000 tylko 3000. SATA Jet to zupełnie inny pistolet dużo starszy.

Nefris napisał/a:
Chciałbym się nauczyć polakierować bez polerowania itp. guseł :lol:

To sprawa warunków na lakierni a nie techniki lakierowania ... choć znam kilku lakierników malujących w nieciekawych pomieszczeniach i efekt jest zaskakująco dobry.

Pierwsza rada - niskie ciśnienie aplikacji max 2,5 bara ... a jak się da to nawet 2,0 bar

lignostonia - 2010-10-14, 20:04

Oczywiście chodzi o GTI
usunięty - 2010-10-15, 10:16

lignostonia napisał/a:
Oczywiście chodzi o GTI

No to już sprawa jest jasna. DeVilbis GTI to pistolet dedykowany dla branży samochodowej, jest aparatem bardzo precyzyjnym i w wersji PRO ma unikalne rozwiązanie stosowana w zasadzie tylko przez DeVilbisa jak zmiana rodzaju aparatu z HVLP na LVLP tylko przez wymianę zestawu głowic. Nazywa się to technologią TRANS TECH. Z tego powodu z głowicami do modelu GTI i GTI PRO zrobił się nie mały bałagan ponieważ zwykli użytkownicy pogubili się w pomysłach inżynierów z DeVilbissa ... i tak głowica H1 to HVLP głowica T1 to TRANS TECH cokolwiek to oznacza to aparat działa jak HVLP i różnica praktycznie żadna, nawet dla tych co potrafią szukać niuansów. Ostatnia głowica to T2 i z tą model GTI PRO zachowuje się jak dobrej klasy RPek. No i do tego w każdym zestawie głowic są różne wymiary 1.2 , 1.3 , 1.4

Całe to zamieszania jest dlatego że branża naprawa samochodowych ma kolor bazy zmiennooptycznej w wersji konwencjonalnej i gęstsze wodorozcieńczalne ... a jednocześnie do jednej powłoki konieczna jest aplikacja lakieru bezbarwnego z efektem delikatnej skórki pomarańczy jak na elementach fabrycznych i tu pomaga w tym wersja HVLP.

Starsza generacja GTI ( niebieskie i srebrne ) miały standardowe wymiary głowic i podział korpusów na HVLP i LVLP. Te jeszcze mogły w niektórych przypadkach służyć do lakierowania poza warsztatami samochodowymi ale to taka sama przesada inwestycyjna jak IWATA W400 czy SATA 3000 ... Do tego zarówno SATA jak i IWATA mają już nowe model pistoletów ( np. SATA 4000 ) które tak oddaliły się od potrzeb stolarstwa że ich zakup to już tylko dla Fanów marki. Po to są modele 1000 czy 100 w SATA, czy FLG w DeVilbisie żeby dopasować aparat do potrzeb i w ślad za tym odpowiedni rozmiar dyszy materiałowej.

Wymiar głowicy w każdym pistolecie jest zależny od gęstości stosowanego materiału, a nie od branży w jakiej jest używany. Jednak tu trzeba pamiętać, że pistolet bez manometru do regulacji ciśnienia pod rękojeścią jest jak samochód bez hamulców. Pojedzie, tylko się nie zatrzyma. Nie wolno stosować ciśnienia wejściowego innego niż zalecane przez producenta bo cała precyzja aparatu natryskowego już nie istnieje. Wtedy taki DeVilbiss GTI PRO, czy SATA 4000 działa jak SICO ( który z precyzją nie ma nic wspólnego nie zależnie od ciśnienia, czy rozmiaru dyszy materiałowej ).

Wiele osób podających pistolety przez ladę w sklepie nie pyta klienta o szczegóły tylko opiera się o plotki i zasłyszane opinie ... a że oferowane modele pistoletów to w większości taniocha, albo najwyższa półka to klient będzie zawsze zadowolony. Jeden z ceny, a drugi z tego że ma najlepszy pistolet z typoszeregu. I jak już tak jest to trzeba jakoś nadrobić zgłaszaną wyższą lepkość materiału. Wtedy do precyzyjnego pistoletu dobierana jest podstawowa głowica 1,6 1,8 czy 2,0 bo to pistolet dla stolarza !!!

Fajnie jest wiedzieć, że w firmowych aparatach natryskowych często rozmiary dyszy oznaczony jako 1,2 w aparacie klasy RP jest większy od tak samo oznaczonej głowicy w aparacie klasy HVLP. Do tego wewnątrz korpusowa redukcja ciśnienia powoduje, że jeden aparat po zakręceniu zaworu dolotowego poniżej 1,0 bara już nie działa, a inny dalej sobie radzi. To czego nie można zrobić przy małej głowicy na zalecanym ciśnieniu ... nagle staje się możliwe gdy podniesiemy ciśnienie do 3,5 bara.

... i jak tu w sklepie udzielać dobrych i trafionych rad za lady, gdy nie widzi się techniki lakierowania klienta ? Może on popełniać tak duże błędy, lub być tak niewidomym jak "Bebilon" :lol: :lol: i potrzebne jest najpierw szkolenie, a nie dostawa nowego pistoletu.

Dlatego jak planujecie zakup markowego aparatu na lata zawsze proście o dokonanie prezentacji kilku rozwiązań. Ci co sprzedają markowy sprzęt mają modele prezentacyjne ... czasami dużo tańsze niż nowe w pudełku !

lignostonia - 2010-10-15, 10:41

Z tymi głowicami to racja bo jak chciałem zestaw naprawczy do niebieskiego który już ma z 12 lat to z wielkiej knigi devilbisów rozrysowanych na drobne cały sklep nie umiał dobrać
zestawu.
Ale wracając do pytania jaką głowicę byś polecił do tego pistoletu ?

staszekli - 2010-10-26, 09:54

Witam:)
Jestem po raz pierwszy na tym forum i przyznaję że piszecie tutaj bardzo dużo ciekawych rzeczy. Od niedawna zajmuję się stolarką i całkiem niezłe mi to wychodzi jednak największy problem mam z malowaniem. Przeczytałem mnóstwo postów na ty forum dotyczących malowania i wywnioskowałem,że na początek muszę zainwestować w dobry sprzęt lakierniczy i właśnie w tej sprawie piszę. Chcialem zakupić dobry pistolet lakierniczy który o ile jest to możliwe nadawał by się do malowania zarówno poliuretanami jak również akrylami. W tej chwili maluje pistoletem za 150zl:P z dysza 2.0 i wychodzi całkiem nieźle ale nie ciężko się domyślić że do ideału brakuje kilka poziomów. Na zewnątrz maluje lakierami akrylowymi firmy rhenocoll jednak jest on bardzo gęsty i muszę go mocno rozcieńczać. Najlepiej byłoby kupić pompę malarską jednak mam dość dobry kompresor 3tłokowy 200L i taniej byłoby kupić zbiornik ciśnieniowy. A poza tym mam ograniczony budżet i teraz chciałbym zainwestować w dobry pistolet. myślę ze będzie to SATA tylko nie mam pojęcia jaki model wybrać i z jaką dyszą? To pytanie może być trochę głupie ale zaryzykuje:P. Myślałem nad tym by kupić pistolet saty z mniejsza dyszą z zbiornikiem górnym do malowania poliuretanami natomiast do malowania akrylami (galaretką, taka konsystencję maja lakiery których używam) zakładać zbiornik ciśnieniowy tak by nie rozpuszczać lakieru. Najlepiej byłoby kupić dwa pistolety ale to dla mnie za duży koszt. Na pistolet chciałbym wydać jakieś 1200zł. Myślałem nad zmianą lakierów jednak te polecane przez was firmy ICA sa dla mnie niedostępne:). Szukałem sklepu w woj. małopolskim który oferował by te lakiery ale niestety nie znalazłem. Jedynie Adler jest w moim zasięgu ale sklep jest 110km ode mnie.

Grand - 2010-10-26, 10:54

staszekli napisał/a:
Myślałem nad zmianą lakierów jednak te polecane przez was firmy ICA sa dla mnie niedostępne:).

Witam.
Ja bym lakierów ICA nie polecał ;-) a dziwię się, że nie ma dystrybutora tej firmy lub oddziału blisko Ciebie. Myślałem, że już są w każdym supermarkecie :-)

A teraz poważnie.

Napisz do mnie na PW, podam Ci kontakt do Saty, powołasz się na mnie,a Człowiek dobierze Ci najlepsze rozwiązanie.

Finał tej rozmowy będziesz później mógł tu opisać.

Grand

RobWan - 2010-10-26, 11:21

staszekli napisał/a:
firmy ICA sa dla mnie niedostępne

Większość dystrybutorów chyba wysyła też kurierem.

Robert

lak-serwis - 2010-11-30, 22:00

Witajcie Panowie
Jestem tu nowy i trafiłem tu z ciekawości. Czytając Wasze wypowiedzi na forum, stwierdziłem, że muszę się odezwać, jest tu kilka ciekawych wypowiedzi i miło się to czyta, ale większość to bajki i nie bierzcie poważnie niektórych wypowiedzi :roll: . Zajmuje się sprzętem lakierniczym od kilkunastu lat, moi klienci, to produkcja wyrobów, głównie z drewna, chociaż i metal bywa czasami. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, zpraszam.

Bebilon - 2010-11-30, 22:02

Witaj,

lak-serwis napisał/a:
ale większość to bajki i nie bierzcie poważnie niektórych wypowiedzi :roll:

Jak masz czas, to opisz tutaj, jakie to rzeczy i jak jest wg. Ciebie.

lak-serwis - 2010-11-30, 22:11

Bebilon napisał/a:
Witaj,

lak-serwis napisał/a:
ale większość to bajki i nie bierzcie poważnie niektórych wypowiedzi :roll:

Jak masz czas, to opisz tutaj, jakie to rzeczy i jak jest wg. Ciebie.

Nie chcę wprowadzać zamieszania po przez krytykę kogokolwiek, nie o to chodzi, zaczynam od początku i mogę odpowiadać na pytania o ile będą konkretne i zrozumiałe i jedynie tego oczekuję...

Bebilon - 2010-11-30, 22:13

lak-serwis każdy wyraża swoją opinię, więc Ty wyrazisz swoją. A pewnie większość będzie zainteresowana co byś zmienił w postach które są już.
SETA - 2010-11-30, 22:31

lak-serwis napisał/a:
miło się to czyta, ale większość to bajki i nie bierzcie poważnie niektórych wypowiedzi

Wypowiadają się tutaj prawie sami praktycy. Ich ocena jest bardzo subiektywna ale miarodajna.
Ustosunkuj się do konkretnych postów, albo daruj sobie te "bajki".
Może podzielimy Twoje racje, a może nie.

lak-serwis - 2010-11-30, 22:37

Bebilon napisał/a:
lak-serwis każdy wyraża swoją opinię, więc Ty wyrazisz swoją. A pewnie większość będzie zainteresowana co byś zmienił w postach które są już.

Wybacz, ale jest tego zbyt wiele aby się odnieść do wszystkiego jednocześnie, dlatego wolę się odnosić do konkretnych pytań, jeśli ktoś będzie miał problemy z lakierowaniem lub doborem sprzętu, chętnie pomogę, w zakresie tej wiedzy którą posiadam, oczywiście :-)

Bebilon - 2010-11-30, 22:42

W takim razie, co Ty sądzisz o pistoletach Sico ?
RobWan - 2010-11-30, 23:41

No i jaki pistolet pneumatyczny nałoży cieniutką jednolitą warstwę lakieru. Lakieru, który nie jest o konsystencji wody. Tylko jest to podkład grubokryjący. Np. ICA, Milesi.
Mieszanka przygotowana wg receptury. Czyli max te 20% rozpuszczalnika.
Nie wiem ile to będzie sekund w kubku Forda.

Robert

zbmb - 2010-12-01, 03:30

lak-serwis napisał/a:
Zajmuje się sprzętem lakierniczym od kilkunastu lat, moi klienci, to produkcja wyrobów, głównie z drewna, chociaż i metal bywa czasami.

moze napisz co konkretnie robisz z tym sprzetem?
jesteś teoretykiem, czy praktykiem?
czy może:
handlujesz
lakierujesz
serwisujesz
czy mieszasz kolory w rozlewni lakierow???

lak-serwis - 2010-12-01, 08:13

Bebilon napisał/a:
W takim razie, co Ty sądzisz o pistoletach Sico ?

Nigdy nie miałem doczynienia z pistoletami na tym poziomie, jest to prawdopodobnie produkt made in chrl, których na rynku jest już cała masa.....dla niektórych, może to być pistolet zupełnie wystarczający, dla innych nie, wszystko zależy od tego, co kto potrzebuje, jakie wymagania ma jego odbiorca.

truszczyk - 2010-12-01, 08:28

lak-serwis napisałeś dystrybutor sprzętu lakierniczego,
jakiej firmy masz produkty i co możesz polecić do stolarstwa.

zbmb - 2010-12-01, 09:00

truszczyk, nie sadze zebys dowiedzial sie czegos wiecej niz to co juz bylo poprzednio na forum opisane przez fachowcow od spraw lakierniczych

uzyj funkcji "szukaj"

pamietaj jesli lak-serwis, jest handlarzem (nawet nie napisal czym sie dokladnie zajmuje i na czym sie zna) - to znaczy ze bys moze zna sie na handlu a niekoniecznie na towarze ktory sprzedaje (nie okreslil co sprzedaje)
to rowniez znaczy ze:
dla nieokreslonego handlarza typu lak-serwis lepszy jest taki sprzet na ktorym wykreca sobie lepszą marżę a nie ten ktory jest lepszy z technicznego lub uzytkowego punktu widzenia...

ja mysle ze wystep na forum lak-serwis_u jest kryptoreklamą...

truszczyk - 2010-12-01, 10:21

zbmb ja niczego nie szukam ale chcę się czegoś dowiedzieć o nowym koledze
lak-serwis - 2010-12-01, 10:36

[quote="RobWan"]No i jaki pistolet pneumatyczny nałoży cieniutką jednolitą warstwę lakieru. Lakieru, który nie jest o konsystencji wody. Tylko jest to podkład grubokryjący. Np. ICA, Milesi.
Mieszanka przygotowana wg receptury. Czyli max te 20% rozpuszczalnika.
Nie wiem ile to będzie sekund w kubku Forda.

Robert[/

Taką warstwę można nałożyć każdym pistoletem, wystarczy rozcieńczyć lakier do lepkości orientacyjnie 20s wg. F4. Po wyschnięciu będziesz miał baaardzo cienką warstwę, nasuwa się tylko pytanie po co ?? Przecież podkłady mają spełniać zupełnie inną funkcję.
pozdrawiam

lak-serwis - 2010-12-01, 10:47

truszczyk napisał/a:
lak-serwis napisałeś dystrybutor sprzętu lakierniczego,
jakiej firmy masz produkty i co możesz polecić do stolarstwa.

Powiedz ile masz do stracenia ?? :-D Co robisz ? Ile lakieru miesięcznie zużywasz. Jakie to są lakiery....kryjące czy bezbarwne, bejce (wodne rozpuszczalnikowe), którego więcej? Czy lakierujesz sam, czy masz lakiernika i na jakim poziomie poszanowania sprzętu?? Ewentualnie jak sam to widzisz? Mogę Ci doradzić konkretne rozwiązania a markę wybierzesz sam.
To tyle na początek.
pozdrawiam

US - 2010-12-01, 10:50

lak-serwis, przeczytaj sobie regulamin i skup się na funkcji EDYTUJ
truszczyk - 2010-12-01, 11:55

lak-serwis uniewersalnego rozwiązania nie ma.

lak-serwis napisał/a:
Czy lakierujesz sam, czy masz lakiernika i na jakim poziomie poszanowania sprzętu?

tak lakieruje sam i sprzęt swój szanuję (w skali od 1-10) - 9,5

lak-serwis napisał/a:
Ile lakieru miesięcznie zużywasz. Jakie to są lakiery....kryjące czy bezbarwne, bejce (wodne rozpuszczalnikowe), którego więcej?

ile zużywam to nie wiem, nie liczę, przeważnie są to bejce rozpuszczalnikowe i lakiery bezbarwne, usługi dla innych ogólnie.
i sprzęt który posiadam mi wystarcza.

co do kryjących to już tu wiele było wypowiedzi. a co ty byś polecił do tego rodzaju lakierów.

lak-serwis - 2010-12-01, 13:07

truszczyk napisał/a:
co do kryjących to już tu wiele było wypowiedzi. a co ty byś polecił do tego rodzaju lakierów.

Lakiery kryjące mają trudne do aplikacji podkłady, wysoka zawartość ciał stałych, a co za tym idzie lepkość, przy pracy z pistoletem kubkowym, są dość kłopotliwe do nałożenia. Spora część lakierników, rozcieńcza je, albo stosuje dysze na poziomie 2- 2,5. W obu przypadkach nie jest to korzystne. Do tego typu lakierów, powinno się stosować pistolet z górnym lub dolnym kubkiem, gdzie występuje nadciśnienie z dyszą na poziomie 1,8 lub nawet mniejszą. Wbrew pozorom, właściwe naniesienia podkładu jest bardzo ważne i przy mniejszych rozmiarach dysz uzyskujemy lepszą powierzchnię. Jeśli chodzi o nawierzchnie, to dobry pistolet i myślący lakiernik rozwiązuje większość problemów, podobnie, jak przy lakierach bezbarwnych.

Błażej - 2010-12-01, 13:27

lak-serwis, Walnąłeś siedem postów i tak naprawdę o niczym :-( to PROJEKTER był w sumie pyskaty, ale chociaż konkretny 8-) .
A co do tych niektórych bajek, to odnoś sie do nich po kolei jak leci, jak mam wiedzieć o co zapytać jak nie wiem co według ciebie jest bajką :-/

lak-serwis - 2010-12-01, 13:38

Błażej napisał/a:
lak-serwis, Walnąłeś siedem postów i tak naprawdę o niczym :-( to PROJEKTER był w sumie pyskaty, ale chociaż konkretny 8-) .
A co do tych niektórych bajek, to odnoś sie do nich po kolei jak leci, jak mam wiedzieć o co zapytać jak nie wiem co według ciebie jest bajką :-/

Dla każdego użytkownika, "najlepszy pistolet lakierniczy" może być zawsze inny i nie chodzi tu o podanie ryby, lecz raczej wędki.... Co do bajek, nie chcę tu z nikim rywalizować ani nikogo ośmieszać, nawet regulamin tego zabrania, więc zmilczę :lol:

truszczyk - 2010-12-01, 13:47

lak-serwis napisał/a:
dobry pistolet

jaki jest według ciebie,hm

kumod - 2010-12-01, 13:52

SICO bronze RP
Błażej - 2010-12-01, 14:01

lak-serwis, To na h.... jest to forum, masz własne zdanie to pisz,jak masz tak ściemniać to nie pisz wogule.
Jestem najlepszym stolarzem na świecie wiem więcej nisz wszyscy na tym forum razem wzięci,o drewnie wiem WSZYSTKO,ale nie powiem bo może ktoś ma inne zdanie i nie chce rywalizować,jak chcecie wiedzieć coś konkretnie to pytajcie śmiało,ale najlepiej na pw.bo TU to ktoś może sie ze mną i moim zdaniem nie zgodzić, no proszę cie,tak to każdy może pisać :-/

lak-serwis - 2010-12-01, 14:15

truszczyk napisał/a:
lak-serwis napisał/a:
dobry pistolet

jaki jest według ciebie,hm

Najwyżej cenię trzy firmy - DeVilbiss, Iwata i Kremlin na jednym poziomie, blisko jest także Optima, trochę niżej Sata, Aerometal, Krutzberger czy Walther Pilot

Grand - 2010-12-01, 15:09

Optima razem z ivatą ? Sata razem z aerometalem ? :-)
To ja napiszę teraz informację, mnie możesz krytykować.
Robiłem różne testy porównawcze pistoletów, praktyczne, na produkcji, na lakierni i porównanie Saty z Aerometalem, czy Ivaty z optimą to eeeeeeeee no jakoś nie ;-)

Na czym opierasz swoje kryteria wartościowania tych marek?

Grand

lak-serwis - 2010-12-01, 15:37

Grand napisał/a:
Optima razem z ivatą ? Sata razem z aerometalem ?

Optimę dopunktowałem za ich ostatni pistolet OPTIMA TRIFITY starają się, są blisko ale jeszcze trochę im brakuje. Natomiast SATA, trochę ją tak umeściłem przez lekką złośliwość, to niezły sprzęt, ale mocno przereklamowany, ich postępy w rozwoju sprzętu to głównie bajer a nie coś faktycznie nowego, stoją w miejscu robiąc szum i wyższe ceny, Aerometal to dość solidny sprzęt, nieżle wykonany, też stoi w miejscu z rozwojem ale chociaż ma ceny bliżej ziemi, bardziej adekwatne do tego co oferuje.

Jacek Michał - 2010-12-01, 17:57

Witam, poproszę o radę. Mam do pomalowania bejcą acetono-rozcieńczlną, a potem lakierem bezbarwnym dwuskładnikowym (poliuretanem) elementy drewniane i formatki fornirowane ( bukowe, dębowe ). Ilości jak w usłudze, od czasu do czasu 100-200 m2. Jakim sprzętem? Interesuje mnie wszystko co za kompresorem, mogę wydać do 8000 zł, ale nie lubię wydać o 1 zł więcej niż naprawdę potrzeba.
Jacek

zbmb - 2010-12-01, 17:58

Błażej, ja tez mam dziwne wrazenie ze to tylko bicie piany przez lak-serwis, a nie kompetencja
Grand, i PROJEKTER w zasadzie bardzo merytorycznie i fachowo wyczerpali temat
a
Grand, caly czas jest dyspozycyjny jesli chodzi o informacje i porady dla forumowiczow

podklad ICA ma ok 12 sek/kubek Forda 4mm

jak ktos ma kase
to kupi np IWATA projektowana przez Pinifarine... do bejc i finiszowego natrysku
http://www.sklep-pneumaty...nym-zbiornikiem
oraz
jak wczesniej pisalem Iwata AZ3 HTE2
http://www.sklep-pneumaty...nym-zbiornikiem
moze zakupy z lekka przeinwestowane
ale zadnych klopotow z pistoletami nie ma i nie bedzie... :lol:
przynajmniej ja ich nie mam... :roll: :mrgreen:
ps
uwaga na podrobki - sa na alledrogo!!!

truszczyk - 2010-12-02, 05:17

zbmb napisał/a:
bicie piany

zobaczymy co upichci :-P

lak-serwis powiedziałeś o markach a teraz dołóż do tego modele z podziałem na
przeznaczenie (podkład, bejce, lakiery itd)

lak-serwis - 2010-12-02, 11:01

truszczyk napisał/a:
zbmb napisał/a:
bicie piany

zobaczymy co upichci :-P

lak-serwis powiedziałeś o markach a teraz dołóż do tego modele z podziałem na
przeznaczenie (podkład, bejce, lakiery itd)

Nie istnieje sztywny podział na pistolety do podkładów, lakierów czy bejc, sam to powinieneś zauważyć jeśli intresujesz się tym sprzętem. Czym nanosić dany produkt, decyduje głównie system w jakim wykonany jest pistolet i wielkość dyszy. Dla przykładu, pistolety konwencjonalne nieżle sobie radzą z materiałami o wysokiej zawartości ciał stałych (podkłady ) i klejami, można nimi również nanosić lakiery nawierzchniowe i bejce ale unika się tego ze względu na potężne straty materiałowe. Amerykanie wymyślili HVLP, ten system daje spore oszczędności matriałowe ale gorzej sobie radzi z atomizacją, co nie znaczy, że nie można nim kłaść podkładów, tylko efekt jest bardziej mizerny. Obecnie występują pistolety dwusystemowe (wystarczy zmiana głowicy) które są bardziej elastyczne w pracy z różnymi produktami. Podałem Ci zasady do przemyślenia, a model i markę wybierz sobie sam.....zerkając na strony dystrybutorów lub producentów,są tam w miarę przyzwoite opisy.

:mrgreen:

truszczyk - 2010-12-02, 11:37

lak-serwis napisał/a:
a model i markę wybierz sobie sam.....zerkając na strony dystrybutorów lub producentów,są tam w miarę przyzwoite opisy.

opisy są, ale mi nie chodzi o opisy tylko o rzetelną ocenę danego pistoletu do jego możliwości.

lak-serwis - 2010-12-02, 12:31

truszczyk napisał/a:
lak-serwis napisał/a:
a model i markę wybierz sobie sam.....zerkając na strony dystrybutorów lub producentów,są tam w miarę przyzwoite opisy.

opisy są, ale mi nie chodzi o opisy tylko o rzetelną ocenę danego pistoletu do jego możliwości.

Robiłem kiedyś próby porównawcze pomiędzy Iwatą i Kremlinem pod względem uzysku materiałowego, robiliśmy to dwukrotnie w fabryce mebli i wynik był identyczny dla obu pistoletów,przy tej samej jakości nanoszenia. Obie firmy mają bardzo dobrą mechanikę, która może służyć wiele lat. Więc z czystym sumieniem mogę Ci polecić modele Iwaty serii W400 lub Kremlina M22G HTI lub M22G HPA (ten ma nie co mniejszy uzysk materiałowy ale lepiej atomizuje). Jeśli chodzi o DeVilbissa, nie mam jeszcze doświadczenia z ich pistoletami z serii Trans-Tech więc się nie wypowadam,chociaż barzo wysoko cenię tą markę.

truszczyk - 2010-12-02, 12:55

powoli ale się rozkręcasz.
lak-serwis - 2010-12-02, 13:24

truszczyk napisał/a:
powoli ale się rozkręcasz.

Bo to nie o to chodzi, aby słuchać kogoś, kto możliwe, że opowiada bzdury, tylko aby poznać zasady i poruszać się w danym temacie samodzielnie. Dlatego niezbyt chętnie wymieniam marki i modele, wolę podać komuś zasady do samodzielnego przemyślenia, to wielka satysfakcja samodzielnie i do tego trafnie coś wybrać. To co Ci podałem, jest trochę w "ciemno", jak dobieram sprzęt klientowi, muszę mieć karty techniczne produktów i jeszcze kilka informacji związanych z produkcją, wtedy jest to ścisła informacja, a do tego dochodzą próby, ustawianie sprzętu i szkolenie lakiernika i to co napisałem, nie dotyczy pistoletów z kubkiem ;-)

US - 2010-12-02, 13:30

lak-serwis, przeczytaj to, bo Admin zaraz się wkurzy :-D
http://www.e-manta.eu/for...p?p=49876#49876

truszczyk - 2010-12-03, 06:44

lak-serwis napisał/a:
aby słuchać kogoś, kto możliwe, że opowiada bzdury,

a czy to co jest napisane w opisach to prawda, w sklepach też nie którzy sprzedający nie wiedzą co sprzedają i leją wodę, że akurat dany produkt się bardzo dobrze sprzedaje.

lak-serwis napisał/a:
Dlatego niezbyt chętnie wymieniam marki i modele

boisz się tu krytyki.hm

lak-serwis - 2010-12-03, 10:17

lak-serwis napisał/a:
Dlatego niezbyt chętnie wymieniam marki i modele

boisz się tu krytyki.hm

Chyba nie bardzo zrozumiałeś co miałem na myśli, przeczytaj całe zdanie. A krytyki się nie boję, jedynie głupiej. Grand mnie skrytykował i to było z sensem bo nie podałem moich preferencji przy ocenie poszczególnych firm, moja wina :oops:

Tu masz przykład, jakie parametry powinny być podane przy opisie pistoletu poza bajerem.

Natryskiwane materiały Praktycznie wszystkie farby i lakiery
Korpus pistoletu Aluminium kute, anodyzowane
Max ciśnienie powietrza wchodzącego (bar) 6
Zalecane ciśnienie powietrza rozpylającego (bar) Dla głowicy EP5: 2 - 3
Dla głowicy E5 K HVLP: 1,5 - 2,5
Zużycie powietrza (m3/h) Głowica EP5: 20,2 przy ciśn. powietrza 2,5 bar
Głowica E5 K HVLP: 27,2 przy ciśn. powietrza 2 bar(1)
Masa (z kubkiem) (g) 680
Maksymalna temperatura płynu (°C) 50
Sprawność przenoszenia w % (Norme EN 13966-1) Dla głowicy EP5: 74%
Dla głowicy E5 K HVLP: 76%
Dysza Stal nierdzewna
Iglica Stal nierdzewna
Mokra część Stal nierdzewna/Aluminium
Wejście powietrz 1/4NPS / ¼ BSP

A tu masz przykład, gdzie 80% to bajer w tym kilka bzdur.
http://www.nexa.pl/sklep/...CFYcm3wodRjpZmQ

Co do sprzedawców, bywają pasjonaci i oni mają sporą wiedzę, do tego często są uczciwi i doradzają właściwie, niestety, spora ich część reprezentuje poziom bazaru, dlatego samemu warto mieć trochę wiedzy w temacie.

truszczyk - 2010-12-03, 13:59

lak-serwis napisał/a:
Chyba nie bardzo zrozumiałeś co miałem na myśli,

no może nie zrozumiałem ale odniosłem takie wrażenie

lak-serwis napisał/a:
warto mieć trochę wiedzy w temacie.

trochę takowej posiadam

usunięty - 2010-12-22, 11:53

lak-serwis ... to żeby od początku było jasno i klarownie ... STRASZNIE MI PODPADŁEŚ tymi bzdurami o pistoletach. Spytałbym sarkastycznie czy choć troszkę się na tym znasz ? ... ale już wiem że tylko troszkę więc to w zasadzie pytanie retoryczne ;-)
Ponieważ to publiczne forum a JA uważam że nie ma gorszego draństwa na takim forum niż wprowadzanie ludzi w błąd, oraz nierzetelne informacje techniczne ... to poproszę żebyś rozwinął swoją wiedzę i wyjaśnił takiemu bałwanowi jak Ja te rewelacje :

lak-serwis napisał/a:
Nie istnieje sztywny podział na pistolety do podkładów, lakierów czy bejc, sam to powinieneś zauważyć jeśli interesujesz się tym sprzętem.

To bardzoooooooooo ciekawe stwierdzenie .... arcy profesjonalne :-D Troszkę szkoda, że producenci pistoletów lakierniczych uważają inaczej ... ale to bez znaczenia bo jak ktoś nie widzi różnicy ... to pewnie i sika do szafy !

lak-serwis napisał/a:
Dla przykładu, pistolety konwencjonalne nieżle sobie radzą z materiałami o wysokiej zawartości ciał stałych (podkłady ) i klejami, można nimi również nanosić lakiery nawierzchniowe i bejce ale unika się tego ze względu na potężne straty materiałowe.

Konwencjonalne to JAKIE ? ... i może podpowiedz mi KTO poza "skonosokimi" produkuje
takie nowości ?

lak-serwis napisał/a:
Amerykanie wymyślili HVLP, ten system daje spore oszczędności matriałowe ale gorzej sobie radzi z atomizacją, co nie znaczy, że nie można nim kłaść podkładów, tylko efekt jest bardziej mizerny.

A to jest już mega genialne .... możesz napisać kto opracował system HVLP ( tak z imienia i nazwiska ) i skąd się wziął pomysł na ten system ? ... i jeszcze wyjaśnij mizerny efekt aplikacji HVLP podkładów jeżeli w zasadzie ten system jest właśnie do tego, a właściwie w stolarstwie tylko do tego .... do podkładów !

lak-serwis napisał/a:
Obecnie występują pistolety dwusystemowe (wystarczy zmiana głowicy) które są bardziej elastyczne w pracy z różnymi produktami.

Co ciekawe ? ... to podaj mi kilku producentów takich pistoletów. Kolego ... poza ITW nikt nie wpadł na taki zwariowany pomysł. To jedynie DeVilbiss ma system wymiennych dysz materiałowych głowic iglic i pierścieni w systemie TransTech ... ale oni kolego lak-serwis nie oznaczają swoich pistoletów PRO jako HVLP. HVLP i LVLP to systemy redukcji "wewnątrz korpusowej". Pistolet nie może być raz taki raz siaki. Albo spełnia surowe wymogi standardu HVLP, albo jak DeVilbiss PRO z główką H1 udaje czasami HVLP bo ciśnienie wyjściowe na głowicy nie przekracza 0,7 bara wpisując się w ten standard. Oznaczenia HVLP nie używa już DeVilbiss i nie robi tego IWATA po za mikro wyjątkiem jakim jest rynek USA a dokładnie stanu California. IWATA ma system T.E.C

Poczytaj trochę o tym jak działa system HVLP i czym charakteryzuje się sposób jego pracy. Może wtedy nie odważyłbyś się dawać stolarzom takiej rady żeby kupili sobie pistolet HVLP do lakierowania na idealnie gładko formatek MDF ... bo akurat do tego to HVLP się absolutnie nie nadaje. ... i żebyś był bogatszy w doświadczenie to taka informacja - IWATA W400 to ... udawane HVLP nie nadaje się na stolarnię ... doskonały dla lakierni samochodowej. Nigdy na stolarnie formatek MDF ... choć największa głupota jest tu grawitacyjny pistolet Kremlin ... to dopiero jest ... technologiczny bubel ... na równi z Sico choć SICO bije te pistolety na łeb wyglądem. Kremlin to AIRMIX. Po za tym systemem
Kremlin nie ma czym konkurować z żadnym z renomowanych producentów.

Ktoś wspomniał tu także o nowym pistolecie IWATA WS400 ... to nowy design ( przepiękny ) ale to nadal W400 ... żadnej różnicy poza korpusem. ... i jak już ktoś się na nią zdecyduje w stolarni wybierając nawet model LS400 ( lepsza atomizacja ) to dobrze sobie pobluźni na pro-atomizację w głowicy WBX przy aplikacji poliuretanu. Tego, że nacięcia na dyszy materiałowej tego pistoletu zapychają się przy ciągłej pracy gęstym produktem poliuretanowym to już kolego lak-serwis nie znajdziesz na stronie producenta.

lak-serwis napisał/a:
Podałem Ci zasady do przemyślenia, a model i markę wybierz sobie sam.....zerkając na strony dystrybutorów lub producentów,są tam w miarę przyzwoite opisy.

Taaaak :shock: TAM to rzadko jest coś wyjaśnione nawet na stronach anglo i niemiecko języcznych ... np. skróty przy typach głowic DeVilbissa T1 H1 H2, i jaka jest róznica w praktyce przy pracy głowicą H1 a H2 ? .... lub IWATA WB, WBX ... czy LV1, LV2 czy opis systemów T.E.C. , H.T.E, HTE2 - LPH, LVP. Albo nowa SATA 4000 RP z głowicą klasy C ... czy SATA 4000 HVLP z głowicą klasy W jaka to różnica. Znajdź opisy tych systemów i wyjaśnij Panom stolarzom jak mają się w tym połapać i odnaleźć.

W końcu przy zakupie pistoletu w korpusie zamontowana jest tylko jedna dysza materiałowa i jeden jej wymiar ... więc wybór nie może być ... albo tak, albo siak.

Znasz się na tym lak-serwis.... wskaż Panom konkretny model pistoletu system, dyszę i jej typoszereg wymiarowy.

... i uzupełniając rzetelnie własne informacje precyzją producenta pistoletów .... wklej tu stolarzom na forum taki link do strony twoich ulubionych firm produkujących pistolety lakiernicze żeby zawierał odpowiedź na proste pytanie :

Mam pistolet DeVilbiss PRO. Używam lakierów 2K koncernu ARTI typu 9400 proszę o wskazanie rozmiaru głowicy i zalecanego ciśnienia aplikacji ?

albo

Mam IWATA W400 używam lakierów 2K HS Klarlack 3750S Duponta. Proszę o wskazanie wymaganego oznaczenia dyszy materiałowej i ciśnienia aplikacji

.... a Jakbyś chciał zobaczyć dlaczego w dziedzinie pistoletów lakierniczych jest tak że występuje tu SATA .... potem mega przepaść, a dalej IWATA i dopiero reszta renomowanych producentów to poszukaj sobie tych niedostępnych nigdzie indziej informacji na stronie sata. To dziś żadna sztuka wyprodukować skuteczny pistolet lakierniczy ... ale utrzymać przez 20 lat pozycję lidera i mieć określoną filozofię wspierania własnych klientów to na razie ma tak tylko SATA, ale IWATA depcze jej po piętkach.

Proszę cię lak-serwis pisz rzetelnie ... albo wcale, ( chyba, że to twoja opinia, a nie informacja techniczna ... wtedy pisz co chcesz nawet kłamstwa ).

... i pamiętaj że "DeVilbiss" to znak towarowy kolego lak-serwis, a nie producent pistoletów.
Część tych aparatów produkowanych jest W USA część W UK, niektóre w Brazylii i Austrii ... ale sporo w CHRL gdzie ITW ma trzy fabryki.

usunięty - 2010-12-22, 19:12

PROJEKTER napisał/a:
Albo nowa SATA 4000 RP z głowicą klasy C ... czy SATA 4000 HVLP z głowicą klasy W jaka to różnica.

Oczywiście w masie wątków mojej wypowiedzi musiałem coś pokićkać ... sorry sorry sorry...
Głowica klasy "C" jest dla modelu HVLP SATA 4000, a głowica klasy "W" dla SATA RP 4000
Przepraszam mój błąd.

zbmb - 2010-12-22, 21:17

PROJEKTER napisał/a:
w masie wątków

a juz...
zaczalem sie zastanawiac nad zawartoscia wątka w wątku... :mrgreen:

truszczyk - 2010-12-23, 05:10

no to już wszystko jasne :-P
usunięty - 2010-12-23, 11:10

truszczyk napisał/a:
no to już wszystko jasne :-P

Nie nie .... jeszcze kolega lak-serwis powinien wyjaśnić kilka spraw które poruszył w swoich ... "wątkach" ( tak na marginesie ... wiecie że wątek to poprzeczna część krosna prowadząca splot tkanego materiału, a stracić go można było gdy się za mocno "naciskało" na ramę prowadzącą ) ... może nie powinienem tak mocno "naciskać" :lol:

pozdrawiam wszystkich i życzę ... fajnego programu w telewizji i na platformach cyfrowych, doskonałych popisów kulinarnych seniorek rodu, zimnej wódki, otwartego dostępu do portalu "wymień prezent", a najmłodszym cukierków na choince.

truszczyk - 2010-12-23, 11:18

PROJEKTER napisał/a:
lak-serwis powinien wyjaśnić kilka spraw

ciężko się z nim "rozmawia"

usunięty - 2010-12-23, 11:48

truszczyk napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
lak-serwis powinien wyjaśnić kilka spraw

ciężko się z nim "rozmawia"

Czasami tak bywa, że klient czy inny rozmówca nie potrafi jasno i precyzyjnie wyrazić własnego zdania, przywołać odpowiednich argumentów lub wskazać dowodów dla jakieś tezy. To nie czyni z niego jakiegoś "durnia". Gorzej oczywiście jak brak tej umiejętności dotyka nauczyciela, trenera, czy doradcę technicznego. Wtedy pomimo, że z pewnością dysponuje sporym potencjałem wiedzy prowadzi do tego, że słuchacz, lub czytelnik jest zawiedziony brakiem konkretów, czy rzetelności wypowiedzi.

Tak jest w tym przypadku. Jednak na razie zakładam, że lak-serwis tylko "źle zaczął" i jeszcze umieści tu wiele ciekawych informacji. Trzeba go tylko poprosić żeby pisał konkretnie i tylko potwierdzalne, sprawdzalne informacje ... no i przydałoby się żeby było to coś ciekawego co naprawdę może pogłębić wiedzę ( w tym przypadku lakiernika na stolarni ) ... choć nie wiem, czy przypadkiem nie wymagam za dużo ? Wydawało mi się jednak że lak-serwis od pierwszego postu postawił się tu sam w roli doradcy - specjalisty. Cóż ! teraz trzeba dźwignąć ciężar funkcji jaką sobie wybrał :-D ... albo :oops:

Nefris - 2010-12-23, 12:35

Projekter, a już myślałem, że się na nas obraziłeś i nie wrócisz :-P
usunięty - 2010-12-23, 19:11

Nefris napisał/a:
Projekter, a już myślałem, że się na nas obraziłeś i nie wrócisz :-P

Obraziłem się ... i za każdym razem jak mi administracja nawrzuca ostrzeżeń za tępienie durnych teorii na publicznym forum to znowu się obrażę.

Jak uznacie Panowie, że nadszedł jednak czas poszerzyć swoją wiedzę zawodową w dziedzinie :

- lakierownie ( technika, technologia, materiały )
- formalności, zgłoszenia, pozwolenia.
- wyposażenie lakierni
- systemy organizacji i zarządzania
- projekt budowlany i pozwolenia
- budowa obiektu ( koszty, elementy techniczne )

... służę pomocą i rzetelnymi informacjami ... ale jeden warunek ... STOP DURNOCIE !

Nie znam się budowie i produkcji mebli. Nie znam się na stolarstwie i tajnikach tego zawodu ... ale NIE MA takiego zagadnienia dotyczącego lakierni ciekłej którego nie potrafię wyjaśnić. Wiem, Wiem ... brzmi arogancko i zarozumiale, ale tak trochę was zachęcam do rozszerzenia pytań w sprawie waszych lakierni.

Trochę mnie dziwi, że nikt nie pyta o dziurki i oczka w powłoce lakierniczej, o efekt łagodnej fali po polerowaniu, o lakierowanie fornirów poliestrem ... o usprawnienie wentylacji w lakierni, jak nie oklejać spodu przy malowaniu formatek obustronnie ... chyba, że nie macie takich problemów ?

Lakiernia przy stolarni to kopalnia złota ! ... tylko trzeba wiedzieć gdzie i do jakiej głębokości wiercić szyby wydobywcze. :-D

RobWan - 2010-12-23, 20:44

PROJEKTER napisał/a:

Odległość jest mniej -więcej taka ... rozkładasz płasko na max dłoń .... małym paluszkiem dotykasz kartonu, a kciukiem dyszy pistoletu ( 15 - 20 cm ) Ciśnienie i lepkość produktu zgodnie z zaleceniami producentów. Proszę - tu masz demo jak to zrobić :

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Linka umarł.
Ale taki nieruchomy natrysk wiele nie wyjaśnia. Tak samo moje pistolety natryskują.
Ale jak przyjdzie już do ruchu to ten mokry ślad już nie ma 15 cm, ale 5 cm.
Podkład do MDFu ICA. Ma chyba 25 s.
Jakiś link jesteś w stanie poszukać?

Robert

usunięty - 2010-12-23, 21:04

Oczywiście ... proszę tu jest film ( mam nadzieję że stąd nie zniknie ) jak sprawdzić szerokość strumienia natrysku. Są też tam inne filmy o wadach tego strumienia wywoływanych przez jakiś problem pistoletu. Taka uwaga. Pistolety z niebieskimi pierścieniami to RP (prowadzenie trochę dalej od elementu, szeroki strumień duża atomizacja ) Zielone pierścienie to aparaty HVLP ( prowadzenie trochę bliżej od elementu lakierowanego, oszczędniejsze od RP ... raczej nie polecam na lakiernię stolarską tam gdzie robicie lustrzane połyski )

proszę link :

http://www.sata.com/index...&no_cache=1&L=6

Po wejściu proszę wybrać kategorię filmów - USUWANIE USTEREK ... ale oczywiście możecie obejrzeć wszytko :-D

lak-serwis - 2010-12-27, 23:36

Cytat:
... i jeszcze wyjaśnij mizerny efekt aplikacji HVLP podkładów jeżeli w zasadzie ten system jest właśnie do tego, a właściwie w stolarstwie tylko do tego .... do podkładów !

Nazbierało się tego :-) będę się starał, nie wszystko na raz i nie w kolejności ale chyba dam radę......

Tu masz odpowiedż na pierwszy temat, jest to fragment artykułu.

Dla materiałów o niskiej lepkości i niskiej zawartości masy suchej, nakładanych w cienkich warstwach, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie technika HVLP. Dzięki niskiemu ciśnieniu rozpylającemu, materiał jest nakładany miękko i ze stosunkowo niewielkiej odległości (zalecane 15-23 cm). Nie następuje wówczas „odbijanie” strumienia rozpylonej farby od malowanej powierzchni ani przesuszanie materiału.

Autor
Wojciech Nałęcz serwis SATA

To jak, HVLP jest zalecane wyłącznie do pdkładów ???? :mrgreen:

usunięty - 2010-12-28, 08:57

lak-serwis - musisz uważnie czytać ... potem odpowiadać :-D

... i jeszcze wyjaśnij mizerny efekt aplikacji HVLP podkładów jeżeli w zasadzie ten system jest właśnie do tego, a właściwie w stolarstwie tylko do tego .... do podkładów !

... ale OK przyjmuję, że nie załapałeś ... to wyjaśnię co napisałem.

To twoja część wypowiedzi ( mizerny efekt aplikacji HVLP ) z twojego postu !!!

A moja opinia jest taka ... System HVLP w STOLARSTWIE tu doprecyzuję PRZY LAKIEROWANIU FORMATEK MDF ... to bardzo bardzo zły wybór ! Tu nadaje się tylko do podładowania bo podkład jest obrabiany na szlifierce dosyć "ostro" w porównaniu do wykończenia powłoki lakieru.

Pistolety HVLP z zasady pozostawiają tzw. "skórkę pomarańczy" lub jak wolisz "morkę" czy "łuskę". Dlatego ich wykorzystywanie przy lakierowaniu mebli na wysoki połysk, lub formatek MDF jest bardzo złym pomysłem. Chyba że to Ty masz rację, a Ja się mylę i Panom stolarzom chodzi o efekt przymarszczenia powłoki lakieru na elementach mebli montowanych w domach i biurach klientów ?

Widzisz lak-serwis ... w naprawach powypadkowych samochodów taka struktura "morki" to absolutna konieczność. To co tam ( samochodówka ) jest OK ... TU ( stolarstwo ) jest do tekst naruszający regulamin forum !

Co do wypowiedzi Pana Wojciecha Nałęcza ... to czytam i rozumiem ten tekst tak :

HVLP jest OK gdy materiał jest rzadziutki, cieniutko nakładany i ma dużą rozlewność
( scharakteryzuj takim właściwościami poliuretan z szybkim utwardzaczem nakładany na lakierni formatek w jednym cyklu natryskowym ... albo poliester na fornirach ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) Dzięki systemowi HVLP, materiał nie jest rozpylany tak mocno jak w RP ( LVLP ) lub HP i w przestrzeni lakierni i nie ma mgły malarskiej, a końcówki strumienia natrysku nie są tak suche ( napylone ). Idealny system do ... rzadkiego bezbarwnego akrylu i bazy konwencjonalnej z efektem zmiennooptycznym ... bo przy systemie wodorozcieńczalnym to już bez znaczenia.

Zaleta takiego układu jest wtedy i tylko wtedy gdy lakierujesz dach samochodu ... pokrywę silnika ... lub wielkie drzwi, czy bok szafy na stolarni. Tylko że w naprawie samochodu morka jest efektem porządnym ... a tu w stolarni trzeba teraz drzeć te "morę" papierem ściernym do uzyskania idealnej gładzi połysku.

I podsumują to tak :

HVLP to umierająca technologia. Producenci pistoletów mają je w ofercie tylko ze względu na rynek USA i jego formalne wymogi. Zestaw sobie dane techniczne technologi HVLP i LVLP tego samego pistoletu u tego samego producenta i zobacz w czym HVLP jest lepsze ?

... 5 - 10 % różnicy w skuteczności aplikacji. To 50 ml z każdego pełnego zbiornika lakieru w pistolecie grawitacyjnym. Tyle materiału to wędruje do śmieci przy myciu pistoletu. ... bo zawsze lakiernicy mieszają troszkę więcej lakieru z utwardzaczem niż faktycznie potrzebują. Ta różnica jest prawie niewychwytywana ( w porównaniu do systemu RP / LVLP )

Pozostałe parametry pistoletów HVLP to dno ...potrzeba więcej powietrza, węższy jest strumień, gorsza atomizacja materiału, brak możliwości regulacji ciśnienia wejściowego ( tzn. brak dowolności ciśnienia roboczego ), ściśle określona odległość prowadzenia pistoletu od elementu, wolniejsza praca .... efekt końcowy to skórka pomarańczy na lakierze.

Żadnej z tych cech nie ma pistolet RP / LVLP

Kto chce używać jeszcze HVLP ? ... lakiernicy samochodowi na pewno ... oni muszą !
... tylko że to nie jest portal lakierników samochodowych :-/ ... i trzeba zwracać uwagę na różnice pomiędzy lakierniami. Gdy się nie widzi różnicy można oferować wszędzie SICO, FOBO, EXPERT czy inne "doskonałe" i "precyzyjne" pistolety ... z pewnością rozpylają lakier. ... choć często nawet i tego nie robią :lol:

zbmb - 2010-12-28, 09:46

PROJEKTER,
nie dajesz lak-serwis_owi zadnych szans
to dobrze i wcale sie Tobie nie dziwie... bo on wypisuje fantasmagorie
dobrze ze uporzadkowales te wiadomosci...

fakty o ktorych piszesz z pozycji zawodowca - sa mi znane od dawna tylko dlatego ze po prostu mam ceche checi poznawania i poglebiania wedzy na interesujace mnie tematy
a niedowiarek moze w pelnym sloncu pod odpowiednim kątem obejrzec sobie nowy samochod dobrej firmy na ulicy i zobaczy strukture nalozonego lakieru...

lak-serwis - 2010-12-28, 16:55

Nie jestem tak "płodny" w pisaniu jak Ty, więc będę się streszczał....

lak-serwis - musisz uważnie czytać ... potem odpowiadać :-D
Czytać można uważnie, ale można również odnosić się do tego co się chce, nieprawdaż ?
Poprzednio, odniosłem się do tego co twierdzisz a nie do tego, czego nie wiesz (a może jednak wiesz, przecież to takie proste).

To twoja część wypowiedzi ( mizerny efekt aplikacji HVLP ) z twojego postu !!!
Tutaj zapomniałeś dodać jakie produkty miałem na myśli.

A moja opinia jest taka ... System HVLP w STOLARSTWIE tu doprecyzuję PRZY LAKIEROWANIU FORMATEK MDF
Trudno się do tego odnieść, ocena światowego systemu lakierniczego na podstawie lakierowania formatek, jesteś ekspertem na miarę całego świata....gratulacje, mając tak wąską grupę produktów, jeszcze nikt tego nie dokonał.

Pistolety HVLP z zasady pozostawiają tzw. "skórkę pomarańczy" lub jak wolisz "morkę" czy "łuskę". Dlatego ich wykorzystywanie przy lakierowaniu mebli na wysoki połysk, lub formatek MDF jest bardzo złym pomysłem.

Z zasady, to chyba za bardzo się przyglądasz pomarańczom w marketach albo jeszcze nie widziałeś elementów z dobrego zakładu stolarskiego lub fabryki mebli, gdzie pracują na sprzęcie niskociśnieniowym. Skórka to efekt żle dobranych parametrów lakierowania (a jest ich kilka) zwłaszcza lepkości. Wysoki połysk, to margines produkcji mebli i nie tylko ze względu na wysokie wymagania sprzętowe, samego sprzętu lakierniczego i kabiny lakierniczej.

Co do wypowiedzi Pana Wojciecha Nałęcza ... to czytam i rozumiem ten tekst tak :

HVLP jest OK gdy materiał jest rzadziutki, cieniutko nakładany i ma dużą rozlewność
( scharakteryzuj takim właściwościami poliuretan z szybkim utwardzaczem nakładany na lakierni formatek w jednym cyklu natryskowym

Gwoli ścisłości "rzadziutki" to może być kisiel albo coś podobnego...lakiery nawierzchniowe właśnie się tak nakłada, poczytaj karty techniczne lakierów poliuretanowych różnych producentów, zalecana lepkość, to w przybliżeniu 20 - 30 s wg. F4. Nie wiem, jaki utwardzacz uważasz za szybki, przy poliuretanach, czas życia wynosi przeciętnie od 1 do 4h w zależności od firmy poliestry 5 do 15 min (ale do nich bym wybrał inny sprzęt). Jeden cykl natryskowy można zastosować tylko przy lakierach wielowarstwowych i tylko w ściśle określonych sytuacjach. Podsumowując, pistolet HVLP może współpracować z każdym lakierem, barierą jest tylko lepkość i ze względu na nią, jest zalecany do lakierów o niższej lepkości. Nie bardzo rozumiem dlaczego twierdzisz odwrotnie, pewnie moja opinia i człowieka z serwisu SATA nie jest dla takiego znawcy jak Ty, zbyt miarodajna.....

HVLP to umierająca technologia.

A tutaj, całkowicie się z Tobą zgodzam. Na bazie HVLP powstały nowe, lepsze systemy lakiernicze (niektóre tylko udają nowe i lepsze :-) ), gdzie w różnym stopniu, ale jednak, zostały wyeliminowane wady tego systemu, co nie znaczy, ze nastąpi to szybko, tylko niektóre firmy światowe mają opracowane i wdrożone nowe systemy. Dodatkowo, system ten, zawsze będzie łącznikiem pomiędzy pneumatyką konwencjonalną a niskociśnieniową.

Jeśli możesz, to odnieś się tylko do tego, co ma kolor czerwony, reszta jest mniej istotna

Nefris - 2010-12-28, 22:29

lak-serwis napisał/a:
Skórka to efekt żle dobranych parametrów lakierowania (a jest ich kilka) zwłaszcza lepkości.

Skórka to przede wszystkim wynik taniego lakieru. Projekter twierdzi, że np. takiego za 12 zł za litr :lol:
Panowie, po co się sprzeczać? Przecież wiadomo, że najważniejszym parametrem lakierowania jest sam lakier 8-)
Z g... bata nie ukręcisz :mrgreen:

usunięty - 2010-12-28, 23:17

lak-serwis napisał/a:

Trudno się do tego odnieść, ocena światowego systemu lakierniczego na podstawie lakierowania formatek, jesteś ekspertem na miarę całego świata....gratulacje, mając tak wąską grupę produktów, jeszcze nikt tego nie dokonał.

Pistolety HVLP z zasady pozostawiają tzw. "skórkę pomarańczy" lub jak wolisz "morkę" czy "łuskę". Dlatego ich wykorzystywanie przy lakierowaniu mebli na wysoki połysk, lub formatek MDF jest bardzo złym pomysłem.

Z zasady, to chyba za bardzo się przyglądasz pomarańczom w marketach albo jeszcze nie widziałeś elementów z dobrego zakładu stolarskiego lub fabryki mebli, gdzie pracują na sprzęcie niskociśnieniowym. Skórka to efekt żle dobranych parametrów lakierowania (a jest ich kilka) zwłaszcza lepkości. Wysoki połysk, to margines produkcji mebli i nie tylko ze względu na wysokie wymagania sprzętowe, samego sprzętu lakierniczego i kabiny lakierniczej.

Gwoli ścisłości "rzadziutki" to może być kisiel albo coś podobnego...lakiery nawierzchniowe właśnie się tak nakłada, poczytaj karty techniczne lakierów poliuretanowych różnych producentów, zalecana lepkość, to w przybliżeniu 20 - 30 s wg. F4. Nie wiem, jaki utwardzacz uważasz za szybki, przy poliuretanach, czas życia wynosi przeciętnie od 1 do 4h w zależności od firmy poliestry 5 do 15 min (ale do nich bym wybrał inny sprzęt). ............... pewnie moja opinia i człowieka z serwisu SATA nie jest dla takiego znawcy jak Ty, zbyt miarodajna.....

Nie JEST ... przykro mi :mrgreen:

Dobra odnoszę się do .... kart technicznych ... a tam wszędzie norma DIN zamiast Kubka Forda nr 4. ... ( sorry lak -serwis ) sarkastyczny i bezczelny żart ( znam różnicę ).

Ciekawi mnie jednak ile osób z pośród tzw. specjalistów od SATA było kiedyś w Konrnewstheim ? :-D

Do całości twojego postu ustosunkuję się tak :

TAK JESTEM ZAJEBISTYM EKSPERTEM ! .... gdyby było inaczej musiałbym zawsze przepraszać i wycofywać się z tego co kiedyś gdzieś napisałem, lub opublikowałem ... a od 1998 roku trochę tego jest :lol:

20 lat ciężko pracowałem na własną pozycję w tej branży. Zbyt dużo własnych pieniędzy i czasu poświęcam na to żeby kontrolować nowości i technologie w tej branży, nie zawsze się udaje i muszę często bardzo szybko nadrabiać. Staram się jak mogę ... bo nie wiedzieć, lub opowiadać dyrdymały ... to zawodowa śmierć !!! Wiem - zarabiam, Nie wiem ... wylatuję z kontraktu. JA to traktuję bardzo, bardzo poważnie .... Specjaliści mają taką cechę, że robią wszytko co możliwe żeby nigdy nie wypisywać bzdur pod własnym nazwiskiem. Wpisz w Google ... PROJEKTER .... a potem do mnie zadzwoń. :shock: Tak to bywa z osobami publicznymi. Nie piszemy pierdół ... NIGDY... gdy piszemy tracimy wiarygodność i przestajemy być ekspertami.

Dla twojej wiedzy :

Szybki rozcieńczalnik i utwardzacz sieciuje materiał w ciągu pięciu minut w temperaturze 16 st, C. Dodawanie rozcieńczalnika do poliuretanu jest ... zbrobnią :-D ... tego się kolego nie robi ... ale żeby tego nie robić trzeba mieć odpowiedni pistolet ... i o tym jest ten temat.

Miedzy innym różnica między nami polega mną tym że Ty tak jak 99 % lakierników uważasz że materiał na opakowaniu którego pisze POLIURETAN uznajesz za poliuretan. Ja jak 99 % specjalistów i 1 % lakierników wiem, że poliuretan to będzie jak się zacznie sieciowanie tego produkty na elemencie. Ja zrozumiesz to zjawisko fizyko-chemioczne to będziesz także wiedzieć, że efekt morki, łuski, czy skórki to akurat nie przyczyna taniego g... lakieru tylko sposobu aplikacji ... a kabina lakiernicza to akurat ma na to już zerowy wpływ kolego lak- serwis. :lol:

Żebyś się nie zagalopował to taka króciutka informacja CW ... :

Obecnie przygotowuję materiały wyjściowe do bardzo obszernego opracowania ( tak z 90 stron opisu ... tego będzie i jak dostane pozwolenie na publikację to ok 130 fotografii i rysunków) na temat renomowanych aparatów natryskowych na świecie od .... 1928 roku do dziś.

Zawodowo zajmowałem się lakierowaniem ... dziś wykorzystuję tą umiejętności, oraz posiadane bardzo szerokie kontakty do osobistego sprawdzenia możliwie wielu pistoletów lakierniczych z każdą możliwą głowica i dyszą materiałową. Gdy zacząłem ... nie spodziewałem się, że to będzie takie trudne. Połowa osób z którymi rozmawiam o oferowanym przez nich sprzęcie to durnie i kłamcy ... Oni kłamią i opowiadają banialuki z katalogów reklamowych ... a JA mam to opublikować pod własny nazwiskiem ... ROZUMIESZ JUŻ DLACZEGO MUSZĘ WERYFIKOWAĆ KAŻDY PIERD WYGŁASZANY PRZEZ DYLETANTA TEORETYKA !!!

lak-sewis ... zacznę cię szanować i poważnie traktować twoje uwagi jak napisze coś czego nie wiem !

( oby tylko nie to .... że słoń to jedyny ssak na ziemi który nie potrafi skakać :lol: .. to wiem )

W kwestii słowa "rzadziutki" założyłem, że nie masz o tym pojęcia i próbowałem wyjaśnić bez fachowych pojęć ... przepraszam ... poprawię się. :oops: Jak nie zrozumiesz następnym razem ... zawsze jest kolego Google ... wyjaśni zagadnienie :-D

usunięty - 2010-12-28, 23:20

Nefris napisał/a:
lak-serwis napisał/a:
Skórka to efekt żle dobranych parametrów lakierowania (a jest ich kilka) zwłaszcza lepkości.

Skórka to przede wszystkim wynik taniego lakieru. Projekter twierdzi, że np. takiego za 12 zł za litr :lol:
Panowie, po co się sprzeczać? Przecież wiadomo, że najważniejszym parametrem lakierowania jest sam lakier 8-)
Z g... bata nie ukręcisz :mrgreen:

Masz rację ... i nie masz racji. Faktycznie najważniejszym elementem jest materiał ... niestety efekt skórki nie wynika z ceny produktu. Może tępy połysk,, pękanie powłoki, gazowanie, trudne krycie ... ale nie efekt skórki.

truszczyk - 2010-12-29, 06:42

efekt skórki jest efektem lepkości lakieru do jego parametrów aplikacji na materiał.
usunięty - 2010-12-29, 10:28

To bliskie prawdy ... cała prawda jest jednak taka że niezależnie od lepkości wpływ na efekt "skórki" ma jeszcze pistolet a szczególnie jego zdolności do atomizacji materiału, oraz fizyczne właściwość materiału lakierniczego, a szczególnie sposobu jego schnięcia. Dlatego odsyłanie mnie przez kolegę lak-serwis do dobrej lakierni żeby obejrzał jak wygląda dobrze wykonana powłoka lakiernicza bez efektu skorki jest bardzo zabawne ... szczególnie ze to absolutnie nie możliwe. Taki efekt powstaje w trakcie wiązania i sieciowania powłok chemoutwardzalnych. Zawsze !

Jednak efekt "skórki" przez duże umiejętności i wiedzę lakiernika można zniwelować lub ... gdy tej wiedzy i umiejętności brakuje to niestety go spotęgować. Głupotą technologiczną jest jednak wprowadzanie w lakierni rozwiązań ( lub udzielanie takich rad lakiernikom ) które powodują, że problem jakiejś wady zostaje rozwiązany częściowo i jednocześnie wywołuj nowe problemy. Najgorzej jest gdy lakiernik nie potrafi ich szybko zidentyfikować.

LEPKOŚĆ MATERIAŁU - W przypadku stosowanych przez was powszechnie materiałów poliuretanowych regulowana jest przez dodawanie rozcieńczalnika. Mało kto z was zdaje sobie jednak sprawę z tego że rozcieńczalnik ( nie mylić z rozpuszczalnikiem !!! ) powoduje że materiał taki jest bardziej podatny na pochłanianie wilgoci z powietrza i tylko posiadacze kabin lakierniczych nie mają tu problemu ( powietrze z zewnątrz przechodzi przez rozgrzany wymiennik ciepła i jest osuszane ). Innym powłoki po wyschnięciu matowieją. Kolejny problem, to sytuacja w której producent lakieru dostarczy wam do niego silniejszy kwas poliizocyjanianowy ( szybszy utwardzacz ! ) i sieciowanie poliuretanu formujące powłokę lakierniczą następuje dużo szybciej. W efekcie LZO w tym dodany przez was rozcieńczalnik mogą nie zdążyć się wydostać i powstanie wada zwana gazowaniem ( mikro dziurki w powłoce.

Co dalej ? .... Rzadszy lakier ( rzadszy kolego lak-serwis nie o mniejszej lepkości bo tu jednak jest różnica choć powszechnie mało kto ją widzi ) to także słabsze wiązania i jego większa podatność na przyłączanie silikonu i substancji silikono pochodnych. W efekcie na powłoce powstać mogą kratery zwane także "oczkowaniem powłoki".

Więcej rozcieńczalnika to także gorsze przyleganie lakieru do ostrych krawędzi mebli i formatek przez co jest go tam tak mało że przy polerowaniu następują przetarcia.
Więcej rozcieńczalnika to także więcej lakieru w przestrzeni lakierni i znacznie większe obciążenie filtrów w ścianie, lub podłodze. To także konieczność stosowania silniejszej wentylacji, lub wolniejszego lakierowania z przerwami. Tak czy siak więcej paliwa do ogrzania lakierni. Powłoki oczywiście schną znacznie dłużej tzn. znacznie dłużej dochodzą do stanu pyłosuchości przez co dłużej przyłączane są śmieci syfy i wtrącenia ... efekt dekoracyjny pół-matowej zasyfionej powłoki naprawdę potrafi powalić :lol:

Panowie stolarze .... jedna głupia rada .... DODAJCIE WIĘCEJ ROZCIEŃCZALNIKA DO LAKIERU równa się osiem kolejnych problemów w lakierni.

Jak się to ma do pistoletów ?

Ja proponuję tak : Pistolet klasy RP / LVLP z doskonała atomizacją materiału. Dolne podejście materiałowe ... do tego mała dysza 1,2 - 1,3 i zbiornik. Materiał podawany pod ciśnieniem 0,5 bara. W mieszaninie 0% rozcieńczalnika ... ostatecznie 5 % ... a trzymam się jednaka na upartego 0 % ostatecznie ... większa dysza. W efekcie. Gładka powłoka z minimalną "skórką" dzięki doskonalej atomizacji materiału, duży połysk, szybkie schnięcie, niskie zużycie materiału, i to dzięki 0% rozcieńczalnika ... a przy tym błyskawiczne lakierowanie szerokich elementów bo to pistolet klasy "K".

a Tu na forum ... znajduję takie kierunki porad :

Rozcieńczalnik jest OK bo producent tak zaleca :-? .... pistolet HVLP z górnym zbiornikiem dysza 1,6 i ... regulacja jest od tego żeby było dobrze :-/ ... no i cisza na temat wad które was dopadają w lakierniach tak działających.

Pamiętajcie także o tym, że regulacja na profesjonalnych aparatach lakierniczych jest do niewielkich korekt, lub tymczasowej redukcji szerokości strumienia przy realizacji zadania.

Jak ktoś z was wkręca pokrętło sprężyny iglicy ograniczając stopień otwarcia to znaczy, że nie umie lakierować ... a nie że ustawił sobie odpowiednio pistolet. :cry: Ten sam efekt uzyskuje się mniejszym naciskiem dłoni na spust. ... a niestety Panowie ściśnięta sprężyna ma większa siłę i za każdym razem gdy puszczacie spust niszczycie szybciej i skuteczniej stożkowa iglicę, oraz nasadę dyszy materiałowej.

Np ... w przypadku szerokości strumienia producenci oferują aparaty o parametrach od 10 cm do 60 cm. Jaki sens ma więc kupowanie aparatu o szerokości strumienia 40 cm i skręcanie go na stałe do 25 cm ? albo kupowanie takiego co ma max 30 i narzekanie że trzeba się namachać przy lakierowaniu szerokich mebli, czy formatek.

Renomowani producenci wkładają w badania masę pieniędzy i czasu. Dają wybór i precyzyjne rozwiązania każdemu kto szuka profesjonalnego narzędzia. Jedni wiedzą co robią gdy dokonują takiego wyboru ... inni są bardzo zadowoleni z pistoletów za 100 zł.

lak-serwis - 2010-12-29, 10:56

Dobra odnoszę się do .... kart technicznych ... a tam wszędzie norma DIN zamiast Kubka Forda nr 4. ... ( sorry lak -serwis ) sarkastyczny i bezczelny żart ( znam różnicę ).
Dla mniej zorientowanych....lepkości nie określa się wg. NORMY, tylko wg. systemu pomiarowego, jest ich troszkę, dla przykładu...Afnor , ISO, mPas.s, centypuazy, Ford, DIN.

TAK JESTEM ZAJEBISTYM EKSPERTEM !
Ja nie jestem, ciągle się uczę.....

Szybki rozcieńczalnik i utwardzacz sieciuje materiał w ciągu pięciu minut w temperaturze 16 st, C. Dodawanie rozcieńczalnika do poliuretanu jest ... zbrobnią :-D ... tego się kolego nie robi ... ale żeby tego nie robić trzeba mieć odpowiedni pistolet ... i o tym jest ten temat.

Rozpuszczalnik, to może być szybki w parowaniu, natomiast utwardzacz, może być szybszy i wolniejszy, jest to prawda. Jeśli chodzi o dodawanie rozpuszczalnika do wyrobów poliuretanowych, to zaprzeczasz wszystkim producentom tych wyrobów ale rozumiem, oni się na tym nie znają. W przypadku podkładów ograniczenie rozpuszczalnika ma sens ale nie zawsze do końca jest możliwe, zależy to od konkretnego lakieru. Natomiast lakier nawierzchniowy w większości przypadków wymaga rozpuszczalnika, ze względu na lepszą rozlewność, aby tylko nie przesadzać...
Nie znam lakieru poliuretanowego, dwuskładnikowego o czasie życia 5 minut (podobne czasy mają poliestry) chętnie bym zobaczył kartę techniczną tego wyrobu !!!!
Co do pistoletu "odpowiedniego", to możesz sobie go w buty wsadzić przy takim lakierze, do czegoś takiego potrzebne jest urządzenie 2K (dla mniej zorientowanych...to takie urządzenie, gdzie baza i utwardzacz podawane są osobno w odpowiednich proporcjach, zmieszanie następuje na wyjściu z urządzenia i jest to podawane przewodem do pistoletu...). I zapewniam Cię, że z takiego lakieru nie skorzysta żadna stolarnia, bo nie będzie jej stać na taki sprzęt.

Miedzy innym różnica między nami polega mną tym że Ty tak jak 99 % lakierników uważasz że materiał na opakowaniu którego pisze POLIURETAN uznajesz za poliuretan. Ja jak 99 % specjalistów i 1 % lakierników wiem, że poliuretan to będzie jak się zacznie sieciowanie tego produkty na elemencie. Ja zrozumiesz to zjawisko fizyko-chemioczne to będziesz także wiedzieć, że efekt morki, łuski, czy skórki to akurat nie przyczyna taniego g... lakieru tylko sposobu aplikacji ... a kabina lakiernicza to akurat ma na to już zerowy wpływ kolego lak- serwis. :lol:

Wszystko Ci się tutaj pomieszało, tematy....posty....poczytaj jeszcze raz, ale tylko to, co ja napisałem a nie inni :oops: . :-/

usunięty - 2010-12-29, 11:20

_)
lak-serwis napisał/a:
TAK JESTEM ZAJEBISTYM EKSPERTEM ! ( projekter ) Ja nie jestem, ciągle się uczę....

OK ! wreszcie wszytko jasne. W takim razie masz prawo nie wiedzieć wielu, wielu rzeczy i nie rozumieć tego co czytasz. Dalej to już taka prośba żebyś nie stawiał się już w roli eksperta od pistoletów ( tak zacząłeś swoją obecność na tym portalu ) i pewnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych.

Co do zaleceń producentów ... to zupełnie nie rozumiesz po co są rozcieńczalniki w systemie. Gdyby producent chciał żeby tam był jako składnik obowiązkowy mieszaniny to by je dodał do materiału w opakowaniu. Zadaniem lakiernika jest wiedzieć co się dzieje gdy rozcieńczalnika nie doda co gdy doda 10 % i co się stanie jak go doda 50 % !

W przyszłości postaraj się także nie mylić rozpuszczalnika z rozcieńczalnikiem bo np. dla mnie to ogromna różnica. Jedno słowa ... i już wiem że mój rozmówca nie zna się zupełnie na lakiernictwie.... a niektórzy producenci na butelkach z popularnym nitrem piszą ROZPUSZCZALNIK NITROCELULOZOWY. Jak myślisz lak-serwis ? ... powinienem zapomnieć o tym co wiem czego się nauczyłem i definicji obu tych substancji, oraz ich roli w mieszaninie uznając, że specjaliści się mylą, a ... producent X z "Kozidupki Wielkiej" produkuje .... Rozpuszczalnik do wyrobów lakierowych i wie co robi bo to producent ?

Wiesz ilu takich przekręconych znaczeń użyłeś w swoich postach ? ... Ogromnej ilości.

Ostatnio ... baza + utwardzacz. Potocznie w lakiernictwie mokrym "baza" to produkt 1K Schnie przez odparowanie części lotnych. Spoiwo to żywica poliuretanowa, akrylowa, nitroceluloza ... oczywiście także dyspersje wodne poliuretanu i akrylu. Całość pokrywana jest materiałem bezbarwnym 2K ( lakier + utwardzacz ). Łączenie powłokowe przez przyleganie, lub reakcję chemiczną składników. Całość po wyschnięciu formuje jedną powłokę ... Baza 1K + bezbarwny lakier ochrono dekoracyjny 2K.

Spytaj jakiegokolwiek lakiernika o to .... co to jest baza ? Materiał w puszcze bez utwardzacza ... czy jednak taki jaki opisałem ci powyżej.

Widzieć różnice i wyrażać się precyzyjnie to ... wejść do grona ekspertów i specjalistów z poziomu osoby zorientowanej w niektórych aspektach branży. Dlatego Ja o sobie piszę ...

TAK ! ... JESTEM ZAJEBISTYM EKSPERTEM :-D ... Ja nie walę takich lapsusów technicznych ( i to publicznie na forum branżowym !!! ) Pamiętaj o tym gdy się publicznie wypowiadasz. ;-)

lak-serwis - 2010-12-29, 12:30

Projekter bijesz pianę z której nic nie wynika, zamiast odnieść się do tego co napisane....
RobWan - 2010-12-29, 13:08

PROJEKTER napisał/a:
niezależnie od lepkości wpływ na efekt "skórki" ma jeszcze pistolet
Cytat:
Taki efekt powstaje w trakcie wiązania i sieciowania powłok chemoutwardzalnych. Zawsze !

Te dwa cytaty są w sprzeczności ze sobą. Ja już się gubię.
Czyli jak pomaluję złym pistoletem. I uda się, że mokra powłoka będzie rozlana na lustro, to efekt sieciowania spowoduje skórkę?
Czy chodzi o to, że jak pomaluję dobrym pistoletem. Rozleje się na lustro to efekt sieciowania tego nie zepsuje?

PROJEKTER napisał/a:
Ja proponuję tak : Pistolet klasy RP / LVLP
[...]
... a przy tym błyskawiczne lakierowanie szerokich elementów bo to pistolet klasy "K".

Błagam. :-D Podaj tą szerokość strumienia. Czyli ile razy muszę machnąć drzwi 200 cm? Podkład do MDF czy nawierzchniowy 25-30 s KF4.

Robert

truszczyk - 2010-12-29, 13:34

PROJEKTER napisał/a:
W efekcie na powłoce powstać mogą kratery zwane także "oczkowaniem powłoki".

winny tylko rozcieńczalnik czy może być coś jeszcze,hm

PROJEKTER napisał/a:
Jak ktoś z was wkręca pokrętło sprężyny iglicy ograniczając stopień otwarcia to znaczy, że nie umie lakierować

acha, a czy da się malować 8 godzin pistoletem kubkowym z pół wciśniętym spustem.
da się ale z wygodą malowania to nie ma nic wspólnego.
ze całość dużo waży i trzeba to utrzymać to jeszcze nie wciskając do końca podnosi się poziom trudności. a chyba nie o to chodzi.

a co do mieszania lakieru z utwardzaczem to są specjalne agregaty malarskie które to robią

usunięty - 2010-12-29, 13:40

lak-serwis napisał/a:
Projekter bijesz pianę z której nic nie wynika, zamiast odnieść się do tego co napisane....

W żadnym z twoich postów nie ma jak narazie żadnego konkretu ... Nie ma się do czego odnosić kolego lak-serwis.

usunięty - 2010-12-29, 13:58

RobWan napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
niezależnie od lepkości wpływ na efekt "skórki" ma jeszcze pistolet
Cytat:
Taki efekt powstaje w trakcie wiązania i sieciowania powłok chemoutwardzalnych. Zawsze !

Te dwa cytaty są w sprzeczności ze sobą. Ja już się gubię.
Czyli jak pomaluję złym pistoletem. I uda się, że mokra powłoka będzie rozlana na lustro, to efekt sieciowania spowoduje skórkę?
Czy chodzi o to, że jak pomaluję dobrym pistoletem. Rozleje się na lustro to efekt sieciowania tego nie zepsuje?

Nie są sprzeczne tylko się uzupełniają. Uzyskanie pokrycia lakierniczego przy materiałach chemoutwardzalnych o strukturze idealnej gładzi bez efektu, "łuski", "skórki" czy "morki" jest fizycznie nie możliwe. Idealnie gładka powłoka wysycha i formuje się "skórka". Pistolet lepkość, temperatura sposób aplikacji może powiększać ten efekt lub ... go zmniejszać.
Przy aparatach HVLP efekt skórki jest zawsze większy niż przy natrysku tego samego produktu w tych samych warunkach pistoletem RP / LVLP.

RobWan napisał/a:
Błagam. :-D Podaj tą szerokość strumienia. Czyli ile razy muszę machnąć drzwi 200 cm? Podkład do MDF czy nawierzchniowy 25-30 s KF4. Robert

Pistolet SATA 1000 "K" RP 1,2 / 1,4 szerokość efektywna strumienia 53 cm. Powierzchnia o szerokości 200 cm powinna być pokryty w max 9 przejściach aparatu na elementem + brzegi ... jeżeli zostanie minimalne rozciągnięta zakładana 50 % pokrywalność strumienia to może w 8 przejściach.

Nefris - 2010-12-29, 14:25

PROJEKTER napisał/a:

Pistolet SATA 1000 "K" RP 1,2 / 1,4 szerokość efektywna strumienia 53 cm.

:shock:

A ile będzie mieć szerokości strumienia SATA 1000 RP "B" ?

usunięty - 2010-12-29, 15:18

Z dyszą 1,4 ... 43 cm szerokości ... dla porównania IWATA W400 ok. 30 cm, a z główką WBX 39 cm.

Powinieneś jednak wiedzieć, że SATA RP 1,4 nie ma otworu dyszy o wielkości 1,4 mm tylko znacznie większy. Oznaczenia dysz materiałowych w markowych pistoletach nie odzwierciedlają już wymiarów metrycznych. Są tylko typoszeregiem oznaczenia.

RobWan - 2010-12-29, 16:46

PROJEKTER napisał/a:
Pistolet SATA 1000 "K" RP 1,2 / 1,4

To ma dolne podejście.
A jest taki sam ale z górnym kubkiem?
Na stronie SATA obok w.w. jest taki SATA® spray master™ RP ®
Ma górny kubek ciśnieniowy.
Może głupie pytanie, ale to nie jest to samo co SATA K RP tylko z górnym kubkiem?

Robert

usunięty - 2010-12-29, 16:57

RobWan napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
Pistolet SATA 1000 "K" RP 1,2 / 1,4

To ma dolne podejście.
A jest taki sam ale z górnym kubkiem?
Na stronie SATA obok w.w. jest taki SATAŸ spray master™ RP Ÿ
Ma górny kubek ciśnieniowy.
Może głupie pytanie, ale to nie jest to samo co SATA K RP tylko z górnym kubkiem?Robert

Pytanie jak pytanie ... normalne o sprzęt :-D ...

Nie ! .... To nie jest to samo. SATA Spray Master to system wspomagania pistoletu grawitacyjnego poprzez pompowanie do jego zbiornika powietrza pod ciśnieniem. Tu materiał nie jest sprężany. SATA Spray Master jest przeznaczony do lakierowania gęstych substancji. Przy zwykłych lakierach może dochodzić to minimalnych skoków ciśnienia w opróżnianym zbiorniku i ... powiedzmy że może powodować to nierównomierność natrysku i powłoki. Daje się wyregulować wszytko ... ale to raczej upierdliwe przy malowaniu nawierzchniowym poliuretanem chemoutwardzalnym.

Podstawą tego rozwiązania jest SATA JET ( konstrukcyjnie bliższa SATA JET 90 )

jaco - 2011-01-02, 15:32

Chciałbym zapytać jakie efekty można uzyskać przy zastosowaniu pistoletu IWATA AZ3 HTE2 1.3 do nakładania poliuretanu?
zbmb - 2011-01-02, 16:44

jaco, oczywiscie PROJEKTER, ma przeglad całościowy wiec Jego opinia bedzie niezależna i obiektywna...
...
ja go uzywam z dysza 1,8 i jest to w mojej skromnej opini b dobry pistolet
ze swietna relacja jakosci do ceny
pisalem juz gdzies o nim na forum
przy rekojesci mam dokrecony manometr z reduktorem co pozwala dokladanie zapodawac cisnienie na wejsciu pistoletu
jest produkowany od kilku lat i sa do niego dostepne czesci zamienne...

jaco - 2011-01-02, 16:57

A do czego go używasz? Chodzi mi o dobór dyszy bo jest dostęnych 9 rozmiarów.
lak-serwis - 2011-01-02, 17:54

PROJEKTER napisał/a:
Ostatnio ... baza + utwardzacz. Potocznie w lakiernictwie mokrym "baza" to produkt 1K Schnie przez odparowanie części lotnych. Spoiwo to żywica poliuretanowa, akrylowa, nitroceluloza ... oczywiście także dyspersje wodne poliuretanu i akrylu. Całość pokrywana jest materiałem bezbarwnym 2K ( lakier + utwardzacz ). Łączenie powłokowe przez przyleganie, lub reakcję chemiczną składników. Całość po wyschnięciu formuje jedną powłokę ... Baza 1K + bezbarwny lakier ochrono dekoracyjny 2K.

Spytaj jakiegokolwiek lakiernika o to .... co to jest baza ? Materiał w puszcze bez utwardzacza ... czy jednak taki jaki opisałem ci powyżej.

Widzieć różnice i wyrażać się precyzyjnie to ... wejść do grona ekspertów i specjalistów z poziomu osoby zorientowanej w niektórych aspektach branży. Dlatego Ja o sobie piszę ...

TAK ! ... JESTEM ZAJEBISTYM EKSPERTEM ... Ja nie walę takich lapsusów technicznych ( i to publicznie na forum branżowym !!! ) Pamiętaj o tym gdy się publicznie wypowiadasz.

Projekter, chyba w swoim rozwoju zawodowym zatrzymałeś się na poziomie zakładu blacharsko - lakierniczego, jak kiedyś przejdziesz na poziom przemysłu, to się dowiesz do czego się używa słowa "baza" (chociaż nie jest to regułą) Aby nie być gołosłownym masz tu link z podwórka motoryzacji (to nie jest moja branża ale starałem się ze względu na Ciebie ;-) ). Strona CSV i karty techniczne pierwszych trzech lakierów tj.
2K AKRYL FILLER 170 PL
2K AKRYL FILLER SOFT VHS 300 PL
2K AKRYL FILLER Wet on Wet PL

http://www.csv.pl/Firma-C...ne-Goldcar-Plus

Widać tu wyrażnie jakie nazewnictwo można stosować do podkładu i jego katalizatora.

TAK ! ... JESTEM ZAJEBISTYM EKSPERTEM ... Ja nie walę takich lapsusów technicznych ( i to publicznie na forum branżowym !!! ) Pamiętaj o tym gdy się publicznie wypowiadasz. [/quote]
Czy nadal, jesteś tego pewny ??

pozdrawiam w nowym roku ;-)

zbmb - 2011-01-02, 19:27

jaco, poliuretany ICA
podklady i nawierzchniowe (kolor i przezroczyste)
staram sie (jakos intuicyjnie) dawac malo rozcienczalnika
ale do nawierzchniowego to dysza jest troche za duza i wtedy dławie doplyw lakieru wkrecajac iglice
PROJEKTER, pisal ze to nie jest profesjonalne, ale za to dla mnie skuteczne

do mniejszych formatek i listew uzywam IWATA W400 z 1,4mm (rowniez do bejc)
ale to b drogi pistolet...

jaco - 2011-01-02, 19:36

1,8 trochę mi się duża wydaje. Mniejsza to 1,5. Na podstawie tego co piszesz bardziej skłaniam się ku tej opcji. Ale może jeszcze ktoś coś napisze :->
zbmb - 2011-01-02, 19:47

gesty podklad wymaga co najmniej 1,8
a
nawierzchniowy do duzych formatek to przewaznie 1,6

jaco - 2011-01-02, 19:56

Dowiem się ile wołają za dodatkową dyszę. Przy czyszczeniu i tak się wszystko rozkręca, więc wymiana to nie problem.
Grand - 2011-01-03, 11:03

Witam :-)

Jak czytam tu pewne spory to mam ochotę wziąć pędzel i pójść pomalować sobie płot śnieżką ;-)

Grand

SETA - 2011-01-03, 17:24

PROJEKTER już poszedł malować, to Ty możesz zostać z nami. ;-)
RobWan - 2011-01-03, 17:28

PROJEKTER napisał/a:
RobWan napisał/a:
Błagam. Podaj tą szerokość strumienia. Czyli ile razy muszę machnąć drzwi 200 cm? Podkład do MDF czy nawierzchniowy 25-30 s KF4. Robert

Pistolet SATA 1000 "K" RP 1,2 / 1,4 szerokość efektywna strumienia 53 cm. Powierzchnia o szerokości 200 cm powinna być pokryty w max 9 przejściach aparatu na elementem + brzegi ... jeżeli zostanie minimalne rozciągnięta zakładana 50 % pokrywalność strumienia to może w 8 przejściach.

Grand, może i Ty się ustosunkujesz do powyższego. Męczy mnie malowanie wąskim strumieniem.

Robert

Grand - 2011-01-04, 13:43

Cześć.
Nie wiem czy o to Ci chodziło.
Malowanie drzwi 200cm/90cm +/-
Pistolet SATA jet3000 RP,dysza 1,8, kubek grawitacyjny, maksymalnie rozkręcony wachlarz, lepkość lakieru okoł 22s, lakier kryjący to około 8-10 przejść, ale ja robię duże zakładki, zużycie na jedną stronę jednorazowego nałożenia to około 0,5kg produktu.

Lakier bezbarwny, lepkość około 20s, około 6-7 przejść. Zużycie materiału na jedną stronę drzwi przy jednokrotnym malowaniu to 350-400 g.

Grand

Nefris - 2011-01-04, 17:54

Czyli nakładasz grubą warstwę.
mordziaty - 2011-02-10, 20:09

Przeczytałem :lol: ,
powiem ,że wiele się nauczyłem,mimo że lakieruje od dawna,
a powiedzcie coś na temat pistoletów OPTIMA,
i np takiego wynalazku jak PROFESSIONAL.

marcf - 2011-02-18, 17:49
Temat postu: OPTIMA 900 LVLP
Witam.

Przymierzam się do zakupu takiego pistoletu jak w temacie w związku z tym proszę o jakieś opinie o tym pistolecie.
Pozdrawiam.

Marcin

SETA - 2011-02-18, 19:02

mordziaty napisał/a:
takiego wynalazku jak PROFESSIONAL

To chińczyk, ale całkiem udany, jak na kraj pochodzenia. Mamy 2 sztuki i lakierujemy nimi od 10 lat. Raz jeden się zepsuł, ale naprawili w tydzień.

Andrzej - 2011-02-21, 06:38

Grand napisał/a:
Malowanie drzwi 200cm/90cm +/-
Pistolet SATA jet3000 RP,dysza 1,8, kubek grawitacyjny, maksymalnie rozkręcony wachlarz, lepkość lakieru okoł 22s, lakier kryjący to około 8-10 przejść, ale ja robię duże zakładki, zużycie na jedną stronę jednorazowego nałożenia to około 0,5kg produktu.
A po co tak sie bawic ja mam ta SATA 3000 rp do drzwiczek do mebli okolo 120cmx50cm to dobra sprawa a jak wieksze wymiary to tylko cos takiego titan dwa migniecia i po sprawie troche trzeba sie do niego przyzwyczaic i tak nakladasz 0,5 kg lakieru to po co w 8-10 przejsc jak mozna w 2 Pozdrawiam Andrzej
Grand - 2011-02-21, 10:19

Aby machnąć drzwi 200cm/90cm na dwa przejścia to musiałbyś mieć pistolet, który tworzy równomierny wachlarz po minimum 45cm :-) No chyba, że źle zrozumiałeś słowo "przejście" w tym kontekście, albo ja nie widziałem jeszcze takiego cuda :-)

Grand

Andrzej - 2011-02-21, 20:56

Grand napisał/a:
minimum 45cm
Mozna i na 100cm ale ciezko byc prostopadle do powierzchni ,mam na mysli tylko wielkie powierzchnie wachlarz jest bardzo rownomierny ten pistolet wysiada do malowania w pionie nawet z najmniejszym wachlarzem 20cm (mam na mysli gotowe szafki itp) cena mniej niz Sata 3000, drzwi wejscowe biore na 2 x i jak trzeba brzegi malym pistoletem ,dodam ze nie jest to sprzet z najwyzszej polki za naprawde dobry to okolo 4x+.Pozdrawiam Andrzej
zbmb - 2011-02-21, 21:34

Andrzej, to chyba sprzet wylacznie do podkladow a nie do finiszu...???
jakosci w kolorze (polmacie) raczej na tym nie uzyskasz... :-/

Andrzej - 2011-02-21, 23:20

zbmb napisał/a:
Andrzej, to chyba sprzet wylacznie do podkladow a nie do finiszu...???
jakosci w kolorze (polmacie) raczej na tym nie uzyskasz... :-/
Uzyszkasz malowanie tym pistoletem jest duzo ciezej niz np. SATA 3000.Pomalujesz np 10 drzwi 90cmx200cm jedna strona, listwy ozdobne 10cm wysokosci 5 metr. dl.=500 m(tyle trzeba aby oblistwowac przecietny dom tu) oblecisz 10-15min max wszysko musi byc z dobrym dojsciem .Wada tego systemu jes ze trzeba wlac 3l zanim cos prysnie ja stawiam wiadro 18l lakieru, farby i jade a jak chcesz malowac jedna formatke np 100cmx200cm to za duzo czyszczenia SATA 3000 szybciej i mniej do czyszczenia.Ten system ma rozne koncowki (nie wiem jak to nazywa sie po polsku)rozne natryski jak bede malowal cos wielkie to zrobie zdjecia i sam ocenisz jakosc . Pozdrawiam Andrzej
Grand - 2011-02-22, 08:55

Andrzej, możesz wkleić link, abym sobie obejrzał ten pistolet ? Człowiek cały czas się uczy :-)

Grand

Andrzej - 2011-02-22, 10:54

Grand napisał/a:
Andrzej, możesz wkleić link, abym sobie obejrzał ten pistolet ? Człowiek cały czas się uczy
znalazlem sklep Polski marka ta sama ale pistolety inne do malowania asfaltow :lol: moze ci lepiej wyjasnia niz ja i moze moga sprowadzic taki jak jak ja mam ,ten Titan xt 330 jak malujsz 8 godzin dziennie to ja nie mam pojecia z jego wytrzymaloscia ja maluje im raz na miesiac dalem 400$W Titanie pistolet nie ma wiekszego znaczenia w tych systemach a dobor wlasciwej koncowki i filtry ( te zolte, czerwone biale, zielone) przy dole strony.
Andrzej - 2011-04-03, 07:31

Zeby nie bylo ze wam tu na forum bajki opowiadam.
Drzwi klienta podkladem byly malowane kupione.
Farba wodna po jednym malowaniu z kazdej strony,farba (semi-gloss)pol polysk.
Jak obiecalem zdjecia.
Pozdrawiam Andrzej

expart - 2011-06-03, 08:29

Przyznam się, że trochę się zgubiłem w tym wątku a przeczytałem cały, czy jest mi ktoś w stanie podpowiedzieć czy takimi dwoma pistoletami:
SATA 1000 B RP dysza 1,3
SATA 100 B RP dysza 1,8
ogarnę większość zadań w stolarni? Przewidywany przerób to powiedzmy 50m2 w tydzień.

Z góry dziękuję!

Krzysztof b - 2011-06-03, 08:35

gdyby ktoś był zainteresowany pistoletem kubkowym do lakierowania firmy WLATHER Pilot RP dysza 1.5 nowy w cenie 370zł to można pisać są trzy sztuki,kosztuje tyle co dwa hińczyki ale napweno jest więcej wart.
glicha1 - 2011-09-05, 23:20

Używa ktoś z Was pistoletu z dolnym podejściem materiału nie z grawitacyjnym, który tak zachwalał PROJEKTER stolarzom? Rzeczywiście taka różnica jak pisał?
Łukasz 8 - 2011-09-06, 08:06

Ja uzywam saty z dolnym podejsciem i zbioznikiem cisnieniowym juz wczesniej o tym pisalem ale dolny czy gorny to juz mniej wazne ,wazne zeby material byl pod cisnieniem .mozesz miec pistolet z gornym podejsciem do tego dorobis takie
kolanko i masz pistolet dolny moze malo estetycznie sprzet wyglada ale dziala

kibic - 2011-12-15, 12:24

Panowie, szukam informacji i nie mogę znaleźć nigdzie. Widze, że jest tu kilku użytkowników Air Gunsa Iwata AZ3. Czy to jest pistolet niskociśnieniowy czy zwykły? Przymierzam się do zakupu tego modelu ale tylko wtedy go kupie jak będzie niskociśnieniowy bo przy lakierach PU jest to ważne.
darecki - 2011-12-15, 23:01

tu masz opis
kibic - 2011-12-16, 21:37

Dzięki. A więc sa dwie wersje tego pistoletu. Będę dzwonił i pytał.
dzuda - 2012-02-01, 07:37
Temat postu: szukam pistoletu
Witam,
mam taki problem poszukuje pistoletu lakierniczego do mebli i potrzebuje takiego żeby dawał rade przy malowaniu lakierami poliuretany głównie, farby akrylowe,lakiery gęste i farby do malowania frontów z mdf firmy ica, prosze o poradę bo nie jestem w temacie, a zakupiłem kompresor walter zbiornik 200l wydajność efektywna 440l pieniądze jakie mogę na to przeznaczyć to max 1tys ale to max czekam na waszą pomoc mam nadzieję że mi pomorzecie.
pozdrawiam
:roll:

darecki - 2012-02-01, 08:41

Air Gunsa Iwata AZ3 HTE 2
a do gęstego AZ3 HTE 2 P
ale tą pierwszą spokojnie możesz lakierować wszystkimi prod. ICA

dzuda - 2012-02-01, 15:21
Temat postu: pistolet
witam,a czy ten AZ3 HTE 2 P też może być do zastosowania przy lakierach farbach o normalnej gęstośći,czy tylko do gęstych?i czy można zakręcić zarotek który podaje powietrze do zbiornika?
RobWan - 2012-02-01, 15:23

W ręce nie miałem, ale wygląda, że to identyczne pistolety.
W tym bez nadciśnienia jest widoczne miejsce na zawór i wężyk.

Robert

dzuda - 2012-02-01, 16:25
a czt tą Iwata Air Gunsa AZ3 HTE 2P AV można malować bejcami?i jakie dysze kupić do lakieru poluretanowego,do podkłdu grubowarstwowego,bejcy?
szymek sch - 2012-02-01, 16:42

Mam identyczny model z wężykiem. To nadciśnienie przydaje się tylko do bardzo gęstych farb wodnych np. LW-700 Remmersa-dedykowany do air-mixa itp. stosowana na drzwi zewnętrzne i okna, a farba jest naprawdę gęsta, jak budyń. Jeśli nie planujesz nic takiego malować to lepiej wersja bez nadciśnienia, tańsza a poliuretanem i wodnym ze spokojem pomalujesz, dysza koniecznie 1.8 do lakierów, chyba 1.2 do bejc (na razie bejcuję 1.8, ale efekt nie jest powalający). Rozmiary dysz generalnie podaje producent lakieru.
Chyba, że tylko okazjonalne malowanie to zwykły HVLP, taki do 100 zł też da radę.

dzuda - 2012-02-01, 16:52
Widzisz dobrze że mi to powiedziałeś bo właśnie ja maluje takimi farbami ica to są lakiery gęste jak budyń czyli ten z wężykiem jak już był by dobry,a z tą dyszą 1,8 to wszystko pomaluje od tego gęstego po lakier poliuretanowy i bejce?jak możesz to mi doradz czy nie trzeba kupić innej?

a jak malujesz lakierami normalnej gestości to zakręcasz ten zaworek od wężyka który idzie do zbiornika?

[ Komentarz dodany przez: RobWan: 2012-02-01, 17:16 ]
Reg. punkt 13.

szymek sch - 2012-02-01, 17:02

Bardzo gęste lakiery (te budyniowate), PU, wodny elegancko przechodzą. Z tym ciśnieniem w wężyku trzeba uważać, bo jak się za mocno odkręci to pół kubka potrafi wylecieć na raz ;-) do bejc planuję dokupić dyszę 1.2, bo przy 1.8 słabo rozpyla bejcę - zwłaszcza sopurowską, jest bardzo rzadka, ale do tej pory malowałem na 1.8, tragedii ni ma, ale szału też ni ma :lol:
Jak malujesz lakierami "normalnymi", bejcą to wężyk się demontuje.

Stol-Art - 2012-02-01, 17:42

A ja do bejc sugeruję inny pistolet. Mycie pistoletu raz po bejcy a raz po lakierze nie jest przyjemne.
szymek sch - 2012-02-01, 17:50

O to to to to. I to będzie chyba najmądrzejsze.
usunięty - 2012-02-02, 08:07

KubaK napisał/a:
A ja do bejc sugeruję inny pistolet. Mycie pistoletu raz po bejcy a raz po lakierze nie jest przyjemne.

Można jeszcze przejść na system PPS do każdego pistoletu grawitacyjnego, albo RPS w przypadku SATA.

dzuda - 2012-02-02, 08:10
Temat postu: pistolet do bejcy
witam,a jaki sugerujesz pistolet do bejcy?jak możesz podaj linka z jakąś propozycją
Stol-Art - 2012-02-02, 11:00

PROJEKTER, jest to jakieś wyjście. Nie próbowałem więc nie wiem jak sprawdza się takie rozwiązanie " w praniu". Jedyne co obiło mi się o uszy to pistolet 3m z wymiennymi motylkami i kubkami.
darecki - 2012-02-02, 11:46

PROJEKTER napisał/a:
Można jeszcze przejść na system PPS do każdego pistoletu grawitacyjnego

mycie kubka to pikuś , najgorszy jest sam pistolet
a przy tym systemie PPS to tylko kubek wymieniamy a najgorsze dalej zostaje :mrgreen:

RobWan - 2012-02-02, 12:09

PPS to jak się domyślam kubek jednorazowy?
Było też coś takiego jak woreczek foliowy. Wkładany do kubka. Konkretów nie pamiętam.

A dla mnie najgorszy do mycia jest właśnie kubek. Jak się na gwincie pokrywki i kubka upaprze.

Robert

Stol-Art - 2012-02-02, 13:31

Dlatego ja mam bez gwintu - wciskany. Nie znalazłem dokładnie takiego jak używam, ale ten jest podobny. Dodatkowo mój ma większą pojemność. Chyba 0.65 jest do kreski, ale można i 0.7 wlać.
RobWan - 2012-02-02, 13:35

A pokrywka też bez zakamarków?

Robert

Stol-Art - 2012-02-02, 16:04

Też ( z resztą tego plastiku z pokrywki lakier się nie ima). Jedynie przy dziurce masz nakrętkę metalową, ale to jest pikuś. Jak chcesz to zrobię fotki jak będę miał chwilę.
Bajduc - 2012-03-16, 15:50

Witam

Po przeczytaniu tego wszystkiego to widze że nie mam szans chyba kupić pistoletu do 300zł.
Wcześniej miałem sico tools hvlp i myślałem że on dobry ale jednak z tego co piszecie to raczej nie bardzo. maluje lakierami poliuretanowymi i bejcą sopura. A może taki pistolet może będzie coś lepszy 1,4 MM JONNESWAY JA-6111 . Tylko 1,4 to chyba za mała, bo do poliuretanu pasuje dać większą.

zbmb - 2012-03-16, 22:09

Bajduc napisał/a:
1,4 to chyba za mała, bo do poliuretanu pasuje dać większą
optymalnie jest 1,8 - 2,0 mm
byl temat opisywany na FS

SETA - 2012-03-16, 22:24

Bajduc napisał/a:
nie mam szans chyba kupić pistoletu do 300zł.

Jak dołożysz setę, to masz już IWATĘ.

dzuda - 2012-03-20, 10:51

witam,
chce kupić Iwata Air Gunsa AZ3 HTE 2P AV z podciśnieniem i mam pytanie jaką dysze kupić? będe malował lakierami do drewna o konsystencji budyniu bardzo gęste ,czy ktoś mi doradzi odnośnie dyszy?2.0 będzie dobra?

dzuda - 2012-04-01, 12:36
Temat postu: regulacja pistoletu
Witam,
zakupiłem Pistolet lakierniczy Iwata Air Gunsa AZ3 HTE 2P AV z podciśnieniem
i mam pytanie jak go regulować i do czego jest każde pokretło jestem zielony w tych sprawch i chciał bym sie doweidzieć jak powinien wyglądać strumień żeby nie było za dużo powuetrza itp czekam na jakieś wskazówki

Stol-Art - 2012-04-01, 13:04

Nalej do pistoletu rozcieńczalnik i kręć pokrętłami. Zobaczysz o co biega. Jedno jest do ustawiania szerokości strumienia, a drugie do ciśnienia. Kręcąc śrubką za iglicą ustawiasz jeszcze dawkę lakieru ( im mocniej wkręcisz tym mniej idzie).

Tylko kurcze teraz tak patrzę na fotkę Iwaty i tam jest chyba troszkę inaczej z rozstawieniem pokręteł. W każdym bądź razie wlej coś, po czym nie będziesz musiał później czyścić pistoletu i próbuj. Odnośnie ciśnienia - podejrzewam że przy tych Iwatach z wężykiem wystarczy minimalne ciśnienie. Tutaj musi się już wypowiedzieć ktoś, kto używa takiego sprzętu.

dolar13 - 2012-04-01, 17:09

Pokrętłem górnym regulujesz kształt strumienia, pod spodem masz pokrętło do dawkowania lakieru, dolne pokrętło to ciśnienie powietrza w pistolecie a bocznym regulujesz ciśnienie w zbiorniku na lakier.A reszta tak jak pisze KubaK, wlej coś i testuj.
kibic - 2012-04-14, 11:55

Wie ktoś jak wygląda sprawa reklamacji u Iwaty? Muszę coś zrobic z tym Air Gunsa bo mi w rogu motylka zbiera się lakier i pluje. Jak dzwoniłem do sklepu to mi powiedzieli, że być może lakier jest za gęsty ale to nie to bo dolewam więcej rozpuszczalnika niż pisze w specyfikacji lakieru przy rozmiarze dyszy 1,8. A słyszałem tez, że do pistoletów Iwata daje jakiś certyfikat zgodności. Dostaliście coś takiego? Bo ja nie i boje sie, że może kupiłem jakąś podróbe.
g_marker - 2012-04-28, 22:22

[quote="PROJEKTER"]

W400 to jednak model dla branży samochodowej. Wysoka precyzja aplikacji bazy i lakieru bezbarwnego. Wiec dla branży stolarskiej trochę przeinwestowany zakup (ok. 1800 zł )

Nie zgadzam się kompletnie najlepszy pistolet jaki jest na rynku z kubkiem u góry do bejcowania. Całkiem inne trzymanie jak w sacie posiadam Sate 4000 b z digitalem 1.3 i poprzednik też 1.3 3000 hvlp materiałowo rp-ek zużywa dużo więcej farby może i kolega ma więdze ale malowanie pouliretanem w kabinie na połysk nie ma sensu w stolarstwie nie ogarniesz elementów jak wstawisz całą kuchnie, znam temat filtrów wody v 600 v 500 na sufit to teorytyk, malując kuchnie np 20 formatek na pół mat w kabinie to dno nie ogarniesz wtrąceń, zdecydowanie lepiej robić po dwie pouliretanem przy wyciągu iść się odlać jak podeschną i wynieść dobre dwie formatki, jak zapytasz jak malujesz krawędź mdfu pod lakier to ci powie że szpachle natryskową wali albo akryl wypełniający to nie ta branża. Kto z was ike suszy w kabinie na 60 stopni ?

RobWan - 2012-04-28, 22:40

g_marker, piszesz pewnie ciekawe rzeczy. Ale połowy nie zrozumiałem. Stawiaj kropki. Przeczytaj przed wysłaniem.
Cytuj poprawnie.
Czyta to się jak po tłumaczu Google. ;-)

Robert

Stol-Art - 2012-04-28, 22:41

Nie da się ukryć :-? W połowie wypowiedzi zacząłem się zastanawiać, o co chodziło na początku .
Błażej - 2012-04-28, 22:44

Ja jeszcze myślę :lol: , ale wiedzę czuć ;-)
Stol-Art - 2012-04-28, 22:47

Nie no, coś rozumiem. Lepiej dwie formatki prysnąć niż 20 bo lepiej wychodzą, dzięki g-markerowi przypomniało mi się że muszę się "odlać" i że w Warszawie jest 60 stopni :mrgreen:
SETA - 2012-04-28, 23:11

Czytam, ale na trzeźwo nie zrozumiem tej gwary mazowieckiej. 8-)
g_marker - 2012-04-28, 23:22

ja jestem lakiernikiem meblowym dużo dębu ale lakier na meble połysk front i audi q7 to to audi to jest dno stań przy takich swoich frontach w kuchni a przy takim audi, moim zdaniem to audi to jest mora za morą jak pisał to nasz przyjaciel projekter, może i ma wiadomości o przepustowości silników mocy kabin filtrów itd...... ale to nie ma nic do rzecz, robert jak chcesz szeroki strumień kup pompę będziesz miał nawet wachlarz mokry 60 cm i gówno prawdą jest że speedwayem pomalujesz gorzej nie, tylko się tak nie umęczysz, a pistolety iwaty są dobre do bejcowania, samochodziarze robią tak że mają klocek twardy 1500 wycinają tym szajs w ruchach wzdłuż czyli robią krzyżyk potem na mokro papier p2000 podwijają rogi żeby nie haczyć kantem papieru rozszlifofują i polerka punktowa ale to jest mora, front meblowy poliestrem do samochodu ma słabą jakość
w sensie ten lakier na samochodzie to mora i dno weź front z kuchni i porównaj :)

g_marker - 2012-04-29, 00:10

wiem że jest zakaz pisania posta postem a pana pjojektera zapraszam na pół mat do wykonania i dam mu stae i 4000 ::)
zobacztymy jak się popiszę bojuż byli mocni
z basfa

SETA - 2012-04-29, 01:22

g_marker, myślę, że masz coś ciekawego do powiedzenia i chętnie poczytam, ale spróbuj pisać normalnie po polsku. Jak na razie, to połowy tekstów nie rozumiem, a drugiej połowy tylko się domyślam. :-(
g_marker - 2012-04-29, 09:23

Może faktycznie się zapędziłem wypowiedzi Projektera dotyczą profesjalnych kabin lakierniczych więc wiadomo. W nich stolarzę lakieruj fronty więc rozstawiają kobyłki i na tym całe fronty np do kuchni 20 formatek, kładą na to lakier dwa razy np. połysk. Przy takiej ilości formatek jak ta lakiernia jest na stolarni nie jest do ogarnięcia ilość wtrąceń bez polerowania nie wyjdzie. Więc przy połysku ma to sens bo i tak wszystko wycinamy. Przy macie zasadniczo tego nie widać więc efekt jest oki. A co do mojego wcześniejszego postu to zdecydowania polecam malowanie przy wyciągu pionowym formatek w pół macie nie po dwadzieścia ale po dwie żeby wzrokowo to ogarniać wtrącenia usuwać są do tego różne przyrządy można użyć samego ostrza do tapet lub specjalnego zestawu igieł przykład http://rg-narzedzia.com.p...czen-p-705.html

[ Komentarz dodany przez: RobWan: 2012-04-29, 11:15 ]
Reg. punkt 5. Forum przeznaczone jest do rozpowszechniania treści w języku polskim, chyba że dla określenia zjawisk informatycznych, urządzeń, oprogramowania zwyczajowo stosuje się nazwy i określenia obcojęzyczne lub zwyczajowe. Treści publikowane za pośrednictwem Forum powinny być zredagowane poprawnie, w stopniu umożliwiającym jasny i czytelny przekaz zawartych w nich informacji.

kibic - 2012-05-25, 21:57

Zgłosiłem reklamację tej mojej Air Gunsy, uznali i wymienili dysze i głowice. Teraz dopiero wiem, że to dobry pistolet. Minus to odkurz, który jest zdecydowanie większy niż w niskociśnieniowym Star EVO-T.
tomekz - 2012-05-25, 23:00

Może zmniejsz ciśnienie ?
RobWan - 2012-05-25, 23:02

kibic napisał/a:
Minus to odkurz, który jest zdecydowanie większy niż w niskociśnieniowym Star EVO-T.

Ale w EVO materiał musi być mocno rozcieńczony. Inaczej wali kroplami.
Coś za coś.

Robert

kibic - 2012-05-25, 23:25

Właśnie nie mam bezpośredniego porównania bo evo mam z dyszą 1,4 a tam to praktycznie woda musi być.
Co do ciśnienia to opanowałem je a gunsa musi bardziej pylić bo to specyfika tego rodzaju pistoletów.

g_marker - 2012-08-01, 20:26

i inny kont natarcia minus to digital ale nie odkształca dłoni :| jedyny minus w iwata że nie ma digital-a koniec dyskusji. jak ktoś przeczytał znów to kodem to moje zdanie jest takie że iwata jest o niebo lepsza brakuje mi tylko digitala. i nie jakaś najnowsza ale wb 400 jak by koleś od wentylatorów tym operpwał np 10 lat by to zrozumiał :) co jest dobre a co złe i gdzie robią się zgrubienia .
Bebilon - 2012-09-11, 16:09

Takie krótkie pytanie ... czy dysza 1,6 sprawdzi się przy poliuretanach ?
Czy jednak będzie minimalnie za mała ?
Może ktoś z Was malował i ma porównanie z 1,7 czy 1,8 ? ;-)

Krzysiek_ - 2012-09-11, 16:18

Dla mnie 1,3 była za mała a 2,0 ok. Rozumiem, że to niewiele wnosi do tematu ;-)
Bebilon - 2012-09-11, 17:19

Krzysiek_ dzięki za chęć chociaż :-P
Ale jednak zastanawiamy się czy ostatecznie 1,6 wystarczy.

Krzysztof b - 2012-09-11, 17:53

ja podkład kładę 2.0 a nawierzchnię 1,5
Bebilon - 2012-09-11, 17:54

Krzysztof b i te 1,5 daje radę ? My mamy bez podkładu lakier, więc tutaj teoretycznie "podkładu" nie ma ;-)
zbmb - 2012-09-11, 18:46

1,8 i masz komfort
dzis lakierujesz tym, jutro innym
jesli lakier jest gęstszy
lub
dajesz ciemny kolor na duza formatke to 1,8 jest OK

truszczyk - 2012-09-11, 19:34

Bebilon a co się ma nie sprawdzić,hm
SETA - 2012-09-11, 20:09

My mamy 1,6 do wszystkiego i daje radę. Może 1,8 byłby jeszcze lepszy.
Bebilon - 2012-09-11, 21:44

zbmb my jedynie używamy pistoletu do lakierowania bezbarwnym(bardzo rzadko kolory - tutaj też lakier poliuretanowy)

truszczyk pytaliśmy, bo może jakieś problemy są, że dobrze nie nakłada.

SETA czyli jednak 1,6 sprawdzi się w razie czego ;-)

Piotr-gka - 2012-09-11, 22:26

możesz w ostateczności dolać więcej rozpuszczalnika
dany - 2012-09-12, 07:44

qrcze ja maluje forniry dyszą 1,3 ( lakiery milesi ) i jest wszytko ok , próbowałem pistoletem
rp z dyszą 1,7 i było gorzej , ciekawe jak by wypadła dysza 1,7 w pistolecie hvlp

aa tylko ja tak teraz patrze na temat , a ja mam pistolet za 140 zł ;-)

Bebilon - 2012-09-13, 12:51

Piotr-gka też o większej ilości rozpuszczalnika słyszeliśmy.

Niebawem sami się przekonamy czy dysza 1,6 się sprawdzi, bo pistolet kupiony ;-)

Krzysiek_ - 2012-09-13, 13:52

Pochwalcie się jaki model :-D
Bebilon - 2012-09-13, 15:27

Krzysiek_ SATA LM2000 B RP ;-)
Krzysztof b - 2012-09-13, 20:07

Bebilon, przepłacony jak do naszych zadań .
zbmb - 2012-09-13, 20:26

Bebilon
no to nie wiem ktory z Was zbładził - Tato czy Ty
...
dlaczego nie kupiliscie Air Gunsa Iwata AZ3 ???
to sprawdzony sprzecior w stolarstwie...
...
jesli Wam forsy brakowalo - to trzeba bylo pisac na PW - to bym Wam wysłal poczta
bo mam jeszcze niewydana forse z przed dwoch lat... ;-) :mrgreen:

Krzysztof b - 2012-09-13, 22:01

jaka cena za ta SATA ,czyżby ten model był w tak niskich cenach ?
zbmb - 2012-09-13, 22:45

na forach lakierniczych SATA LM2000 B RP okreslaja jako dobry do gruntow i podkladow
AZ3 cieszy sie jednak duzo lepsza opinią

Bebilon - 2012-09-13, 23:48

Krzysztof b tego modelu już nie produkują ;-)
zbmb trafiła się okazja to kupiliśmy SATA, ten pistolet jest sprawdzony w stolarstwie, mamy wiarygodną opinię (sami widujemy czasem jak ten pistolet maluje)
Więc się zdecydowaliśmy, w ciemno byśmy nie kupili ;-)

Krzysztof b - 2012-09-14, 08:10

myślałem że kupiłeś tą sata za ponad 1000 zł, dlatego pisałem że przepłacony
Bebilon - 2012-09-14, 08:32

Krzysztof b kwota mniejsza niż 1000 zł ;-)
SICO swoje wymalowało, zastanawialiśmy się nad Speedway-em, a wyszło na SATA :lol:

kumod - 2012-09-14, 08:59

IMO do matów, półmatów i pół połysków, lakierowania forniru i masywu lakierami poliuretanowymi, czy też bejcowania, kupno pistoletu lepszego niż sico to wyrzucenie pieniędzy w błoto lub potrzeba pochwalenia się na forum, albo po prostu nie umie się lakierować i myśli się że pistolet nadrobi braki umiejętności.
Bebilon - 2012-09-14, 14:32

Pierwsze małe lakierowanie i widać że pieniądze dobrze wydane ;-)
Nefris - 2012-09-14, 14:42

Sam lakieruję pistoletem, że to jest śmiech. Nawet nie wiem jaką ma dyszę. Ma jednak jedną zaletę, a mianowicie wymusza położenie wymaganej grubości lakieru, na czym korzystają klienci. Ale jak zarobię, to zaćpam jakiś lepszy model. :->
Stol-Art - 2012-09-14, 16:34

A ja zamierzam przejść z sico na speedway'a. Bebilon - 3 lakierowania i stwierdzisz, że jednak sico dużo gorsze nie jest.
dalasek - 2012-09-14, 19:13

Bebilon napisał/a:
Pierwsze małe lakierowanie i widać że pieniądze dobrze wydane ;-)

Bo nowy
Jak pomalujesz kilkadziesiąt razy to już nie będzie taki rewelacyjny
Jak by nie mył pistoletu to po każdym użyciu i dokładnym myciu zawsze jakieś gówno zostanie
i z czasem maluje coraz gorzej
Dlatego nie kupuję już drogich markowych bo potem szkoda go wyrzucić ;-)

Piotr-gka - 2012-09-14, 19:18

a poza tym, nie żal czasem zapomnieć umyć :oops:
dalasek - 2012-09-14, 19:23

Dokładnie
A poza tym jak pistolety nowe to znaczącej różnicy nie widziałem pomiędzy tym za 1000a100zł
ale mistrzem świata w lakierowaniu nie jestem więc mogłem nie dostrzec tego ;-)

truszczyk - 2012-09-14, 20:44

dalasek napisał/a:
gówno zostanie

tym nie malowałem :-P

poza tym przesadzasz.
wiadomo, że przy częstym malowaniu, wyrabia się dysza i trzeba ją wymienić razem z iglicą.
normalna eksploatacja.

Krzysztof b - 2012-09-14, 21:00

może znaczących różnic nie ma ,mam chińczyki,i mam Waltery,koszt ok 500-650 zł ,zalety tych droższych to dostępność części zamiennych (niestety często droższe niż niejeden nowy chińczyk) niższe zużycie powietrza ,lżejsze (doceni ten co maluje po kilka godzin dziennie )powłoka pistoletu nie matowieje po acetonie ,dużo lepszej jakości uszczelki ,(po całkowitym zanurzeniu w acetonie na kilka nawet dni i kilku krotnie powtarzanie jeszcze jest czym pracować uszczelki tak szybko nie niszczeją )i kolejna sprawą dla mnie to strumień kładzenia lakieru bardziej równy i szerszy ok 12-15 cm krycia co ciężko jest mi wykonać na chińczyku ,ale ja nie mam pojęcia o pistoletach i lakierowaniu .
Nefris - 2012-09-14, 21:03

Ale do jakiego rodzaju lakieru stosujesz aceton??
Piotr-gka - 2012-09-14, 21:08

może do mycia
Krzysztof b - 2012-09-14, 21:12

tak do mycia .
Nefris - 2012-09-14, 21:17

Krzysztof b, ok, tego domyśliłem się natychtenmiast, ale po jakim dokładnie rodzaju lakieru myjesz tak agresywnym jak aceton rozpuszczalnikiem jak aceton?
Piotr-gka - 2012-09-14, 21:35

pewno każdy zaschnięty
Krzysztof b - 2012-09-14, 21:38

bez znaczenia po jakim lakierze ,przeważnie nitro ,poliuretan,sporadycznie inne ,aceton dlatego że mam go dostępnego taniej a niżeli jakiekolwiek inne rozpuszczalniki ,i tak mnie kiedyś nauczono co nie znaczy że uczono mnie dobrze ,być może tam popełnili błędy ,
Nefris - 2012-09-14, 21:42

Po nitro myję rozpuszczalnikiem nitro, po poliuretanie - poliuretanowym, zaś po wodnym wodą lub denaturatem. Hej, nie kojarzyc z piciem! :mrgreen:
LukaszEm - 2012-09-15, 09:14

truszczyk napisał/a:
wyrabia się dysza i trzeba ją wymienić razem z iglicą

Tylko ze w przypadku SICO taka wymiana nie ma za bardzo sensu bo zazwyczaj zestaw naprawczy to 70-80% ceny nowego kompletnego pistoletu :-P

Stol-Art - 2012-09-15, 13:43

Otóż to. Kupuję sobie sico raz do roku. 100zł nie majątek. Czy sata kosztujaca powiedzmy 1000zł wytrzyma 10 lat?
Piotr-gka - 2012-09-15, 13:47

słuszna koncepcja moim zdaniem
SETA - 2012-09-15, 15:36

Stol-Art napisał/a:
Czy sata kosztujaca powiedzmy 1000zł wytrzyma 10 lat?

A czy VOLVO wytrzyma 10 razy dłużej niż DACIA ?

Stol-Art - 2012-09-15, 15:43

Nie dość że to głupie porównanie, to jeszcze nie wiem jak się ma użytkowanie pistoletu lakierniczego do samochodów.
SETA - 2012-09-15, 15:58

Chodzi mi o to, że za jakość wykonania, markę i kulturę pracy, trzeba zapłacić.
Stol-Art - 2012-09-15, 16:25

Jeżeli tak, to nie powinieneś za wzór stawiać Volvo :-) . Poza tym jak zapaskudzisz satę, to będzie tak samo brudna jak sico. A jak dbasz o sico, to posłuży niewiele krócej jak sata. Ja nie dbam zbytnio o pistolety, wiec czy bym miał sico czy satę, to pewnie po roku i sata by się poddała.
zbmb - 2012-09-15, 17:08

SETA napisał/a:
za jakość wykonania, markę i kulturę pracy trzeba zapłacić
moj sposob myslenia jest podobny

jesli cena Waszych uslug jest niska to nic dziwnego ze robicie narzedzia samorobki, kupujecie elektronaredzia z marketu lub wymieniacie co rok chinskie pistolety - na inne Was nie stac
o takie narzedzia nie musicie dbac...
... smialo mozna zostawic w nich lakier na nastepny tydzien lub dwa....
...
ale
takie dzialanie nie ma nic wspolnego z wlasciwie pojetym profesjonalizmem, z rzemioslem
a
jakosc obrobki (uslugi) zwykle jest adekwatna do wartosci narzedzi i sposobu myslenia...
... a wiec nie ma sie czym chwalic...
chociaz takie dzialanie moze sie sprawdzic w hoobystycznej ogrodówce na dzialce u nielubianego wujka... ;-) :mrgreen:

Krzysztof b - 2012-09-15, 17:56

kuba ,możesz nadal kupować te tanie pistolety ,ja też taki posiadam ,ale kup sobie raz coś lepszego ,pomaluj kilka godzin ,a następnie przy ostatnim kładzeniu lakieru zamień pistolety ,i pociągnij ostatnią warstwę tym tanim ,a następnie napisz że nie miałem racji ,co do droższych pistoletów to starczają takie w cenach 400-600 zł
Stol-Art - 2012-09-15, 19:30

zbmb, po raz kolejny przedstawiłeś swój jakże bzdurny tok myślenia. W sumie zdążyłem się przyzwyczaić do tego bełkotu wynikającego z wieloletniej samotnej pracy ( widzę tutaj podobne objawy jak u kobiety która nigdy nie wyszła za mąż) , ale czasem mam wrażenie że wzbijasz się na wyżyny... W sumie powiedz mi po co istnieje na forum taki twór jak zbmb ? Skoro wiesz wszystko i masz wszystko, to po co ci babranie się w jednym naczyniu z tanimi nic nie znaczącymi "średniakami"?

Krzysztof b, to nie jest tak, że mając klapki na oczach zachwalam sico czy inną taniochę. Lakierowałem różnymi pistoletami, różne materiały, w różnych warunkach. I skoro pistoletem za 60zł polakierowałem (bez polerowania) 2 elementy na aucie gdzie zawodowy lakiernik nie miał się do czego przyczepić to czego chcieć więcej?

zbmb - 2012-09-15, 20:20

Stol-Art napisał/a:
Kupuję sobie sico raz do roku.
no to sam sie zaszufladkowales na poziomie ogrodowki u wujka na dzialce i nie chcesz sie rozwijac
dlatego mysle ze sredniakiem nazwales sie na wyrost ;-)
jestes wyjatkowo odporny na przyswajanie przekazywanej na FS wiedzy
...
zobacz co w tym watku pisza na ten temat: SETA, Krzysztof b, RobWan, Grand, kibic, szymek sch - ja podzielam ich sposob myslenia
i
wiem ze to powoduje Twoj dyskomfort a wlasciwie furię jaką wlasnie zaprezentowales :mrgreen:

Stol-Art - 2012-09-15, 20:30

To żadna furia, zadawałem zwykłe pytania na ktore nie masz nawet co odpowiedzieć. Domyslałem się ze przeczytam kolejną porcję bełkotu - nie rozczarowalem się a wręcz utwierdziłem w przekonaniu, że po prostu nie stać cię na rzeczową odpowiedź. Dołączam więc do grona wytwórców jakże ekskluzywnych wyrobów ogrodowych . A ty nadal bij pianę i nabijaj pościki. Skoro sprawia ci to przyjemność ...
Błażej - 2012-09-15, 20:38

W tanich pistoletach gorzej się ustawia szerokość strumienia (jeśli się maluje rożne elementy i często przestawia jest to dość uciążliwe) więcej kręcenia, powłoka jest nie równomierna, pistolet potrafi co jakiś czas plunąć, gorzej rozbija gęste lakiery, gorzej leży w dłoni (jak się dużo maluje ma to znaczenie), łatwiej zrobić smugi na dużych elementach,
jeśli ktoś jest naprawdę dobry to i pędzlem pomaluje, ale to tak jak z elektronarzędziami,
każdym zrobisz i myślisz że tak ma być i już , dopóki nie trafisz na klasę lepsze.
To tylko moje spostrzeżenia tak na szybko.

Nefris - 2012-09-15, 21:21

Błażej napisał/a:
jeśli ktoś jest naprawdę dobry to i pędzlem pomaluje

Dzięki Błażej, to ja. :-P Marzę o pistolecie za 400 do 600 zł i o sprężarce.
Panowie, po co się kłócic? Wystarczy przeliczyc roczny koszt eksploatacji taniego i drogiego pistoletu i wszystko stanie się jasne. Ekonomia to podstawa.

truszczyk - 2012-09-16, 18:01

lepszy pistolet ma znaczenie przy kolorach kryjących.
usunięty - 2012-11-06, 13:28

Witam ! .... choć już na wstępie powinienem napisać .... Ja pier dziele JAKIE TU SĄ BZDURY ? :lol:

Was Panowie stolarze zostawić bez opieki na kilka miesięcy ( pół roku ) i macie na własnym forum kilkanaście bzdurnych postów ... a dyskusje toczycie w iście dyletanckim stylu. Czemu nie sprawdzacie w internecie danych ? Dlaczego nie czytacie informacji zamieszczanych na innych portalach ? To nieodpowiedzialne zajmować zdecydowane stanowisko w kwestii technicznej gdy nie ma się o tym bladego pojęcia. Natychmiast wychodzi się na "Internetowego Durnia" i aż żal że można tu używać pseudonimów, a nie nazwisk ze zdjęciem :lol: Może to by czasami powstrzymało nie których przez pisaniem pier dół i wprowadzeniem innych w błąd. Zawsze uważałem e branżowe forum to miejsce na wymianę doświadczeń i informacji zawodowych, i ktoś z administracja czuwa nad tym żeby tępić mity i ludowe podania. Jak nie administracja to przynajmniej ci bardziej doświadczeni użytkownicy portalu. Źle się dzieje jak bzdury i nierzetelne dane zalewają publiczną przestrzeń w danej branży.

Nawet nie wiem jak się zabrać za porządkowanie tego co tu się pojawiło od mojej ostatniej wizyty. :-|

Najwięcej uwag mam do postów kolegi g_marker. Jak uczestniczysz kolego w tym forum zapraszam ponownie do tego tematu. Nawypisywałeś trochę pier dół. Wracaj będziesz to prostował. Chętnie ci wyjaśnię punkt po punkcie dlaczego kompletnie nie kapujesz co napisałeś ... o IWATA i lakierowaniu tego co podobno malujesz od wielu lat, ale wolałbym żebyś przy tym był. Tak będzie uczciwiej ! :-P . Przekonasz się że można cale zawodowe życie spędzić na lakierni i guzik wiedzieć o tym co się faktycznie robi ;-)

Może jednak zacznę od początku .... od początku drugiej zakładki .... post kolegi Andrzej 2011-02-21 6.38. Rozpoczyna on wątek o lakierowaniu POMPĄ I PISTOLETEM Z DOLNYM PODEJŚCIEM MATERIAŁOWYM .

Panowie zwracajcie na takie drobiazgi uwagę uwagę .... bo pod tym postem wymieniacie uwagi wątpiąc w szczerość kolegi Andrzeja i możliwość lakierowania dwoma, czy trzema przejściami całych drzwi. On ma sprzęt gdzie jest sprężone powietrze i sprężony lakier. Dalej opisuje zalety SATA 3000. Ja to rozdzielam błyskawicznie. Wam jednak do dyskusji wkrada się chaos.

Przyjmijmy na sekundę, że do tej pompy i z tym górnym kubkiem stosujemy pistolet SATA 3000 RP. Do wykończenia małych formatek SATA 3000 RP i do drzwi SATA 3000 RP. Teraz sobie pogadamy o dwóch kompletnie różnych SATAch 3000 RP. Jedna to smok przemysłowy o najszerszym na rynku strumieniu natryskowym ( choć z ręką na sercu w granicach skuteczności aplikacyjnej, a nie pomiaru śladu strumienia ... to GRACO i Binks mają lepsze pistolety tego typu :-( ) Druga SATA 3000 RP ... to aparat natryskowy do refinishu w branży lakiernictwa samochodowego. TYLKO DLA TEJ BRANŻY !!!.

Nikt nic nie rozumie bo to SATA 3000 RP. ??? :-( ... Wiem bo zapomniało mi się dodać że jedna to SATA 3000 RP model "K" z dolnym podejściem materiałowym dla pomp i zbiorników ciśnieniowych, a druga to SATA 3000 RP model "B" ze górnym zbiornikiem grawitacyjnym. ;-) Absolutnie nie porównywalne, kompletnie różne od siebie pistolety tego samego producenta. Każdy aparat natryskowy z dolnym podejściem materiałowym działa zupełnie inaczej niż pistolet z górnym kubkiem. Tu nie ma płaszczyzny do ich porównywania. Służą do innego typu zadań.

Teraz kto ma ochotę niech wróci do postów kolegi Andrzeja i z tą wiedzą przeczyta to sobie jeszcze raz ;-) .

Dalej .....

Tak uwaga ... specjalnie dla waszej branży : Stosowanie w stolarni, czy przemyśle aparatów natryskowych :

SATA 3000 B HVLP / RP
SATA 4000 B HVLP / RP
IWATA W400
IWATA WS 400 Supernowa
DEVILBISS GTI PRO TRANS TECH
DEVILBISS GTI PRO LITE TRANS TECH
OPTIMA TRIFITI
AIRGUNSA AZ3 HTE2 IPACT ( tylko modelu IMPACT )

... stosowanie tych aparatów jest jak wożenie cementu i cegieł na budowę sportowym kabrioletem ! .... Pewnie że można. Tylko kto przy zdrowych zmysłach kupi nowy samochód za 200 tyś po to żeby wozić nim cegły ?

Oczywiście kto bogatemu zabroni ? Jak macie Panowie taką fantazję ... Proszę bardzo !

Jak taką fantazję ma jakiś doradca, technolog, czy oferent wyposażenia to już znacznie gorzej ... wtedy do Dureń. Czy narobi wam problemów technicznych, lub technologicznych ? NIE ! Wszystko będzie OK. Czy doprowadzi do dwukrotnego przeinwestowania nakładów na zakup tego narzędzia ? Oczywiście że tak. W waszym przypadku SATA 3000 / 4000 czy SATA 1000 to żadna różnica technologiczna i funkcjonalna ... SATA 4000 to ok 1600 zł .... SATA 1000 = ok 800 zł.

Dlaczego więc sprzedawcy oferują wam takie aparaty ? A no Panowie ... gdy się rozmawia z oferentem i to fachowiec to trzeba mu wszytko powiedzieć na temat waszych zamiarów co do pistoletu. Gdy mówicie tylko że chcecie dostać najlepszy na rynku pistolet z firmy X to dostaniecie ten do refinishu. To najwyższa półka jakościowa. To pistolety perfekcyjne ... tyle tylko że ich perfekcjonizm koncentruje się na bazach zmienno optycznych... i tylko na takich materiałach. Przy lakierach bezbarwnych i emaliach pigmentowanych różnica między tanim pistoletem a markowym lekko się zaciera. Napisałem LEKKO a nie że NIE ISTNIEJE. Niestety to "lekko" jest już niezauważalne dla wielu amatorów i tych lakierników którzy nie zamierzają się specjalnie ekscytować tą czynnością. Naciskają spust wylatuje mieszanina ... kierują ja w stronę malowanego elementu ... jak tylko nie lecą zacieki i nie przebija tło tzn. że jakość jest perfekt. ;-)

Jak ktoś z was ma takie podejście i z pewnością nie ma pojęcia o tym jak w ogóle działa pistolet ( jak to się dzieje, że wciska płynnie spust przybywa materiału rośnie ciśnienie na głowicy, a strumień natryskowy jest nadal stabilny ) to szkoda jego czasu i moich nerwów na dyskusje o pistoletach, głowicach systemach redukcji ciśnienia proatomizacji i przewagi markowych aparatów natryskowych nad nic nie wartym SICO.

... na rzazie tyle ! bo znów wyjdzie z tego praca magisterska w jednym poscie.

sojczyn - 2012-11-12, 19:08

Robert, dawno Cie nie było;)

Witam!

SETA - 2012-11-12, 19:51

... i długo nie będzie. :-P
awaria - 2012-11-12, 20:04

SETA napisał/a:
... i długo nie będzie. :-P

O co chodzi???

US - 2012-11-12, 20:17

awaria, widzisz, długo Cie nie było ;-)
dragon2108 - 2013-03-31, 16:03

Witam
Przeczytałem wasze wypowiedzi na temat pistoletów lakierniczych i dalej nic nie wiem.
Planuje lakierować fronty mdf lakierami ica na wysoki połysk i nie wiem jaki mam wybrać
pistolet czy rp,lvlp czy hvlp i z jakó dyszą
dodatkowo inna dysza do podkładów i to jaka
Proszę o pomoc

elephant35 - 2013-03-31, 18:22

proponuję SATA 3000 B HVLP / RP do lakierownia a do podkładu to juz coś tańszego
a najlepiej zleć to komuś kto ma o tym pojęcie
Chcesz robić meble czy lakierować fronty?

dragon2108 - 2013-03-31, 19:46

ja robię meble i właśnie chcę poszerzyć zakres swojej działalności. W ostatnim czasie dosyć sporo robię w lakierze i dlatego chciałbym się za to wsiąść.
dragon2108 - 2013-03-31, 19:54

elephant35 napisał/a:
proponuję SATA 3000 B HVLP / RP do lakierownia

ok. tylko jakie sugerujesz dysze do lakierowania a jakie do podkładu a jakie do izolatora

dany - 2013-03-31, 22:46

jak to piszesz izolator i podkład to wsio ryba tylko żeby wypluło ,tylko nawierzchnia jest ważna tu to co lakiernik to inne preferencje ,środek to chyba hvlp i 1,7
kibic - 2013-03-31, 23:09

Wybór pistoletu zależy od wielu czynników. Podobno kupowanie drogiego pistoletu jak przykładowa SATA 3000 mija się z celem w przypadku stolarstwa. Nie mam drogich pistoletów więc nie moge zweryfikować tej teorii ale jednak muszę przyznać, że moje pistolety (400-500 zł) lepiej malują od chińskich za kilkadziesiąt zł. Jeśli chodzi o technologię to jeśli masz wydajny kompresor to kup coś z HVLP bo te pistolety mają mniejszy odkurz, albo LVLP bo, przynajmniej w teorii wykazują one mniejsze zapotrzebowanie na powietrze.
Co do dyszy to do lakierów poliuretanowych najlepsza chyba będzie opcja coś pomiędzy 1,8-2,0 i to zarówno do podkładów jak i nawierzchni. Izolanty są zazwyczaj rzadsze ale sens ich stosowania jest wątpliwy chociaż to temat na dyskusję w innym wątku.

krop - 2013-04-07, 22:13

witam kolegow
czytajac caly temat doszedlem do wniosku ze bardzo dobrym rozwiazaniem do poliuretanow bezbarwnych na fornir z ICA jest sata 1000 B RP, i planuje taki pistolet zakupic ale mam problem, mianowicie z jaka dysza?, ktos pomoze?

SETA - 2013-04-07, 22:54

krop, a czytałeś post wyżej ?
Piotr-gka - 2013-04-07, 22:56

widocznie kibic jest mało wiarygodny ;-) dla kolegi
SETA - 2013-04-07, 23:08

Ziomal ziomala wyczuł. :-P
rafipro - 2013-04-09, 17:34

dragon2108, do lakierowania frontów na wysoki połysk wystarczy Ci w zupełności Air Gunsa AZ3 HTE2, po co do takich celów stosować pistolety SATA za grubą kasę ? to mija się z celem... Chyba, że cierpisz na nadmiar gotówki ;)
dragon2108 - 2013-04-09, 21:33

rafipro-dzięki za informacje, no i cena jest przystępna,
patrzyłem na specyfikacje i jest ok,
natomiast z praktyki możesz mi powiedzieć coś więcej.

rafipro - 2013-04-09, 23:01

Malowałem kilkoma pistoletami, jednak Air Gunsa naprawdę sprawdza się idealnie. Mam dwie dysze, 1,8 do podkładu i 1,5 do innych zastosowań, ( klar także nakładam dyszą 1,5) przy frontach większa dysza do klaru nie jest potrzebna ( jak dla mnie, nie każdy musi się z tym zgodzić). Stosuje lakiery ICA, choć prawdę powiem, że mam ochotę spróbować czegoś innego. Co do pistoletu, myślę że do 500zł nie znajdziesz nic lepszego, mam go już 2 lata i do dziś dnia spisuje się bardzo dobrze.
Tomi77 - 2013-05-19, 12:25

Witam Wszystkich, jestem nowy I nie mam jakiegos doswiadczenia w lakierowaniu.
Mam do wylakierowania kilka szaf I innych mebli zrobionych z MDF, posiadam pistolet Devilbiss PRI PRO trans-tech z glowicami 1.4 i 1.8 wiem ze przeanaczony jest glownie do podkladow, posiadam rowniez kompresor 50L 3hp..
Moje plytanie jes czy moge cos tym polakirowac czy raczej nie, a moze kupic inny sprzet np. Agregat czy cos podobnego, cos dobrej jakosci nic taniego, mam zwyczj kupowan sprzetu markowego nie chinsczyzny. Jakies rady co polecacie i dlaczego.
Dzieki za pomoc

kibic - 2013-05-19, 21:16

Pistolet bardzo dobry, trans-tech jeśli się nie mylę to technologia HVLP. Pomalujesz tym co masz z tym, że kompresorek będzie pracował na pełnych obrotach bo HVLP potrzebuje więcej powietrza od pistoletów wysokociśnieniowych. No i będzie potrzebny jakiś filtr ale o tym była już mowa na forum.
solas63 - 2013-05-20, 19:41

Tomi77 napisał/a:
Witam Wszystkich, jestem nowy I nie mam jakiegos doswiadczenia w lakierowaniu.
Mam do wylakierowania kilka szaf I innych mebli zrobionych z MDF, posiadam pistolet Devilbiss PRI PRO trans-tech z glowicami 1.4 i 1.8 wiem ze przeanaczony jest glownie do podkladow, posiadam rowniez kompresor 50L 3hp..
Moje plytanie jes czy moge cos tym polakirowac czy raczej nie, a moze kupic inny sprzet np. Agregat czy cos podobnego, cos dobrej jakosci nic taniego, mam zwyczj kupowan sprzetu markowego nie chinsczyzny. Jakies rady co polecacie i dlaczego.
Dzieki za pomoc
Z takim kompresorem chyba bym nawet nie próbował zaczynać malowania,za mała pojemność zbiornika.Devilbiss z głowicą 1,4 będzie OK.
pozdrawiam
Marek

Tomi77 - 2013-05-21, 23:07

Dzieki za pomoc, mam zamiar wymienic kompresor na 100l. Nie zabardzo mam miejsce na wiekszy w tym momecie.
Na poczatek mam nadzieje ze bedzie ok

Bebilon - 2013-05-22, 11:46

Tomi77 50 litrów wystarczy ;-)
Przy elemencie 2000 x 1000 (blat stołu) kompresor schodzi do 4 barów ;-)

lignoston - 2013-05-22, 14:25

Bebilon !!!
Bebilon - 2013-05-22, 15:46

lignoston ?
lignoston - 2013-05-22, 22:47

Nic.
Kupiłem sobie optimę 910 z dyszą 1,6 lvlp :-) airgunsa przy niej wysiada :-)
Przy 1,6 daje radę płaszczyznę a krawędzie bajka.
Airgunsa 1,8 poszłaaaaa.....do podkładu.

kibic - 2013-05-26, 18:40

Zauważyłem, że kto raz spróbuje HVLP-LVLP to trudno mu wrócić do zwykłych pistoletów. :-)
koniu1980 - 2013-05-26, 21:05

kibic masz racje u nas na zakladzie uzywaja SATA DIGITAL 4000 i bardzo chwala
kibic - 2013-05-26, 21:58

Ja mam za 450 zł i też mi się nim super maluje. :-)
pwciorka - 2013-07-13, 19:27
Temat postu: Pistolet do malowania krzeseł bukowych
Witam
Proszę o poradę.
Przymierzam się do robienia krzeseł tapicerowanych w buku.
Proszę o poradę co do pistoletu i dysz.

bejca nitrocelulozowa i na to lakier nitrocelulozowy.

Na jakie szczegóły powinienem zwrócić uwagę.

dzięki za pomoc

awaria - 2013-07-13, 22:35

Air Gunsa IWATA AZ3 HTE2 , mam rozumieć że mogę to kupić mojemu wspólnikowi/lakiernikowi?:):) do poliuretanów i do bejcowania???
SETA - 2013-07-13, 22:44

awaria napisał/a:
Air Gunsa IWATA AZ3 HTE2

Najtaniej ten pistolet kupicie u przedstawiciela w Poznaniu - 99 euro. Bierzcie też od razu zestaw 5 filtrów za pół darmo.

awaria - 2013-07-13, 22:49

A jakiś namiar na niego??
Krzyś Ol. - 2014-04-25, 21:22

Czy pistolet stanleya z dolnym zbiornikiem: STANLEY 160123XSTN,
http://allegro.pl/stanley...4104824185.html
to ma zbiornik ciśnieniowy? Mam śrubokrety stanleya od 15 lat, czasem walę w nie młotkiem i nic.
Sprawdzi się taki pistolet do gestych lakierów?

SETA - 2014-04-25, 21:45

STANLEY to on jest tylko z nalepki. Po cenie widać, że to pistolet na ryż. :-|
koniu1980 - 2014-04-25, 22:09

pomalowac pomalujesz, ja mam podobny tylko ze metabo ,lepiej szukaj cos innego
Krzyś Ol. - 2014-04-26, 06:51

Własnie na stronie Stanleya nie widac tego pistoletu. Kupic cos innego, tylko co? Chodzi o pistolet z dolnym zbiornikiem ciśnieniowym.
SETA - 2014-04-26, 07:56

Skoro Iwata jest chwalona, to poszukaj coś z ich oferty. Mają kilka.
http://www.anest-iwata.pl/

Krzyś Ol. - 2014-04-26, 14:53

Klient pokazał mi starą kuchnię. Na frontach były grudki. Na płycinach włosek lekko wstał. Na ramiakach z lekka, gdzie niegdzie było coś jakby gluty z farby.
Zażądał podobnej struktury w nowej kuchni. Więc po co mi sata czy inna iwata.
Szkoda, że Projekter zrezygnował (pod naciskiem).
Tak znamienity specjalista mógłby wypowiedzieć się o takim pistolecie.
Tylko że jest wysokocisnieniowy. Poważna wada.
Ta Iwata niby w porządku, lecz nie ma nawet opisu czy jest niskociśnieniowy. I weź tu kup se pan pistolet. :evil:

SETA - 2014-04-26, 16:19

Krzyś Ol. napisał/a:
ma nawet opisu czy jest niskociśnieniowy

Napisz, zadzwoń. Tam są fachowcy, co mają pojęcie.

friket - 2014-04-26, 21:19

Krzyś Ol,

jeśli chodzi o wykończenie powierzchni i najlepszą atomizację to pistolet wysokociśnieniowy będzie górował nad HVLP, Technologia HVLP pozwala zredukować overspray (nadmiar natrysku) i ciśnienie na wylocie, mając tym samym korzystny wpływ na środowisko, mniejsze zużycie materiału i lepszą kontrolę nad pistoletem. Niestety taki producent jak Sata nie ma już w ofercie konwencjonalnych, ale wersja dla stolarzy Spraymaster z nadmuchem kubka, pomimo wersji pistoletu z zredukowanym ciśnieniem pod względem jakości wykończenia góruje nad innymi pistoletami. Wadą badź zaletą jest to, że użytkując go rosną bicepsy, a cena nie należy do przystępnych.

Krzyś Ol. - 2014-04-27, 06:38

Mega atomizacja raczej mi się nie przyda. Seta, propozycja telefonu do handlowca, nie powoduje chęci wciśnięcia pomógł. Sprzedawca poleci ten, na którym ma najlepszą marżę.
Pytanie jest skierowane do użytkowników pistoletów z dolnym kubkiem.

friket - 2014-04-27, 08:50

Krzyś Ol. napisał/a:
Mega atomizacja raczej mi się nie przyda
, więc szukaj z dolnym kubkiem ale nie wysokociśnieniowego tylko hvlp,