FORUM STOLARSKIE

Technika wykończenia powierzchni - Postarzanie drewna.

empis1974 - 2007-11-05, 20:06
Temat postu: Postarzanie drewna.
Witam,proszę o poradę jak obrobić drewno, aby uzyskało wygląd jak na załączonym zdjęciu.Chodzi mi fakture,wybarwienie,dodawanie” sztucznych wad,”itd.Następna kwestia to okucia,czyli dostępność takich postarzanych okuć lub inne możliwości jak Np wykonanie lub postarzenie już istniejących,czy najpierw wykonać cały mebelek a później go obrabiać,czy też obrobić elem.przed montażem.Na co dzień nie zajmuję się meblami, więc za wszelkie informacje związane z tematem będę wdzięczny.
RobWan - 2007-11-05, 20:22

Według mnie to sękate drewno. Z pokręconymi słojami. Stąd te ciemniejsze wybarwienia.
Można oszukać przez nałożenie ciemniejszej bejcy pistoletem w niektórych miejscach.
Ja jestem zwolennikiem lakierowania przed montażem. W środku nie pomalujesz aby nie było zapylone. No chyba, że z pędzla albo olej/wosk.
Co do okuć to ktoś na forum już dał link do strony z takimi okuciami stylizowanymi.
Ale czy dokładnie takie same?

Robert

empis1974 - 2007-11-05, 20:34

RobWan napisał/a:
Według mnie to sękate drewno. Z pokręconymi słojami
Częściowo napewno tak ,ale na tych mebelkach widziałem tez imitacje pęknięć,coś jakby zrobić rylcem wgłębienia i poczernić nie mówiąc już o namalowanych kornikach
RobWan - 2007-11-05, 21:13

To tak jak mówisz, dłutem robić rysy i czrną bejcą po podkładzie.

Robert

empis1974 - 2007-11-06, 19:04

Witam,zrobiłem dziś pierwsze próby i oto efekty,niestety zdjęcia troche kiepskie.Korniki i pęknięcia na pierwszym zdjęciu zrobione rylcem.
RobWan - 2007-11-06, 20:44

No bardzo ładnie. Może delikatnie wyszczotkować szczotką metalową. I bardziej matowy lakier. Albo woskiem/olejem.

Robert

empis1974 - 2007-11-07, 08:36

Szczotkowane były deski na środkowym i ostatnim zdjęciu [jakość zdjęć] i z fakturą raczej nie będzie problemu,pozostaje jedynie dobór intensywności szczotkowania czy tez szlifowania płaszczyzny.Problemem natomiast okazało się dobarwianie,deskę na ostatnim zdjęciu po szczotkowaniu zabarwiłem czarną bejcą,przeszlifowałem i dobarwiłem brunetem.Wszystkie słoje ładnie się dobarwiły niestety brunat wyszedł brudny ze względu na to,że ściereczka złapała trochę tej czarnej bejcy ze słoja.Co do malowania to rzuciłem tylko prowizorycznie warstwe lakieru, bo chcę dzisiaj wypróbować jak sprawdzi się dobarwianie słoja po lakierze?
blackbird - 2007-11-07, 09:23
Temat postu: patyna
taki efekt uzyskuje się po nałożeniu i odpowiednim starciu patyny, wiem, że firma Amicus ma coś takiego.
RobWan - 2007-11-08, 01:02

Dziś kolega, który zajmuje się antykami powiedział, żeby postarzyć dąb trzeba użyć dwuchromianu potasu rozpuszczonego w wodzie. Dąb od tego ciemnieje.

Robert

fidel - 2007-11-08, 19:40

Myśle że do postarzania idealnie nadają się patyny, w końcu do tego zostały stworzone, np Sopurowskie
jarilitmanen - 2011-02-15, 14:55

O kurde nigdy nie przypuszczałem że drzewo można postarzeć hehe

tomekz - 2011-02-15, 18:04

"jarilitmanen " I miałes cały czas rację -drzewa postarzeć się nieda.
brylasek - 2011-02-20, 14:28

Taki efekt postarzenia uzyskasz stosując bejce olejno- naftowe.
tomekz - 2011-02-20, 14:39

brylasek napisał/a:
bejce olejno- naftowe.
A konkretnie ?
brylasek - 2011-02-20, 15:01

To są barwniki, które silnie "rustykalizują" drewno. Wchodzą w pory, przyciemniają wszystkie zawijasy itd. Ich wadą jest długi czas schnięcia, zaletą efekt nie do powtórzenia zwykłymi barwnikami. Jeżeli chcesz się zabawić w taki mebel jak na zdjęciu zastosuj właśnie bejce olejne.
tomekz - 2011-02-20, 15:07

brylasek napisał/a:
bejce olejne.
Robiłem bejcami ZAR ,czy np. podobne masz na myśli ?
brylasek - 2011-02-20, 15:31

tomekz napisał/a:
brylasek napisał/a:
bejce olejne.
Robiłem bejcami ZAR ,czy np. podobne masz na myśli ?

Tak, możesz zastosować bejce ZAR.
Pozdrawiam

tomekz - 2011-02-20, 16:14

brylasek napisał/a:
ZAR.
Pracuje się nimi fajnie i ze spokojem , lecz zanim je się zastosuje , należy zastanowić się czym będą pokryte.
brylasek - 2011-02-20, 16:22

Przy takim meblu jak na Twoim zdjęciu na bejcę nanieś podkład szelakowy i potem to zawoskuj. Pozdrawiam
fjacek - 2011-02-26, 12:37

empis1974 napisał/a:
Problemem natomiast okazało się dobarwianie,deskę na ostatnim zdjęciu po szczotkowaniu zabarwiłem czarną bejcą,przeszlifowałem i dobarwiłem brunetem.Wszystkie słoje ładnie się dobarwiły niestety brunat wyszedł brudny ze względu na to,że ściereczka złapała trochę tej czarnej bejcy ze słoja.Co do malowania to rzuciłem tylko prowizorycznie warstwe lakieru, bo chcę dzisiaj wypróbować jak sprawdzi się dobarwianie słoja po lakierze?

Na skalę przemysłową robi się to tak (mam na myśli lakierowanie i uzyskanie koloru):
1. Lakier podkładowy cieniutko.
2. Patyna nałożona pistoletem (po wyschnięciu tworzy czarny proszek, który rozmazuje się pod palcami) - nie wiem gdzie to kupić. Kiedyś kupowałem to od firmy 3H Lacke.
3. Patynę wycieramy włókniną ścierną razem z lakierem podkładowym. Włóknina ma tą cechę, że nie rozmazuje patyny tak jak zwykła szmatka i jednocześnie przeciera lakier pod patyną. Efekt jest taki, jak na zdjęciach - patyna pozostaje tylko w porach drewna.
4. Nawierzchnia 1 lub 2 razy. Im mniej jalieru tym bardziej porowata struktura pod palcami.

beny - 2011-03-07, 21:21

My również lakierujemy w taki sam sposób jaki opisał fjacek, taka patynę można kupić z firmy MILESI i ICA.
US - 2011-03-08, 07:59

Myślę, że ten filmik to obrazuje najlepiej (jak sie myle to mnie poprawcie)
http://tekst naruszający regulamin forum...hp/lakierowanie

tomekz - 2011-03-10, 18:03

RobWan napisał/a:
kolega, który zajmuje się antykami powiedział, żeby postarzyć dąb trzeba użyć dwuchromianu potasu rozpuszczonego w wodzie. Dąb od tego ciemnieje.

Robert

Czy ktoś z kolegów stosował siarczan miedzi na dąb , w celu jego postarzenia ?

lignoston - 2011-03-10, 18:15

Klej kazeinowy barwi ładnie dębinę i proszek metalowy.
A tak na poważnie to najlepsze efekty uzyskiwaliśmy taką oleistą bejcą która wolno schła i była tłusta,pory były ciemniejsze,ładne,pewnie chodzi o te bęjcę ZAR jak powyżej bo nazwy nie pamiętam .Ale kurcze to było 20 lat temu :shock:

tomekz - 2011-03-10, 18:29

Zarowska bejca jest bardzo fajna , szczególnie na dębie . Nakłada się ze spokojem ,plamę po kleju można na gorąco przeszlifować i to miejsce podbarwić. Co ważne , czym wyrób starszy tym ładniej wygląda.