FORUM STOLARSKIE

Przystawki - prosty drewniany docisk

klechu - 2010-08-07, 16:56
Temat postu: prosty drewniany docisk
Witam. Pomysł zaczerpnięty z jakiegoś starego numeru Woodsmith. Docisk umożliwia przymocowanie materiału do stołu roboczego "z góry". Szczegóły na zdjęciach. Takie dociski dość dobrze zastępują dociski mimośrodowe, choć pewnie mają mniejszą siłę. Ja zrobiłem swoje z odpadów sklejki. Można takie dwa dociski umieścić np na dość dużym kawałku płyty meblowej, która będzie pełnić rolę blatu roboczego.
Może się komuś przyda. Dobra alternatywa jeśli nie chce się wydawać 40-50zł na jeden docisk mimośrodowy

adi - 2010-08-07, 20:25

Fajny chwytak ;-) , można też zrobić swojego "mimośroda" np. z odpadków sklejki :

mitek - 2010-08-08, 20:03

fajne ale dlaczego nie używać tego co jest przy maszynie tam też jest docisk którym dociskasz swoją konstrukcje??
klechu - 2010-08-09, 07:19

mitek napisał/a:
fajne ale dlaczego nie używać tego co jest przy maszynie tam też jest docisk którym dociskasz swoją konstrukcje??

Przy małych elementach docisk może nie mieć wystarczającego zasięgu. Przy cięciu tego kawałka drewna który jest na pile na zdjęciu, docisk od piły jeszcze by dosięgnął, ale przy mniejszym mógły już nie wystarczyć. A trzymać ręką taki kawałeczek to aż się prosi o wypadek... Zresztą to tylko przykład zastosowania

amciek80 - 2011-01-14, 20:56

adi napisał/a:
Fajny chwytak ;-) , można też zrobić swojego "mimośroda" np. z odpadków sklejki

a do czego taki scisk mimosrodowy sie stosuje? jakos nie moge sobie uzmyslowic co tam mozna wepchnac do srodka zeby zaciskac.

Krzysztof b - 2011-01-14, 21:51

Naprzykład ,do frezowania na łożysku, przykręcasz do wzoru ,wkładasz element do obróbki i zaciskasz,wtedy wiesz że palce całe
alagor - 2011-01-15, 18:48

amciek80 napisał/a:
co tam mozna wepchnac do srodka zeby zaciskac.
tam do środka nic nie pchasz. element kładziesz pod czyli pod to brązowe a tuż przy tym białym ;-)
Jak zaciskasz mimośród, to on wypycha to brązowe ;-) a tym samym zaciska element.

adis - 2011-01-15, 19:53

Łatwy w wykonaniu to robi się docisk z szczypców samozaciskowych topexa za 6 zł. Szlifierka, spawarka, kawałek blaszki, 10 cm pręta kwadrat, śrubka M8 i kawałek gumy. 3 szt. w pół godziny zrobiłem i do frezowania sztachet po wzorniku super sprawa no i jest za co złapać.
mitek - 2011-01-15, 20:23

no to jeszcze fotka by się przydała.
Philwood - 2011-01-15, 23:25

O tak zdecydowanie pokaż fotki. Od dłuższego czasu kombinuję nad tańszymi zamiennikami.
Mi, jako hobbyście, wcale nie uśmiecha się kupić zacisku za kilkadziesiąt zł. Szczególnie, że 1 sztuka nie starczy. :-(
Wolę kasę przeznaczyć na coś innego, np. frez. :roll:

adis - 2011-01-21, 21:37

Proszę bardzo, może nie wyglądają pięknie, ale działają sprawnie i niski koszt.
alagor - 2011-01-21, 22:15

adis, genialne, to ma działać a nie wyglądać szałowo ;-) Chyba sam się pokuszę o kilka takich ;-) Bo te oryginalne to zaporowo drogie są jak większa ilość...
Co tam za gumki dałeś??

FPHUMANTA.EU - 2011-01-21, 23:18

taniej niż to?
http://www.uni-max.com.pl/docisk-gh-225-d/d/

alagor - 2011-01-21, 23:54

LENHERD, najtańszy zacisk Morsea kosztuje 9.99 brutto, kawałek śruby chyba nie będzie kosztował aż tyle, żeby przebić te 34 zł netto.
Philwood - 2011-01-22, 00:23

34zł to cena netto. Brutto - 41,82 pln. I tego już nic nie przebije.
Ja zrobię sobie takie. Mam 2 takie szczypce. Tylko się kurzą.
:-)

adis - 2011-01-22, 08:30

lenherd zwróć uwagę że te z unimaxa zaciska się dociskając do dołu a czasem szablon się przekręca, natomiast te moje zaciska się nie naciskając na szablon.

alagor gumki to z byle czego ja miałem kawał gumy i z niej uciąłem ale z opony od ciągnika też będą ok. na śrubce regulacja to tylko dodatkowo bo tak to szczypce mają regulację.

U mnie te zaciski po 6zł ale to nawet topex nie jest.
Do dłuższych elementów (sztachety) lepiej zrobić trzy szt. bo czasem deska jest wyprężona a wtedy końce pieją.

jaco - 2011-01-23, 10:34

alagor napisał/a:
Co tam za gumki dałeś??

Można użyć takich gumowych odbojników do drzwi. Są różne rozmiary i twardości gumy.